Skocz do zawartości
diego22

Upgrade czy wymiana? Mam i7-2600k 8gb ram ssd120gb

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

Potrzebuję zrobić upgrade komputerka lub wymienić go na nowy:

 

Mam w tej chwili:

 
Płyta główna GIGABYTE GA-Z77-DS3H -  http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z77-ds3hrev_10/specs/
Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz LGA1155 BOX
Obudowa ATX Midi iBOX Magic 9 bez zas. Prescot 
Dysk SSD OCZ Agility 3 120GB AGT3-25SAT3-120G 
Pamięć DDR3 Kingston 8GB PC1600 2x4GB CL9 HyperX
Wentylator ninjanie wiem dokładnie, który model
 
Do czego:
Właśnie zacząłem pracować nad analizą danych ze sporych baz danych (np 10-20gb jedna). Potrzebuję więcej i szybszej przestrzeni dyskowej i znacznie więcej ramu. Procesor raczej daje radę.Ani ramu ani procka nigdy nie kręciłem, bo się na tym nie znam.
 
Myślę nad dwiema opcjami - kupic dwa dyski ssd 256 gb i wstawic w raid 0 oraz kupić 2 sestawy 2x8gb ram 1600MHz (max plyty gl) lub wymienić komputer na nowy.
 
Stąd moje pytanie - co warto zrobić bardziej - sprzedac ram i ssd obecne i dokupic 2 nowe ssd i 32gb ram czy raczej myslec o wymianie kompa na nowy. Budzet raczej nie jest ograniczeniem. Chodzi mi o opłacalność - upgrade to pewnie jakies 1100zł ram, 900-1000zł dyski. za dysk i ram dostane pewnie z 500zl, czyli dołoże 1500. Wymiana całego sprzętu na nowy to pewnie z 4-5-6 tyś. Nie wiem ile bym dostał za stare komponenty. Pytanie w tym - co się bardziej opłaca i o ile wydajniejsz byłby nowy zestaw.
 
Kartę graficzną zostawię starą, zasilacz 800W zostanie stary. Pudło na kompa kupię nowe.
 
z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana na nowy sprzęt jest średnio sensowna chyba że LGA 2011/LGA2011-3 z jakim I7 6C i obsługą do 64GB ramu .

 

32 GB ramu to koszt ~1 100 zł np. 2 zestawy Crucial Ballistix 2x8GB DDR3 1 600 mhz CL9 .

 

Kolejny 1 000 zł to dobre SSD np. Plextor M6S 256GB po 499 zł za sztukę .

 

Nowa platforma oparta o LGA 2011 :

 

CPU : I7 4930K - 2 187 zł

 

MB : MSI Z79A-GD45 PLUS - 697 zł

 

RAM : 4 x Crucial Ballistix 2x8GB 1 600 mhz CL9 - 2 236 zł

 

SSD : 2x Plextor M6S 256GB - 998 żł .

 

Razem : 6 118 zł , resztę bebechów przerzucasz ze swojego kompa .

 

Ceny z morele.net .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co bym z tego wymienił, to tego Agility 3 - ciężko o bardziej awaryjne dyski SSD na rynku. No i pytanie, co masz za zasilacz - jak jakiś no-name, to te 800W możesz włożyć między bajki i od razu poszukać nowego.

 

Raid0 przy dyskach SSD nie ma sensu, chyba że montujesz bardzo szybki serwer. Ramu też Ci raczej nie zabraknie, ale jakbyś chciał, to możesz go rozbudować o drugie 8GB, tak dla świętego spokoju.

 

Reszta starczy Ci na długie lata i nawet bym jej nie ruszał - sam korzystam z 2600K (@4500MHz) i nie zamierzam się go pozbywać jeszcze przez co najmniej 1,5-2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dammeron - Ja buduje serwer analityczny, tzn na maszynie pracuje windows7 z microsoft SQL server, kilka narzędzi do data mining'u 

 

32 GB RAMu to absolutna podstawaa - sql server wykorzystuje tyle ramu ile moze, a dla mnie najszybsza praca jest wtedy, gdy uda mu sie całą bazę, nad którą pracuje cache;ować w RAMie

 

Zasilacz mam BeQuiet bodajże albo jakis inny markowy. Jak go kupowałem, to był wysoko w różnych rankingach.

 

Nawet nie wiedzialem, ze takie cos jak to revo istnieje :) Mysle, ze następnym razem, jak mi się biznes rozwinie, to o czyms takim pomysle. Z agility 3 nigdy nie mialem zadnego problemu, a mam go juz 3 lata.

Tym razem zdecyduję się na 2 plextory m6s po 256gb i 32 gb crucial ballistix sport 2x 2x8gb 1600mhx

 

Co do karty graficznej to nawet nie wiem jak zmusic ja do robienia obliczeń mam karte gigabyte radeon hd6950 - czesto jej nawet nie podłączam, tylko pracuje na grafice z plyty głównej wykorzystujacej i7 do generowania grafiki. Generalnie wydaje mi sie, ze procek zazwyczaj nie jest u mnie obciazony. Wyjatek to moze jak dostanę bazę 70gb spakowaną rarem :)

Czasami np w excelu mam obciazenie procka 100%. Nie wiem czy potrzebuje go podkrecac, bo ewentualne awarie czy cos takiego mogą być dla mnie bolesne. Wydaje mi sie, ze dobrze byloby miec czasem maly boost mocy przez kilkanaście sekund. Przyjrze sie biosowi - moze jest tam jakas taka opcja.

Edytowane przez diego22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę myślałem nad opcją z LGA 2011 i po #7 wydaje mi się to najsensowniejsze rozwiązanie .

 

Obecna platforma limituje cię do 32 GB ramu .

 

LGA 2011 w zależności od procka i użytej płyty/ramu może ci dać nawet obsługę 256GB ramu .

 

Np. takie coś :

 

CPU : Xeon E5 1620 V2 - 1 217 zł .

 

MB : SUPERMICRO MBD-X9SRA-B - 1 156 zł

 

RAM : Integral 16GB DDR3-1600 ECC IN3T16GRAHKX2 - 499 zł za 1 sztukę / Integral 16GB DDR3-1333 ECC DIMM CL9 R2 REGISTERED - 728 zł za jedną sztukę .

 

Tańszy ram to zwykłe ECC , wersja droższa to już ECC-R .

 

Płyta w zależności jakie ramy są włożone obsługuje 64GB lub 256GB , 512GB jak byś miał kości LRDIMM ale to wysoki koszt - kość 32GB LRDIMM kosztuje ~2 500 zł .

 

Podany Xeon ma 4 rdzenie + HT i także obsługuje max. 256GB , dopiero nieco droższy i mający już 6 rdzeni Xeon E5 2620 V2 obsługuje do 768 GB ramu .

 

Sam procek i płyta wyjdzie ~2 400 zł , z 4 kośćmi z drugiego linka wyjdzie 5 285 zł .

 

Kolejne 64GB to koszt ~2 912 zł . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...