Skocz do zawartości
reavers

Dual boot windows xp i 8,1

Rekomendowane odpowiedzi

Witaaaam,

Na laptopie(y510p lenovo) zainstalowalem windows 8.1, jednak mam problemy ze starszymi grami wiec chcialem zainstalowac tez windows xp na innej partycji. czytalem duzo na ten temat i ogolnie wiem jak to powinno wygladac(stworzenie partycji > przelaczenie dysku w biosie w tryb IDE > instalacja), tylko ze instalator windows xp nie rozpoznaje partycji tylko widzi dysk jako calosc(unknown partition) i zada stworzenie nowych partycji na tym dysku. samobojca nie jestem wiec nie probowalem. bardzo prosze o pomoc

Edytowane przez reavers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz jeden dysk i ile na nim partycji w tej chwili zalozonych? Jakiego rodzaju to partycje?

 

ogolnie jesli chcesz miec 2 systemy do wyboru na jednym dysku, to zeby bylo menu wyboru systemu przy starcie to musialbys zainstalowac najpierw windows xp na jednej partycji, potem windows 8.1 na innej partycji. Mam tak zrobione na jednym z kompow w firmie i to dziala (pomiedzy zmiana systemu trzeba zmienic na IDE w biosie zeby XP odpalic).

 

Pomimo ze to dziala to nie polecam takiego rozwiazania :)

W twoim przypadku zainteresowalbym sie raczej XP mode. W 8.1 masz darmowa usluge hyper-v i mozesz tam postawic zwirtualizowanego XPeka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jakies miejsce nieprzydzielone, partycje odzyskiwania, partycje systemowa EFI, partycja z windows 8, + 2 partycje na swoje pliki, i ostatnia partycja ktora miala byc przeznaczona na windows xp. wszystkie partycje podstawowe... te 3 pierwsze partycje byly utworzone przez instalator windows 8

tak to wyglada

http://imgur.com/LSZILLN

a wirtualizacja? moze to roznie dzialac chyba, nigdy nie testowalem. i nawiasem mowiac nie wiem co to jest to hyper-v :D

edit: znalazlem ta usluge ale niedostepna dla tej platformy :D

Edytowane przez reavers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jaka masz wersje tego win 8.1 ? jakis home? moze tam nie ma hyper-v (jest to rola ktora umozliwia stawianie wirtualnych systemow). Edit: potrzeba Win 8 pro lub enterprise i procesor musi obslugiwac wirtualizacje.

 

Ogolnie instalator xp powinien widziec te partycje i puste miejsce (no chyba ze masz ustawiony styl partycji GPT to wtedy nie zobaczy). Ale jak na taki system zainstalujesz XP (na innej partycji) to on i tak zamieni sciezke rozruchowa i wtedy za kazdym razem automatycznie bedzie sie odpalac win xp z tego dysku.

 

Sprawdz w tym zarzadzniu dyskami: Kliknij prawym na Dysk 0 - Wlasciwosci - zakladka woluminy i  sprawdz pole Styl partycji. Jesli jest GPT to windows xp nie zainstalujesz, jak jest MBR to powinien sie zainstalowac (ale wtedy tracisz dostep do tej instalki win 8.1)

Edytowane przez cochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partycje systemowe powinny być jak najbliżej początku dysku - głowice w dyskach pracują w odwrotnym kierunku niż na płytach kompaktowych i na "końcu" transfer jest najniższy.

 

Do wirtualizacji masz jeszcze VirtualBox, Virtual PC i VM Ware Player. Haczyk w tym, że może być problem z bardziej wymagającymi grami, bo większość wirtualizacji nie udostępnia właściwej karty graficznej, lecz emuluje jakąś kartę zintegrowaną, której wydajność jest znacznie niższa.

 

XP może nie widzieć dysku poprawnie, bo coś mi się wydaje, że ma ograniczenie do 4 partycji podstawowych - u Ciebie jest ich więcej.

 

Najlepszym rozwiązaniem było by:

1. Przerzucić wszystkie ważne dane na inny dysk.

2. Wyrzucić wszystkie partycje. Tutaj można by zrobić obraz dysku, by mieć potem partycję odzyskiwania. Aby nie zajmowała ogromnej przestrzeni, reszta partycji powinna być pusta.

3. Założyć od nowa partycje:

10 -40 GB (NTFS) dla Windows XP (w zależności od tego, czy chcesz gry trzymać na tej samej partycji, czy oddzielnej).

1GB (nieformatowana) dla bootowania W8.1

40-80 GB (NTFS) dla Windows 8.1

X GB na gry (aby były bliżej początku dysku)

reszta partycji wedle uznania (na dokumenty, programy itp)

 

@cochin:

Bootloader W8.1 nie różni się chyba zbytnio od tego z W7, a ten (o ile mnie pamięć nie myli) można bezproblemowo podpiąć pod menu bootwania w XP.

Druga (lepsza) opcja to skorzystanie z funkcji naprawy bootowania W8.1 i dodanie do jego menu pozycji z XP.

Trzecia opcja to zewnętrzny menedżer bootowania, który ogarnia większość systemów i z tym Windowsami powinien sobie poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem ze bootloader mozna edytowac i to dalo by sie zrobic, jednak probuje odwiesc reaversa od pomyslu instalowania XP :P oczywiscie mozna sie pobawic z tymi partycjami i zrobic sobie taki projekcik win xp + 8.1 ale moze prosciej bedzie pokombinowac z uruchomieniem tych gier na nowym systemie :) (tryby zgodnosci itd. itp.)

 

No ale ja akurat jestem wielkim przeciwnikiem XPeka :D (nie nie jestem vista-kidem, poprostu ten system swoje lata ma juz za soba i bedzie sprawial raczej co raz wiecej problemow niz ich rozwiazywal przy uruchomieniu gier)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cochin juz zauwazyl w czym jest problem - tak windows 8.1 wymusil utworzenie dysku GPT, wlasnie sobie przypomnialem ze nie chcial zainstalowac sie na MBR, musialem robic konwersje ale wtedy nie bylo problemu bo laptop byl nowy... no coz nie spodziewalem sie ze bedzie to wymagalo ode mnie takiego wysilku i zostane przy windows 8. dziekuje za pomoc :D

a gdybym jednak chcial zainstalowac xp... to pierwsza partycja bylaby na gry, druga na windows 8, trzecia na xp, czwarta boot?

Edytowane przez reavers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że prawdopodobnie Windows XP wrzuci swoje pliki rozruchowe na pierwszą partycję z NTFS, którą zobaczy (i ewentualnie będzie bootowalna).

 

Ja bym obstawał przy kolejności:

[boot*] [Windows XP] [Windows 8.1] [gry] [dokumenty,filmy itp]

* - ona nie jest chyba formatowana w FAT/NTFS więc XP nie powinien się do niej przyczepić

 

Z trybem zgodności i emulacją XP można najpierw spróbować, ale jak niewiele to da, to zostaje Ci XP.

 

ALE...

Zanim rozwalisz sobie partycje i system, to sprawdź czy producent sprzętu daje sterowniki do XP (bo zgaduję, że może być spory problem), a wtedy całe zamieszanie nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz jak koń pod górę. Od przynajmniej 6 lat nie używałem XP i nie miałem problemów z odpalaniem starszych gier. W zasadzie przeważnie nie mam nawet problemów z ich odpalaniem na linux. 

 

Jeżeli są to naprawdę stare gry, to zainstaluj sobie virtualbox i postaw XP na wirtualce - wydajność 3D wirtualbox'a jest akurat taka, żeby grać w jakieś carmageddony, age of mythology itp.

Ale naprawdę nie wiem, co miałoby nie działać na 8.1 - jakieś przykłady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak tak bardzo chcesz wiedziec... gothic 2 noc kruka w fullscreen chodzi z 10 klatek na sekunde, chociaz moge grac w oknie z normalnym fps, to gram tez w dodatek z multiplayerem i w sytuacjach kiedy jest duzo osob ping mi skacze do 4000, z windows 7 tego nie bylo. to tyle, dla mnie zmiana systemu to nie problem, bo wszystko mam z uczelni, ale dla jednej gry :D?

Edytowane przez reavers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w opcjach głównej binarki gry wyłączyć skalowanie DPI - zakładka compatibility. Ta opcja w Win8 bruździ najbardziej. Do tego możesz pobawić się wszystkimi innymi opcjami zgodności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...