Skocz do zawartości
kriegaffe

Pytanie o wąskie gardło procesora - co zrobić/kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam następujący dylemat:

Odłożyłem sobie 1300 zł z zamiarem kupienia karty graficznej, spędziłem sporo czasu na badaniu tematu i stanęło na tym, że uzbieram jeszcze 2-3 stówki i kupię jakąś niereferencyjną AMD R9 290. Jednak usłyszałem, że mój dość stary procesor (Phenom II X4 970 3.5GHz) będzie poważnym wąskim gardłem i że kompletnie nie ma sensu kupowania tak silnej karty do tak słabego procesora. 

Teraz ostrożnie rozważam kupno procesora, ale jeśli miało by mieć to sens to muszę kupić lepszą płytę niż posiadam (a posiadam AM3) czyli albo AM3+ albo jakąś intelowską. No a potem procesor... Ale w tym momencie ciułane przez długi czas pieniądze pójdą na zupełnie inny niż zamierzony na początku cel i to mnie boli. Kupię płytę, procesor i na kartę znowu będę musiał zbierać  :cry:

Czy ktoś mi może coś mądrego poradzić? Może jednak najpierw kupić kartę i potem dopiero zbierać na płytę i procesor? Ma to sens? No i w co iść jeśli chodzi o granie - w AMD czy w Intel, na intela mnie średnio stać ale AMD nie ma najlepszej opinii. Pomocy!

Edytowane przez kriegaffe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak: zakup i5 + mobo na H81/B85, sprzedaż obecnych klocków i wtedy przymiarka do nowej karty. Podaj resztę konfiguracji (Tapatalk nie wyświetla sygnatur, o ile w takowej cfg się znajduje).

Zawsze możesz też kupić grafikę "na wyrost", względem obecnego zestawu, pod warunkiem, że w przeciągu najbliższych paru miesięcy przewidujesz upgrade.

 

@Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja konfiguracja:

  • AMD Phenom II X4 970 3.5GHz
  • Nvidia GTX 560Ti
  • 8 GB (2x4)
  • AM3 GIGABYTE GA-870A-USB3
  • Windows 8.1 Pro
Rozważam zakup płyty ASRock B85 KILLER i procka I5-4570. Czy taki zestaw ma sens czy może jakieś inne sugestie? Budżet na te dwie rzeczy chciałbym żeby się zamknął w tysiącu zł.
 
P.S. Nadal mocno myślę nad zakupem grafiki "na wyrost"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd .

 

Może wystarczyć a może nie wystarczyć do I5 + GTX770 .

 

Podałeś tylko jego moc i nic więcej .

 

Nie wiadomo czy to markowe PSU czy jakiś no name - może się okazać że jego rzeczywista moc to 300-400W .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zasilacz nadający się w zasadzie do kosza .

 

Nigdzie nie widzę dokładnej specyfikacji tego PSU , wszędzie podają tylko moc 18A na linii +12V co daje ~216 W , trochę za mało dla I5 i GTX 770 .

 

Do tego firma mająca niezbyt dobrą renomę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma nie jest zbyt godna zaufania , Xilence to do nie dawna no name .

 

Zasilacz ma sporo większą moc niż początkowo sądziłem - ma 4 linie +12V - 2x18A i 2x20 A , pytanie jak są dokładnie skonstruowane - jak karta i procek będą mieć zasilanie z jednej linii to będzie niedobrze - w takim przypadku max. 240W dla obu podzespołów , w idle wystarczy , przy większym obciążeniu już nie bardzo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

240W dla GTX770 i i5... wątpię by to dało radę. W takiej konfiguracji przydałoby się jakieś "sprawne" 600W a tu mamy 700 zasilacza z czarnej listy, szkoda coś uszkodzić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem. Po długich poszukiwaniach w necie znalazłem takie podsumowanie albo mini recenzje tego mojego zasilacza i piszą tam, że jest bardzo rozsądnym sprzętem i że powinien sobie poradzić że znacznymi obciążeniami, może pomijając jedynie łączenie kart sli/crossfire. Poniżej daje linka do tego tekstu.

http://www.pc-specs.com/psu/Xilence/Xilence_Redwing_Series_SPS-XP700_R3/810

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Xilence Redwing Series SPS-XP700 R3 Review
The third generation Xilence power supply units - exciting design, latest technology and top quality. In the current revision, every power supply series has been completely revised. The results are not only impressive due to the high-efficiency technology, but also due to the new design and even better equipment. The connections have been coordinated to current systems and due to the increased energy efficiency, the power packages are even cooler and quieter.

Quoted from:

Ten opis jest ze strony producenta wiec wszystkie superlatywy warto traktowac ze spora doza nieufnosci. (;

 

EDIT:

Nie znalazem zadnej niezaleznej recenzji. Zasilacz mimo, ze firma bez renomy nie jest tani - jest wiec jakas szansa, ze nie jest to barachlo. Moim zdaniem nie ma sensu podmieniac tego zasilacza na nic z zakresu 200-250zl znanego producenta. Karte z TDP ~ 150W powinien spokojnie pociagnac. Do mocniejszej lepsze by bylo cos z jedna mocna linia 12V.

Edytowane przez udam_u
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...