Skocz do zawartości
Delek

Problem z dyskiem (?) - nie ładujący się Windows

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam spory problem ze swoim komputerem stacjonarnym. Tydzień temu wystąpiła sytuacja, w której Windows 7 nie chciał się załadować (po prostu komputer zawieszał się w chwilę po pojawieniu się okna logowania). Problem pojawił się zupełnie nagle, nie przychodzi mi do głowy nic szczególnego co mogło spowodować coś takiego. Komputer włączał się jedynie w trybie awaryjnym. Wyczyściłem go z kurzu - nic to nie pomogło, więc go sformatowałem (jedynie partycję C, na której zainstalowany był system i wszystkie programy). Na drugiej partycji trzymam wyłącznie muzykę, filmy i część mniej ważnych dokumentów. Dysk był również skanowany antywirem, który nic nie wykazał. Wszystko przez ten tydzień działało sprawnie, aż do dzisiaj, kiedy znów pojawił się dokładnie ten sam problem.

Czy sformatowanie całego dysku może w czymś pomóc? Może to wina wadliwego dysku? Jeśli nie, to co może być winą?

Pozdrawiam.

 

#edit

also, jeśli pomyliłem działy (wybaczcie, nie jestem stałym użytkownikiem forum) to proszę o przeniesienie.

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro poszedł format i instalacja systemu na nowo to na 98% można wykluczyć system i software jako przyczynę problemów .

 

Pozostałe 2% to nadal może być OS i Soft .

 

Zaczynając od AV - nie napisałeś jakim programem skanowałeś kompa , różne AV mają różną skuteczność w wykrywaniu i usuwaniu wirusów , trojanów i innego syfu z kompa , także to co wykryje jeden może nie zostać wykryte przez inne AV , także ustawienia konkretnego AV mają wpływ na skuteczność skanowania ( np. włączenie analizy heurystycznej i jej poziom ) .

 

Dodatkowo podczas pracy systemu AV nie osiągają w 100% swojej skuteczności , najlepiej się sprawdzają kiedy system w ogóle nie działa a komp jest odpalony np. płyty ratunkowej jakieś AV .

 

Teraz format - zwykły format partycji systemowej załatwia większość wirusów ale są wirusy które siedzą na innych dyskach / partycjach , w tym przypadku bez ich formatowania nie usuniesz wszystkich wirusów .

 

Tyle jeżeli chodzi o problemy natury programowej .

 

Problemem może być sam dysk .

 

Na początek daj screena z programu Cristal Disk Info , przedtem przestaw program na wyświetlanie danych w systemie dziesiętnym ( po uruchomieniu CDI klikasz na Funkcje > Advanced Feature > Wartość RAW i tam ustawiasz 10[DEC] ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w trybie awaryjnym zainstalować Crystal Disc Info .

 

Jak nie da rady to na laptopie ściągnij pakiet Hiren Boot CD , potem nagraj go na płytę CD lub pendriva i odpal z niego stacjonarkę .

 

Po załadowaniu się HBCD szukasz sekcji Harddisk Tools , z niej wybierasz program MHDD .

 

Tutaj masz instrukcje jak posługiwać się MHDD i wykonać skan dysku .

 

Po zakończeniu skanu ( może trochę potrwać zależnie od wielkości i szybkości dysku ) napisz na forum ile program wykrył sektorów o czasie dostępu 50-150 ms lub większym ( oznaczone kolorami zielony , czerwony i brązowy ) .

 

Szczególnie sektory oznaczone dwoma ostatnimi kolorami są istotne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dysk jest sprawny to zajmiemy się czym innym .

 

Na początek ram - jak masz więcej niż 1 kość to możesz ręcznie sprawdzić działanie kompa po prostu wyjmując pozostałe kości ram i odpalając kompa tylko na jednej kości , potem to samo robisz z pozostałymi kostkami ramu - jak na któreś komp świruje to możliwe że mamy winowajcę problemu .

 

A jak masz tylko jedną kość ram lub nie chcesz grzebać w kompie lub przekładanie kości nic nie da to zabierz się za testy ramu .

 

Użyj do tego celu programu Memtest86+ znajdującego się w sekcji Dos programs > Testing Tools .

 

Dalej powiedz nam jakie temperatury ma procesor i karta graficzna .

 

Jak ci się uda to zainstaluj programy HW Monitor , OCCT i Furmark .

 

HW Monitor posłuży do odczytów temperatur , OCCT i Furmark do programy do testowania ( wygrzewania ) elementów - odpowiednio CPU ( także GPU ) oraz karta graficzna .

 

Oba programy także generują własne wskazanie temperatur podczas testów .

 

Na początek poproszę screen z temperaturami z HW Monitora .

 

I przy okazji podaj jaki masz sprzęt - procesor , karta graficzna , płyta główna oraz zasilacz - marka , model i moc !!! .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://images.tinypic.pl/i/00596/pm3elyj9lx3f.png
 

To jedyne co pokazuje HW monitor (przez tryb awaryjny - brak sterowników?). Z ramem zrobiłem to o co prosiłeś, bez skutku - czy jedna kość - czy druga, problem jest taki sam. Co dalej ?:) 

 

Moje komponenty to:

CPU: intel core i3- 2120

MOBA: asrock b75 pro3

karta: xfx radeon hd 6870

zasilacz: XFX PRO 550W

 

Zestawik z purepc :P Btw, dzięki wielkie, że mi tak pomagacie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko żeby sprawdzić to nagraj jakiegoś linuksa na CD albo Pendrive

i zobacz jak to działa.

 

Zastanawiające jest że działał przez tydzień i nagle znowu zaczął się wieszać

w tym samym miejscu na ekranie logowania.

 

Gdybyś miał problem ze sprzętem to tygodnia byś nie przepracował....

Ogólnie prawdopodobnie nie dało by się zainstalować windowsa......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba niemożliwe? Co prawda mam wykrzykniki przy: Kontroler PCI Simple Communications i Nieznane urzadzenie w Inne urzadzenia, ale nie wierze, ze przez tydzien wszystko hula i od tak przez sterowniki komputer nie chce sie nawet wlaczyc.

Jutro sprobuje jeszcze format calego dysku, zobaczymy, czy znow bedzie dzialalo.

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...