Skocz do zawartości
cr4shu

baterie CMOS

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio naszlo mnie takie pytanie...

 

Dlaczego nadal uzywa się baterii CMOS? :)

 

Przeciez w dzisiejszych czasach pamiec flash bylaby o wiele wygodniejszym i ladniejszym :) rozwiazaniem?

 

A moze po prostu nie wiem o jakims waznym czynniku ktory powstrzymuje rynek od zapomnienia o tych okraglych bateryjkach? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że on to wie, tylko chodziło mu o to czy nie da się zastąpić jakoś tej bateryjki ;) Ja jakoś nigdy się nie zastanawiałem nad tym, ale gdyby pomyśleć, to faktycznie jest to element, który przez dekady się montuje na płytach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi byc jakies stale zrodlo zasilania, do zapamietania daty chociazby. Flash jest pamiecia ulotna, wiec chwile po wylaczeniu pc informacje na nim zawarte stracilyby waznosc po odcieciu zasilania. Po co szukac dziury w calym?:)

 

Wysyłane z mojego HTC Rezound za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flash jest pamiecia ulotna, wiec chwile po wylaczeniu pc informacje na nim zawarte stracilyby waznosc po odcieciu zasilania.

 

Akurat pamięc flash jest nieulotna :P - Pamięć flash – Wikipedia, wolna encyklopedia .

 

Powiedziałbym że bateria jest nadal utrzymywana celem pracy na płytach głównych bez podłączonego zasilania (resetowanie Biosu ? , nawet jakby do tego umieścili przycisk to i tak jakieś źródło zasilania musiałoby być)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chodzi o odmierzanie czasu, bo przy każdym braku zasilania musiał byś ustawiać od nowa godzinę. Układ odmierzający czas musi być zasilony. Nie wymyślono jak dotąd zegarów które by nie wymagały zasilania.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki - wiem ze ta bateryjka jest do podtrzymywania info w ulotnej pamieci. Wiem tez ze flash jest wlasnie NIEulotna pamiecia hehe caly sek byl wlasnie w tym dlaczego jej nie uzyc.

 

Natomiast dzieki Kovolowi zrozumialem ze rzeczywiscie przeoczylem fakt odliczania czasu :) bo o ile wszelkie ustawienia biosu mozna zapisac na kosci flash ktora by je przechowywala przez dluuuugi okres braku zasilania to z odliczaniem czasu bylby klopot - jeszcze raz dzieki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...