Skocz do zawartości
Nekil

Linux na budżetowym laptopie z windows 8.1 with bing - Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

 

Pierwszy raz mam taki problem - Zgrałem Xubuntu (xubuntu-14.04.2-desktop-amd64.iso) programem "Universal USB Installer - 1.9.5.9.exe"  na pendrive'a , uruchomiłem BIOS w laptopie ASUS X553M wyłączyłem Secure Boot , wyłączyłem Fast Boot , włączyłem Launch CSM i zmieniłem w OS Selection na Windows 7 (inaczej nie działa) . Odpaliłem xubuntu z pendrive'a w trybie try xubuntu|install xubuntu (próbowałem instalować drugi raz, używałem dwóch opcji), zainstalowałem z opcją zainstaluj obok windows 8, (wcześniej zrobiłem sobie partycję z nieprzydzielonym miejscem w "minitool partition wizard manager" ) zainstalowałem z zaznaczeniem pobierania i dodatkowego oprogramowania (Musiałem instalować z podłączonym kablem Ethernet - Wi-Fi nie działa bez sterownika. Sterownik instaluje się podczas instalacji systemu) . Zamknąłem system . Włączyłem komputer i zobaczyłem, że nie uruchamia się GRUB tylko od razu windows. Partycje - https://drive.google.com/file/d/0B0szpMv1-0cWeDdMMG1WXzFMR28/view?usp=sharing ( Partycja 1MB nie wiem skąd powstała, nie było jej przed instalacją, przy drugiej instalacji usunąłem ją ) . Wcześniej z takimi samymi ustawieniami w BIOS'ie tylko z wyczyszczonym całym dyskiem, zainstalowałem ubuntu i wszystko działało (To było na tym samym laptopie . Pewnie zastanawiacie się skąd mam teraz partycje recovery itp. ^^ - Ten laptop miał problemy i 3 razy był na gwarancji, przed trzecim razem wyczyściłem cały dysk (tak jakoś) i zainstalowałem ubuntu aby coś sprawdzić, wszystko działało (był GRUB itp.), jednak nadal były problemy z zacinaniem się tego komputera. Na szczęście znalazłem obraz .iso z windows 8.1 with bing pl i zainstalowałem go, a następnie wysłałem ponownie na gwarancję. Gdy wrócił z gwarancji miał wszystkie partycje recovery z windowsem, tak jak nowy i w końcu się nie zacinał, dziwne, że dopiero za trzecim razem go naprawili) . Chcę zachować windowsa i partycje recovery . Niedawno zrobiłem wszystko według tego poradnika - http://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd#.UwZPbXV-O-k  Cały proces przebiegł pomyślnie i nie miałem żadnych problemów, ale to nie naprawiło gruba ... Nie wiem co jeszcze mogę zrobić :/  , pewnie gdzieś w windowsie/biosie jest pewna magiczna opcja, jak zawsze ... Pomocy .

Edytowane przez Nekil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy równie prawdopodobne opcje, mogą się łączyć:

1. Automatyczny instalator nie ogarnął konfiguracji partycji (GPT, OEM etc)

2. Automatyczny instalator nie ogarnął EFI po prostu.

3. Partycja EFI jest zabezpieczona przed zapisem.

 

Bardzo możliwe, że grub zainstalował się na tej partycji, którą usunąłeś, albo że została ona zrobiona przez instalator po to, żeby zachować wyrównanie kolejnej partycji EXT4. 

 

Możesz próbować pobawić się w bootowanie linuxa z windowsowego boot loadera:

http://superuser.com/questions/499617/how-can-i-add-linux-to-the-new-windows-8-boot-manager

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partycję 1MB usunąłem przy usuwaniu partycji EXT4 i linux swap przed drugą próbą instalacji, została jedna partycja z nieprzydzielonym miejscem , wtedy ponownie zainstalowałem xubuntu a następnie próbowałem naprawić GRUB'a , nie wiem czy ta partycja 1 MB jest nadal . Spróbuję - http://superuser.com/questions/499617/how-can-i-add-linux-to-the-new-windows-8-boot-manager, dziękuję .


Tak przy okazji -  Na komputerze stacjonarnym mam Linux mint 17.1 cinnamon, mam parę pytań . 1) Nie działa u mnie wyrównanie ikon , da się to jakoś naprawić ? Chciałbym mieć podobny efekt do windowsa .(nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi w internecie :/ )    2) Denerwuje mnie pasek przy operze, przyciski np. zamknij , minimalizuj powinny być na pasku opery  (najnowszej ze strony opery, nie 12) . Dziwnie to wygląda z takim paskiem, w xubuntu/ubuntu jest normalnie, da się to zmienić ??

Edytowane przez Nekil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2) Denerwuje mnie pasek przy operze, przyciski np. zamknij , minimalizuj powinny być na pasku opery  (najnowszej ze strony opery, nie 12) . Dziwnie to wygląda z takim paskiem, w xubuntu/ubuntu jest normalnie, da się to zmienić ??

 

To funkcja dekoratora okien, jeżeli zrobili w Linuxowej operze zrobili hooka dla Unity i XFCE, to nie ma belki okna, jeżeli nie zrobili, to możesz próbować podłubać. Na pocieszenie, w KDE też nie ma integracji. Tylko chrome działa poprawnie. Pewnie da się to zrobić, ale nie znam Cinnamona, więc nie wiem jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...