Skocz do zawartości
wilan97

Monitor multimedialny niemęczący oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich
 

W najbliższym czasie mam zamiar kupić monitor do komputera (fx8350, 660Ti, 8Gb). 

 

Chciałbym żeby był jak najlepszy dla oczu przede wszystkim.

 

Kolejną kwestią jest zastosowanie, a będzie on wykorzystywany do internetu, gier czasem oglądania filmów (multimedialny).

 

Jeśli chodzi o wymagania to 23-24", FHD, IPS (myślę że najlepszy wybór), cena do 1000zł. Chyba wszystko.

 

Zastanawiam się nad:

1. Asus MX239H

2. Asus VG23AH

3. iiyama X2377HS

4. iiyama X2377HDS

5. Dell P2414H

 

Który z nich będzie najlepszy?

Macie jakieś inne propozycje?

 

Chciałbym żeby odpowiedzi były w miare precyzyjne i uzasadnione. Z góry dziękuje za pomoc :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy - parametry ekranu oraz domyślne ustawienia ekranu.

 

Parametry ekranu:

- matowa matryca i matowa obwódka ekranu jest najlepsza, wszelkie refleksy w ekranie powodują znaczne zmęczenie wzroku. Ekrany bez matowej matrycy rzeczywiście mają bardziej soczyste barwy, ale to sie nadaje tylko na specyficzne warunki  - aby nam się otoczenie nie odbijało w matrycy.

- grubość ramki - nie ma co się oszukiwać, cienka ramka w połączeniu ze sporą odległością ekranu od tła także powoduje zmęczenie. Ekrany z cienką ramką powinny być wieszane na ścianie, ew znajdować się bardzo blisko ściany - dosłownie tak, aby stopka dotykały ściany.

 

Domyślne ustawienia ekranu:

Większość ekranów jest taka sama, ludzie jednak zapominają zmniejszyć jasność i kontrast ekranu - zostawiają je na domyślnym poziomie, gdyś są pod mega wrażeniem kolorów i jasności, ale po paru godzinach (a potem dniach) zastanawiają się czemu im wzrok siada.

Ekrany w większości przypadków przychodzą z wartościami 75% kontrastu i 50% jasności.

To jest ok na słoneczny dzień, ale na wieczór się nie nadaje  - dlatego powinno się dostosować jasność ekranu tak, aby był tylko trochę jaśniejszy od tła, na jakim się znajduje (pomijam kwestię kalibracji profesjonalnych ekranów).

Powinno sie też mieć dwa profile jasności w zależności do dnia i wieczoru (przy sztucznym oświetleniu, kiedy wystarczą nam mniejsze jasności i kontrasty).

Ja na przykład pracuję na wartościach około 20% oraz z podświetleniem pokoju, w którym stoi ekran.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź. 

 

-Co do matrycy to dla mnie tylko matowa wchodzi w grę ale o matowej obwódce nie myślałem.

-Jeśli chodzi o cienką ramkę to nie wiedziałem że może mieć ona jakikolwiek wpływ na męczenie się wzroku (rozumiem że chodzi Ci o Asusa mx239h), ale monitor będzie stał bardzo blisko ściany i rozważam właśnie opcje wieszania go (nie wiem czy to dobry pomysł)

 

Czytając drugą część nasuwa się pytanie jakie oświetlenie jest najlepsze wieczorem kiedy korzystam z internetu czy też gram w gry?

Jakie ustawienia będą najlepsze na dzień i noc (kontrast jasność)? Z tego co słyszałem niektóre monitory mają czujnik który automatycznie ustawia jasność ale czy to dobre...

Dwa profile jasności to na pewno dobre rozwiązanie zkrórego skorzystam :)

 

Nadal proszę wszystkich o opinie i propozycje monitorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasnosc/Kontrast  powinny byc  w  balansie do  oswietlenia , calkiem zaciemnione pomieszczenie

jest  jak najbardziej Nie Wskazane , 

kontrast  powyzej  50-60%  w wiekszosci  przypadkow  to zabojstwo dla  oczu .!

 

Jezeli  po  okolo  3h  czytania  stron  www  bola nas oczy  to na  90%  wina  zlych ustawien monitora i oswietlenia w pokoju .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten monitor jest ok jeśi chodzi o taki, który nie meczy oczu http://www.vobis.pl/samsung-se370d-ls24e370dl/en-2-148312.html posiada opcję ładowania bezprzewodowego, idealny jest dla osób które preferują różne gry, gdyż dzięki technologii  AMD Freesync, dynamicznie synchronizuje obraz, bez zacinania się i opóźniania obrazu podczas grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po oczach to daje jasność, a nie kontrast.

 

Umieść lampkę za monitorem i włącz w nocy jak korzystasz.Najlepiej taką z regulowanym natężeniem oświetlenia (ze ściemniaczem) chociażby takie shit:

 

http://allegro.pl/lampka-biurkowa-ze-sciemniaczem-biurowa-na-biurko-i6155129066.html

 

Z mojej strony polecę Ci:

 

https://www.morele.net/monitor-iiyama-x2483hsu-b2-593921/

https://www.morele.net/monitor-lg-25um57-p-730195/

https://www.morele.net/monitor-lg-25ub55-702233/

http://www.morele.net/monitor-samsung-ls24e370dl-ls24e370dl-en-773151/

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Widzę ktoś wyciągnął szpadel.
Wysoki kontrast też męczy oczy. Wiem po sobie. musiałem zejść z kontrastu 50 na 30 przy temp barwowej w okolicach 100. Kontrast dodatkowo jest zależny od temperatury barwowej, więc samo podanie kontrastu w sumie nie znaczy nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Wiem po sobie. musiałem zejść z kontrastu 50 na 30 przy temp barwowej w okolicach 100.

 

... procent. Faktycznie nastawa kontrastu jest powiązana z nastawami R/G/B GAIN . Mnie osobiście wysoki kontrast nigdy nie męczył, tylko za niski. Jeśli przy kontraście natywnym nadal Ciebie coś razi, to dlaczego po prostu nie obniżysz jasności świecenia monitora?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

... procent. Faktycznie nastawa kontrastu jest powiązana z nastawami R/G/B GAIN . Mnie osobiście wysoki kontrast nigdy nie męczył, tylko za niski. Jeśli przy kontraście natywnym nadal Ciebie coś razi, to dlaczego po prostu nie obniżysz jasności świecenia monitora?

Bo mam jasność ustawioną na 0, ale mogę dać 10-20, a nawet 40 i nie przeszkadza tak jak wysoki kontrast.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...