Skocz do zawartości
_KaszpiR_

Bagno - biały miś

Rekomendowane odpowiedzi

Cel pracy:

Czas zmienić wysłużony serwer na nowe części. Pod względem fizycznym nastąpi całkowita zmiana, od strony logicznej właściwie nic się nie zmieni, za to funkcjonalnie tylko zyskam, np jeszcze większą ciszę oraz spokój na kilka lat. Komputer powinien być wyciszony maksymalnie, a przy tym nafaszerowany dyskami, i być podłączony do TV aby można było oglądać filmy, do tego dostęp zdalny po sieci, różne inne rzeczy maja na nim działać.

 

Rozpoznanie terenu

Z doświadczenia wiem, że duża ilość dysków generuje wibracje oraz szum. Wiele oczywiście zależy od dysków, niektóre są ciche, a zdarzają się modele, które wprost nadają tak, że niczym nie idzie ich wyciszyć. Dlatego trzeba było mieć jakąś dobrą obudowę, z miejscem an nafaszerowanie jej elementami do wyciszania.

 

Padło na Fractal Design R4 Acrtic White z Cooling.pl

 

Przynam, że mam już dość czarnych obudów, ciemnych jak 4 litery w nocy. Pomyślałem, że warto zrobić coś innego. Srebrną obudowę już mam, ale aluminium musi byc grube, aby było sztywne. Padło więc na Fractala, szczególnie jak zobaczyłem ile waży Dołączona grafika

 

 

Części - kupione w morele.net (bo mam najbliżej sklep).

Sprzęt nie będzie kręcony, więc nie trzeba mieć kosmosu:

Intel Core i3-3220/3.30GHz 3MB LGA 1155 Box (BX80637I33220)

ASRock B75 Pro3 - nie daje opcji podkręcania, z całej masy obudów wybrałem tę, bo ma trochę lepsze chłodzenie oraz wygodnie ułożone złącza SATA

2x8GB najtańsze ramy czyli Corsair CMV16GX3M2A1333C9 - przyda sie na wirtualne maszyny co czasem tam odpalam itd, poza tym lepiej kupić więcej ramu raz na całe życie komputera.

 

Dyski z poprzedniej budy.

 

 

Zrobione:

+ zakup części mobo, proc, ram

+ zakup obudowy

+ jak zrobić bardziej biało

+ wymiana czarnych elementów obudowy na białe - dogadałem się z jedną osobą na forum (granat1166), że jemu nie pasują w jego Fractal Design R4 Pure Black białe elementy. Mnie nie pasują czarne, więc się wymienimy Dołączona grafika.

+ montaż wentylatorów, dwa białe Fracatale z Pure Black.

+ fan swap

+ wyciszenie pianką

+ storage na 3x 3TB Western Digital RED jako raidz na zfs

+ system Ubuntu 12.04 LTS na 2.5 calowym dysku z masą różnych dziwnych rzeczy potrzbenych do pracy

+ migracja aplikacji ze starego komputera

+ skopiowanie danych z wielu nośników w jedno miejsce, zajęło to w sumie z jeden dzień

+ 5m HDMI do telewizora

+ postawienie kompa za drzwiami, kompter jest TOTALNIE bezgłośny

 

Do zrobienia:

- kolorystyka - myślę, nad zielonymi akcentami, bo Bagno zawsze miał coś z zielonego albo brązowego w swojej obudowie. Myślałem o białych albo czarnych kablach, ale to nuda. Pomyślałem tez o zielonych, tylko ze BitFenix ma zielone oploty z czarnymi końcówkami. Samemu mi się nie chce robić, ale myślałem o zielonych oplotach z białymi końcówkami - mogłoby wyglądać ciekawie/inaczej. Najłatwiejsza opcja to kupić zielone kale z czarnymi końcówkami oraz kable z białymi końcówkami, a następnie podmienić końcówki. Czy taniej będzie zamówić customy?

 

- chłodzenie - mam kawałki chłodzenia wodnego, ale raczej skupię się na powietrzu - tutaj woda byłaby przerostem formy nad treścią. A nawet jeśli to tylko na procka (i tak ma zintegrowaną grafikę), z chłodnicą na suficie - pewnie 2x120 Swiftech pociągnąłby to bez wentylatorów na gorze, tylko od przodu Dołączona grafika

 

- migracja systemu operacyjnego na nowe części, tutaj będzie trochę zabawy z przejściem BIOS/MBR -> UEFI/GPT.

 

 

Tymczasem fotka misia - jeszcze nie zdjąłem folii z przodu z drzwiczek:

Dołączona grafika

 

 

Spostrzeżenia na temat obudowy:

Fractal Design jest ciężki, waży ze 12kg. Zdziwiłem się jak ciężką ma boczną ścianę - można nią zabić.

To znaczy, że szkielet jest ze stali.

Złącza na topie mają jedna troszkę drażniącą cechę - wystają o jakieś 0,5mm ponad obudowę.

 

Przednie drzwi trzymają się na magnes albo na jakąś zapadkę, na pewno nie latają, ale nie ma zatrzasku.

Trochę mnie irytuje przestrzeń z boku do zasysania powietrza, pewnie wepchnę tam jakieś pianki aby uszczelnić wlot, by nie łykała kurzu.

 

Top i bok obudowy są fabrycznie uszczelnione - zdaje się, że jest to płytka plastikowa grubości ponad 2mm z naklejoną na niej pianką wyciszającą. Spodziewałem się gorszego wykonania.

 

Oba boki obudowy mozna ze soba podmienic (są symetryczne) więc z tego skorzystam, wolę miec kratownicę od strony płyty głównej, bo ta strona będzie w kierunku ściany.

 

Jak się wypycha sufit od dołu to się odkształca - jest to normalne, tłoczenie dziur powoduje zniekształcenia powierzchni. Na szczęście samoczynnie top wygina się w dół, więc nie będzie problemu, że się będzie odkształcał, jak się coś położy na obudowie.

 

Temeperatury

Tutaj.

 

Dołączona grafika

 

4 tacki ot tak na przyszłość na kolejne dyski.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie irytuje przestrzeń z boku do zasysania powietrza, pewnie wepchnę tam jakieś pianki aby uszczelnić wlot, by nie łykała kurzu.

 

Powinieneś mieć ja oryginalnie zamkniętą a dokładnie powinieneś mieć tam taką samą zaślepkę jak na topie - nie miałeś ich w zestawie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o panel boczny, a kratkę z przodu:

Dołączona grafika

Na prawo są drzwiczki, miedzy nimi a zatokami dysków jest kratka z poziomych szczebelków, a potem są wentylatory.

Czyli między drzwiczkami a wentylatorami jest pusta przestrzeń na dystans tej kratki.

O to mi chodzi - ja wiem, że to jest po to, aby zasysać powietrze, ale jakoś bym tam wpakował cienkie kawałki pianki/filtry.

 

Zobaczę, czy jest sens kombinować, bo może ta pianka skutecznie wytłumi hałas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na części, ale tak czy siak zdecydowałem, że obadam budę i inne podzespoły, które od 20 grudnia 2012 walają mi sie po mieszkaniu, po wygraniu w konkursie Enermax.

 

Fotki:

http://kaszpir.hlds....agno.Bialy.Mis/

 

Kilka wybranych:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Ciekawostka, wentylatory we Fractalu były wyraźnie zakurzone. Napisałem do Cooling.pl, że to trochę dziwne, ale że sprawdzę wieczorem.

Oczywiście przetarcie na sucho a potem szmatką skutecznie usunęło brud. Musiały sobie te wentylatory trochę poleżeć w fabryce Dołączona grafika

 

Obudowa jest bardzo dobrze pokryta emalią. Robi to dobre wrażenie, przyjemne dla oka i przyjemne w dotyku.

 

Kabelki są dostatecznej długości. No dobra, mogły by mieć +10cm i byłoby idealnie.

 

Co do zasilacza.... ech, człowiek przyzwyczaja się do dobrego - brak odpinanych kabli utrudnia pewne rzeczy.

Wentylator w zasilaczu ma wredna cechę i cichutko terkocze generując tak specyficzną częstotliwość, że moje ucho to idealnie wyłapuje. Zrobię pewnie fan swap, bo nie wytrzymam.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zastanawiam się, czy go nie wymienić. Aktualnie musiałbym go czymś obłożyć albo zrobić fan swap.

 

Zrobiełem też beznadziejne filmiki nt głośności obudowy z 8 starymi dyskami SATA I (jeszcze z hybrydowymi złączami zasilania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ciągle w serwisie, ale znalazłem moment aby lekko zmodyfikowac obudowę pianką wyciszającą - na llegro można kupić trójkąty do audio.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zatkałem też boczne wloty oraz spód - powietrze będzie przez nie zasysane, aczkolwiek słabo - zobaczymy czy się będzie grać.

 

Aha, przed zamontowaniem trzbea te pianke bardzo dobrze odkurzyć, sypie sie z tego jak jasna cholera.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś czytałem albo mi się myli, że tego typu budowa materiału wygłuszającego nie sprawdza się w przypadku obudów pecetów... Bodajże nawet na [h]ardzie, bo ktoś tam kminił w podobny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na próbę postawiłem Białego Misia obok komputera aktualnie działającego, czyli:

Biały Mis 8 dysków SATA I + zasilacz + 3 wentylatory

vs

Stry komp 3 dyski SATA II + zasilaz + 3 wentylatory

 

 

Misiek był cichszy, mimo nafaszerowania go dyskami!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We czwartek odebrałem płytę główną z serwisu gwarancyjnego - szkoda, że zajęło to ponad miesiąc i dostałem po prostu inną płytę główną.

 

W zasilaczu Enermax Naxn zrobiłem fan swap - wstawiłem nie używanego NoiseBlockera PK2, ale będzie zasilany z płyty głównej. Różnica w głośności jest - bo stockowy wentyl kręcił się chyba od 1200 do 2400 obr, a Noiseblocker ma maksimum 1400, i jest przy tym super cichy a dmucha jak powinien.

 

Dołączona grafika

 

Muszę pokombinować jak zmniejszyć obroty wentylatora na procku, bo ustawienie minimum w UEFI jest dla mnie trochę za wysokie, pewnie skończy się na potencjometrze.

 

Do tego w zeszłym tygodniu kupiłem dyski twarde, muszę jeszcze jakiś mały dysk na system znaleźć - pewnie jakiś mały SSD po taniości.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjęty wentyl z zasilacza ma dwupinową wtyczkę wpiętą do gniazda na płycie zasilacza - dokładnie takie coś jak wtyczka na prawo.

 

Dołączona grafika

 

Wstawiony wentyl Noiseblocker ma którki ogonek, do którego w komplecie są dwie przedłużki, zastosowałem dłuższą i puściłem przez wyjście ze wszystkimi innymi kablami.

http://www.cooling.p...ukt,552025.html

 

Tak więc zero lutowania.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim Naxn niestety wentyl był bardzo dziwny, jak niczego nie dotykał to ok, ale jak go zamocowac to zaczynał ćwierkać, i mnie to doprowadzało do szału.

 

NoiseBlocker na 1000 RPM daje dmuch a jest niesłyszalny z 15 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie kopiuje pliki na nowy system, 3x3TB skonfigurowane w raidz pod zfs smiga na tyle dobrze, ze wysyca 1Gigabit.

 

Procesor pasywnie chłodzony, co ciekawe, jak mi się zaciął wentyl z tyłu (gąbka wlazła) to realnie dmuchały tylko dwa wentylatory z przodu na 5V i cpu dobił na obciążeniu do 75 stopni pod prockiem, sam procek dobił do 50 stopni, ale to przy 100% load jednego logicznego rdzenia z czterech.

 

Aktualnie wentyle się kręcą na minimum czyli 5V, radiator na cpu nadal bez wentyla, ale nie przekracza 45 stopni.

 

Potem sprawdzę pod obciążeniem.

Jak narazie wyszło lepiej, niz się spodziewałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temeperatury.

 

W obudowie siedzą:

2x 140 mm na przodzie

1x 140 mm z tyłu

1x 120 mm na zasilaczu

 

Pierwsze trzy są podpięte do mini przełącznika zintegrowanego z obudową i działają na 5V, generując przewiew nie powodując hałasu.

Wentylator 120 mm jest na zasilaczu wpięty w płytę główną i działa na ~ 1000 RPM

 

Tak więc na procesorze jest tylko radiator, bez wentylatora, jedynie pomaga trochę wentyl z tyłu.

 

Jak się to przekłada na temperatury?

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

AUXTIN nie wiem co to jest, bo ma dziwne odczyty.

Niemniej widać kiedy otwierałem okno na przestrzał w domu (28 miesiąca) ;)

 

Zaktualizowałem pierwszy post.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad skonstruowanym rozwiązaniem, między innymi na temat chłodzenia wodą.

Po tygodniu mogę powiedzieć, że chłodzony pasywnie procesor (2 wentyle z przodu i jeden z tyłu + fan swap zasilacza, wszystkie na 5V) powodują, że temperatura jest tak niska, że po prostu nie ma sensu pakować się w wodę.

 

Woda mogła by być dla picu i pokazu, gdyby był komputer na widoku. Jednakże stoi on za drzwiami i raczej trudno go podziwiać.

Za to jest tak cicho, że nie spodziewałem się, że będzie aż tak cicho - przy zamkniętych oknach szum miasta, ludzi w bloku itd powodują, że stojąc z uchem skierowanym w kierunku komputera słuchać szum powietrza od wentylatorów.

 

Bałem się, że dyski będzie słychać, ale tutaj te gumowe podkładki oraz jednak fenomenalnie ciche dyski WD RED tworzą idealna konfigurację.

 

Zobaczymy jak temperatury się zmienią w lato, pewnie trzeba będzie przestawić na 7V.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumia szum dysków.

Nie chcę jej zrywać, ale przyłożyłem bok obudowy gładką częścią do środka i jednak było słychać dyski.

Natomiast jeśli jest skierowany gąbką do środka obudowy to wyraźnie szum znika.

 

Te dyski wydają z siebie jednostajny szum, nie słychać działania głowic.

Mam też takie dyski, co potrafią kopać głowicami tak, że nic nie pomaga - podłączę do testów i zobaczę jak się będzie sprawować.

Edit:

Podlączyłem dysk który ciągle kopie głowicami (uszkodzony), i bez pianki słychać go 'przez ścianę'.

Z pianką jest znacznie ciszej, ale wtedy najwięcej dźwięku ucieka tyłem obudowy, gdzie jest wentylator i zasilacz.

Dysk najwyraźniej wtedy słychac przez górny wentylator, bo po drodze są tylko finy radiatora, więc nic nie tłumi.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.youtube.com/watch?v=IDS31ULpMVU&list=PLgeeFA2rwFROP1IDF39diWg2h85bzyrvA

 

Teraz nagrałem - szkoda, że mój telefon ma sam w sobie takie szumy, bo ledwo słychac głowice jak jest gąbką na zewnątrz. Dopiero jak się stoi to się to słyszy, że jednak klika i przechodzi przez ściankę.

A jak jest gąbką do środka to jak pisałem, słychac jedynie jak się jest z tyłu.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, filmik! Dzięki. Sam się zastanawiam co właśnie zrobić z moim talerzowcem, ale zapewne skończy się na kupieniu SSD...Bo 320GB jakoś to dla mnie za dużo jest miejsca, a skrobie, że hej!

Edytowane przez forthal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...