Skocz do zawartości
qbakam

Komputer do CAD 3D, CAM (2500zł) - Wyzwanie dla Pentium?

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

Piszę z prośbą o ocenę zestawu PC, który planuję złożyć.

 

Zastosowanie komputera:

-Praca w programie typu CAD 3D (SolidWorks - głównie modelowanie cześci i złożeń)

-Analiza MES w SolidWorks (tylko czasami).

-Programy typu CAM dla generowania ścieżki narzędzia dla frezarki CNC 3/4 osiowej.

Komputer nie będzie służył do grania.

 

Procesor: Intel Pentium G3258   259zł

chłodzenie: standardowe z zestawu

Płyta Główna: Gigabyte GA-Z97-HD3   369zł

Pamięć: HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series 325zł

Dysk SSD: CRUCIAL MX100 256GB 400zł

Dysk HDD: już jest

Karta graficzna: Radeon HD-6670   150zł

Obudowa: Zalman Z3 Plus 160zł

Zasilacz:  XFX Pro Series Core 550W PSU 120mm 80+ 225zł

 

Wychodzi około 1900zł, budżet można rozszerzyć w granicach 2800zł, jeśli byłoby to realnie potrzebne i warte dopłaty.

 

 

Pamięć opcjonalnie:  2x Kingston HyperX Blu Red 4GB CL9 1600MHz   300zł

opcjonalnie także zakup 16gb zamiast 8gb pamięci, wtedy zestaw kosztować będzie ok. 2200zł\

Obudowa opcjonalnie: SilentiumPC Gladius M40 200zł lub Fractal Design Define R4 400zł (droga obudowa, ale myślę, że to inwestycja na dłuższy czas)

 

Uwagi do zestawu:

G3258 ma dwa mocne rdzenie. Operacje jednowątkowe w porównaniach z i5 4690 bardzo podobnie: http://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Z tego co czytałem, większość operacji w SolidWorks (tworzenie cześci i złożenia) obciąża tylko 1 rdzeń, tylko do obliczeń (np wspomniany MES) wykorzystuje się więcej rdzeni. Jeśli tych obliczeń nie będę robił często, to nie potrzeba mi aż 4 rdzeni.

Skolei podana płyta główna umożliwia podkręcanie procesora (chciałbym kręcic G3258 do 4Ghz, standardowe chłodzenie) i wydaje się być przyszłościowa, gdybym potrzebował za rok/dwa lata jednak jakiegoś i5 w wersji K.

 

Pytania:

1. Czy taka budżetowa karta graficzna da sobie radę w opisanych zastosowaniach? (Nie przewiduję raczej renderowania) Czy będzie ona pasować do tej płyty głównej? Co innego warto kupić w cenie do 350zł?)

2. Czy warto rozważyć zakup jakiegoś innego procesora? (do 500zł) Ludzie na forach zamiast Pentiuma z dodatkowym chłodzeniem i drogą płytą główna (bo konieczne Z97, żeby kręcić) polecają zakupy jakiegoś i3 z tańszą płytą. Nie wiem czy warto, jeśli nie wykorzystam tych nadmiarowych 2 rdzeni.

Tutaj przykładowe porównanie: http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2317&cmp[]=2267 z i3 za 439zł

3. Jaką inną obudowę polecacie? (do 400zł) Zależy mi żeby była cicha, dobrze pomyślana i taka "na lata" może być klasyczna, nie trzeba okna. Własnoręczne wytłumianie wchodzi w grę. Jest duża różnica międy Zalman Z3 plus a Fractal R4?

4. Czy w tym zestawie warto brać np 2 mniejsze dyski SSD, aby zrobić macierz RAID?

5. Czy wszystkie komponenty z tej konfiguracji będą dobrze ze sobą współpracowały?

 

Proszę o porady jakie elementy opisanego zestawu można by zmienić. Ogólnie zależy mi na podzespołach o dobrych relacjach jakości do ceny.

Każda sugestia będzie mi pomocna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...