Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dawno nie było takiego tematu, a te sprzed ponad miesiąca są już mało aktualne (brak dostępności m.in. dobrego Intel 520).

Chciałbym dokupić do notebooka dysk SSD. Obecnie posiadam hybrydowy dysk 1TB (bodajże Hitachi), lecz chciałbym go wymienić na półprzewodnikowy (a obecny trafi do kieszeni jako magazyn). Interesująca mnie pojemność to 120-128GB. Cena w okolicach 300zł. Jasna sprawa - im taniej tym lepiej, ale niekoniecznie kosztem drastycznego cięcia jakości/wydajności.

Najciekawszą propozycją wydaje się być Plextor M6S 128GB:

http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-128gb-sata-iii-transfer-do-520mb-s-px-128m6s-637120/

Ale w krzakach czai się też nieco starszy Plextor M5P. Niby starszy model (M5<M6), ale wyższa seria (P>M) oraz 5 lat gwarancji przy 15zł wyższej cenie:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=49875

Jest także Crucial M550 w cenach do 300zł na popularnym serwisie aukcyjnym.

 

 

1. Czy jakiś inny dysk 120-128GB w przedziale cenowym do 300zł jest wart uwagi? Może jakiś hicior za 250zł, o którym jeszcze nie słyszałem (jak niegdysiejszy Intel 520)? :)

2. Czy Plextor M5P jest odczuwanie gorszy wydajnościowo od M6S? Jednak to 5 lat gwarancji strasznie kusi :P

 

Wolę dysk na sprawdzonych kościach MLC, bo czytałem co nieco o problemach Samsungów 840 Evo w TLC.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez ironmaniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo szukałeś ;) http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

 

 

 

hicior za 250zł, o którym jeszcze nie słyszałem (jak niegdysiejszy Intel 520)?

Nigdy nim nie był. Do tego był zawsze troche za drogi.

 

 

 

Wolę dysk na sprawdzonych kościach MLC, bo czytałem co nieco o problemach Samsungów 840 Evo w TLC.

EVO mają problem w firmware a nie w kościach TLC.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo szukałeś ;) http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

 

Nigdy nim nie był. Do tego był zawsze troche za drogi.

 

EVO mają problem w firmware a nie w kościach TLC.

 

I tak, i nie. Wszedłem, ale nie zwróciłem uwagi na zdanie o aktualności (wiem, wiem, czerwonymi wołami napisane, ale jakoś mi to umknęło :P ). Zasugerowałem się datą napisania posta...

Masz rację, sprawdziłem tego newsa i Sebastian w komentarzu cytuje oficjalne stanowisko Samsunga, mówiące że to problem z firmware, a nie z dyskiem jako takim. I chyba niedługo zostanie wyeliminowane odpowiednią aktualizacją (bodajże 15.10.14?).

 

Intela 520 widziałem za 239zł, ale to już jakiś czas temu. Jak dla mnie to całkiem niezła cena. Fakt, nie wiem jak wtedy prezentowały się ceny konkurencji, więc w sumie mój argument jest inwalidą.

 

Posprawdzałem ceny i jednak skuszę się na Plextora M6S ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, Intel 520 to dość stary dysk. Co nie znaczy, że słaby. Wręcz przeciwnie, spotkałem się z samymi pozytywnymi opiniami na jego temat. Ale niestety są problemy z jego dostępnością, bo pojawiła się już w jego miejsce seria 530, która już tak atrakcyjnie na tle rywali nie wypada (chodzi oczywiście o cena/wydajność).

 

A dysk (Plextor M6S 128GB) jak na razie daje radę, przyspieszenie jest bardzo odczuwalne. Jednakże przy zapełnieniu w okolicach 90% (aktualnie 87%, czasami 95%) prędkość drastycznie spada. W HD Tune wychodzi średni zapis na poziomie 300-320MB/s. Niby w artykule na stronie PPC o tym, czy dysk SSD zwalnia po zapełnieniu, wyszło, że raczej transfery utrzymują się na poziomie błędu pomiarowego. No ale u mnie jest to inna sytuacja. Ogólnie to nie ma co narzekać, bo i tak jest o wieeeele szybciej. Po zainstalowaniu Windowsa 8.1 (eh, zalety Dreamsparka :P ) system faktycznie odpalał się w 5-6 sekund (do pojawienia się ekranu do wpisywania pinu, metro też pojawiało się właściwie w momencie kliknięcia enter). Obecnie na Windows 7 (wróciłem, przyzwyczajenie wzięło górę) włączanie trwa nieco dłużej niż na nowszym systemie, ale jak już pisałem wcześniej różnica jest odczuwalna. Moim zdaniem warto było kupić nowy dysk, komfort się polepszył.

 

Cholera, piszę o niskim transferze po zapełnieniu, ale w sumie nie mierzyłem przed zapełnieniem :( Może ktoś ma ten model i pochwali się swoimi transferami? A może to ja mam coś źle ustawione? Podpowie ktoś? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plextor to dobry wybór. Ja Samsunga skreśliłem po wtopie z firmware. Niby prawda jest taka, że każdemu może się zdarzyć. Ale jakoś Plextorowi w tej serii nic takiego się nie zdarzyło (we wcześniejszych chyba też nie, ale nie założę się o to). Poza tym poczytaj o różnicy pomiędzy MLC, a TLC i sam zdecyduj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...