Skocz do zawartości
2002JSQ

Norton Ghost dla poczatkujacych

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno nie jeden z was czytał lub słyszał coś o takim programie jak Ghost. Na pewno nie jeden z was ma ten program a nie wie jak się do niego zabrać... Na pewno wielu z was go używa i jest z niego bardzo zadowolona.

 

Zapewne prawie każdemu z nas zdarzyło się instalować Windows. Każdy też wie ile taka operacja zajmuje. Sam system to przecież nie wszystko! Należy zainstalować także sterowniki wszystkich urządzeń, dokonać pewnych ustawień w systemie oraz zainstalować potrzebne programy. Wszystkie te operacje, w zależności od wykorzystywanego systemu Windows, mogą zająć od 1 - 2 godzin... a może i nawet dłużej.

Aby ułatwić sobie życie i zaoszczędzić cenny czas, możemy użyć programu do backupu - Norton Ghost firmy Symantec.

 

FAQ będzie odnosił się do systemów Windows, w szczególności 98 Second Edition.

 

1. Podział dysków.

Aby skorzystać z programu Ghost, musimy mieć w komputerze co najmniej 2 partycje, ponieważ nie można kopiować partycji do samej siebie. Według moich doświadczeń, najlepiej sprawdziła się metoda małej partycji rozruchowej, tzn. jej rozmiar powinien zawierać się w zakresie 2 ~ 4GB. Reszta jest bez znaczenia (ile partycji oraz ich rozmiar).

Przykład:

Dysk 60GB: Partycja C: 2GB, Partycja D: 25GB, Partycja E: 29GB (dla Win95, 98, ME, NT)

Dysk 60GB: Partycja C: 3GB, Partycja D: 25GB, Partycja E: 28GB (dla Win95, 98, ME, NT)

Dysk 80GB: Partycja C: 4GB, Partycja D: 36GB, Partycja E: 36GB (dla Win2000, XP)

 

2. Przygotowanie programu i katalogu programu.

Program Ghost może być przenoszony w postaci 1 pliku Ghost.exe, zajmującego około 0.6MB.

Jeżeli posiadamy już plik Ghost.exe, tworzymy katalog D:GHOST i tam ten plik umieszczamy.

 

3. Instalacja systemu.

System instalujemy normalnie. Nie ma tu żadnych zaleceń poza tym, że dobrze by było uruchomić instalator z dysku a nie z CD. Z płyty instalacyjnej Windows 98 kopiujemy na dysk D: katalog WIN98 (A NIE CAŁĄ ZAWARTOŚĆ PŁYTY!!!).

 

4. Obraz pierwszy.

Pierwszy obraz, według moich zaleceń, ma zawierać czysty obraz systemu. Nie należy instalować żadnych sterowników ani oprogramowania!!! Jedyną operacją ma być przeniesienie Moich dokumentów z lokalizacji C:Moje dokumenty do D:Moje dokumenty. Aby to zrobić, tworzymy na dysku D: katalog Moje dokumenty. Następnie wybieramy Właściwości folderu Moje dokumenty zlokalizowanego na Pulpicie, klikamy Przeglądaj i wskazujemy uprzednio założony folder D:Moje dokumenty. Zatwierdzamy klikając OK. oraz OK.

 

Pamiętaj, że od teraz dysk C: przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla systemu i nie należy przechowywać na nim żadnych ważnych danych, ponieważ w momencie odzyskiwania systemu zostaną BEZPOWROTNIE utracone. Dotyczy to też Pulpitu, który nie jest niczym innym jak folderem umieszczonym na dysku C:. Dlatego też dysk C: ustalam jak najmniejszy a folder Moje dokumenty kazałem przenieść na dysk D:.

 

 

Aby wykonać obraz, po zakończeniu w/w operacji, kliknij Start, Zamknij System, Uruchom ponownie w trybie MS-DOS i wpisuj kolejno wytłuszczone komendy:

 

C:WINDOWS>smartdrv [Enter]

C:WINDOWS>erase win386.swp [Enter]

C:WINDOWS>d: [Enter]

D:> cd ghost [Enter]

D:GHOST>ghost [Enter]

 

Uruchomi się w tym momencie program Ghost. Na ekranie powitalnym (o ile taki będzie) klikamy OK., a następnie wybieramy:

LOCAL > Partition > To Image, czyli Partycja lokalna do pliku obrazu.

 

W pierwszym z okien wybieramy dysk, na którym znajduje się partycja którą chcemy zachować. Zaznaczamy go i wybór potwierdzamy wciskając OK. Domyślnie będzie to dysk 1.

 

Kolejne okno przedstawi nam partycje zawarte na dysku, który wybraliśmy w kroku poprzednim. Wybieramy partycje, którą chcemy zachować(domyślnie będzie to partycja podstawowa C: ).

 

Następnie wybieramy lokalizacje i nazwę dla pliku obrazu. Powinien być to katalog D:GHOST. Można dołączyć do niego także komentarz. Wybór potwierdzamy wciskając przycisk Save.

 

Dla obrazu możesz nadać nazwę CLEAR.GHO aby łatwiej go zidentyfikować.

 

Ostatnim krokiem będzie wybór metody kompresji (szybka lub wysoka) lub rezygnacja z niej. Wybór odbije się na wielkości obrazu oraz prędkości jego zapisywania/odtwarzania.

 

Program skopiuje dane z wybranej partycji i po zakończeniu wyświetli komunikat:

Dump completed successfully.

 

Po tej operacji możemy wcisnąć klawisze CTRL-ALT-DEL i czekać na uruchomienie systemu.

 

5. Obraz drugi.

Obraz drugi w mojej metodzie będzie obrazem czystego systemu wraz ze sterownikami i wprowadzonymi zabiegami dostosowywania systemu do użytkownika. Należy zatem zainstalować początkowo sterownik płyty głównej, a następnie sterowniki karty graficznej, dźwiękowej, USB 2.0, modemu i innych posiadanych urządzeń.

W tym momencie proszę nie instalować DirectX ani żadnego oprogramowania.

Po zakończeniu wszystkich operacji sprawdź czy jeszcze czegoś nie zapomniałeś a co mogłoby w tym obrazie być. Jeżeli to już wszystko, opróżnij jeszcze folder C:WINDOWSTEMP a następnie zejdź do trybu MS-DOS i wykonaj takie same operacje jak opisałem wcześniej.

 

Sterownik SMARTDRV ładuję, ponieważ włącza on buforowanie dysku, przez co pod DOSem dysk działa sprawniej.

Plik wymiany WIN386.SWP usuwam, ponieważ nie jest on w obrazie potrzebny i oszczędza się przez to miejsce. Plik ten może mieć rozmiar od 16 do 100MB i więcej. Zostanie on odtworzony przy następnym uruchomieniu Windows.

Folder TEMP zawiera pliki tymczasowe, a usuniecie ich zaoszczędzi miejsce.

 

Dla obrazu możesz nadać nazwę DRIVERS.GHO aby łatwiej go zidentyfikować.

 

6. Obraz trzeci.

Jeżeli instalator któregoś ze sterowników zainstalował w trakcie DirectX (jak się to dzieje np. przy instalacji SB Live!/Audigy z oryginalnych CD), nic się nie stało. Jeżeli nie, to teraz sam będziesz miał możliwość wyboru czy chcesz 8.1, 8.2 czy też 9.0... i od tego powinieneś zacząć.

Następnie zainstaluj oprogramowanie z którego korzystasz - wszystko domyślnie na dysk C:.

 

Po zakończeniu zastanów się 3 razy co można by jeszcze zrobić, żeby już później nie było trzeba tego ustawiać - bo po co?

 

Następnie zrób ostatni, trzeci obraz, nazywając go np. SOFTWARE.GHO.

 

7. Odzyskiwanie systemu.

Odzyskiwanie systemu jest operacją równie prostą jak jego zachowywanie. Zapewne wielu wie już jak tego dokonać... wystarczy znać odrobinę angielski :)

 

Pamiętaj, że dane na dysku C: zostaną po tej operacji BEZPOWROTNIE utracone, więc zanim przejdziesz do procesu odtwarzania sprawdź 10 razy czy gdzieś czegoś nie pozostawiłeś!!!

 

Następnie uruchom komputer w trybie MS-DOS jak poprzednio i wykonuj kolejno wytłuszczone polecenia:

 

C:WINDOWS>smartdrv [Enter]

C:WINDOWS>d: [Enter]

D:> cd ghost [Enter]

D:GHOST>ghost [Enter]

 

A w programie wybierz:

LOCAL > Partition > From Image, czyli plik obrazu do partycji lokalnej.

 

W pierwszym oknie wybierz jeden z 3 zachowanych wcześniej obrazów, w zależności od potrzeby. Wybór potwierdź wciskając Enter lub klikając myszką na pliku obrazu.

 

Następnie zobaczysz dane partycji zawarte w otwartym obrazie. Wybierz ja i wciśnij Enter.

 

W kolejnym oknie wybierz dysk na który będziesz odtwarzał partycję.

 

A następnie wybierz partycję, która ma być zastąpiona tą z obrazu (domyślnie pierwsza - C: ).

 

Program spyta się:

Proceed with partition load?

Destination partition will be permanently overwritten.

 

Tutaj masz ostatnią szansę na ewentualne wycofanie się. Zastanów się jeszcze raz czy nic nie zostało gdzieś na C:..., jeżeli nie, wybierz YES i czekaj na odtworzenie partycji, po czym wykonaj konieczny restart komputera.

 

Jeżeli wszystko zrobiłeś tak jak należy, po chwili uruchomi się Windows, dokładnie taki jakiego zachowałeś wcześniej i zobaczysz ze trwa to kilka minut a nie godzin...

 

 

 

Dla leniwych polecam utworzyć plik GHOST.BAT od razu po pierwszym pełnym uruchomieniu systemu Windows i oczywiście przed przystąpieniem do tworzenia pierwszego obrazu, a w pliku tym zapisać (wkleic):

 

rem Poczatek pliku (mozesz te linie wymazac, lub bedzie ona pominieta)

@echo off

cls

echo.

echo *** NORTON GHOST BATCH FILE ***

echo.

echo.

echo Nacisnij dowolny klawisz aby uruchomic GHOST z lokalizacji D:GHOST ...

echo Nacisnij CTRL-C lub CTRL-BREAK aby przerwac operacje ...

pause > nul

smartdrv

erase win386.swp

d:

cd

cd ghost

ghost

rem Koniec pliku (mozesz te linie wymazac, bedzie ona pominieta)

 

Plik ten należy umieścić w katalogu Windows (domyślnie C:WINDOWS). Cały proces sprowadzi się wtedy do uruchomienia systemu w trybie MS-DOS i wydania polecenia:

 

C:WINDOWS>ghost [Enter]

 

 

FAQ ten sprawdzi się w systemach Windows 95 oraz 98. Wymienione ścieżki mogą ulec zmianie np. gdy zainstalowałeś Windows w katalogu innym niż C:WINDOWS lub gdy wgrałeś Ghosta do katalogu innego niż D:GHOST.

Ghosta można zastosować także do systemów Windows NT, ME, 2000 oraz XP, z tym że nie ma tam sesji DOS. Metodę postaram się opisać później... chyba że ktoś się domyśli...

Obrazy te wraz z programem nie będą raczej zajmowały więcej niż 700MB i można bez problemu wypalić je na bootowalny CD i odtwarzać system z CD. Ja osobiście wolę jak leżą na dysku.

 

 

System można odtworzyć w każdym dowolnym momencie, bez znaczenia czy jest potrzeba czy jej nie ma. Przy przywracaniu systemu nie ma znaczenia czy na nadpisywanej partycji są dane czy ich nie ma. Partycja, na którą będziemy odtwarzać (w tym przypadku C:, podstawowa na pierwszym dostępnym dysku) może być sformatowana (czysta), nieformatowana (surowa), może mieć zmieniony rozmiar lub nawet może być przekonwertowana na inny system plików (mówimy tu o systemach FAT i FAT32). Ghost i tak odtwarza system "macierzysty".

Zachowywanie partycji NTFS nie wchodzi w grę (lub nic mi o tym nie wiadomo).

Można odtwarzać partycję na inny dysk. Czy na inny komputer? Tak, ale z systemem to już inna bajka...

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia...

Jasiek/2002JSQ

 

Jeżeli masz jakieś pytania - zapraszam na priv.

 

 

 

UWAGA!

1. Autor tego postu nie odpowiada za ewentualne straty spowodowane niewłaściwym użyciem programu Norton Ghost.

2. Nie eksperymentuj z programem mając na dysku ważne dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...