Skocz do zawartości
Zaknafeinn

Komputer sprzed 3 lat, czy warto inwestować w kartę graficzną?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam obecnie:

 

procesor Pentium i5-2500k

karta graficzna: Gigabye GTX 560Ti

płyta główna ASRock P67Pro3

pamięć Kingston Hyper-X 2x2GB 1600 mhz

dyski 2x500GB WD Cavier Blue

zasilacz Tagan Super Rock 680W

 

 

Zastanawiam się czy opłaca się jeszcze inwestować w ten komputer?

 

Zwykle nie gram w żadne nowe tytuły, ale tym razem chciałbym pograć w Wiedżmina 3. Tutaj są wymagania: http://pomoc.cdp.pl/hc/pl/articles/203788588

 

Nie zależy mi aby móc grać na najwyższych ustawieniach, wystarczą jakieś średnie. Wg wymagań powyżej mam procesor, który jest podawany za minimalny. Właściwie by zmienić procesor na lepszy to musiałbym zmienić także płyt główną, bo chyba procesory pod ten socket to już nie wiele jest do wyboru.

 

Pomyślałem więc, aby dokupić drugie tyle pamięci co już mam, o takim samym taktowaniu oczywiście oraz aby zmienić kartę graficzną na GeForce GTX 780. Procesor teoretycznie ma odblokowany mnożnik, więc mógłbym go delikatnie podkręcić mimo, że nigdy tego nie robiłem.

 

Czy ma to sens? Czy ta karta graficzna będzie dobrze działała z tymi starymi bebechami? No i jak sądzicie na średnich detalach powinien wtenczas Wiedzmin 3 dobrze chodzić?

 

Liczę, że to dało by mojemu staruszkowi, gdzieś jeszcze rok życia, a może jeszcze bym zainwestował w dysk SSD bo to zawsze mógłbym przenieść do nowego komputera gdybym taki składał.

 

Co sądzicie? Będę wdzięczny za opinie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupujesz chłodzenie procka[4,5GHz powinien zrobić spokojnie albo i lepiej], dorzucasz ramu aby było 8GB i do tego gtx970 [wiedźmina dośtaniesz gratis]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinie. Chociaż wydaje mi się, że ten GTX 970 to trochę przesada. Będę musiał to rozważyć. Wiem, że karta graficzna jest najdroższą częścią ale tutaj sama karta była by droższa chyba niż cała reszta razem. :) Wiedzmina już opłaciłem bo miałem szczęście załapać się na edycję kolekcjonerską.

 

Jakieś konkretne chłodzenie procesora (niezbyt wybujałe) byście polecali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zaknafeinn mam właściwie identyczny zestaw jak Ty (i5 2500K, AsRock P67 Pro3, 4GB ram 1600MHz i 560Ti) i powiem Ci, że włożenie dysku SSD do tego zestawu daje mu niesamowitego kopa jeśli chodzi o codzienne używanie. Miałem w zeszłym roku zmieniać sprzęt ale po zakupie SSD okazało się, że mija się to z celem. Co do upgradu pod Wiedźmina 3 czy tak jak w moim przypadku Project CARS to sens jest jak najbardziej. Wg. mnie powinieneś zrobić tak:

 

1. Kupić SSD i postawić na nim system + programy + grę w przypadku której liczysz na szybszy loading i/lub stabilniejszy FPS ze względu na doczytki z hdd (w Watch_Dogs mi pomogło).

2. Dokupić kolejne 4GB ramu (sam robię to w tym msc ze względu na choćby GTA5 jak i inne gry w przypadku których zapowiada się wzrost zapotrzebowania na pamięć RAM)

3. Wymienić GTX 560Ti na np. GTX 970 ew. poczekać na nowe Radeony (sam tak robię).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie prawią. Zakup nowej platformy mija się z celem.

i5-2500k to najlepsze ze starszych generacji co możesz mieć.

Przejście (z niego) na Hasswell-R czy coś nowszego na tą chwilę będzie dla Ciebie bardzo nieopłacalne.

Grafę / SSD / cooler i tak będziesz mógł kiedyś przełożyć w nowy zestaw, więc się nie zmarnuje.

Co do coolera CPU, to po cenie rosnąco: Fortis / EreBoss / Grandis / Macho / Tisis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, dzieki.

 

No to teraz jeszcze rozważę czy brać 780 czy rzucać się na 970.

 

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/hd-7990-6gb-amd-radeon-mocniejsza-od-gtx-titan-i5277069635.html, początkowo myslałem że chyba warto, ale jak zobaczyłem zużycie prądu i jaki musiałbym zasilacz kupić to chyba mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to to są 2x7970 na jednej płycie, więc zużycie prądu będzie spoooore.

Poza zasilaczem, ciekaw jestem jak wygląda ze sterownikami. Co jak co, ale to seria 7xxx i to powiedzmy, że w Crossfire.

Do tego to 3 slotowy kolos. Raczej bym sobie darował. W okolicy 1500zł jest 970, którego potem będzie sporo łatwiej sprzedać.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym dołożyć te 300-400 pln i mieć gwarancję 3 lata, a nie 2msc ;) Swoją drogą możesz też zastanowić się nad R9 280X 3GB lub GTX 960 2GB lub 4GB. Będą słabsze od GTX 970 ale też i tańsze ;) Sam się trochę biję z myślami czy nie wziąć którejś z nich.

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym dołożyć te 300-400 pln i mieć gwarancję 3 lata, a nie 2msc ;) Swoją drogą możesz też zastanowić się nad R9 280X 3GB lub GTX 960 2GB lub 4GB. Będą słabsze od GTX 970 ale też i tańsze ;) Sam się trochę biję z myślami czy nie wziąć którejś z nich.

280X tylko i wyłącznie używka z gwarancją. Kupno nowej to wywalanie kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jak sie patrzy ;) ja tam patrzę po cenach netto ale i tak nie jestem przekonany do GTX 970. Na mój gust najlepiej wstrzymać sie do czerwca na nowe karty od AMD, może ich premiera coś namiesza w cenach, a i zdążą wyjść patche do Wiedźmina 3 i Project CARS :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jak sie patrzy ;) ja tam patrzę po cenach netto ale i tak nie jestem przekonany do GTX 970. Na mój gust najlepiej wstrzymać sie do czerwca na nowe karty od AMD, może ich premiera coś namiesza w cenach, a i zdążą wyjść patche do Wiedźmina 3 i Project CARS :)

Jakie nowe karty? Masz na myśli te "odgrzewane kotlety"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zrobiłem świetny interes albo wpadłem po uszy. Tak biłem się dalej z myślami z ciekawości popatrzyłem na 980 na allegro i widzę coś takiego: http://allegro.pl/asus-geforce-gtx-980-4096mb-ddr5-256bit-i5291995613.html, aukcja wystawiona pół godziny temu.

 

Sprzedający nowy zupełnie, ale jakoś ta adrenalina to ryzyko i nie powstrzymałem się i kupiłem, a dopiero co rozważałem czy nie kupić 960. Nie wiem czy z moją głową jest coś nie tak czy co. ;p

 

No nic mam nadzieję, że przynajmniej wszystko będzie dobrze i nie będę musiał potem parę miesięcy zabiegać o kasę z programu ochrony kupujących. Jeżeli wszystko będzie ok to podejrzewam, że to już moja karta na najbliższe 5 lat niezależnie co będę zmieniał w komputerze (a nawet cały komputer).

 

 

ps: gdyby ktoś był zainteresowany to rozważałem też taki zakup: http://allegro.pl/show_item.php?item=5288176016&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62, też niby nówka sztuka i fajna okazja i sprzedający ma jakieś komentarze

Edytowane przez Zaknafeinn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aukcji z kartą

 

Sprzedaje ponieważ nie jest mi potrzebna. Nie gram w gry.

Na tej aukcji http://allegro.pl/ps3-500gb-jak-nowe-gta-v-i5292026702.html

 

Nie potrafię przyzwyczaić się do pada, kupiłem sporo gier z nadzieją ,że się to zmieni ale niestety nie jestem konsolowcem.

 

Życzę powodzenia, szczerze.


Porównaj zdjęcia PS3 i wyniki google

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś aukcję PS3 do allegro, że sugeruje real foto a wrzucił zdjęcie z neta. PS3 ma być z playa a na zdjęciu jest amerykański przewód zasilający. Może go zablokują i kasy też mu nie dadzą. Rozumiem, że płaciłeś poprzez payu a nie na konto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przez payU. Może mógłbyś Ty zgłosić ta aukcje? Będzie co najmniej dziwne, jezeli dopiero coś od niego kupiłem a teraz zgłaszam jego aukcje do moderacji.

 

Ale podejrzewam, ze nie zablokują konta z powodu ukradzionych zdjęć tak czy inaczej, zawsze może powiedziec ze po prostu nie chciało mu się robic własnych. A ja liczę ze taka jest prawda, bo juz i tak nic narazie zrobić nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chytry dwa razy traci.

Spróbuj skontaktować się ze sprzedającym i jak najszybciej zgłoś sprawę allegro.

W życiu bym nie kupił czegoś za prawie 2tyś zł od osoby z zerową liczbą komentarzy na aukcji bez zdjęć i niczego innego. W dodatku kto wystawią tą kartę za taką cenę na sprzedaż.

Masz nauczkę. Życzę dobrego ale nie jest to możliwe...

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówie wierzę, że pieniądze odzyskam z programu ochrony, ale to zajmie długo. Jakaś nauczka może i będzie ale wielokrotnie kupowałem przedmioty od osób z niewieloma komentarzami. Każdy od czegoś zaczyna nowe konto, a okazje się zdarzają. No ale to było zbyt piękne. Nie wiem co mnie pokusiło. Upgrade chyba odłożę trochę w czasie. Ewentualnie napisze coś tutaj gdyby była jakieś ciekawe nowiny w sprawie mojego zamówienia.

 

Napisałem do allegro ale wątpię by mogli coś w tej chwili zdziałać by zwrócić mi moje pieniądze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością niepokojący jest brak możliwości odbioru osobistego oraz brak zdjęć. Drugi egzemplarz także już znalazł szczęśliwego nabywcę, konsola mu coś nie schodzi.

 

No ale może przyśle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dowiedziałem się, że mogę przy pomocy konsultanta cofnąć przelew z banku płacąc za to prowizję w wysokości 100zł. Chyba nie ma co czekać w takim przypadku na to co będzie i lepiej stracić 100zł niż czekać parę miesięcy na odzyskanie całości. Teraz jestemn w pracy, więc zrobię to wieczorem do tego czasu mogę jeszcze spróbować skontaktować się ze sprzedającym, ale jak narazie nie odbiera telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad czymś tańszym.

Ceny nowych 970 przy obecnym kursie dolara, są bardzo wysokie. Ja bym raczej celował w używkę na poziomie 1000zł (np. 780 albo radeon 290 z lepszym chłodzeniem np. tri-x).

970 to udane karty ale bardzo drogie.

 

Samo cpu zależnie od oc, praktycznie dorównuje obecnym najnowszym haswellom i5. Zegar w zegar przegrywa, ale istnieje spora szansa na całkowite zniwelowanie tej różnicy nadrobieniem jej w oc.

Z tym cpu po oc, jesteś w stanie obsłużyć nawet najmocniejsze karty na rynku.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...