Skocz do zawartości
Castillo

Problem z rozruchem - awaria dysku SSD?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pojawił się u mnie robiłem, prawdopodobnie z dyskiem twardym SSD. Jest to dysk niemal wyłącznie systemowy, Plextor M5S 128GB,  Objawy są zasadniczo dwa:

 

1. Znacznie wydłużony rozruch systemu. Przy starcie komp wisi na ekranie startowym płyty głównej co najmniej kilkanaście sekund (dotychczas proces ten przebiegał błyskaiwcznie), a mniej więcej 40% prób rozruchu w ogóle się nie udaje - ekran startowy płyty wyświetla się cały czas, nie przechodzi dalej. W tych przypadkach nie reaguje też na próby wejścia do biosu lub boot menu, pomaga tylko reset. 

 

2. Przez cały czas, od uruchomienia komputera, dioda HDD pali się ciągłym światłem. Nawet już po uruchomieniu Windowsa i kilku godzinach w idle, dysk twardy wydaje się cały czas pracować.   

 

Poza tym oczywistych objawów brak. Sam Windows wydaje się uruchamiać nieco wolniej niż normalnie, dłużej zajmuje mu osiągnięcie pełnej gotowości (oczekiwanie na komunikat od Kaspersky'ego itd). W działaniu nie zauważyłem spadku wydajności czy szybkości, dostęp do zawartości dysku jest natychmiastowy i bezproblemowy.

 

Zacząłem od defragmentacji. Potem próbowałem sprawdzić go w poszukiwaniu błędów, ale spod windowska okazało się to niemożliwe (dysk cały czas zajęty, sprawdzanie zostało zaplanowane) po czym przy kolejnym uruchomieniu przeskanował go CHKDSK - bez efektu. Następnie odpiąłem pozostałe dyski (HDD z danymi i zewnętrzny) oraz podpiąłem inny kabel zasilający dysku. Zmian brak.

 

Szczerze mówiąc nigdy nie miałem problemu z dyskami twardymi i nie mam pojęcia o ich diagnostyce i sprawdzaniu, tym bardziej, że to mój pierwszy SSD. Podpowiedzcie, proszę, co powinienem teraz zrobić/sprawdzić? Trochę się niepokoję, że to tylko zapowiedź poważniejszej awarii dysku...

 

Pełna konfiguracja:

 

Intel Core i7 2600K (bez OC)

AsRock P67 Extreme4

GeForce 6600 (tymczasowo, w oczekiwaniu na wymianę karty)

2x4 GB GoodRam Play 

1x SSD 128 GB Plextor M5S

1x HDD SATA 1 TB Segate

1x Dysk zew. 2,5'' 640 GB Samsung

1x Optyka (Blue Ray LG)  

Zasilacz: BeQuiet PurePower 630W

 

Od dłuższego czasu żadnych zmian, grzebania pod maską, przenoszenia ani żadnych innych ingerencji fizycznych w sprzęt. również w oprogramowaniu od dłuższego czasu nie było żadnego mieszania. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dysk (a w zasadzie dyski - wszystkie) używając CrystalDiscInfo i Plextool. Spora część tych parametrów jest dla mnie skrajnie niezrozumiała, ale na oko wygląda, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Health na 100%, test odczytu i zapisu danych ok. Co dalej? Jakieś inne metody sprawdzania dysku, czy może czas zacząć szukać innego winowajcy dla opisanych objawów? (Windows? Płyta Główna?) 

post-187047-0-89477900-1414511471_thumb.jpg

post-187047-0-55037900-1414511483_thumb.jpg

post-187047-0-26370000-1414511493_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Od kiedy masz tak niski transfer systemu (mam na myśli od jakiego czasu w porównaniu do czasu posiadania tej konkretnej konf.) ?

problem pojawił się z dnia na dzień ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy masz tak niski transfer systemu (mam na myśli od jakiego czasu w porównaniu do czasu posiadania tej konkretnej konf.) ?

problem pojawił się z dnia na dzień ?

Zdecydowanie z dnia na dzień. Przesiadkę na SSD i przeinstalowanie systemu zrobiłem niecały rok temu, od tamtej pory rozruch, jak na SSD przystało, był błyskawiczny. Teraz jest odczuwalnie dłużej, minimum 3-4x (plus te zupełnie nieudane rozruchy). do soboty wszystko było ok, żadnych niepokojących objawów. Żadnych zmian w sprzęcie, w systemie, dosłownie żadnej przyczyny. Od niedzielnego poranka system zachowuje się tak jak opisałem.

 

Od zmiany czasu ogłupiał?! :grin:    

Edytowane przez Castillo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzięki za dotychczasowe podpowiedzi. Faktycznie zaczyna wyglądać na to, że problem leży gdzie indziej...

 

Po zajrzeniu "pod maskę" ekranu startowego zauważyłem, że sekwencja startu wisi na samym początku, przy dosłownie dwóch linijkach.

 

"Version xxxxx Copyright © 2010 American Megatrends, Inc.

 

The Current version of Intel ME firmware is xxxxx, backup is xxxxxxx"

 

I tak przez kilkanaście sekund do nawet kilku minut, potem reszta pojawia się zbyt szybko do odczytania, i zaczyna się ładować Windows (co jednak też potrafi zająć nawet kilka minut).

 

W międzyczasie przypomniałem sobie, że płyta głowna ma cyfrowy wyświetlacz, który kodyje fazy rozruchu i błędy. Ten długi przestój wyświetla się kod A3, opisany w instrukcji jako "IDE Enable" (nie jest to kod błędu, po prostu ta faza rozruchu zajmuje mnóstwo czasu)

 

Nawet po odpięciu dysków i próbie rozruchu z płyty, wygląda to identycznie... Czyżby rąbnięty był kontroler SATA na płycie głównej? Płyty na chipsecie P67 miały głośny problem, ale moja płyta to stepping B3, rzekomo wolna od tej wady...

 

Żeby było śmieszniej, powtarzalność problemu jest mocno losowa. Co któreś uruchomienie przebiega praktycznie bez przestojów. A raz (na kilkadziesiąt prób) udało mi się osiągnąć boot nie tylko bez opóźnień, ale nawet z prawidłowo pracującą ikoną HDD..  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

pg. AsRock P67 Extreme4 ma najnowszy STABILNY BIOS (?)

 

zrób może tak: wyłącz komputer, odepnij kabel zasilania od zasilacza; poodpinaj wszystkie kable z pg. (od dysków, pg., kg. etc.) - następnie wciśnij 4-5 razy przycisk zasilania na obudowie; następnie wypnij kabelki od obudowy (PWR/RESET/LED itp.) z pg. - wykręć wszystkie śrubki od pg. (przy okazji sprawdź czy masz jakieś podkładki pod śrubkami, np. tekturowe - jeżeli nie warto się w to zaopatrzyć na przyszłość i korzystać); sprawdź stan pg. wokół otworów montażowych (czy nie ma jakiegoś delikatnego "zgniecenia" itp. ; odprysku) - wyjmij pg. z obudowy.

 

1#. - po wyjęciu pg. wypnij z niej pamięci ram / połóż ją na pudełko z folią antyelektrostatyczną (od pg. np.) - poczekaj z 0,5h - następnie zresetuj zworką CMOS pg. - wepnij: 1x kość pamięci do slotu ; 1x dysk SSD Plextor ; 1x kg. oraz 1x napęd optyczny (oraz oczywiście zasilacz jak i monitor). Wszystko odpal śrubokrętem (piny PWRON) - podczas ekranu POST wejdź do BIOS ustaw wszystko na DEFAULT; następnie wyłącz wszystko to czego nie używasz czyli np. FDD + ew. to co podał #klaus (możesz też ustawić napięcie na cpu i ram o ok. 0,025v wyższe niż jest w specyfikacji dla danych części) - i zobacz jak będzie startował system.

 

Przy okazji możesz sprawdzić baterię CMOS od pg - ale wpierw zrób to co napisałem w pkt #1.

Edytowane przez ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...