Skocz do zawartości
p1tu

Dysk SSD na porcie Sata II

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam do Was pytanie czy opłaca się kupować dysk SSD, jeżeli mam mobo tylko z sata II? Wiem, że będą mniejsze czasy dostępu ale sam port będzie ograniczał prędkości oczytu i zapisu. Mam również drugie pytanie związane z dyskiem. posiadam aktualnie dysk, który miałem w laptopie:

WD Black WD5000BPKX (2.5", 500GB, SATA/600)

 

Czy jest sens zmieniać go na 3.5", jeżeli tak to jaki polecacie z lepszymi parametrami niż wspomniany wyżej.

 

Pozdrawiam

 

PS. Dawno mnie tu nie było, jakieś 5 lat :)

 

@edit

 

OK poczytałem i widzę, że warto kupować. Tak więc pozostaje pytanie nr 2.

Edytowane przez p1tu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasu dostępu są stałe, zależą od dysku. Transfery liniowe mają marginalne znaczenie. Zdecydowanie warto kupić SSD. Po przesiadce na Sata III niemal nic byś nie odczuł.

 

Większy wpływ może mieć chipset, jak jest bardzo stary bez AHCI przyrost prędkości będzie mniejszy jednak dalej dużo lepiej niż na HDD.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto brać SSD. Nie szukaj przypadkiem SSD z SATA II. 

Proponuję Crucial M500 (ok. 250zł), Samsung 840 EVO (ok.300zł), Plextor M5S (ok. 330-340zł). Wszystkie 120-128GB.

Możesz też wziąć pod uwagę M500 240GB, powinien być w okolicach 450zł.

 

Jeśli kupisz ssd i wystarcza ci pojemności, zakup HDD 3,5" raczej zbędny.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi, moja płyta główna to:

http://www.asus.com/Motherboards/P7P55_LX/

 

Mam nadzieję, że nie będzie problemem. :)

 

Co do drugiego pytania to chodzi mi bardziej o to, czy jest sens wymiany tej 2.5 na coś lepszego hdd 3.5.

 

W założeniu chcę osiągnąć:

SSD na system i często używane małe dane + hdd na resztę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem niedawno Kingstona V300 120 GB, też chodzi na mobo sataII i efekt p[iorunujący, bez porównania do HDD. Windows włącza sie szybciej niż kiedyś wychodził z hibernacji, plik pdf 240 stron z obrazkami ładuje się sekundę, programy włączają się na dotyk itp. Kolega ma SSD na sataIII i na oko nie widzę żadnej różnicy, śmiga tak samo, czyli bierz i się nie przejmuj.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...