Skocz do zawartości
rizon1

Denon HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Opisuję komputerek jaki sobie stworzyłem w ramach zabiajania zimowego czasu.

Jako posiadacz sprzętu Denona postanowiłem zbudować sobie HTPC dopasowany do ww.

Wymyśliłem więc założenia wstępne:

  • ma mieć napęd optyczny, chciałbym, żeby się wysuwał i wsuwał przy pomocy oryginalnego przycisku na obudowie
  • ma działać 24h (przynajmniej czasami icon_wink.gif ), musi więc być cichy.
  • obudowa ma mieć okrągły przycisk zasilania (zgodny z nomenklaturą posiadanego przeze mnie sprzętu)
  • ma odtwarzać wszelkie wideo do HD 3D włącznie, mp3 i flac
  • oprócz wszelkich multimediów ma być też serwerem plików, w laptopie pozostanie (kiedyś) tylko dysk SSD, więc będzie miał małą pojemność, wszystkie dane wylądują na domowym serwerze / HTPC

Rozpocząłem więc poszukiwania na Allegro uszkodzonego/taniego DVD Denona.

W międzyczasie byłem już posiadaczem płyty MSI H61I-E35 (B3) oraz procesora i3 2100T (TDP=35W).
Wybór tej płyty podyktowany był (oprócz ceny oczywiście) faktem, że procesor znajduje się tam bliżej „góry” ATX, co umożliwiłoby mi odpowiednie wycięcie napędu optycznego i zmieszczenie całości w niewysokiej obudowie, bo początkowo myślałem o obudowie od DVD1710.

Wybór 1710 był o tyle prosty, że takie same są też obudowy modeli 1720, 1730, 1740, 1910, 1930 i 1940, więc istniało stosunkowo duże prawdopodobieństwo złapania taniego egzemplarza.

Po zakupie DVD 1710 okazało się, że moje teoretyczne rozważania nijak mają się do praktyki i się w nim nie zmieszczę, nie pomogły zabawy z plexi, a nie chciałem też angażować nie wiem jakich kosztów. Zaniechałem projektu w tej formie, choć wystarczyło albo zrezygnować napędu albo zastosować slim, żeby wszystko było ok.

Poszukiwania obudowy zaczęły się od początku. Znalazłem uszkodzony, a dokładniej zmasakrowany, Blue-Ray Denona spełniający wszystkie moje warunki: DVD 2500 BT.

Stan urządzenia był beznadziejny: był prawdopodobnie zalany (rdzewiejące fragmenty wewnątrz), oczywiście niesprawny, potrafił tylko wysuwać tackę. Obudowa pogięta z tyłu jakby coś nią przygniotło, brak 1 nogi, i szereg innych braków, ale front, o dziwo, ok. Udało mi się na dodatek odsprzedać bebechy (sam mechanizm napędu i lasery pewnie były sprawne) i odzyskać część pieniędzy z zakupu.
Oprócz wyżej wymienionych na komputer składają się również z mały zasilacz 90W (bodajże Modecom-a ale nie pamiętam) oraz blue-raya LG combo (pecetowy) oraz dyski o których trochę później.
Rozpocząłem konstruowanie obudowy z plexi, potem eksperymentowałem z blachą aluminiową, aż w końcu wpadłem na pomysł prosty i tani: przeszczep. Zakupiłem więc kolejne urządzenie, które spełniało 2 warunki: szerokość i wysokość taka jak mojego Blue-Raya Denon. Okazało się, że takich sprzętów jest na Allegro bez liku: Magnetofony Technicsa. Nabyłem więc
Technics RS-TR474, który oprócz obudowy dał mi mnóstwo radości z przesłuchiwania niemal już zapomnianej kolekcji kaset.
Przeszczepiłem front Denona do podłogi, góry i tyłu Technicsa.

Tak to wygląda w swoim naturalnym środowisku:

 

3_medium.jpg

 

Resztę widać na zdjęciach niżej: szkielet pod napęd i dyski z blachy perforowanej (zakupionej gdzieś w międzyczasie jako kiepski pomysł na zastąpienie plexi na górze obudowy), wycięty tył itd.

 

6_medium.jpg

 

8_medium.jpg

 

7_medium.jpg

 

5_medium.jpg

 

4_medium.jpg

 

3_medium.jpg
 

 

Na ostatnim zdjęciu widać między innymi "bardzo tymczasowy" sposób zamocowania dysku SSD. Docelowo wyląduje on pod napęd razem z drugim dyskiem 2,5". Teraz jest tam jeden dysk 3,5".

Zasilaczowi przylutowałem oryginalne przewody na takie zawierająca firmowo SATA oraz przewody na potrzeby LEDek przy przycisku zasilania.

Jednocześnie wyposażyłem mój front w gniazda USB i wyświetlacz VFD (lcd2usb).

 

1_medium.jpg

 

2_medium.jpg

 

3_medium.jpg

 

8_medium.jpg

 

4_medium.jpg

 

Dalej doszedł pomysł wykorzystania klawiszy sprzętowych: klawiaturka numeryczna USB (chyba firmy Tracer) wypatroszona i zlutowana tak jak widać na zdjęciu.

 

[zdjęcie w odpowiedzi poniżej]


Jeden z przycisków robi za NUM lock – zwiększając w ten sposób znacząco dostępną ilość przycisków, wszystkie funkcje przycisków:

  • eject - eject
  • play - <enter>
  • stop - <backspace>
  • prev. - <kursor w dół> / <2>
  • next - <kursor w górę> / <8>
  • rev. - <kursor w lewo> / <4>
  • ff. - <kursor w prawo> / <6?
  • pause - <ins> / <0>
  • hdmi res. - <num lock> - przełącza funkcje przycisków powyżej.

Status NUM locka sygnalizuje mała zielona dioda na lewo od wyświetlacza. Pod nią czerwona sygnalizuje pracę dysku. Obie mają ok 1mm średnicy przepustu dla światła.

 


Dalej zależało mi, aby przycisk Power zachowywał się tak jak oryginalny Denona; czerwona dioda na „stand by”, zielona na „power on”. Pierwotnie, przy założeniu chodzenia 24h miał wskazywać status NUM LOCK: czerwony off, zielony on, zmieniany poprzez jego wciśnięcie.
Pierwotne założenie o chodzeniu 24h trochę się zrewidowało, z uwagi na zakup SSD, który pozwalał uruchamiać system w kilka sekund.
Przycisk Power powrócił więc do swojej funkcji.. Ponownie chciałem więc, aby zachowywał się tak jak oryginalny Denona; czerwona dioda na „stand by”, zielona na „power on”.
Po długich poszukiwaniach i eksperymentach z układami elektronicznymi wpadłem na najprostszy sposób:
czerwona dioda (stand by) dostała +5V STB z zasilacza na „+” i normalne +5V na „–" (przy wyłączonym komputerze świeci, po włączeniu się wyłącza, bo oba te przewody mają +5V, więc dioda gaśnie), zielona zaś (power on): +5V na „+” i masę na „-" , obie oczywiście z jakimś tam rezystorem.

Przy tym przycisku mam również wyprowadzone (przyszłościowo) gniazdo zasialnia z płyty głównej, 5V standy, masę i +5V z zasilacza (wole piny widoczne na zdjęciu)

 

6_medium.jpg

 

7_medium.jpg


Napęd optyczny też ma wyprowadzony przewód wysuwania/wsuwania tacki do oryginalnego EJECT. To właściwie wszystko.
Acha. Najgłośniejszym elementem jest dysk 3,5”, bo wentylatory są podłączone na 5V lub 7V i działają wystarczająco, a są niesłyszalne. Dysk przenosi jednak drgania i nieco go słychać, dlatego docelowo – poleci, będzie też odrobinę więcej miejsca na kable zasilania, które docelowo planuje przeprowadzić przodem, pod napędem, za wyświetlaczem.
 

 


Zasilacz wytrzymuje obciążenie 2 dyskami HDD 2,5” (mechanicznymi) + jednym HDD 3,5” + napędem optycznym. Teraz mam podłączone: 1x SSD 1xBlu-ray, 1x 3.5”, docelowo: 1xSSD, 1xBlue-Ray 2x 2,5HDD, jest miejsce pod napędem optycznym na 2x2,5” HDD, jeśli SSD gdzieś zawiśnie.
Oprogramowanie jest nadal w rozwoju; teraz jest Windows 7 + XBMC + Smartie, ale to chyba nie ostatnie słowo.

Na razie tyle, będę informował o dalszym rozwoju projektu.

Edytowane przez rizon1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt.

Rozpocząłem składanie czegoś podobnego.

Obudowa po Denon DVD-1500, w środku płyta Gigabajt GA-B75N (ITX), i3-2120T, 4GB RAM, zasilacz Be Quiet TFX-300. Elementy w drodze, Składanie zacznę pewnie w następnym tygodniu.

Myślę jeszcze nad chłodzeniem (wstępny pomysł to pasywny radiator na procku + 12cm wiatrak w górnej części obudowy nad płytą) i dyskiem (na początek pewnie flash z openelec, później zobaczymy)

Mam pytanie. Jak podłaczyć przycisk zasilania z obudowy (Denon). Na płycie są dwa piny do przycisku power, podłacza się to do tego czy do zasilacza czy jeszcze jakoś inaczej?

 

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt.

Rozpocząłem składanie czegoś podobnego.

Obudowa po Denon DVD-1500, w środku płyta Gigabajt GA-B75N (ITX), i3-2120T, 4GB RAM, zasilacz Be Quiet TFX-300. Elementy w drodze, Składanie zacznę pewnie w następnym tygodniu.

Myślę jeszcze nad chłodzeniem (wstępny pomysł to pasywny radiator na procku + 12cm wiatrak w górnej części obudowy nad płytą) i dyskiem (na początek pewnie flash z openelec, później zobaczymy)

Mam pytanie. Jak podłaczyć przycisk zasilania z obudowy (Denon). Na płycie są dwa piny do przycisku power, podłacza się to do tego czy do zasilacza czy jeszcze jakoś inaczej?

 

Pozdrawiam

Witam,

Gratuluję pomysłu, proszę się pochwalić jak wygląda... Fajna płytka, bardzo funkcjonalna, jak ja zaczynałem to jej jeszcze nie było niestety.. Nie chciałem wiatraków z góry i niestety mnie pokarało... podczas największych upałów było w środku naprawdę gorąco.

Odnośnie wyłącznika Denona DVD 1500: jest on inny niż u mnie, bo jest to wyłącznik bistabilny, włączony / wyłączony, u mnie jest to typowy klik, więc miałem łatwiej: Kliknięcie włącza i wyłącza, identycznie jak w komputerze. Przemyślałbym kwestię wymiany tego wyłącznika, albo podpięcie "power" z płyty pod inny przycisk.

ładne cacko... Dołączona grafika

dzięki... starałem się.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

No ten Pioneeer to kawał sprzętu, daj jakieś zdjęcia gdzieś jak możesz. Już widziałem projekt na tym modelu:

https://www.flickr.com/photos/59194449@N04/sets/72157625866880545/

ale byłoby fajnie zobaczyć inny.

 

Klawiatura numeryczna to nic innego jak klawiatura matrycowa. Czyli po rozebraniu klawiaturki usb (ja miałem bodajże jakiegoś Tracera) mamy w środku płytkę z której wychodzi kabel usb i do której podpięta jest folia tworząca klawiaturę, Te pinu nas interesują. Sprawdzamy każdy z każdym i zapisujemy wyniki (np. zwarcie pinu 1 z 3 daje nam "0", 1 z 4 daje "1" 1 z 5 daje "4" itd.). Potem podpinamy je odpowiednio do switchy pod przyciskami i gotowe.

 

Na moim zdjęciu po lewej są podlutowane piny usb a te piny z prawej to właśnie piny klawiatury. Kabelki tworzą odpowiednią konfigurację klawiszy.

 

 


0cd7ef6cf3af0ad6.jpg

Edytowane przez rizon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za jakieś info  też widziałem ten projekt bardzo fajny fotki wstawię może jutro mam całość w pracy poluję na obudowę czarną moja jest kolor szampański teraz czekam na napęd bluray-a może jutro dojdzie

 

obiecane fotki :) nie krytykujcie za bardzo nie jestem elektronikiem :)

 

podzespoły to

 

Celeron G1610T
Asrock H61MV-ITX
Palit GT610
Kingston 4GB ddr3
SSD 32GB sata 3
Napęd bluray LG
Zasilacz FORTRON FSP350

 

do kupienia jakiś dysk 2TB na dane muzykę i filmy

 

8JMelY.jpgwidok przodu

 

0upQ9P.jpgśrodek trochę bałagan jeszcze

b6Dz2v.jpgtył z magicznym guzikiem :) reset

513KaT.jpggóra z wyciętym oknem będzie wklejona kratka

ay70s3.jpg

 

FTLhUF.jpgwidok na diody power i hdd będzie jeszcze dioda z napędu i włącznik ze starej obudowy komputerowej

UWaspQ.jpgjeszcze jedno z góry

zMIUeY.jpgwidok na wyświetlacz LCD2USB 2x16

 

jutro montuję napęd  zostanie do zrobienia malowanie tylnej scianki sterowanie przyciskami z obudowy i wejście usb albo z przodu albo bok obudowy zobaczę co mi przyjdzie do głowy i trochę ogarnę kable

Edytowane przez mario74

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,
 
Od czasu mojego ostatniego kontaktu zmieniło trochę się w moim sprzęcie. Wymieniłem trochę gratów, ale o tym napiszę później jak go kiedyś znowu rozbiorę i porobię zdjęcia.
Ostatnią (wczorajszą) modfikacją była zamiana USB 2.0 na 3.0 na przodzie obudowy.

Mam więc jedynego (na świecie?) Denona z niebieskim USB "na przedzie".

Sprawa pozornie prosta ale nie do końca, bo samegniazda USB trzeba było nieco przerobić, a i konstrukcja frontu od mojego Denona nie ułatwiała sprawy. Załączam zdjęcia.

Użyłem takiego śledzia ale ściąłem nieco i skleiłem blisko siebie 2 porty.
 
%C5%9Aled%C5%BA_2x_USB_3_0_Unitek.png
Oto jak to wygląda od tyłu:

 

1_medium.jpg

 

2_medium.jpg

 

3_medium.jpg

 

5_medium.jpg

 

A tak z przodu:
Bez panelu:
4_medium.jpg

Z panelem:
5_medium.jpg

Z wtyczkami (porty USB są oddalone od siebie w minimalnej odległości pozwalającej na podłączenie dwóch wtyczek USB jednocześnie. Przypominam, że są one w miejscu który pierwotnie zajmwał czytnik SD card, stąd pojedyncze USB wyglądało by nieciekawie, zwykłe podwójne zaś byłoby za szerokie i spowodowało by, że otwór musiałby być szerszy i na środku, pomiędzy portami, powstała by nieestetyczna dziura.
6_medium.jpg
 

Tak to wygląda w swoim naturalnym środowisku:

1_medium.jpg

 

3_medium.jpg

Edytowane przez rizon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Tym razem nie mam kolejnych modyfikacji ale informację: Sprzęt przeznaczony jest na sprzedaż!

 

Jest więc szansa na zdobycie jedynego chyba na świecie HTPC Denona.

 

Sprzętowo jest to w pełni funkcjonalny komputer z i3 4130, płytą Gigabyte'a na chipsecie B85, USB 3.0 (4szt), SATA 6GBps (4szt) + SATA 3Gbps (2szt) itd, 8GB ram i 60GB SSD, wyświetlaczem VFD wraz z interfejsem LCD2USB. Działające jak w opisie powyżej.

Na życzenie dodam dysk 2,5" 2TB (teraz jest taki bo 3,5" hałasował za dużo).

 

Zainteresowanych proszę o kontakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...