Skocz do zawartości
Kyle

Mail "od banku" (a naprawdę od jakichś wyłudzaczy)

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem przed chwilą taki mail na pocztę (nadawca: melby@arctic-racing.com ):

 

Temat wiadomości:

Wymagana weryfikacja PKO BP

 

 

Treść maila:

 

 

Data: 06.09.2015 r.

Dostęp do Twojego konta iPKO został zablokowany!

W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów zablokowaliśmy konto w systemie iPKO, powodem jest nieautoryzowany dostęp do konta.
W celu odzyskania dostępu prosimy o weryfikację właściciela rachunku, logując się na:

www.ipko.pl
Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół PKO Bank Polski

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Infolinia 801 307 307



Ten e-mail został wygenerowany automatycznie. Prosimy na niego nie odpowiadać. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 15, 02-515 Warszawa, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000026438; NIP: 525-000-77-38 REGON: 016298263; kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 1 250 000 000 zł.

 

Pod linkiem www.ipko.pl jest adres:

 

twoje-ipko.com/?email=I_W_TYM_MIEJSCU_JEST_MÓJ_ADRES_EMAIL

 

 

 

Po kliknięciu w link (spreparowałem go tak, że wpisałem wymyślony adres mail zamiast swojego) zostaniecie odesłani na podrobioną (całkiem dobrze) stronę banku PKO. Chcą by wpisać tam nick, hasło. Po wpisaniu >jakiegoś :ploom: < identyfikatora i hasła, zostaniecie poproszeni o podanie numeru karty, trzycyfrowego kodu z odwrotu i daty ważności karty.

 

Teraz zauważyłem, że jak z mojego adresu IP ponownie chciałem wejść na tą stronę oszustów (na inny wymyślony adres mail) to już nie mogę, bo od razu zostaję przekierowany na prawdziwą stronę banku :plum:

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy mieć trochę oleju w głowie i uważnie czytać przychodzącą pocztę .

 

Bez bezsensownego klikania w linki , już sam adres nadawcy daje dużo do myślenia , treść listu a konkretnie to co jest pod linkami rozwiewa wszelkie wątpliwości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bez bezsensownego klikania w linki , już sam adres nadawcy daje dużo do myślenia ,

 

Adres nadawcy był nieco ukryty, więc laik może się naciąć. Link do fałszywego banku jak widać też był nieco przykryty (pod linkiem oficjalnego), więc laik może też prędzej kliknąć.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nadawca to: <josh5111657.c05c0@oceanwise.com>

Link chce kierować do tej samej strony co w twoim mailu.

 

Pytanie czy wszyscy byli i obecni klienci pko je dostają. Oznaczałoby że ktoś wykradł baze danych od banku..

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też dostałem maila od nich , na stare konto które od jakiegoś czasu nie używam i leży odłogiem a jest powiązane z PKO .

 

U mnie adres nadawcy to <hope@mon-guide-vacances.com> .

 

Ktoś im faktycznie wykradł bazę danych .

 

Co innego jak by ktoś kto nie ma konta w banku dostał by taką wiadomość

 

@Kyle

 

Nie wiem gdzie masz pocztę i czy korzystarz z jakiegoś klienta pocztowego .

 

Ja mam pocztę na go2 jak i na gmailu ( obecnie główny adres ) - w jednym i drugim przypadku wtylko widok wszystkich wiadomości sugeruje oficjalną pocztę od PKO .

 

Co innego jak się kliknie w wiadomość - tutaj widać wszystko czarno na białym , zarówno adres z którego została wiadomość jak to co kryje się pod linkiem .

 

Choć w przypadku linku prowadzącego do iPKO jest nieco gorzej - link budzi jakieś tam zaufanie , ale jak ktoś jest obeznany ze strukturą linków banku to szybko i to zwerifikuje .

 

Także domena podpowiada że coś jest nie tak .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio sporo się takich maili pojawia, nie tak dawno czytałem o przypadku ze gośc dostał taki mail z poczty, czekał na przesyłkę więc otworzył i nie pomyslał ze to jakiś przekręt, potem mu zablokowąło dysk i hakerzy chcieli kasę za dostęp do danych. Trzeba uważać i mieć dobrego antywirusa wtedy ryzyko takich akcji jest minimalne, bo w tych lepszych antywirach jest opcja ochrony mai przez takicm spamem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...