Skocz do zawartości
ovalnapszczoua

Zmiana platformy AMD na Intel, budżet 1500 brutto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Noszę się z zamiarem "delikatnej" modernizacji mojego zestawu.

 

Ponieważ wpadło mi trochę luźnych środków płatniczych postanowiłem nieco poprawić wydajność.

 

Aktualnie jest to Athlon II x4 640 z  12 Gb Ram a to wszystko siedzi w Gigabyte GA-970 zasilanej Corsair AX 760.

 

Komputera używam w trybie "mieszanym", czasami jakaś gierka (mam GT660i) , filmy (dwa monitory FHD), internety i inne duperele.

 

Skłaniam się ku Intel'owi sam nie wiem czemu bo nie mam żadnych doświadczeń z tą firmą (no kiedyś miałem Pentium II 550).

 

Interesuje mnie zmiana tylko procesora i płyty bo cała reszta (mam wrażenie) ,całkiem nieźle jeszcze się sprawuje.

 

Co do procesora nie mam żadnych preferencji , płyta musi mieć dużo portów USB i minimum 6 a najlepiej 8 portów SATA.

 

No ale najważniejsze jest to że, muszę poczuć, zobaczyć różnicę w wydajności :):) :)

 

Zdaję sobie sprawę że, przy takim zaangażowaniu kapitałowym może być problem z dużym skokiem wydajnościowym ale może

 

Szanowni Forumowicze mają jakiś ciekawy pomysł na realizację mojej fanaberii ? :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież 1500 na płytę + procesor to jest całkiem wysoki budżet.

 

Spokojnie się łapie i5 4690K (około 1000) + coś w rodzaju Asrock Z97 Pro4 (około 400), z tym że nie bardzo wystarcza na lepsze chłodzenie procesora w przypadku chęci oc.

 

A jak z założenia bez oc to może i5 4460 (około 800) oraz jakaś płyta na H97 (około 300)?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za błyskawiczną odpowiedź...

 

Zdecydowanie nie chciałbym "bawić" się w OC bo mam niewielkie pojęcie o tym.

 

Czyli sugerujesz że, bez "kręcenia" boxowy wentylator da radę z tym i5 4690k ?

 

Wolałbym ciszej niż głośniej...często po nocy siedzę:)

 

Wg Ciebie różnica będzie spektakularna? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez oc zdecydowanie da radę, z tym że ten procesor jest klasycznie dedykowany do oc. Raczej szkoda do niego dopłacać w stosunku do 4460, jak oc ma nie być.

 

Co do stopnia spektakularności różnic, w testach syntetycznych oczywiście tak, pewnie tak ze 2x. W realnym użytkowaniu wg mnie nie. Moc procesora (powyżej pewnego minimum) niezbyt się przekłada na wrażenia z normalnego użytkowania kompa. Bardziej potrafi się przełożyć dysk SSD.

 

Odczuwasz brak mocy przy jakimś konkretnym zastosowaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie odczuwam jakiegoś spektakularnego spowolnienia przy "normalnych"  czynnościach.

Trochę sugeruję się laptopem na jakimś niskonapięciowym i5 i 8 gb ramu tam ta płynność i "responsywność" jest widocznie lepsza.

Poza tym obecny sprzęt ma ponad dwa lata i gdzieś po głowie chodzi mi że, to dużo czasu minęło i nowe sprzęty działają znacznie szybciej.

Co do dysku SSD, ciagle nie mogę się przełamać ale skoro twierdzisz że to tu może być recepta na moje "bóle" to czas przejść do czynów...:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zainstalujesz system, programy użytkowe na SSD  zamiast "talerza" zdziwisz się jaki to przyrost szybkości w codziennym użytkowaniu.

Sam niedawno przeszedłem, na budżetowy dyski GOODRAM C40 120GB i różnica jest po byku, a do szybkich nie należy.

Oczywiście I5 da ci odczuć ogólny wzrost wydajności, bo będzie ok 2x szybszy od dotychczasowego.

Kluczem tu jest "czasami jakaś gierka". A jaka? + jaką masz kartę graficzną, bo 660 to rozumiem, że laptop, a RAM masz DDR3 12GB, jakie?

 

Przy założeniu, że weźmiesz i5 4460 (około 800) oraz jakaś płyta na H97 (około 300) to zostanie ci 300zł na porządny SSD 128GB.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok podaję kompletne zestawienie klamotów we wnętrzu mojego pieszczocha:

 

Athlon II x4 640

Gigabyte GA-970UD-U3

Gigabyte GTX660Ti

Kingston 2x 2 gb DDR3 1333 hyperx

Kingston 2x 4 gb DDR3 1333 hyperx

Corsair AX760

Hdd WD 500          sata2

Hdd WD 500          sata2

Hdd WD 1000        sata3

Hdd WD 2000        sata3

Hdd Seagate 500  sata2

Hdd Samsung 500 sata2

Hdd Samsung 1000 sata2

3 napędy DVDRW

Monitor chyba nie ma znaczenia? Mam dwa Samsungi 24 cale FHD

No i win7

 

To chyba wszystko

 

Czasami zagram w gry typu Farcry 3 i 4 , jakieś Snipery , Dayz i inne tego typu. A tak to internety , jakieś filmy , udostępnianie plików w sieci domowej....

Zależy mi na płycie wyposażonej w minimum 8 sata bo nie chcę rozstawać się z moimi dyskami...wiem wygląda to jak śmietnik ale ...nie potrafię:)

 

Bardzo dziekuję za zainteresowanie i wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci, że nie wiem, czy nie lepiej wsadzić tam FX 6300 lub nawet FX 8350 i SSD, tanio i też wydajnie będzie. Może koledzy zaproponują nawet serię F9xxx :P

Jak najbardziej możesz zmienić platformę na Intela proponowanego wyżej, w końcu Twoje pieniądze.

 

PS. Takiego zestawu dysków u normalnego domownika jeszcze nie widziałem, haha. Na co ci tyle tego? Dokup 2 x 2TB a mniejsze sprzedaj. Elegancko było by zrobić sobie NASa 2 2 2 2. :>

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kontekście "wolałbym ciszej niż głośniej" taki zestaw dysków to faktycznie pewne kuriozum. :)

 

Czemu nie podmieniasz tego na 2 albo 3-terowe dyski?

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm tak czułem że, te dyski mnie pogrążą w Waszych oczach :)

 

To taka zbieranina od kilku lat , żal mi było sprzedawać , coś tam okazyjnie dokupiłem a że, w obudowie trochę miejsca to ... efekt widać.

 

Takiego NAS'a to już chyba mam bo w kompie na stryszku (athlon 5000 , trochę ramu i 4 hdd (2 x 500 i 2 x 1000) udostępniam w domu filmy i seriale 24/24 , więc w moim pieszczochu mogę już te terabajty nieco odpuscić:)

 

Rzeczywiście może nadszedł czas zrobić porządek w obudowie, pogonić te 500 wraz z nadmiarowymi DVDRW , zostawić resztę ..ale co z płytą i procesorem?

 

Intel czy może jak sugeruje NostradamuSek jakieś mocniejsze AMD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chyba został przy AMD. Zamiast wymiany płyty postawiłbym system na SSD i dał mocniejszy procek.

 

Ta płyta ma aż tyle portów SATA, czy przez jakieś dodatkowe karty rozszerzeń masz to popodłączane? Bo wydaje się niemożliwe aby miała 10 portów SATA.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_fx9590_centurion_fabryczne_5_ghz_peklo?page=0,8

 

Ze względu na pobory mocy i przeznaczenie gry, przejdź na Intela, ale naprawdę zmiana procka na FX-8350 i dokupienie SSD w zupełności ci wystarczy.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Płyta ma 6 portów resztę gratów przyczepiłem za pomocą dwu kontrolerów sata.

 

Panowie bardzo ale to bardzo dziękuję za wsparcie.

 

Zaraz się porozglądam za jakimś FX8350 , SSD no i wywalę te nieszczęsne 500.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hdd WD 500          sata2


Hdd WD 500          sata2


Hdd WD 1000        sata3


Hdd WD 2000        sata3


Hdd Seagate 500  sata2


Hdd Samsung 500 sata2


Hdd Samsung 1000 sata2


 


jeszcze nie spotkałem się z taką ilością dysków twardych w komputerze, góra to było 5 sztuk.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki , fajny sprzęt ale już od sobotniego poranka w moim pieszczochu bije FX-5380, 

 

Jeszcze raz dziękuję NostradamuSek i Adashi za podpowiedzi , widzę bardzo dużą różnicę nawet bez dysku SSD (na który rozpocząłem polowanie)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...