Skocz do zawartości
Włodi

Pentium 4 strasznie się grzeje

Rekomendowane odpowiedzi

W celu odblokowania możiwości odpalania całej masy gier zablokowanej przez brak instrukcji SSE2 w moim Bartonie 2500+ zmieniłem platformę na Intela (nigdy więcej nie dam się naciągnąć na AMD). W tym celu wymieniłem Abita NF7 na jego - powiedzmy - Intelowy odpowiednik Abit IS7-E (Socket 478) http://abit.ws/page/pl/motherboard/motherboard_detail.php@pMODEL_NAME=IS7-E&fMTYPE=Socket+478 . Jako, że jest to tania impreza "zaszlałem" i dokupiłem do tego jeden z wyższych modeli Pentium 4 HT 3Ghz (bodajże prescott). Jeśli będą Wam potrzebne szczegółowe dane z przyjemnością dołączę.

 

Chodzi o to, że wariat okropnie się grzeje. Już w biosie na odczytach temperatur nagrzewa się do ok 52st.C Sytuacja wygląda tak, że jeśli nie włacze mu FanEQ w biosie i nie wymusze mu zwolnienia obrotów na 60-70% to wiatrak nakur..ia tak, że cała obudowa drży i trzeba okna zamykać, żeby sąsiadów nie pobudzić. Gorzej niż suszarka. O ile pamiętam było to coś około 4000-5000rpm. Chłodzenie co prawda box-owe ale przecież producenci nie pozwolili by na takie jaja i coś tu musi być nie tak. Sam wentyl wygląda ok, nie jest zbyt wyruchany i przy normalnych obrotach pracuje cicho. Z pastą bawiłem się kilkakrotnie tj. ujmowałem, wymieniałem itp. myślę że kontakt z radiatorem ma wręcz idealny co dowodzi jego nagrzewanie. Zakłdałem jeszcze Celerona 2,4 na którym działy się podobne rzeczy. Komputer na ogół działa w miarę stabilnie choć zdarzało mu się zawiesić/resetnąć podczas gry.52 st. to jego minimalna temperatura podczas spoczynku. W trakcie pracy podskakuje do 60-65, a w trakcie ciągłego obciążenia w grach sięga ok 72 st. Kumpel mówił mi, że te Pentiumy tak się grzały i jest to normalne. Ja jednak w to nie wierzę. Praca bez włączonego FanEQ jest nie możliwa ze względu na EKSTREMALNY hałas, a nawet gdy jest właczony to przy przekroczeniu 70st w trakcie gry włączają się pełne obroty by nie usmażyć procka.

 

Może jeszcze ktoś pamięta te czasy ew. miał wóczas P4 i może powiedzieć mi coś na ten temat?

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W celu odblokowania możiwości odpalania całej masy gier zablokowanej przez brak instrukcji SSE2 w moim Bartonie 2500+ zmieniłem platformę na Intela (nigdy więcej nie dam się naciągnąć na AMD).

 

Tak z ciekawości: dla czego "nie dasz się naciągnąć na AMD"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamienil stryjek siekierke na kijek...

Przy porownaniu p4 vs athlon64 ten drugi bije go bodajrze w kazdej kategorii, no ale Ty wybrales kaloryfer...

 

Oczywiście Barton jest ultra energooszczędny i nie wydziela ciepła. Skąd wytrzasnąłeś tego A64?
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi raczej o wymiane bartona na a64, a nie na p4

Kolega wyraznie napisal, mial bartona / nigdy wiecej AMD / zmienil na p4, akurat w tym przypadku a64 bylby lepszym wyborem.

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No siekierki na kijek to raczej nie zamieniłem nie przesadzajmy. Oba konfigi oczywiscie przebenchmarkowane na dziesiątą stronę (ah uwielbiam to :D) i P4 zmiażdzył ostro bartka zresztą co tu porównywać 1,8ghz vs 3ghz, wiecej cache, pamięci w końcu zacżęly pracować na pełnych obrotach dzięki FSB i co było najwazniejsze ma wszystkie SSE, które potrzeba. Gry, które nie odpalały już 2 lata po zakupie bartona w 2005r. a karta jeszcze mogła je pociągnąć. Wtedy ostatnią grą którą odpaliłem to był Bioshock 1, a obecnie uruchamia sie nawet Mafia II i Deus Ex:Human Revolution ( i zapewne wiekszosc gier dx9.) Dlatego powiedziałem nigdy więcej AMD - zraziłem się gdyż wszyscy wtedy mi go polecali i fakt był znacznie lepszy niż moja nietrafiona płyta ECS+Celeron 2,4 ale do P4 mu daleko (wyszło po czasie) bo nawet na tm głupim celku gry by mi sie odpalały dzięki SSE2.

 

Nie założyłem tego tematu aby rozpoczynac batalię AMD vs Intel, choć byłem prawie pewien, że ktoś przyczepi się do tego jednego zdania, które napisałem, więc proszę Was zakończmy to i choćmy podyskutować o tym do innego topic-u.

 

Skoro tak ma być z tym grzaniem to teraz pytanie co z tym zrobić. Hałasu nie da się wytrzymać - jest mocno niestandardowy. Jak otworzę obudowę nieco zwalnia obroty i jest znośniej, a obudowę mam dosyć "szczelną". I teraz czy warto inwestować kolejna kase w lepszy wentyl, inną obudowę do kompa któy ma wybyć na wioche i tam stać większość czasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prescott to wydajnościowa i temperaturowa pomyłka... I tak - intel wypuścił tego gniota z boxowym chłodzeniem i w szpitalach i biurach w okolicach 2004-2005 słychać było dźwięk charakterystycznej suszarki - domowi użytkownicy raczej szybko coś z tym robili i wymieniali box-a.

Swoją drogą trzeba było kupić A64 najlepiej na AM2. Myślę, że nie wyszłoby drożej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wy siedzicie w tym temacie nieźle, doradzilibyście mi co wartałoby wziąć, żeby było ciche przy takich temperaturach jak wyżej podałem? (między 52-75 st.C). Pasowałoby nowe bo nie chciałbym trafić na jakiegoś wyruchańca i nie drogie. Jeśli te bezfirmowe są w miarę ciche to mogą być. Komputer nie będzie używany często i nie będzie kręcony.

 

SKRÓT: http://allegro.pl/listing.php/showcat?change_view=1&id=45901&order=d&p=1

Byłbym wdzięczny.

 

PS. Dzięki remix za podparcie moich podejrzeń tą wypowiedzią.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe Katana 3 powinna być git. Sam używam na moim P4 EE i jest luzik.

Pamiętaj tylko, że Katana musi być w wersji z zapinką s.478, bo nie wszystkie ją mają!

 

PS No chyba, że jakimś cudem tanio wyrwiesz Mugen 2. Bo nic lepszego na s.478 nie istnieje.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toż to majątek kosztuje :). Myślę, że nie trzeba mi takich overclockerskich cacek od razu. Tak jak mówie; coś taniego i w miarę cichego. Nie znam się dobrze, ale myślę, że chodzi tu głównie aby średnica wentylatora była większa niż w tym maleństwie box-owym aby obrotów tyle nie trzeba było. Nie będzie tam OC ani nic więc coś na prawdę z dolnej półki. Byle ciche.

 

No chyba, że na prawdę nic sobie nie poskromi tych temperatur P4, ale wtedy inwestowanie 80zł mija się z celem. Cała płyta z prockiem tyle mnie wyszły mniej więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo http://allegro.pl/thermaltake-tower-112-i2575492311.html

 

Te http://allegro.pl/thermaltake-minityp-90-775-754-939-am2-am3-nowy-gw-i2577555716.html minitypy nie mają niestety mocowania na s.478.

 

Jest jeszcze takie http://allegro.pl/thermaltake-tmg-a2-754-939-am2-am3-nowy-gw6mc-i2577556638.html coś, niestety potrzeba byłoby dorobić zapinkę. Jak masz czym i lubisz się pobawić, można go brać. Zaleta tego jest taka, że jest nowy - ma nowy wentylator.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiedziałem cała wczorajszą noc na kombinowaniu i zaczynam mieć obawy czy lepszy wentyl cokolwiek tutaj da. Po zdjęciu obudowy obroty w momencie spadają do wartości.. normalnych. Próbowałem mu montować jakieś chłodzenie wysysające powietrze z tyłu obudowy (gdzie przewidziane są na to otwory), lecz to tylko spowolniło proces rozgrzewania się procesora a nie wyeliminowało problemu.

Obudowa rzecz jasna jest najzwyklejsza (popularna w tamtych latach Dołączona grafika) i była ona zgodna z P4.

 

Zobaczcie zresztą filmik:

 

http-~~-//youtu.be/_5UX0oVxZbs

 

Pytanie czy po instalacji wypasionego chłodzenia sytuacja nie powtórzy się gdy obudowa będzie zamknięta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm. Jeśli masz możliwość zamontowania kup dwa wentyle 120mm - około 1200rpm- drugi -jeśli możesz montować z przodu. Dobre jakościowo i cenowo są teraz Enermaxy. To jest nawet ważniejsze od chłodzenia na procu. W drugiej kolejności polowałbym na chłodzenie - np. Arctic Cooling Super Silent - ale wychodzi relatywnie drogo http://allegro.pl/co...2590107090.html

Miałem takie, jest DUŻO ciszej niż na box-ie, ale do OC się kompletnie nie nadaje i temperatury będą niewiele niższe.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie - kup P4 Northwood-a na ten socket. Obsługuje SSE2, nie obsługuje SSE3, ciągnie jakieś 30% mniej prądu - jest dużo chłodniejszy i w większości aplikacji wydajniejszy mimo mniejszego cache (krótszy potok)

 

btw. jakby co to mam jednego p4 northwood 2.8ghz HT

 

 

I jeszcze jedno - zainwestowałbyś w AMD s.754, 939, albo AM2 - wystarczyłby jeden wentyl z przodu i boxowe chłodzenie i byłaby podobna głośność i temperatury jak na intelu po gimnastyce.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczekałem trochę i problem właściwie rozwiązał się sam gdyż brat (jakby wiedział) i dostał skądś całkiem fajne chłodzenie Thermaltake z jakiegoś spalonego komputera ( z przyklejonym do radiatora prockiem P4 Dołączona grafikaDołączona grafika) i dał mi to, więc odkleiłem ten proc, wyczyscilem wszystko (polecam WD-40 do czyszczenia zaschnietej pasty z radiatora/proca) i zamontowałem na tego Prescott`a HT. Chodzi wszystko rewelacyjnie, cichutko. Obroty 2400rpm kontra wczesniejsze 4400rpm.

 

Dzięki Wam wszystkim za pomoc.

 

PS. Jakby komuś sie przydało to mam do sprzedania:

 

- Pentium 4 @3Ghz/512/800 na S478+ oryginalne chłodzenie

- Celeron D @2,40Ghz/256/533 na S478 + oryginalne chłodzenie

 

Wszystko sprawne i za grosze.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...