Skocz do zawartości
KoVol

Pendrive widziany jako penrdrive a nie dysk twardy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Posiadam 2 pendrivy, 32GB SanDiska Extreme oraz wersję 16GB.
Wersja 32 GB jest widziana w systemie jako dysk wymienny (czyli jako zwykły pendriva) -> mogę stworzyć na nim bootowalnego Windowsa przy pomocy programu MultibootUSB.
Wszystko jest OK.
Nowy pendrive wersja 16 GB w systemie widziana jest jako dysk podstawowy, czyli jako zwykły dysk twardy. Przez co nie mogę stworzyć bootowalnego pendriva, i tu jest problem.

Dlaczego akurat używam MulitBootUSB?
Ponieważ mogę utworzyć bootowalnego pendriva z dużą ilością programów np. instalacją Windowsa, hirensem bootCD, konboota, memtesta itd.
A jednocześnie nie tworzy mi śmietnik na pendrive, wszystko jest poukładane w odpowiednich folderach.

Czy ktoś zna może jakiś sposób jak zmienić aby nowy pendrive był widoczny jako dysk wymienny a nie jako podstawowy?




 

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzane na 2 systemach 7, oraz Windowsie XP liveCD. Przy obu jest to samo, stary pendrive 32GB widoczny jest jako dysk wymienny, nowy jako dysk podstawowy.
Dodatkowa wada to to że nie można wyłączyć buforu zapisu na nowym pendrive:
Dołączona grafika

Sprawdzałem także na różnych portach USB (2, 3.0), efekt ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu http://www.osinfo.pl/artykuly/instalacja-windows-vista-windows-7-z-pendrive-i-innych-pamieci-flash jest opis, co zrobić by pen był widoczny jako dysk, przejrzyj odpowiedni klucz rejestru czy wpis w pliku .inf, może postępując odwrotnie (usuwając wpis) pen będzie widoczny jako pen.

Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się rozwiązać problem związany z MulitBootUSB, a tym nowym pendrivem. Wykorzystałem to że jest widoczny jako zwykły dysk twardy i podzieliłem go na partycje.
Zrobiłem tak że pendriva podzieliłem na 3 partycje. Pierwsza z bootowalnym menu stworzonym przez MulitBootUSB (poniżej opisze jak je utworzyłem) oraz z podstawowymi programami, hirens bootCD, konboot. Na tej partycji wszystko jest poukładane tak jak chciałem. 
Na drugiej partycji jest bootowalny instalator Windowsa, stworzony przy pomocy WiNToBootic.
Trzecia partycja jest na dane.
Wygląda to tak:
Dołączona grafika

MulitBootUSB oczywiście nie widział mi tego pendriva, przez co nie mogłem uruchomić programu. Więc podłączyłem innego gwizdka do USB, włączyłem program. Odłączyłem gwizdka z USB, podłączyłem nowego pendriva, ustawiłem literę partycji "boot+programy" na taką samą jak była przy gwizdku i się udało.
Problem był tylko taki że na nowym pendrivie nie działał sterownik FiraDisk, przez co instalator Windowsa 7 krzyczał o braku sterowników i nie widział dysków twardych.
Dlatego też utworzyłem koleją partycję na którą wgrałem instalator Windowsa.
Dysk D, musiałem ustawić jako aktywny, ponieważ z niego ma się uruchamiać menu podczas bootowania. Gdy ustawiłem partycję G jako aktywną to włączał się instalator windowsa.
Musiałem jeszcze odpowiednio skonfigurować Grub4Dosa, aby po wybraniu odpowiedniej pozycji w menu załączył instalator z drugiej partycji.

Jak by było to komuś potrzebne w przyszłości.
W pliku syslinux.cfg dopisać pozycję:

label Zainstaluj Windowsa 7 PLMENU LABEL Zainstaluj Windowsa 7 PLkernel /multibootusb/grub.exeappend --config-file=/multibootusb/menu.lst

A w pliku menu.lst:
 

#title Windowsroot (hd0,1) chainloader +1

Na razie działa, tylko jeszcze będę musiał sprawdzić czy podczas instalacji Windowsa nie będą pojawiać się jakieś błędy.
---------------------
Planuję jeszcze wyłączyć lub w ukryć litery dysków przy partycji D i G, lub w inny sposób zabezpieczyć te partycje przed edycją. Tylko nie wiem czy wówczas będzie pendrive bootował. 

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...