Skocz do zawartości
aerial

Pasywny i7 + 750ti benchtable

Rekomendowane odpowiedzi

Modyfikacji za dużo nie ma więc dam to w dziale o AC :)

Następnym komputerem jaki po składałem po ostatnim chłodzeniu wodnym w dużej obudowie, jest kolejny benchtable (obudowa typu otwartego), z pasywnym chłodzeniem

 

procesor 2700k 4ghz na 1.1V, chłodzony thermalright HR-22

grafika msi gaming 750ti, chłodzona coolerem xigmatek bifrost

zasilacz corsair RM750, działa pasywnie do 80% obciążenia = nigdy nie odpala wentylatora, nawet jakby podłączyć 3 takie konfiguracje

ssd + storage 2,5'' wd 5400rpm (bardzo cichy)

cewki nie piszczą w niczym, wliczając kartę graficzną co jest rzadkością

 

Temperatury, zależne od otoczenia, idle na cpu to 40-44~, stres (gry, kompilatory, kompresja video) 60, w syntetykach więcej ale nie próbowałem :)

Grafika idle 30, stres 60-65, furmark ~75, przy obniżonym power limit na 77%. Planuję edycję biosa i obniżenie napięcia + ewentualne oc. Teraz chodzi na stock.

 

są pogrupowane, dopiero pod koniec są inne ujęcia.
Tutaj garść wybranych:
 
001_dimas.jpg
 
004_dimasfinal.jpg
 
009_dimas.jpg
 
015_dimas.jpg
 
016_dimas.jpg
 
019_dimas.jpg
 
026_dimas.jpg
 
027_dimas.jpg
 
029_dimas.jpg
 
032_dimas.jpg
 
034_dimas.jpg
 
035_dimas.jpg
 
036_dimas.jpg
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel to akasa, 2 dychy na allegro, chciałem czytnik kart i usb na front, bo w poprzedniej budzie nie miałem. Mierzyło też temp wody.

Teraz mierzy temperaturę otoczenia i robi za czytnik kart.

Generalnie szału nie robi ten panel, na rynku jest z 10 lat :D ale był tani.

 

Ile wytrzyma nie wiem, jestem raczej zadowolony.

Ewentualnie myślałem nad lekką redukcją cpu, bo nie potrzeba mi w sumie i7, może coś zimniejszego. Ale przesiadka na haswella jest zwyczajnie nieopłacalna, wszystko drogie jak diabli (płyta i cpu).

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z czystej ciekawości - jak to jest z kurzeniem/brudzeniem się takiej konstrukcji? :)

 

Miałem już wcześniej bencha w lian li, ale itx, i nie było tak źle. Mała powierzchnia do czyszczenia :) Normalnie odkurzaczem raz na tydzień i było ok.

W pasywie dodatkowo nie trzeba czyścić radiatorów (tylko z góry), a to jest dość uciążliwe, bo trzeba np. zdjąć wentylatory itd.

Druga rzecz, w full atx jednak płyta jest większa, są puste sloty w które leci kurz. No i dimastech to typowy bench, czyli otwarta buda, ma różne otwory i kurzy się też w środku, czego w poprzedniej nie było, bo była całkiem zabudowana.

Generalnie da się żyć, jak ktoś odkurza pomieszczenie regularnie, i przejedzie po płycie to nie ma problemu. W odróżnieniu od normalnej obudowy, masz łatwy dostęp, bo w normalnych obudowach nie chce się otwierać za każdym razem, wyciągać filtrów itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna ładna, ja obecnie przez dzieciątko nie mogę nic przy swojej robić. Nawet nie ma zbytnio czasu na przewidywanie przy komputerze, ale jak tylko będzie okazja też coś znowu pokazuje. Pozdro

 

Wysłane z mojego HUAWEI P6-U06 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś pomiędzy chyba, w tej tabeli masz 0dba na 60% i 40 na 80% http://www.techpowerup.com/reviews/Corsair/RM750/5.html

 

Co do mk-26, ma dużo hp, ale nie wiem czy sam radiator jest dużo większy. Problemem nie jest odbieranie ciepła z rdzenia, ale oddawanie go przez radiator, który się konkretnie nagrzewa bez wentylatorów.

Oczywiście mk26 bym chętnie przygarnął, ale w rozsądnej cenie, a takowych brak.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Problemem nie jest odbieranie ciepła z rdzenia, ale oddawanie go przez radiator" - bo blaszki radiatora powinny być prostopadle do podłoża (tak jak to widać np. we wzmacniaczach audio), nie równoległe jak w benchtablach. O ile na grafikę taki radiator da się znaleźć, to z chłodzeniem procesora jest dużo gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. ja mam na myśli, że radiator w mk-26 nie jest taki duży wcale, tam jest dużo rurek, ale radiator jest dość okrojony, jakby porównać powierzchnię. Działa bardzo dobrze z wentylatorami, ale w pasywie mam wątpliwości żeby to było dużo lepsze. Do pasywa lepiej działa duży radiator, niż więcej rurek, które mają małą pojemność cieplną i tylko transportują z rdzenia do finów.

 

Prolimatech-MK-26-17.jpg

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rurkami racja - lepsza duża powierzchnia niż dużo rurek.

 

A na procesor Zalman FX100 ;) Tylko żeby jeszcze kosztował połowę tego, co obecnie...

 

Nie wiem czy FX100 by pobił hr22, wydają się podobne.

Najlepsza opcja to by był jakiś oszczędniejszy cpu, ale przy cenach płyt pod haswelle, i same proce, ciężko coś tutaj wybrać. Jeszcze dochodzi problem kontaktu rdzenia z ihs.

 

W ogóle mam pewne wątpliwości co do upierania się przy używaniu tego bez wentylatorów.

 

Zrobiłem trochę testów, i np. jak powieszę gentle typhoona ap14 na 5v na hr-22, to tego wentylatora nie słuchać z 20cm w pozycji pionowej, rewelacyjne łożysko. Dmucha lepiej niż wiele dobrych wentyli na 12v.

Z czymś takim mogę dać na cpu nawet 1.4v i temperatury są niższe dużo niż 1.1v w pasywie :) Oc do 4.8 na 1,28v na luzie, bardzo niskie temperatury, a różnicy w głośności systemu odczuwalnej - brak. Poważnie rozważam taką opcję.

Z gpu zresztą podobnie, dodanie czegokolwiek, temperatury w load spadają do 40, i to po maksymalnym oc karty, można sobie dowolnie ładować napięcie itd, radiator jest zimny i dalej nic nie słychać.

Cel fanless został osiągnięty, ale nie jest to zbyt opłacalne generalnie. Da się używać, ale dodając minimalny bezgłośny nawiew temperatury spadają o kilkadziesiąt stopni + możliwy jest ostry overclocking zamiast undervoltingu. Przepaść.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle mam pewne wątpliwości co do upierania się przy używaniu tego bez wentylatorów.

 

Zrobiłem trochę testów, i np. jak powieszę gentle typhoona ap14 na 5v na hr-22, to tego wentylatora nie słuchać z 20cm w pozycji pionowej, rewelacyjne łożysko. Dmucha lepiej niż wiele dobrych wentyli na 12v.

Z czymś takim mogę dać na cpu nawet 1.4v i temperatury są niższe dużo niż 1.1v w pasywie :) Oc do 4.8 na 1,28v na luzie, bardzo niskie temperatury, a różnicy w głośności systemu odczuwalnej - brak. Poważnie rozważam taką opcję.

Z gpu zresztą podobnie, dodanie czegokolwiek, temperatury w load spadają do 40, i to po maksymalnym oc karty, można sobie dowolnie ładować napięcie itd, radiator jest zimny i dalej nic nie słychać.

Cel fanless został osiągnięty, ale nie jest to zbyt opłacalne generalnie. Da się używać, ale dodając minimalny bezgłośny nawiew temperatury spadają o kilkadziesiąt stopni + możliwy jest ostry overclocking zamiast undervoltingu. Przepaść.

 

Z tego co pamiętam kilka lat temu rozmawialiśmy o głośności zestawów WC, więc temat wiecznie żywy ;)

 

Sam mam mały, całkowicie pasywny zestaw ITX, ale przy takich temperaturach jak obecnie to raczej sztuka dla sztuki. Dodanie 120-tki z dobrym łożyskiem @5V jako nawiew zbija temperatury w stresie o kilkanaście / -dziesiąt stopni, a komputer pozostaje niesłyszalny z odległości kilkudziesięciu centymetrów nawet w nocy.

 

Fajny zestaw, a zamknięty w budzie miałby jeszcze +10 do fajności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszło na sell kilka części, i poszedłem w rozwiązania praktyczne.

na cpu siedzi zwykłe macho 140 używane (100zł), na grafie stock cooler.

Macho na 650RPM niesłyszalne z metra absolutnie, grafika na 900RPM najcichszy model 750ti, też nie słychać wentyle są coś 10cm płaskie, są chyba nawet cichsze niż ta 140stka na macho.

Koszt znikomy, cisza ta sama, i do tego mogę normalnie oc robić na cpu na 4.8, bez problemu, grafa też, chociaż grafika się słabo grzeje bez znaczenia co się z nią zrobi.

Dałoby się np. wymienić gpu, dać coś mocnego z MK-26 albo tym nowym raijintek morpheus, jakieś dobre 140stki na minimum. Jedynie by pewnie trochę w stresie piszczała, bo high-endowe gpu lubią niestety "śpiewać".

 

mall_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...