Skocz do zawartości
TrojanPL

Złożony problem z PC, nie można uruchomić Windows 8.1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 
Mam komputer składający się z następujących części:
 
Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edition
Chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis
RAM: 2x2GB Kingston HyperX 1600 MHz (pracują na częstotliwości 1333 MHz)
Płyta główna: Asus M4A88T-V EVO/USB3
Karta graficzna: EVGA GeForce GTX 465 1GB
Dysk HDD: Seagate ST3500320AS 500GB - Windows 7 x64
Dysk SSD: OCZ Vector 128GB - Windows 8.1 x64
Zasilacz: Fractal Design Intergra 500W
 
 
Przez około 2 lata pracowałem na Windows 7 na dysku HDD bez większych problemów. Generalnie cały komputer jak i system działały stabilnie poza tym, że czasem system sam się wybudzał ze stanu uśpienia. Parę miesięcy temu kupiłem dysk SSD i zainstalowałem na nim Windows 8.1. Hardware jak i software również zachowywały się bardzo dobrze, ale do pewnego czasu. Ostatnio zauważyłem, że kilka razy w tygodniu miga mi (jednokrotnie na pół sekundy ekran robi się czarny) mój główny monitor (częściej pracuję na jednym monitorze, ale cały czas mam podłączone dwa). Dodatkowo co jakiś samoczynnie wyłączał się i włączał na nowo proces Explorer.exe (znika belka na dole i po chwili się pojawia). Kolejny problem z PC to błędne działanie gry FIFA 14 (inne gry OK) - w menu jest w porządku, ale podczas meczu gra działa jakby w zwolnionym tempie (żadnych artefaktów, tylko slow motion). Poza tym wszystko śmigało pięknie... do piątku (14.02). Wtedy po raz ostatni używałem komputera normalnie. Wyłączyłem go wieczorem w tradycyjny sposób. Od soboty rano nie mogę już uruchomić Windows 8.1. System uruchamia się do ekranu z moim kontem, najpierw pojawia się domyślne fioletowe tło, a następnie niebieskie (takie, które wybrałem). Trwa to na tyle długo, że widać tę zmianę koloru, wcześniej ten fakt był niezauważalny. Kółeczko obok zapraszamy ładuje się bardzo długo i w końcu pojawia się ekran startowy, na którym jest puste niebieskie tło i przycisk START. Dodatkowo ekran monitora miga nieustannie mniej więcej 2 razy na sekundę (ekran startowy - czarny ekran - ekran startowy - czarny ekran...). Nic nie można zrobić, na nic kliknąć, nie wyjeżdża menu z prawej. Obok kursora cały czas ładuje się kółko. Zostawiłem tak kompa na dłuższą chwilę i nic się nie zmieniło. Po wciśnięciu Crtl + Alt + Delete miganie ustaje, kursor jest normalny i można klikać we wszystko, np. w menadżer zadań, którym były wszystkie normalne procesy. Ponowne, kilkukrotnie, uruchomienie komputera nic nie działo. Próbowałem uruchomić automatyczną naprawę systemu zarówno z poziomu zaawansowanego menu uruchamiania (przy wyborze systemu) jak i z poziomu bootowalnego pendrive'a z instalatorem Windows 8.1. Bez rezultatów. Próbowałem przywrócić system do automatycznego punktu przywracania systemu z 13.02 (jakaś aktualizacja) i zostało zakończone niepowodzeniem. Po uruchomieniu wyskoczył jakiś błąd przywracania systemu. Kolejne uruchomienie przywracania systemu również wyświetliło ten sam błąd. Jak teraz uruchamiam przywracanie systemu to program informuje mnie, że nie ma żadnego punktu przywracania systemu (sic!). Jak teraz włączam menadżer zadań na uruchomionym kompie to jest pusty (sic!). Uruchamiałem chkdsk /f /r dysku, na którym jest Windows 8.1 i nie ma żadnego błędu. Uruchomiłem komputer w trybie awaryjnym i uruchomił się do pulpitu, na środku którego wyskakuje cały czas komunikat "Exlorer.exe - błąd aplikacji. Instrukcja spod [adres HEX] odwołuje się do pamięci pod adresem [adres HEX]. Pamięć nie może być written". Błąd wyskakuje z częstotliwością migania monitora i nie można go zamknąć. Wykonałem MEMTEST 5.01 każdej z kości pamięci osobno jak i dual channelu (wszystkie dwukrotnie). Od soboty występuje jeszcze jeden problem z komputerem - w USB nie ma napięcia, kiedy PC jest wyłączony. Wcześniej było, bo zawsze tak ładowałem telefon. Teraz w żadnym USB nie ma napięcia, kiedy komputer jest wyłączony. Na włączonym PC wszystkie USB działają w porządku. Co ciekawe Windows 7 uruchamia się bez problemu, wszystko na działa idealnie poza FIFA 14 w zwolnionym tempie (inne gry w porządku). Nie mam pomysłu co z tym zrobić. Domyślam się albo jakiegoś grubszego błędu Windows 8.1, awarii płyty głównej ewentualnie awarii karty graficznej (jednak problem jest tylko z FIFA 14) lub procesora. Tylko nie wiem jak sprawdzić w czym problem. 
 
Proszę o pomoc i pozdrawiam. 
Edytowane przez TrojanPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobo jest chyba w całości na kondensatorach solid state, więc zacząłbym od wyjęcia grafiki i sprawdzenia, czy nie ma spuchniętych kondensatorów.

Opcje zasilania USB przy wyłączonym kompie chyba włącza się w biosie, a asus ma do tego jeszcze apkę pod widnowsa (przynajmniej ja mam na notebooku).

Czy dobrze rozumiem, że 8.1 jest na SSD, a 7 na innym dysku (tależowym)? Sprawdź na początek SMART tego SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zapomniałem napisać, że przywracałem ustawienia fabryczne w BIOSie, na których wcześniej miałem zasilanie USB działające na wyłączonym kompie. Poza tym w BIOSie nie widzę opcji do zmiany tego stanu. SMART obu dysków też już sprawdzałem - wszystko OK. 

 

Muszę w takim razie przejrzeć płytę główną. Chociaż dziwne, że na siódemce wszystko śmiga. 

Edytowane przez TrojanPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skanowałeś antywirem?

Nie chcę wyrokować, ale ja nie mam zaufania do ocz i w tym dysku szukałbym problemu.

Miałem vertexa 4 i pomimo czystego smart stroił fochy - u mnie pomogło wgranie od nowa firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się rozwiązać problem. 

 

Uruchomiłem Windows 8.1 i na migającym ekranie zauważyłem, że działa skrót Windows + U do Centrum ułatwień dostępu. Na Windowsie 7 przygotowałem więc sobie pendrive'a z instalką Windowsa 8.1. Odpaliłem znowu Windows 8.1 uruchomiłem Centrum ułatwień dostępu i naciskając strzałkę wyżej dotarłem do Panelu Sterowania i dalej do Mojego Komputera. Explorer działał, ale ekran nadal migał. Czasem trzeba było kliknąć kilka razy, żeby przejść dalej - trzeba było trafić w moment kiedy ekran się świeci (dodatkowo patrzenie na migający ekran było bardzo męczące dla oczu). Uruchomiłem z pendrive'a instalkę Windows 8.1 i zainstalowałem Windows 8.1 z zachowaniem wszystkich danych. Po gotowej instalacji komputer uruchomił się na nowo normalnie (bez migania z działającym ekranem startowym) i od tej pory wszystko działa. Co ciekawe wróciło też napięcie w USB na wyłączonym komputerze! Czasem po prostu nie ogarniam Windowsa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...