Skocz do zawartości
Duud

Nietypowe podłączenie 3 monitorów AMD Eyefinity

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam nadzieję, że podobnego tematu na forum nie było, a jeśli był to najmocniej przepraszam i prosiłbym o link odsyłający. W moich pytaniach będę również nawiązywał odrobinę do gier komputerowych. Wiem, że forum tego nie dotyczy, jesli ktoś nie jest w stanie na nie odpowiedzieć to proszę je ominąć.
Mam kartę graficzną GigaByte HD6850 1GB z obsługą AMD Eyefinity. Karta posiada dwa wejścia DVI, jedno wejście HDMI i jedno wejście Display Port.
Posiadam również 3 monitory
- 2x Samsung SyncMaster 920N (maks. rozdz. 1280x1024, 4:3)
- Samsung SyncMaster EX2220 LED (maks. rozdz. 1920x1080, 16:9)

Mam cztery pytania które dręczą mnie od jakiegoś czasu, a mianowicie:

1. Wiem, jak podpina się 3 monitory w takich kartach graficznych i wiem jak ustawić na nich rozdzielczość. Jednakże czy da się podpiąć te wszystkie monitory w taki sposób, aby możliwe było granie w produkcje obsługujące 3 monitory? Szukałem w internecie tematu o takiej konfiguracji, ale znajdywałem jedynie 3x16:9, nie 2x4:3 i 1x16:9. Ekspertem nie jestem ale sądzę, że ze względu na zarówno proporcje, rozdzielczość, jak i przepaść technologiczną, te rozwiązanie może okazać się niemożliwe.

2. Z pewnością wiele nowych gier obsługuje trzy monitory, aczkolwiek czy w przypadku produkcji która obsługuje jedynie jeden, jest możliwość ustawienia szerszego pola widzenia oraz "szerszej" rozdzielczości? Prawdopodobnie trzeba by było grzebać głęboko w plikach danej gry, ale z doświadczenia wiem, że często kończy się to klęską, a w najlepszym wypadku "rozjechaniu" HUDu. (pytanie nie jest retoryczne ale odnoszę wrażenie, że odrobinę sam sobie na nie odpowiedziałem).

3. Załóżmy, że wszystko się udało, czy działa czy nie, mam zarówno produkcję która obsługuje 3 monitory jak 3 monitory 16:9. Czy jest możliwość ustawienia dla każdego monitora innego punktu widzenia? Zakładam, choć nie wiem, że niektóry gry są stworzone w taki sposób, iż wszystkie 3 monitory powinny stać w jednym szeregu równo. Przez to jak najbardziej nie wyklucza, lecz utrudnia to korzystanie z takiej produkcji, przy ustawieniu monitora w tzw. "łuku". Jeśli w grach nie ma takiej opcji, która swoją drogą trudna by była do ustawienia, to czy są programy obsługujące coś takiego? Czy ktokolwiek w ogóle coś takiego wymyślił? A może takie ustawienie występuje w AMD Catalyst Control Center?

4. Przyszło mi jeszcze jedno pytanie do głowy. A mianowicie, mimo tego, że monitor Samsung SyncMaster 920N ma mniejszą rozdzielczość, to ma szerszą matrycę w pionie od wymienionego nowszego. Czy jest możliwość manualnego ustawienia sobie "czarnych pasków" u góry i na dole monitora po przez zmianę rozdzielczości, tak aby ich rozdzielczość w pionie pasowała do rozdzielczości monitora Samsung SyncMaster 2220X LED? (Wiem, że pytanie może być mało zrozumiałe, w razie czego oczywiście wyjaśnie).

Mam nadzieję, że pytania nie okażą się głupie, bądź na odwrót - zbyt trudne. Wiem też, że temat przeznaczony jest monitorom, a nie grom komputerowym, ale być może komuś uda się odpowiedzieć na moje pytania. Mam nadzieje, że znajdzie się jakaś grupa ekspertów, bądź chociaż jeden, który mi pomoże.
Będę bardzo wdzięczny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://support.amd.com/en-us/search/faq/13

 

Do tego nowe radki z serii R7 i R9 mogą wyświetlać obraz w sposób poniżej:

1.png

 

Nie wiem tylko, czy dotyczy to też starszych radków z serii HD6xxx.

 

Znalezienie tego wszystkiego to jakieś 30 sekund w google.

 

Do eyefinity co najmniej jeden monitor musi być połączony przez złącze DP na karcie graficznej. W skrócie - do większego monitora musiałbyś użyć adaptera DP->DVI, a do mniejszych, adapterów DVI->D-Sub, o ile wyjścia DVI na Twojej karcie graficznej posiadają jeszcze piny do sygnałów analogowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nieprawdą jest, jakoby: "Do eyefinity co najmniej jeden monitor musi być połączony przez złącze DP". Od tej reguły (w przypadku większości kart, prawdziwej) jest wyjątek w postaci rodziny kart graficznych Sapphite FLEX. Miałem HD5770 FLEX, HD6950 FLEX i HD7950 FLEX. Do każdej z nich można podpiąć trzy monitory złączem DVI bez żadnych aktywnych przejściówek. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...