Skocz do zawartości
aka-pc-pap

Wydajny zestaw linux + wirtualizacja.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

proszę o pomoc w doborze zestawu. CPU nie będzie podręcany. Zestaw będzie służył do domowej pracy, założenia: wydajny i stabilny. Granie, obecnie zero, może kiedyś coś dokupię. W zamierzeniu, jeśli ma być puszka koło nogi to z możliwością jej rozbudowy:

 

 

Co mnie boli:

1.  można kupić mocniejsze CPU, np.: Procesor Intel CORE I5 4690 3.5GHz LGA1150 BOX. Tyle, że jak się przyjrzyć dokładnie to wszystkie te CPU moją po prostu większy mnożnik. Czy to znaczy, że będę się bardziej grzały?

2. płyta: wystarczy mi h87; nie wiem co tu można dobrego kupić, wybrałem fatal z uwagi na lepszą muzyczną choć może warto dołożyć trochę do lepszej, przyszłościowej płyty

3. zasilacz obudowa: zależy mi na ciszy i przyszłościowej mocy zasilacza. Tutaj majątku nie chcę wydać. Coś power econo.

 

 

A może kupić asrocka z chipsetem h97, warto?

 

Z góry dzięki za uwagi.

Edytowane przez aka-pc-pap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za płytę i ram przepłacasz .

 

Za ~100 zł taniej masz płyty na B85 np. Asrock B85 Pro4 za 245 zł.

 

RAM - Crucial Ballistix 2x8 GB DDR3 1 600 mhz CL9 za 499 zł .

 

Wydajność i jakość taka sama a nawet lepsza ( w przypadku ramów ) ~190 zł w kieszeni .

 

Dołóż jeszcze ~200 zł i bierz I7 4790 za 1 098 zł , HT i dodatkowy cache może się przydać przy wirtualizacji .

 

Ew. ~50 zł tańszy Xeon E3 1245V3 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za płytę i ram przepłacasz .

 

Za ~100 zł taniej masz płyty na B85 np. Asrock B85 Pro4 za 245 zł.

 

RAM - Crucial Ballistix 2x8 GB DDR3 1 600 mhz CL9 za 499 zł .

 

Wydajność i jakość taka sama a nawet lepsza ( w przypadku ramów ) ~190 zł w kieszeni .

 

1. ram: kości crucial nie działają w trybie dual ram na płytach asrock,

2. płyta oki, jedynie integra muzyczna jest słabsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ci tryb DC .

 

Wzrost wydajności przy DC to tylko marketingowe brednie , obecnie DC czy wysoko taktowane ramy ( 1 866+ mhz ) na nie wiele się zdają przy obecnych CPU Intela , kosztują więcej a wydajność taka sama .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h87-pro4-h87-lga1150-2xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-h87-pro4-582749/
A kartę muzyczną sobie dokupić? Każda na PCI będzie grała lepiej niż najlepsza integra. Że nie wspomnę o braku szumów i pisków z płyty słyszanych w słuchawkach.
Po co Ci dwa sloty PCI-E skoro nie grasz?

Edytowane przez biczuuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co do kompatybilności z ram: taka informacja jest na stronie producenta + opinie na necie

 

CPU rzeczywiście lepsze, dzięki.

A po co ci tryb DC .

 

Wzrost wydajności przy DC to tylko marketingowe brednie , obecnie DC czy wysoko taktowane ramy ( 1 866+ mhz ) na nie wiele się zdają przy obecnych CPU Intela , kosztują więcej a wydajność taka sama .

 

DC daje 10-20% zwiększonej wydajności. Fakt, że cenowo to już wychodzi na granicy opłacalności.

Trochę mi w tych tańszych odpowiednikach płyt brakuje wyjść na drugi monitor po hdmi.

 

A co do grania. To puszka powinna być przyszłościowa. Jak mnie najdzie to kupię lepszą grafę. Choć obecnie integra do 2d całkowicie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XFX to dobra zasiłka, ale zobacz jeszcze na CM G550M.

Ramy bierz jakie chcesz - masz kase to Kingstony, chcesz zaoszczędzić, to Cruciale - też będą dobre.

 

 

W sumie teraz czytam, że tylko z tych 3 be quit jest zgodny z haswell... Jest jeszcze:
http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-m1-550w-psu-80plus-bronze-modular-4xpeg-spc088-584919/
 

 

Zanim weźmiesz M1, przeczytaj to:

zawłaszcza ostatnią stronę - podsumowanie!

http://www.overclock.pl/articles/show/id/627,15,15,podsumowanie

porażka.

Edytowane przez MiG29

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz posta pod postem .

 

Pokaż mi te testy gdzie tryb DC daje wzrost wydajności do 20% .

Test pamięci 2400:

http://www.gamersnexus.net/guides/1349-ram-how-dual-channel-works-vs-single-channel

 

w przypadku 1600 wyniki będą lepsze. Amatorskie podejścia mówią o średnio do 20% procent in plus.

XFX to dobra zasiłka, ale zobacz jeszcze na CM G550M.

Ramy bierz jakie chcesz - masz kase to Kingstony, chcesz zaoszczędzić, to Cruciale - też będą dobre.

 

 

 

Zanim weźmiesz M1, przeczytaj to:

zawłaszcza ostatnią stronę - podsumowanie!

http://www.overclock.pl/articles/show/id/627,15,15,podsumowanie

porażka.

 

Dzięki za info. Rzeczywiście wtopa z M1.

 

Słuchajcie, rzeczywiście trzeba płącić tyle za zasilacz? Nie można kupić czegoś porządnego do 150 PLN? Trochę mnie drażni fakt, że zasilacz kosztuje tyle co płyta.

 

Cały czas zastanawiam się nad płytą. Zasilacz biorę z zapasem mocy. Głównie po to, że za dłuższą chwilę pewnie kupię mocniejszę grafę do kompa. Na teraz stanęło na płycie asrock-a b75 pro4. Porównuje tę płytę i widzę, że ma tylko 4 sekcje zasilania. Z wyjśćiami cyfrowymi obrazu jest tak średnio(jedne trzeba łączyć po hdmi drugi po dvi <<tu już audio nie przeniesiemy>>), 2xusb 3.0. Może jest coś z lepszym wyposażeniem? Ale wracając do pro4, Czy w przyszłości będę mógł podłączyć do niej mocniejszą grafę (bez sli itp.)?

 

No i jeszcze jedno. Warto kupić płytę z nowymi chipsetami pod nowe procki? Jak patrzę na intela to polityka firmy przy większych zmianach wymana zmiany podstawki pod proca.

 

Pozdro!

Edytowane przez aka-pc-pap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś dokładnie test który linkujesz ?

 

Bo ja tam widzę te ~20 % przewagi DC tylko w testach pamięci , w normalnych testach przewaga to mniej niż 5 % .

 

W grach przewaga trybu DC jest często w granicach błędu pomiarowego .

 

Do Asrocka B85 Pro4 możesz podłączyć dowolną kartę ze złączem PCI-E - od staruszków pokroju pierwszych GF 8xxx / ATI HD2xxx po topowe GTX780Ti / R9 290X czy R9 295X2 a nawet nadchodzące GF 8xx .

 

Nawet teoretycznie przyszłościowe karty które wyjdą na ew. 4 generację tego portu ( jak zostanie zachowana kompatybilność wsteczna ) .

 

Tyle jeżeli chodzi o zgodność karty z płytą , co innego wsadzenie topowej karty za 5-6 lat do tego sprzętu , nie wiadomo jak będzie się prezentować wydajność obecnych I5 na tle procków za 5-6 lat .

 

4 fazowa sekcja zasilania spokojnie starczy dla tej płyty , procka nie kręcisz więc nie ma obaw .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy odnośnie DC opierały się na kościach 2400. Im niżej z taktowaniem tym większy zysk. Tak na szybko masz coś z YT: https://www.youtube.com/watch?v=QMCvvtaZ5Z0.

 

Płyta asrocka z h87 pro84 jest raptem kilka pln droższa. Ma więcej usb3 i sata III. Z tego co na nią patrzę to ma dodatkowy radiator na sekcji chłodzenia. Widzę też, że uciekło jedno z PCI 16. Jak myślisz, będzie mi brakować tego PCI?

 

Pozdro!

Edytowane przez aka-pc-pap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak może Ci go brakować, skoro chyba nie planujesz wsadzania dwóch kart graficznych?

W sumie racja.

 

Już są w sprzedaży płyty asrocka z h97 i tak myślę, że to będzie rozsądny wybór. Zawsze będzie można włożyć nowego procka do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że to te same zasilacze, chociaż tytuł sugerowałby, że jeden jest modularny, a drugi nie. Jednak cena jest ta sama. Wygląda na to, że różnią się tylko tym iż jeden jest EU - czyli wersja europejska. To oznacz, że możesz go reklamować w unii. Poza tym mogą być niewielkie szczegóły, np słuchawki EU mogą być cichsze ze względu na normy bezpieczeństwa dla słuchu, więc tu też może być coś minimalnie zmienione, chociaż nie sądzę.

Generalnie lepiej brać eu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po korektach wyszedł taki zestaw:

 

http://www.morele.net/inventory/info/6YVT2I/

1. kingstone - kompatybilny z płytą według producenta, polecane crucial już są podobnej ceny do kingstone
2. zasilacz - kompatybilny z haswell
3. płyta - performance zamiast pro4; dopłata 60 PLN a: lepszy dźwięk, więcej portów usb i pci, dwie kości uefi, 8 sekcji zasilania
4. buda - zbiera pozytywy za jakość (w tej cenie) + przewiewna. Nie wiem jak z ciszą w tej budzie. Może ktoś coś poleci innego
5. procek - econo+power
6. ssd - econo+power

 

Co myślicie o tym zestawieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie widzę sensu brania płyty za ~400 zł , chipsety serii 9 nic nie zmieniają w stosunku do serii 8 .

 

8 fazowa sekcja zasilania ( a nie 8 sekcji zasilania ) nic ci praktycznie nie da przy procku którego nie kręcisz , I5 4590 nie podkręcisz wcale ( nie wiem czy chipset H97 ma zdjętą blokadę OC ) albo podkręcisz nie wiele ( 3,8 - 3,9 Ghz ) a do tego nie potrzeba mocnej sekcji zasilania .

 

W kwestii portów SATA/USB - Asrock H97 ma tylko 2 x SATA III i 2xUSB 3.0 więcej w stosunku do B85 Pro4 , pod względem portów PCI-E/PCI są prawie identyczne - Asrock H97 ma 1 port PCI więcej .

 

W normalnym użytkowaniu 2 porty SATA III i 2 porty USB 3.0 starczą spokojnie .

 

Jedynie co tak na prawdę zyskujesz to lepszy dźwięk za który dopłacasz ~130 zł .

 

Co do procka - taniej można dostać równie wydajnego I5 4460 ( 3.2 Ghz w standardzie i 3.4 w trybie turbo ) , kosztuje 659 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca. Najniższa seria i5 pozbawiona jest wirtualizacji.

 

A co to znaczy:

- CPU, DRAM, PCH 1.05V Voltage multi-adjustment

 

a

- CPU, DRAM, PCH 1.05V, PCH 1.5V Voltage Multi-adjustment

 

Pierwszy opis jest z pro4. To znaczy, że ta płyta współpracuje z pamięciami na napięciu 1.05?

 

 

Również mam mieszane uczucia co do płyty. Można pozostać na pro4 tyle, że na nowym chipsecie. Tu jest niewielka dopłata. Jedyne niebezpieczeństwo, które widzę może być w stabilności płyty na nowym chipsecie.

 

Chętniej oszczędziłbym na innych produktach. Zasilacz jest całkiem drogi. No i te nieszczęsne pamięci. Obecnie ceny się zrównały tutaj już się za bardzo nie poszaleje.

 

Dosyć ciekawe są płyty killer z h97, tam już jest M.2/PCI-E. Tyle, że to już trzeba dołożyć 50% co do wyjściowego pro4 a to są początku implementacji, ciężko się odnieść czy wydajne i stabilne.

 

 

Pozdro i dzięki za odpowiedź!

Edytowane przez aka-pc-pap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej to chyba zaoszczędzisz na SSD. Bierz Crucial M500 240 GB - w codziennej pracy nie zauważysz różnicy do tego Samsunga. One chodzą już po ok 395 zł w proline.

Ten zasilacz CM wart jest swojej ceny i nie ma sensu na nim przycinać.

Ramy jak weźmiesz Cruciale zamiast Kingów to też taniej wyjdzie, a różnicy nie zauważysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...