Skocz do zawartości
Gość

Pasta termoprzewodząca do GTS 250

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Po 3 latach postanowiłem wymienić pastę termoprzewodzącą na Asus GeForce GTS 250 Dark Knight 1 GB GDDR3. Do tej pory miałem Noctua NT-H1. W letnie upały podczas gry w NFS MW 2012 (vsync off, 1920x1200, najniższe detale) temperatura rdzenia dochodziła do 84 stopni, a to trochę za dużo. Myślałem że Noctua po prostu wyschła. Wyczyściłem chłodzenie. Akurat pod ręką miałem ABB Thermal Grease 1. Po jej nałożeniu (tymczasowo, z czystej ciekawości) temperatura dochodzi do 89 stopni.

 

Waham się między Gelid GC-Extreme i Arctic Cooling MX-2. Obie nie przewodzą prądu, co jest dla mnie bardzo istotne.

 

Gelid GC-Extreme jest nieco wydajniejsza, co przy temperaturze ~80 stopni może już zrobić zauważalną różnicę. Zapewnia najlepszą wydajność od momentu nałożenia. Jednak nie znalazłem informacji odnośnie jej trwałości.

 

Arctic Cooling MX-2 teoretycznie nie traci swoich właściwości przez 8 lat, co oznacza że nie musiałbym już jej wymieniać. Niestety czas wygrzewania to aż 200h czyli bardzo dużo.

 

Którą pastę wybralibyście na moim miejscu i dlaczego?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę cię bardzo, w miarę aktualne porównanie około 40 dostępnych obenice past termoprzewodzących:
http://www.overclock.pl/articles/show/id/461,test-40-past-termoprzewodzacych-co-warto-kupic-a-czego-sie-wystrzegac

Ja osobiście używam MX-2, jest dobra i tania. Gelid GC-Extreme jest w sumie wydajniejsza ale różnica nie jest też duża. Bieżesz w sumie to na co ci budżet pozwala.

Na twoim miejscu zastanowił bym się także nad lappingiem.

Jeżeli radiator ma miedzieny rdzeń kup sobie pastę polerską do miedzi, aluminium też można nią oczyścić tylko trzeba dłużej czyścić. Unikaj past polerskich na bazie wosku, bo one wypełniają powieszchnie czyszczone przez co pogarszają się właściwości termoprzewodzące. Jeżeli radiator od spodu jest lakierowany to samym wypolerowaniem możesz obniżyć temperaturę nawet do 10 stopni pod obciążeniem.

Do Lappingu ja osobiście używam tej pasty polerskiej:
Dołączona grafika

Po jej użyciu lustro przy miedzi można uzyskać po jakiś 5 minutach czyszczenia, w przypadku aluminium trzeba poświęcić trochę więcej czasu, czasem nawet do 30 minut.
Pastą polerską parktycznie nie da się uszkodzić radiatora, w odróżnieu od papieru ściernego, którym możemy zedrzeć z byt dużą ilość czyszczonej powieszchni lub szkrzywić rdzeń radiatora przez co nie będzie miał on odpowiedniego docisku.

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orgiusz@: Informacje nt wygrzewania i właściwości mam właśnie z tego linka co podał  KoVol Dołączona grafika

 

Chłodzenie na tej grafie jest dobre, ale buda nieduża, wentylacja też taka sobie mimo że na lewym dolnym boku mam 2x Arctic Cooling F8 PWM wyciągające gorące powietrze. Obydwa i wentylator od grafy chodzą na 100% obrotów jeśli temperatura rdzenia graficznego jest większa od 69 stopni, a i tak się gotuje w środku. Mam nadzieję, że karta jeszcze 2-3 lata wytrzyma. W budzie wyciąłem 2 otwory na te wentylatory i nie zamierzam nic więcej z nią robić.

 

KoVol@: Arctic Cooling MX-2 najtaniej z dostawą wyniesie mnie 20zł, a Gelid GC-Extreme to koszt 30zł + odbiór osobisty.

 

Lapping jest bardzo dobrym pomysłem. (Noctua NT-H1 + Arctic Cooling Freezer 7 PRO rev. 1 po lappingu chłodzi pasywnie mojego Q9400) Jednak w przypadku chłodzenia grafiki odpada. Raz że podstawa nie jest miedziana, a dwa że kiedyś rozkruszyłem jedną ze śrub trzymających radiator i nie da się już jej odkręcić, a tym samym całkowicie zdjąć chłodzenia. Te śruby są delikatnie mówiąc liche.

 

Jakbym miał informację o trwałości Gelid GC-Extreme to nawet bym się nie zastanawiał. Nikt na forum nie miał z nią do czynienia?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech zacząłem offtop z chłodzeniem CPU to już dokończę. Arctic Cooling Freezer 7 PRO rev. 1 był już po lappingu kiedy kupiłem go za grosze dawno temu. Dwuletni Q9400 nie był dobrym materiałem na ćwiczenie lappingu. Może nie jest to bardzo skomplikowane ale po prostu nie miałem takiej potrzeby.

 

Kupiłem Arctic Cooling MX-2 i nałożyłem na procesor graficzny i podstawę radioatora. W związku z tym że częściowo połamałem 3 śruby, a radiator mógł nie dociskać wystarczająco dobrze zdecydowałem się na użycie opasek zaciskowych.

 

Rezultat bardzo mnie zaskoczył. Co prawda dzisiaj nie jest najgorętszy dzień, ale według GPU-Z temperatura rdzenia graficznego podczas półgodzinnej rozgrywki w NFS MW (2012) nie przekroczyła 68 stopni. Wentylator chodzi na 35% (obroty ustawione ręcznie w EVGA Precision X), zamiast na 100 i jest zdecydowanie ciszej.

 

Dołączona grafika

 

Temperatury podałem maksymalne osiągalne. Średnia temperatura na paście ABB cały czas była ponad 80 stopni, na Noctua 77-82 zazwyczaj, a na MX-2 66-67.

 

Ciekawe czy 3 letnia Noctua NT-H1 straciła już swoje właściwości. Wyschnięta jakoś strasznie nie była i dała się normalnie usunąć. Arctic Cooling MX-2 jeszcze się wygrzeje, bo przecież dopiero ją nałożyłem.

 

Dziękuje za pomoc Dołączona grafika

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...