Skocz do zawartości
Caleb

GeForce GTX 750 / 750 Ti - Maxwell

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze małe co nieco na temat Maxwella (750 bez Ti) i skalowania MHz/napięcie.

Nie, mi się wcale nie nudzi w weekend :)

 

oQKHTtG.jpg

 

Trafiła mi się kiepska sztuka pod względem wyciągania maksymalnych zegarów, ale karty nie kupiłem z zamiarem maksymalnego podkręcania. Wręcz przeciwnie, ciekawiło mnie jak nisko da się zejść ;) (mała obudowa i zasilacz, niesłyszalność chłodzenia)

Nie jest źle - 1202MHz na rdzeniu przy 1.0V (0.85V w idle). Pamięci ustawione na 1300, bo nawet 1500MHz nie daje praktycznie żadnego zysku w wydajności.

 

Pobór mocy - różnica przy max obciążeniu, pomiędzy 1202MHz/1V a 1359MHz/1.14V, to 17-18W. Całkiem sporo jak na oszczędną architekturę.

(dla całego komputera, pomiar 'ze ściany')

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dość średnio to wychodzi u Ciebie z 750-ką.

 

p.s... możesz mnie oświecić i powiedzieć, dla czego na I3 masz takiego kloca zamontowanego ?

 

Ja mam boxa z bardzo wolnoobrotowym wentylatorem i mam super niskie temperatury, a u Ciebie w tak malutkiej obudowie, taki kloc siedzi  :mellow: 

 

Pytam z ciekawości, bo już po raz któryś z kolei czytam Twój podpis i nie rozumiem :biggrin:

 

Dodam tylko, że box jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdy wokoło jest ciasno, dla tego, że powietrze nawiewane na niego jest rozpraszane na boki, a to chłodzi wszystko wokół socketu CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kloc to by był radiator ze 120mm wentylatorem (na styk by wszedł). Tu jest 'zaledwie' 92mm ;)

Już chyba raz Ci pisałem, że masz dużą obudowę, sporo miejsca wokół gniazda procesora, więc i niższe temperatury. Z ciekawości - jakie? Tak dla porównania to u mnie przy testowaniu LinX, już z offsetem (-0.15V vcore, -0.1v cache), procesor rozgrzewa się do pięćdziesięciu kilku stopni. Na boxowym (trochę starszy model, z miedzią w środku) przekraczał 60* i to przy wyższych obrotach.

(jeszcze odpowiednio nie zająłem się wentylacją, temperatury nieco spadną)

 

Dlaczego Spartan:

* komputer stoi blisko mnie, ma być cichy, naprawdę cichy; niestety nawet spowolnione boxowe wentylatory wydają różne odgłosy (nie spotkałem idealnie cichego), podobnie ma się sprawa z wentylatorem ze Spartana 923 - nawet przy 5-6V mnie nie zadowala (słychać łożysko) i stąd Noctua,

* ułożenie podzespołów/gniazd na płycie i otworów w obudowie, Spartan będzie wymuszał (a przynajmniej mam taką nadzieję :)) odpowiedni ruch powietrza i wyrzucał ciepłe przez kratkę w tylnej części obudowy,

* sprzęt ciągnie tak mało, że nie jest potrzebny dodatkowy ruch powietrza np. w okolicy sekcji zasilania.

 

Po prostu jedni chcą więcej klatek, a inni niesłyszalne kompy... Ja się zdecydowanie zaliczam do tych drugich.

 

 

---

Mało miejsca to miałem w sprzęcie jak poniżej (box z 1136, G645+HD7750). W Lian Li PC-Q07 jest całkiem przestronnie ;)

 

6835465200_1363531500.jpg

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do samego Spartana 923 nic nie mam, poza tym, że siedzi w mini obudowie na I3.

 

Przecież ten procesor w ogóle się nie grzeje, a w linxy nie grasz XD

 

Ja mam boxa bez miedzi z 80mm wentylatorem z tak niskimi obrotami, że musiałbyś ucho do niego przystawić, żeby go usłyszeć.

 

To nie jest wentylator z boxa, to jest dokupiony wentylatorek 80mm :P

 

Oczywiście możesz sobie tam założyć nawet Orochi jak chcesz, tylko po co, jak to się nie grzeje ?

 

Nie ważne... to było pytanie poza konkursem.

 

Co do linxa u mnie, to mam na styk:

 

2797562800_1398613170_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor jakby się nie grzał, to by nie osiągał 50+ stopni (i to z obniżonym napięciem). Jakby box był niesłyszalny i zapewniał pokojowe temperatury, to bym przecież nie kupował Spartana, bo po co wydawać kasę. Widocznie miałem powody. W temat cichości wolałbym się nie zagłębiać, bo to jak wojna AMD vs Intel... (co kto słyszy/nie słyszy i co mu przeszkadza bądź nie)

 

Jedna rzecz mi nie daje spokoju (co postaram się szybko wyjaśnić) - czy 750Ti, przy tym samym poborze mocy, byłby szybszy - podobne napięcie, mniej MHz, ale shaderów/tmu o 1/4 więcej...

Edytowane przez rzymo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra... temat CPU wyjaśniony  - nie potrzebnie pytałem   - ciekawość mnie zżerała :P

 

Co do kart... ja mam 750Ti, Ty masz 750 bez Ti, więc możemy sobie zrobić porównania.

 

Nawet procesory mamy podobne :)

 

Podaj tylko co chcesz przetestować i w jakich ustawieniach, to się pobawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety się nie pobawimy :/ Masz zupełnie inny sprzęt, chociażby bardziej prądożerną płytę ATX czy zasilacz mogący zasilać kilka takich komputerów jak Twój ;)

W tym problem, że nie interesują mnie gołe liczby, tylko wyniki w odniesieniu do watów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzymo zrób teścik na swoim konfigu i wrzuć wynik:

 

http://www.guru3d.com/files_details/unreal_engine_4_elemental_tech_demo_download.html

 

Ja zrobiłem dwa filmiki:

 

1. 1600/800:

 

1. 1920/1080:

 

Ogólnie całkiem fajne demko technologiczne, tylko Yutub strasznie krzaczy filmy, nie wiem dla czego tak skacze obraz.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym nagrywasz?

 

W 1920x1080 obraz lekko szarpie - zapewne z braku pamięci (1GB na karcie, a benchmark chciałby więcej ;)).

W 1600x900 początek 35, rośnie do 42 i jak zaczyna się najazd na posąg, to u Ciebie trzyma 45fps, a u mnie systematycznie spada z 42 do 32.

 

(1200/1300MHz, jak mi się będzie nudziło to przetestuję @1350/1500)

 

Edit: w 1600x900 gpu-z także podaje max użycie pamięci przez większość czasu, zapewne dlatego widzę szarpanie/spadki fps. Do tego testu 2GB by się przydało ;)

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmiki robię w ShadowPlay Nvidii (Geforce Experience).

 

Instaluje się to w raz ze sterownikiem ekranu.

 

 

EDIT: w rozdzielczości 1920/1080, użycie pamięci karty nie spada poniżej 1500/1600 MB.

 

EDIT2: nie wiem dla czego, ale mam cały czas włączony V-sync.

 

W sterowniku jest pod aplikacją, a w teście na off :mellow:

 

Może dla tego szarpie ?

Edytowane przez leven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie leci płynnie, natomiast u mnie jak się zmienia sceneria to przycina się na pół sekundy (taki całkowity zwis / szarpnięcie obrazu) i fpsy lecą na łeb na szyję. Za moment jest normalnie - bez szarpania i z powrotem kilkadziesiąt klatek na sekundę.

Ewidentnie wina przerzucania sporej ilości danych z/do pamięci.

 

Np. w pierwszym filmiku, 39-40 sekunda (widok na zewnątrz, przez bramę), masz kilka klatek mniej niż wcześniej, u mnie na chwilę spada o połowę, jak nie lepiej.

 

Najlepiej jakby ktoś z kartą 1GB się wypowiedział czy ma podobnie, czy to tylko u mnie takie cuda... ;)

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u mnie jest płynnie, jak na YT to wygląda okropnie :P

 

Chyba, że ściągnąłeś oryginalny plik MP4 z YT :)

 

 

U Ciebie spadki FPS/szarpanie są w rozdzielczości FHD 1920/1080, czy 1600/900 ?

 

Zaraz wrzucę filmik z 1600/900 z podglądem użycia pamięci karty.

 

EDIT: wrzucam pliki prosto z ShadowPlay w 1600/900 i 1920/1080:

 

http://speedy.sh/WtsT6/Desktop.rar

 

Zawsze powyżej 1 GB użycia pamięci GPU, a jak pamiętam za pierwszym uruchomieniem, w 1600/900 nie było więcej, niż 600 Mb.

 

Pewnie zapisane w "C", ale  ja teraz nie będę  robić formata :P (chyba narzucone w systemie przez test).

 

Pliki prosto z MP4 ShadowPlay bez V-sync.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę się tylko do tego testu. W grach jest wszystko ok (oczywiście przy rozsądnych ustawieniach graficznych).

 

Grafy nie zmieniam - ta zostaje do bawienia się, cały czas sprawdzam/testuję różne rzeczy. Np. jak duży radiator byłby potrzebny do pracy pasywnej i/lub jak mocno spowolnić kartę, żeby wytrzymała pasyw. Np. jedno z ustawień to poniżej 1000 na rdzeniu, 0.85V pod obciążeniem! i przy power target = 20k wskazanie TDP nie przekracza ~60% :)). Pobór mocy robi się śmieszny, byle jaki PicoPSU byłby w stanie zasilać taki komputer...

Z drugiej strony robi się tak śmieszny, że zbliżam się do wyników z podkręconą integrą HD4400. A taki GTX (nawet mocno spowolniony) cały czas jest kilka razy szybszy...

Sprawdzam też jak ustawienia TDP w PowerTable mają się poboru mocy. Bo oczywiście nie jest tak, że jak w standardowych biosach jest wartość 38.5W, to karta więcej nie pociągnie.

 

Ot po prostu takie zabawy/porównania z czystej ciekawości ;)

 

Grafę będę kupował, ale na pewno nie do tej obudowy i nie będzie to 750Ti, tylko 20nm - albo AMD, albo nVidia. Co akurat okaże się ciekawsze. Na razie mi się nie spieszy, czekam na trzeciego Wiedźmina, wtedy będę myślał.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba wlasnie po to jest to forum, takie tematy i takie hobby, zeby sie bawic tym sprzetem :) ja ciagle czekam na sampla 750Ti z wtyczka PCI-e, zeby sprawdzic te karte w druga strone ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba... sekcja zasilania na Maxwelach jest goła i delikatna.

 

Jak wyjdą Maxwele z gniazdem  zasilania (właściwie już są Gigabyte), to taka goła sekcja ma duże szanse na uszkodzenie.

 

Wiem co piszę, bo mój MSI po OC i podniesieniu napięcia, jest tak gorąca (sekcja zasilania), że dotknąć spodniej strony PCB się nie da, dla tego nakleiłem radiatorki na same mosfety i spodnią strone PCB:

 

 

5663441200_1399471789_thumb.jpg 4251885000_1399471791_thumb.jpg 4953398500_1399471793_thumb.jpg 7637206700_1399471795_thumb.jpg

 

Edytowane przez leven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Covera  ? :P

 

Chyba, że sam zrobisz, bo ja nie widzę.

 

Jest tylko backplate od Evgi.

 

A z Ojcem, to spokojna głowa :)... wiem kim jesteś, ale nie zaszkodzi coś doradzić, tym bardziej, że nie masz jeszcze karty, a ja mam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko informacyjnie, zamiast podkręcania jest "odkręcanie" :)

 

Wyszła karta o osiągach w pobliżu np. HD7790, za to pobierająca mniej niż połowę tego co Radeon.

Co ciekawe przy korzystaniu z integry HD4400 @ 1500MHz i podbitym napięciem, komputer nie jest

jakoś wyraźnie mniej łasy na energię. Różnica to niecałe 10 watów (testowałem tylko pobieżnie).

Nie muszę chyba dodawać, że różnica w wydajności 3D jest ogromna...

 

rCbftgCl.jpg

 

Valley 1920/AA2x - 1165pts

FireStrike (graphics) - 3665pts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leven - do tablicy do odpowiedzi! :)

 

Pewnie nie, ale grasz czasem w jakieś stare/mało wymagające gry? Tak pytam, bo naszła mnie chęć na kilka starych tytułów. Czasem mignie, albo i nie zdąży, błąd "OpenGL Lost Connection", obraz znika i pozostaje reset ;) Kombinuję czy to kwestia sterowników w wersji beta, czy ogólnie starości gry. Albo może 0.85V w spoczynku to jednak za mało...

 

W Wiedźmina2 mogę grać bez przerwy, 3dMarki mogą latać godzinami a problem jest właśnie wtedy, gdy karta mocno zbija taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie gry z 2001-2002 roku Serious Sam First Encounter i Second Encounter  :biggrin:

 

Zaraz pyknę z pół godzinki w First Encounter w sieci i odpiszę, czy coś jest nie tak.

 

Ustawię grafikę w opcjach gry na OpenGL.

 

Sterownik jaki mam obecnie, to 337.81 beta, a system WIN 8.1 64 bit.

 

EDIT: nic się nie wysypuje.

 

Może trzeba dłużej pograć, albo faktycznie za bardzo zjechałeś z napięciem.

 

Karta u Ciebie jaki profil ma przydzielony w tej starej grze ?

 

Zaraz wyedytuję bios i pobawię się napięciami :P

 

EDIT2: zmieniałem napięcia w trybie 2D na wyższe i jest gorzej (gra się trudno uruchamia, miga, itp), niż te, które mam obecnie, czyli najniższe.

 

Wróciłem do najniższych i karta od razu łapie odpowiedni profil.

 

Tu trzy fotki z gry:

 

1. samo wejście do gry i karta już jest w 3D i maximum napięcie i taktowanie.

 

4380429900_1400339630_thumb.jpg

 

2. tu już profil pośredni wchodzi.

 

1229409200_1400339646_thumb.jpg

 

3. a tu już menu gry i tak cały czas podczas gry zostaje.

 

2514777000_1400339661_thumb.jpg

 

Wszystko działa jak należy.

 

Bios mam ustawiony jak na fotce (profile 2D i pośrednie - reszta napięć jest już coraz wyżej, aż do 1.150 Volt).

 

3084164100_1400339812_thumb.jpg

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem czy to kwestia programowa, czy sprzętowa :)

 

Stworzyłem profil, włączyłem na sztywno VSync, ustawiłem AA i jakby było dobrze (karta zwalnia do 405 lub 470MHz na rdzeniu, 405MHz pamięć, napięcie najniższe).

Przy wymuszeniu wysokiej wydajności karta trzyma max zegary, obciążenie gpu 8-10%, też jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"wymuszeniu wysokiej wydajności"... masz na myśli sterownik Nvidii ?

 

Zapomniałem napisać, ze to co opisywałem, było wykonane na "adaptacyjnym":

 

5969421600_1400434742_thumb.jpg

 

 

p.s... pamiętaj, że KBT nie jest do Maxwelów :wink2:

 

Może Nasze zmiany nie są poprawne ?

 

sterownik masz 337.81 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz "pobawić" się w testowanie Naszych mini Maxwelów, to tutaj daję taki malutki programik:

 

Oryginalny link od Evga (trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem):  http://www.evga.com/ocscanner/

 

Tu alternatywny: http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/testowanie_i_diagnostyka/EVGA_OC_Scanner.html

 

 

Tak to wygląda z oryginalnej stronki Evgi:

 

4223353300_1400830996_thumb.jpg

 

Maxwelów jeszcze do końca nie rozpoznaje, ale testy działają :)

 

Parę teścików dla ewentualnego porównania:

 

Wyniki z testów 750Ti 1920/1080 no AA:

4M Particle: 8048 pkt

4675901900_1400832496_thumb.jpg

Tesselation + DOF: 3881 pkt

4660247300_1400832703_thumb.jpg

PhysX 3 Rigid Bodies v1 (CPU): 1845 pkt

6733337200_1400832962_thumb.jpg

PhysX 3 Fluids v1 (CPU): 1480 pkt

2395136400_1400833174_thumb.jpg

PhysX 3 Fluids v1 (GPU): nie da się.
 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...