Skocz do zawartości
Quake96

HP Compaq nx6310 - Propozycje delikatnego upgrade'u i kilka pytań :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Dołączona grafika

 

Posiadam laptopa HP Compaq nx6310 i chciałbym dowiedzieć się od was - ekspertów, co warto by jeszcze w nim nieco upgrade'ować, aby móc w miarę komfortowo na nim pracować.

 

Dokładna specyfikacja:

 

Procesor: Intel Centrino Duo T2050 @ 1,6GHz

Pamięć: DDR2 SODIMM 1,5GB (512MB Hynix + 1024MB - marki nie pamiętam)

GPU: Intel GMA 945/950 (+ Sherry 1.3 Driver)

CD/DVD: DVD-RAM

HDD: SATA 80GB

OS: Windows 7 Ultimate 32bit

 

Nad wymianą/usprawnieniem czego warto by się zastanowić? W planach miałem okazyjny zakup 4GB RAMu (2x2GB) za 50zł, lecz okazja przeszła mi koło nosa, więc wymieniłem póki co jedną kość 512MB (Hynix) na 1GB (marki nie pamiętam, ale jakaś mniej znana), więc obecnie posiadam 1,5GB pamięci. Czy zakup 4GB będzie sensowny? Czy odczuję jakąś różnicę w stosunku do np. 2GB ? Dodam, że tak jak wyżej napisałem, laptop pracuje pod kontrolą Windows 7 32bit i przy nim chciałbym pozostać. W kwestii dysku, także rozważam wymianę na większy. Niestety najsłabszym punktem jest tutaj zintegrowany układ graficzny, którego jak mniemam nie da się wymienić. No i czy procesor da się wymienić na nieco mocniejszy i czy odczuję różnicę w wydajności?

 

Teraz przejdę jeszcze do kilku drobnych kwestii, które mnie intrygują:

 

1. Słyszałem dość pochlebne opinie o sterownikach Sherry 1.3 dla układu GMA 945. Podobno podnoszą one jego wydajność nawet o 250%. Ile w tym prawdy? Dysponuje ktoś własnym doświadczeniem w zakresie używania zmodyfikowanych sterowników dla tego układu?

 

2. W zasadzie to tylko pytanie z czystej ciekawości... Otóż słyszałem od znajomego, jak bodajże w tym samym modelu (nx6310) wymienił matrycę na inną, obsługującą wyższe rozdzielczości niż oryginalna (org. max 1024x768). Czy to faktycznie możliwe?

 

3. Odkąd posiadam tego laptopa, zauważyłem kilka dziwnych przypadłości, z czego zastanawiają mnie szczególnie dwie:

 

a) Przy instalacji systemu operacyjnego miewam problemy. Otóż czy to w przypadku WinXP czy Win7, miałem dość dziwne przypadki. Dokładniej mówiąc, albo były problemy podczas instalacji (rzekome uszk. jakiegoś pliku), albo system po zainstalowaniu miał różne braki (np. kiedyś po instalacji Win7, nie mogłem zainstalować żadnych sterowników, oraz nie miałem dostępu do podmenu w Menedżerze Urządzeń). Jedynym lekarstwem na takie problemy, były ponowne próby instalacji systemu. Ostatnim razem przy przesiadce z XP na 7, system poprawnie zainstalował się dopiero gdzieś za 7 razem (cóz za ironia losu...) :/ Niemniej jednak, gdy już się zainstalował, to funkcjonuje ogólnie poprawnie.

 

b) Pracując na Win7 odczuwam czasem pewne problemy... Otóż wybrane programy uruchamiają się np. strasznie długo (proces jest, a program odpala dopiero po ok 3-5 minutach), lub przy starcie strasznie zawieszają cały system. Opiszę tutaj dwa przypadki. Pierwszym był Firefox. Otóż przez około kilka tygodni od instalacji, wszystko było okej i działało sprawnie. Lecz po pewnym okresie, po jego uruchomieniu, zawieszał się on na kilka minut, jednocześnie drastycznie spowalniając cały system operacyjny. Używam regularnie programów CCleaner i Revo Uninstaller, oraz robię defragmentację dysków, więc dane przeglądarki są co jakiś czas czyszczone. Jednakże nic to nie pomogło. Dopiero po ponownej instalacji, wszystko wróciło do normy. Drugi przypadek to program "TSR Watermark Image - Free Version". Otóż w jego przypadku sprawa ma się nieco inaczej. po jego uruchomieniu (tzn. wywołaniu uruchomienia poprzez dwukrotne kliknięcie ikony) startuje jego proces (zabierający ok 2,5MB RAMu), cały komputer nagle zaczyna się "mulić" i zawieszać, a wszystko wraca do normy dopiero po uruchomieniu programu (który uruchamia się dopiero po ok 3-5 minutach), lub po zamknięciu jego procesu. Irytuje mnie to, gdyż programu tego używam codziennie i za każdym razem muszę czekać te kilka minut zanim się uruchomi.

 

Na koniec zapytam jeszcze, jakie programy polecacie do ogólnego badania stanu laptopa? Do dysku używałem niegdyś MHDD (jeszcze za czasów innego laptopa), zaś co do pamięci, to słyszałem o bodajże Memtest32 (odpalany tak samo jak MHDD, z poziomu DOS). A co z resztą podzespołów? Czym skutecznie przetestować GPU i CPU?

 

PS: Jeszcze tak z czystej ciekawości... Dlaczego czasem (baaardzo żadko, w sumie chyba tylko gdy instaluję system) przy uruchamianiu laptopa, na ekranie startowym (tym z logo HP) mam pokazane logo "Intel Core inside" zamiast "Intel Centrino Duo", który pojawia się zawsze (z wyjątkiem tych przypadków) ?

 

Z góry dziękuję wszystkim, którym chciało się czytać ten cały "wywód" i zechcą w jakiś sposób mi pomóc Dołączona grafika

 

Pozdrawiam Dołączona grafika

Edytowane przez Quake96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz problemy z instalacją systemów, komunikaty że brakuje jakiegoś pliku, niekompletnie zainstalowany system, to najpierw przetestuj pamięć RAM za pomocą MemTest86. Najlepiej każdą z osobna, a jeśli nic nie wyjdzie to jeszcze spróbuj obydwie na raz. 

W większości takie problemy to wina którejś z kości pamięci. Spotkałem się już z takimi problemami, że uszkodzona kość nie dała możliwości przywrócenia systemu z Recovery. Non stop wyrzucało błędy.

 

Programy do testowania: MemTest86, sp2004, prime95, OCCT, HDTune, któryś z 3dmarków.

Edytowane przez ciechan007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymaksowac pamięć

zamontować najtańszy dysk SSD.

 

Prawde powiedziawszy to szkoda kasy pakowac w ten sprzęt, bo pewnie niedługo zacznie walić blue screenami z powodu żywota oraz zawiasy przestana trzymać - ale to w znaczniej mierze zależy od stopnia użycia laptopa przez ostanie lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...