Skocz do zawartości
thunder_pl

Raspberry Pi

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna ciekawostka - po dokupieniu licencji mpeg2 malinka zaczęła bardzo fajnie działać jako odbiornik TV - pobiera strumień z boxa na którym siedzi Enigma2. Co najfajniejsze, wtyczka PVR z XBMC ściąga sobie całe dostępne EPG więc praktycznie z RPi robi się miniaturowy set-top box.

Nawet ze streamem 1080 sobie radzi, obsługa kilu ścieżek też.

Jedyny problem jest taki, że po wyłączeniu zasilania musi od nowa zassać info o kanałach i epg a to trochę trwa. Myślę powoli czy nie podpiąć na stałe jakiegoś zasilania... 

 

A po co Ci licencja MPEG2, jak wszyscy nadają w MPEG4? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawię się właśnie tym całym PI - szczerze mówiąc przerósł moje oczekiwania.

Wgrany na szybko OpenElec - interface śmiga płynnie, lista filmów ładuje się szybko (nie to można zobaczyć na YT) - Jak na razie nie trafiłem niczego czego by sie nie dało obejrzeć - bez żadnych przycinek/mikro przycięć - Nawet seriale w h10 x264 1080p odtwarzane są płynnie (fakt że niski bitrate - ale takich mam najwięcej - na 2jajowym tablecie mam pokaz slajdów Dołączona grafika ).

Myślałem że będzie sporo gorzej ^^

 

wersja UK 512MB + SD 2GB c4 + pilot OR24E +zasilacz 600mA ;p

z tego co widze - bez OC (jest 700Mhz)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakup małego komputerka/terminala do nietypowych lub raczej innych niż nań przeznaczone zastosowań do max 200zł . Przede wszystkim energooszczędnego i bezgłośnego z założenia do pracy 24/7.

Na stałe miałby na tym działać: serwer poczty(z zależnościami a więc i bazą danych i pewnie serwer www), dodatkowo, chciałbym uruchomić klienta strumieni sieciowych(dźwiękowych, radio internetowe itp).
Po za tym komputer służyć miałby jako swoisty poligon doświadczalny dla innych usług.

I teraz mam dylemat, wiem że malinka do obecnie najlepsze urządzonko do podobnych zadań ednak nie mam pewności czy do takich zastosowań się na pewno sprawdzi. tzn nie przeszkadzają mi początkowe problemy przy instalacji i implementacji usług, więc na początku chętnie podłubie. Ale jak już je uruchomię chciałbym, aby nie było niespodzianek. Czy wykorzystuje/ał ktoś Raspberry w podobnych celach?

Jako alternatywę rozważałem urządzenia typu HP ThinClient np. 5720. Starocie, ale wiem że ludzie je w takich celach wykorzystują. Wadą są trochę mniejsze możliwości rozbudowy + mniejsza enegooszczędność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Czy wykorzystuje/ał ktoś Raspberry w podobnych celach?

 

Apache z php i sqlite3 chodzi tam od przeszło roku i nie ma żadnych zwiech, czy restartów, wszystko super stabilnie. Ostatnio też został dodany serwer na Node.JS i również brak jakichkolwiek problemów. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, myślę że można założyć, że po dodaniu Postfixa i Dovecota do maili stabilnie tez będzie.
Na czym stoją te serwery, Rasbianie czy czymś innym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, myślę że można założyć, że po dodaniu Postfixa i Dovecota do maili stabilnie tez będzie.

Na czym stoją te serwery, Rasbianie czy czymś innym?

 

Dokładnie na Raspbianie. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy pomysł. Jakby zgodzić się na docelowe edukacyjne przeznaczenie, czyli notatnik-kolorowanka i przeglądarka wspierająca wszystkie obecnie stosowane technologie? Dlaczego jest tak dużo dystrybucji i tak mało informacji o różnicach (czuję się jak przeglądając custom romy na xda), i pytanie takie samo do "launcherów" czy jak tam się nazywają, i który jest odpowiedni dla malinki.

W trawie piszczy, że najszybciej chodzi ARCH, a żeby ładnie wyglądało cytuję "lighterweight Openbox Window Manager in conjunction with Tint2 as a panel and Nitrogen as a wallpaper handler".

Przeglądarkę wszyscy polecają Midori.

Edytowane przez ketogeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malinka rzeczywiście jest sprzętem w założeniach edukacyjnym, ale raczej chodziło tu o naukę programowania, tworzenia w łatwy sposób jakiś prostych urządzeń (GPIO jest łatwe w użyciu) itd., a nie o kolorowanki i przeglądarki. Niestety dzisiejszy internet wygląda tak, że nie ma sensu łudzić się co do komfortowego korzystania z dobrodziejstw WWW na Malince.

 

Arch rzeczywiście jest na starcie najmniej obładowany, ale twoje pytanie świadczy jednoznacznie, że nie jesteś jeszcze gotowy na Arch-a. Arch jest dla ludzi, którzy jakąś tam wiedzę o Linuksach już posiadają, a ty nawet nazewnictwa nie znasz :/ Dlaczego tak dużo? Bo się da.

 

Raspbian

Bazuje na Debianie (czyli deby)

+ ma domyślnie zainstalowane  mnóstwo rzeczy pomagających na starcie z Malinką

+ ma przykładowe kody źródłowe gier i programów

+ posiada zainstalowane oprogramowanie edukacyjne (Scratch itd.)

- przeładowany, masz to wszystko zainstalowane i jak czegoś nie potrzebujesz to musisz bawić się w wywalanie (i to często ręczne przeszukiwanie systemu plików) - kart SD nie mają gigantycznych rozmiarów

- nie jest najlżejszy w doborze oprogramowania, działać działa, ale demonem szybkości nie jest nie jest

 

Pidora

Bazuje na Fedorze(czyli rpm-y)

Reszty nie wiem, bo w zasadzie nie mam powodów do używania tego systemu :)

Na stronie projektu (http://pidora.ca/) masz wiki. Tam pewnie jest więcej informacji.

 

ArchLinux

Zrób to sam. Dostajesz kernel + podstawowe niezbędne narzędzia (menadżer pakietów,  shell itp.), domyślnie brak środowiska graficznego, tylko konsola (czyli białe literki na czarnym tle). Możesz sobie konfigurować co chcesz i jak chcesz. To ty decydujesz co ma być zainstalowane,  a co nie. Niestety musisz posiadać jakąś wiedzę o Linuksach, polubić się z ArchWiki i poświęcić na to trochę czasu.

 

Sorry, że tak deprymuję, ale ewidentnie masz troszeczkę błędny pogląd na ten sprzęcik :/

 

Pozdrawiam

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego polecacie aktywnego huba usb min 4 porty do raspberry? Mile widziane więcej portów + przystępna cena :D

 

Oczywiście nie byłbym sobą jakbym nie zrobił overclockingu. :D

W załaczniku scrypt który oblicza liczbę PI do 50tyś miejsc po przecinku, takie superPi na malinę. Można zwiększyć ilość obliczanych liczb po przecinku, to tak zrobione aby wynik wyświetlał się po ok 1-2min. Kiedyś podam czas na stock taktowaniu.

 

700 Mhz @ 1000 Mhz  czas 1m10.438s (jakieś procesy w tle, q3 działa płynmie po o/c :D )

 

fyidkz.jpg

 

scrypt uruchamiamy z komendą time, wyświetla nam czas wykonania obliczeń:

time ./pi.py

kod scryptu:

 

#!/usr/bin/env python
# -?- coding: UTF-8 -*-
print "  Pi Calcutator"
print
 
def arccot(x, unity):
    sum = xpower = unity // x
    n = 3
    sign = -1
    while 1:
        xpower = xpower // (x*x)
        term = xpower // n
        if not term:
            break
        sum += sign * term
        sign = -sign
        n += 2
    return sum
 
def pi(digits):
    unity = 10**(digits + 10)
    pi = 4 * (4*arccot(5, unity) - arccot(239, unity))
    return pi // 10**10

print pi(50000)

 

 

Miłej zabawy! :D

 

Niestety nie mogę wysłać załącznika, kod scryptu znajduję się w cytacie.

 

Edytowane przez -cinek-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam, ma już ktoś tą malinkę 2 ?

 

w sumie planuję ją kupić, głównie w celu budowy przenośnej konsolki pod TV, ze wszystkim co da się emulować aż po dreamcast,psx (wraz z biblioteką na wbudowanym 1TB dysku :>) - może i wyjdzie też port PSP i DS (chociaż tego by ciężko było używać).

+ odtwarzacz wideo w międzyczasie, bo jak znam życie grałbym na tym raz na ruski rok - bardziej sztuka dla sztuki - i coby pokazać dzieciakom w co to ten stary człowiek niegdyś grał w ich wieku :) 

 

planowałem to już za pi1 - ale jedno jajo w v6 nie miało zadowalających osiągów, teraz nie powinno być problemów.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej brać więc z allegro ;>

 

ps: swoją malinkę właśnie dostałem - 13h od wpłaty ;) 185zł z kosztami dostawy.

zaraz zobaczymy jak toto chodzi ;D

 

jak ktoś chce starą B+ to są po 100zł z przesyłką - z tym że już po gwarancji producenta - czyszczenie magazynów ;)

 

Openelec:

Miodzio :> śmiga jak na blaszaku, niebo a ziemia w porównaniu z jedynką.

 

ps. Po sieci widze że mam już te stabilne 10.5MB/s ;)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupował ktoś z was może malinkę ze sklepu oneboard.pl ? Chciałbym się pobawić tym sprzętem (ver. 2), a wsumie jak na wersję z zasilaczem i obudową to chyba nawet niezła cena.

 

Oczywiście wyprowadźcie mnie z błędu, jeżeli w nim tkwię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zasilacz 1.2A może być trochę mało. Mnie na takim ver. B (pobiera podobno tyle co 2) przy podłączaniu czegoś mocniejszego na USB restartowało urządzenie, a po restarcie i tak go nie widziało. I nie mówię tu o zasilanym z portu USB dysku twardym tylko o zwykłym donglu DVB (ja go akurat używałem do odbierania ADS-B z samolotów :D). Przy lepszym zasilaniu problem nie występował.

http://www.raspberrypi.org/help/faqs/#powerReqs- przy czym o wersji 2 jeszcze nic nie ma :/

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja v2 działa na oryginalnym zasilaczu od telefonu samsung galaxy mini 500mA.

oc na 1ghz, podłączone na usb wifi,pendrive i pad.

 

działa bez problemu, ale możliwe że zasilacz ma spory zapas.

 

 

z moich zabaw z retropie - mogę powiedzieć śmiało że wszystko co odpalałem z psx działa w fullspeed, przy obciążeniu rdzeni tak to 40%. Tekken, crash, etc.

 

:maciek

 

nie taniej na allegro ?

Edytowane przez Chemik16
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...