Skocz do zawartości
Viniciuss

Stare dyski - czy jest szansa na wykorzystanie lub ściągnięcie danych?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam dwa stare dyski twarde. Jeden wyciągnięty ze starego komputera (1), drugi zewnętrzny (2) który uległ awarii. Są to:

- (1) Seagate Barracuda 7200.7 80GB model ST380013AS - sprawny

- (2) Seagate Barracuda 7200.10 320GB model ST3320620A - dawno temu spadł z niewielkiej wysokości i przestał być widoczny dla systemu. Obstawiam, że uszkodziła się obudowa/port/łączę między obudową a dyskiem a sam dysk powinien być sprawny

 

Sprawa wygląda tak. W przyszłym tygodniu kupuję nowy komputer. Z Waszą pomocą wybrałem sobie dysk Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600. Płyta główna to AsRock B85 Pro4 /intel B85, LGA 1150/ - jeśli ma to jakieś znaczenie.

 

I teraz są dwa pytania:

- 1. czy mogę wykorzystać Seagate Barracuda 7200.7 80GB model ST380013AS jako dysk systemowy? Czy nie będzie on wolniejszy od partycji na nowym dysku? Ma 80GB rozmiar idealny pod system i programy. Pytanie tylko, czy dysk kupiony zdaje się w 2005 roku nie będzie zbyt wolny? http://www.netcomdirect.com/sestba728072.html

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

- 2. W jaki sposób podłączyć Seagate Barracuda 7200.10 320GB model ST3320620A? Ma on jakieś inny port, nie SATA. Chciałbym go podłączyć i jeśli system go wykryje - przekopiować z niego dane na nowy dysk. Po czym oddać w dobre ręce. http://the620guy.com/home/seagate-barracuda-7200-10-st3320620a-320gb-16mb-ide-hard-drive-9bj04g-305-3-aee/

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jak panowie oceniacie sytuację? Da się je wykorzystać? Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli 80gb jest widoczne i nie ma błędów ( polecam sprawdzenie MHDD ) to można go użyć na magazyn ale na dysk systemowy jest za wolny. Ten 1 TB bedzie znacznie szybszy.

 

320  tu niestety raczej marne szanse na uratowanie go jesli podczas rozruchu słychać jak głowice walą to do elektro śmieci z nim.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80GB "na magazyn" nie ma potrzeby, nie chcę niepotrzebnie robić bałagan w obudowie. ;)

 

Co do 320GB, to nie wiem czy wydaje jakieś dźwięki bo nigdy nie udało mi się go podłączyć. To był dysk zewnętrzny na USB, po wyjęciu z obudowy nie umiałem do podłączyć do starego komputera. Zależy mi na części danych z tego dysku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz wtyczki molex (zasilanie) i interfejsu PATA/IDE, może być z płyty głównej (o ile takim dysponuje), lub przez dodatkowy kontroler PCI/PCI-E, względnie za pomocą urządzonka na USB (szukaj USB-IDE/IDE-USB) :).

 

@Tapatalk

 

Edit: @Kwazor: miałem na myśli tego 320GB na PATA.

Edytowane przez AragornPL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ArgaronPL ale po co ? Jak on bedzie zaraz miał / ma Asrocka B85 a to ma porty SATA . Więc może spokojnie podłaczyć. A zasilacz powinien mieć wtyczke zasilania SATA jeśli nie to przejsciówka tak jak mówisz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...