Skocz do zawartości
ridzios

i7 4790k-Zbyt wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

SUPER.

Ciesze się razem z tobą kolego.

 

 

 

Sytuacja na froncie wygląda kiepsko.

Jedyne wyjście na sensowne tempy to skalp.

Nie wiem czy jest lepiej - prawie miesiąc nie widziałem tamtego CPU.

 

Jestem skłonny wysłać redakcji na kilka dni CPU na testy - aby to zweryfikować.

 

 

[grafika]

 

Nie cytujemy obrazów

Klaus.

 

Zachowanie się temperatur w teście AIDA64 (video na tinypic.com) -> Video

 

Zachowanie się temperatur w teście OCCT (video na tinypic.com) -> Video

No to stary w tym momencie rozwiałeś moje nadzieje ;-/ , bo po tym co pokazałeś to nic wg mnie się nie zmieniło .. (jakie masz chłodzenie ? ) w testach widać że procek i tak jedzie na 92 *C przy Linxie, jak dziś przyjdzie moja sztuka to podziele się moimi wnioskami. Jak bedzie lipa to zmieniam na 4770k natomiast jeśli to bedzie lipa .. to czekam na skalyke :) tylko mobo będe musiał sprzedać .

Edytowane przez Klaus
Cytowanie grafiki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rypsior, tu trzeba zainwestować kolejną "stówkę" i porządnei przesmarować, zasilikonować.

 

Chłodzenie to Enermax Liqtech 120X. Na czas testów ustawiłem aby leciało na maxa - tryb odkurzacz. Aby upewnić się cze to nie wina zestawu. Ale nie wiem czy np. nie jest to jakaś jego ukryta wada - o ile pompa chodzi cicho na wysokim rpm o tyle nie wie czy tam powietrze nie jest przewalane przez co jest kiepska wydajność.

 

Ale z drugiej strony oglądając filmy z sieci i czytając dla czego ludzie robili skalpa zaczynam wątpić że to coś innego niżeli proc.

 

 

Dziś otrzymasz swoją sztukę. Napisz co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę boje się zdejmować czapę - nie dlatego że coś pójdzie nie tak przy zdejmowaniu ale przy ponownym nakładaniu.

Różnica wysokości między czystym rdzeniem a IHS, (w oryginale jest silikon między PCB a IHS).

 

Z tego co widziałem to ludzie najczęściej nakładają czapę bez silikonu a co za tym idzie znika przestrzeń silikonowa i mamy różnicę wysokości. Przez co mocując boje się że skruszę rdzeń przez zbyt mocny docisk. Kluczem dynamometrycznym nikt tego nie przykręca.

Nie będzie różnicy wysokości - czy silikon jest czy go nie ma rdzeń styka się z ihs tak samo - sililkon jest bardziej "łącznikiem" ihs z pcb procesora.

Kiedyś procki nie miały ihs - rdzeń był odkryty i działały (nawet z ukruszonym rdzeniem).

Edytowane przez Leon166
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon166, o dziwo miałem takiego ukruszonego XPka, a nawet go kręciłem :)

 

 

Jadę dziś po zestawik

 

Pasta - Coollaboratory Liquid PRO
Pasta - ARCTIC COOLING MX-2
Płyn czyszczący - Arctic Silver ArctiClean

 

Na pierwszy ogień wymienię tylko pastę pod radiatorem.

 

Resztę trzymam na de­lid­ding.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleźć nie zniszczone imadło to wyzwanie.

Tym razem nie żyletka. Odbiłem młotkiem. Pozostała kwestia przyklejenia IHS (aby nie latał - 4 krople w rogach IHS) i zabezpieczenia kondensatorów*.

Kilka precyzyjnych i dość stanowczych uderzeń poluzowało, ostatnie pozwoliło własnoręcznie rozłączyć IHS od CPU aby nie poleciał w siną dal przy kolejnym walnięciu motkiem.

IMG_3809.jpg


Warsztat pracy:
http://postimg.org/gallery/jf0kiji8/


*Kupiłem coś takiego:
http://www.leroymerlin.pl/plytki-ceramiczne-i-gipsowe/fugi-silikony-akryle/silikony/silikon-rtv-pro-seal,p40727,l518.html

IMG_3802.jpg

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon sie nada ale raczej nie ten z powodu temperaturt zalecam taki do 100 stopni. Ihs potrafi sie ostro nagrzać srednia temperatura to ok 60 stopni nie wiem jak sie ten silikon sprawi w takiej tem. jesli w specyfikacji jest do 30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tumany z "Liroya" użyli kopiuj wklej - dlatego wrzuciłem wam etykietkę z tyłu produktu.

Mam jeszcze lakier bezbarwny - dziękuję kochanie :)

 

 

wersja 1

- izoluje silikonem kondensatory - czekam aż wyschnie - na pewno nie 24h - po czym jadę CLP rdzeń i IHS - zapuszczam po kropelce na rogi IHS - łącze całość.

 

wersja 2

- izoluje lakierem - 4 powiedzmy warstwy na kondensatory - czekam aż wyschnie - po czym jadę CLP rdzeń i IHS - zapuszczam po kropelce na rogi IHS - łącze całość.

 

wersja 3

- sugestia doświadczonej osoby.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po co kropelka? nie lepiej było skleić całość na sylikon, ja tak zrobiłem wsadziłem procka w slot docisnąłem zapinką, poznać nie sposób że coś było robione a czekać na wyschnięcie nie ma po co bo on prądu nie przewodzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 kropelki po to aby nie latał IHS.

CPU siedzi w gnieździe, dociśnięty przez LGA. Jeszcze 30 min poczekam na lepsze utwardzenie silikonu... 24 godz. nie mam zamiaru czekać.

 

 

Powiem tak... ten czas, to czekanie jest najgorsze.

W głowie różne myśli się pojawiają. A co jeśli coś wycieknie, a co jeśli dostała się mała niteczka z rozsmarowywania CLP, a co jeśli... Nie dowiem się jak nie sprawdzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem nagrywanie filmu aby podczas niewypału były iskry i dym :]

 

 

Tempy przez wymianą syfu pod IHSem -> http://forum.purepc.pl/topic/360703-i7-4790k-zbyt-wysokie-temperatury/?p=3906098

 

Ustawienia UEFI

DOMYŚLNE, CPU AUTOMAT, RAM XMP

Proszę  zwróćcie uwagę na napicie na procesorze obecnie 1.25 przed de­lid­dingiem dałem 1.22

Zerknijcie na obroty wentyla na CPU (może nie LinX a AIDA64 czy OCCT)

 

Pasty

Między rdzeniem a IHS - Coollaboratory Liquid PRO
Między IHS a Enermax Liqmax 120X - ARCTIC COOLING MX-2
 

 

Kolego, Ty wiesz o kim mówię. Zobacz na to poniżej.

Pamiętaj że wymieniając chłodzenie np. na takie jakie Ty masz można zejść jeszcze niżej.

 

 

IDLE

 

image.png

 

 

AIDA64

 

image.png

 

 

OCCT - bez AVX

 

image.png

 

 

OCCT - z AVX

 

image.png

 

 

LinX - w moim przypadku zabójca procesora

 

image.png

 

 

Komp wyłączony - niech silikon wyschnie lepiej. Zajmę się wygrzewaniem ARCTIC COOLING MX-2 - pasta po kilku dniach pokazuje pazury http://overclock.pl/articles/show/id/461,32,37,testy

 

 

 

WNIOSKI - NIE BYŁBYM SOBĄ ABY NIE POWIEDZIAŁ CO MYŚLĘ

 

INTEL ODWALIŁ FUSZERKĘ!

PASTĄ DO ZĘBÓW TO MOGĄ W KAMPUSIE KIBLE SMAROWAĆ A NIE PROCESORY CHŁODZIĆ!

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem nagrywanie filmu aby podczas niewypału były iskry i dym :]

 

 

Tempy przez wymianą syfu pod IHSem -> http://forum.purepc.pl/topic/360703-i7-4790k-zbyt-wysokie-temperatury/?p=3906098

 

Ustawienia UEFI

DOMYŚLNE, CPU AUTOMAT, RAM XMP

Proszę  zwróćcie uwagę na napicie na procesorze obecnie 1.25 przed de­lid­dingiem dałem 1.22

Zerknijcie na obroty wentyla na CPU (może nie LinX a AIDA64 czy OCCT)

 

Pasty

Między rdzeniem a IHS - Coollaboratory Liquid PRO

Między IHS a Enermax Liqmax 120X - ARCTIC COOLING MX-2

 

 

Kolego, Ty wiesz o kim mówię. Zobacz na to poniżej.

Pamiętaj że wymieniając chłodzenie np. na takie jakie Ty masz można zejść jeszcze niżej.

 

 

IDLE

 

[grafika]

 

Nie cytujemy obrazów

Klaus.

 

Komp wyłączony - niech silikon wyschnie lepiej. Zajmę się wygrzewaniem ARCTIC COOLING MX-2 - pasta po kilku dniach pokazuje pazury http://overclock.pl/articles/show/id/461,32,37,testy

 

 

 

WNIOSKI - NIE BYŁBYM SOBĄ ABY NIE POWIEDZIAŁ CO MYŚLĘ

 

INTEL ODWALIŁ FUSZERKĘ!

PASTĄ DO ZĘBÓW TO MOGĄ W KAMPUSIE KIBLE SMAROWAĆ A NIE PROCESORY CHŁODZIĆ!

Kolega , odpowiada :-)

 

Stary, jak już Tobie mówiłem , odwaliłeś KAWAŁ dobrej roboty , napędzasz w tym momęcie inne osoby które zostały oszukane przez ''I.N.T.E.L.A'' aby (użytkownicy) tych felernych serii i nie tylko tych, 'SWOIMI SPOSOBAMI' wymieniali pastę do zębów na pastę ''termoprzewodzącą'' :)

Przechodząć do sedna sprawy , miałbyś znacznie lepsze tempy na chłodzeniu .. Noctua NH-D14 lub Raijintek Nemesis , myslę że tempy by były niższe około 10 *C .

 

Oczywiście nadrobie temat, i dodam swoją opinie na temat nowego 4790k który otrzymałem po RMA.

 

Pozdrawiam zapalonych interesantów :)

Edytowane przez Klaus
Cytowanie obrazków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko gwarancji. Ale pociesz się tym że procki raczej się nie psują no i temperatury są niższe dzieki temu zabiegowi. Pewnie jak przesiade sie na Broawella to też pewnie wymienie pastę na MX-4.  No chyba że Intel zacznie znów lutować czapki jak niegdyś. Dobra robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym był producentem i nie miał sensownej konkurencji to też bym tak zrobił.

Na stock chodzi ? chodzi  !

A ile da sie podkrecić ? Tego nie wie nikt bo tego nikt nie gwarantuje. 

A by nie było łatwo ( wnioski z sandy B -- iwy było w fatalnej pozycji jak trafiały się sandy z 5ghz..) to nie lut a paste damy by było trudniej...

 

Proste i logiczne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mówiłem Ci że to trochę potrwa ;)

2. Trafiła Ci się niewiele lepsza nowa sztuka

3. Ciągle mnie zastanawia T Max dla tego procka.Jedni podają 100, drudzy 105 stopni, a Intel milczy.Ja u siebie mam ustawione 105 w RealTemp, dlatego HWMonitor i CoreTemp jako programy do pomiaru temperatur CPU odpadają.Na HSW i DC, nie ważne jakiej pasty użyjesz ( oczywiście bez skalpowania ) różnica w temp. będzie może 1-2 stopnia, to samo tyczy się chłodzenia.Nemesis czy NH-D14/D15, różnica będzie 1/2 stopnie.Między Phanteksem moim, a H105 znajomego NIE MA ŻADNEJ RÓŻNICY w temperaturach, a on ma moim zdaniem gorzej bo wentylatory mu latają na 1900rpm :)

 

http://puu.sh/bzy5W/3e9b5dfb81.png

 

Ten screen troszkę ma bo miesiąc, ale przy T Max 105 stopni jednak da się mieć ładną temperaturę.Szkoda, że nie uchwyciłem obrotów na CPU :/ Musicie mi uwierzyć na słowo, że było ~500rpm.

 

Podsumowując.Za pierwszym razem trafiła Ci się słaba sztuka, za drugim razem niewiele lepsza.Opłacało się, naprawdę? Może coś nie tak z chłodzeniem? ;)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez matidop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka mała anegdotka do wątku. Procki mieściłyby się w granicach norm temperatur, gdyby nie super obciążające instrukcje - AVX, AVX2, FMA. Po prostu glut i aplikacje na ww kodzie to za duże obciążenie jak na te parametry techniczne. Polecam przejrzeć ten artykuł, http://www.anandtech.com/show/8423/intel-xeon-e5-version-3-up-to-18-haswell-ep-cores-/5, wyjaśnia jak Intel zaczyna podchodzić do taktowań pod avx itp.

 

Jak spojrzeć na przygody osób z tego wątku ( i nie tylko ), to widać co się dzieje. Proc spokojnie śmignie na te 4.5 ghz we wszystkich normalnych apkach, grach itp. Przy ciężkim kodzie wyciśnie krzem jak gąbkę. To coś takiego jak dawniej furmark na grafach, też pojawiały się problemy. Dopiero później producenci powprowadzali jakieś ograniczenia prądowe ( dokładnie nie pamiętam, ale zainteresowani wiedzą dokładniej ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...