Skocz do zawartości
gorucha1w

Brak raid na płycie głównej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! ;)
Mam dysk wd blue 1tb i chchiałbym jeszcze jeden taki sam.
I słyszałem coś o raid że jak ma się dwa takie same dyski to działają jako jeden problem w tym że moja płyta główna nie ma kontrolera raid i czy jest sens kupowania takiego kontrolera ? Moja płyta główna to Gigabyte G1.killer B5 i mam dosyć dużą karte graficzną (r9 280x) i zajmuje dwa sloty tego małego pci.Ile kosztuje taki kontroler i czy jest sens? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje najpierw zajrzeć do instrukcji dołączonej do Twojej płyty głównej. Taka książeczka (TL;DR zapewne) i tam jest informacja, że ta płyta obsługuje macierze RAID w opcji 0, 1, 5 i 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID-y zintegrowane z płytą to sztuka dla sztuki - nie warto, chyba, że RAID 1/5/10 dla bezpieczeństwa danych. RAID ma sens na jakimś konkretnym kontrolerze a to już wydatek 1,5-2k.

 

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Dla zwykłego, domowego śmiertelnika, który po prostu chce sobie zwiększyć transfery z/do dysku, rozwiązania proponowane szczególnie przez Intela wystarczą aż nadto. Jak dla mnie, to właśnie kupowanie kontrolera RADI za 2k PLN do takich zastosowań, to jest właśnie sztuka dla sztuki. Znaj proporcję, mocium panie, dla domowych zastosowań - domowe rozwiązania :)

Sam jadę na Intel Matrix od momentu, gdy zaopatrzyłem się w płytę z kontrolerem pozwalającym na takie hocki-klocki i bardzo sobie takie rozwiązanie chwalę. Mam jednocześnie bezpieczeństwo RAID1 i nieco szybsze wczytywanie gier dzięki RAID0 i to wszystko tylko przy użyciu dwóch dysków. Dal mnie, dla moich zastosowań - wystarczy,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że chipset B85 nie ma funkcji RAID więc i tak pozostaje dodatkowy kontroler .

 

Dobry kontroler RAID trochę kosztuje , owszem można taki już dostać za 50-100 zł ale to badziewie .

 

Lepszym rozwiązaniem będzie kupno dysku SSD a obecny HDD przeznaczyć na magazyn .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung od paru lat nie robi już dysków talerzowych (które swoją drogą w większości złe nie były). Jeżeli chodzi o SSD - jest jednym z najlepszych producentów, zresztą wszystkie wymienione wyżej nośniki będą dobre :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...