Skocz do zawartości
alepajonki

sudo apt-get install -f

Rekomendowane odpowiedzi

tl;dr

Chcę zainstalować na Debianie google-chrome, atom, rvm i kilka innych drobiazgów.

Do czego dokładnie służą polecenia

apt-get update
apt-get upgrade
apt-get -f install
Dlaczego przy każdej okazji terminal krzyczy na mnie, że nie są spełnione zależności, nie mogę też samemu doinstalować tego co brakuje, ale

apt-get -f install
magicznie wszystko naprawia?

 

Tak w mega skrócie, jak to poprawnie powinienem zrobić? Dodać repozytorium google, zrobić update, poinstalować wszystko przez dpkg i olewać zależności i dopiero na końcu -f install?

 

Pełny log z terminala co robiłem od zainstalowania systemu: http://pastebin.com/d4HtRQ7x

 

 

 

===

 

Witam.

Jestem od wczoraj użytkownikiem Linuksa.

Na początek zainstalowałem Ubuntu, ale że działam w wirtualnej maszynie na Windowsie, było za wolne.

Zainstalowałem, według na szybko zbadanych informacji, najlżejszą dystrybucję opartą na Debianie - Semplice.

 

I już przy pierwszej próbie zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania mam błędy związane z zależnościami.

 

Moja przykładowa rozmowa z terminalem:

sudo dpkg --install atom-amd64.deb
 atom depends on git; however:
  Package git is not installed.
No to próbuję zainstalować git-a:

sudo apt-get install git
 atom : Depends: gvfs-bin but it is not going to be installed
 git : Depends: liberror-perl but it is not going to be installed
       Depends: git-man (> 1:2.1.4) but it is not going to be installed
       Depends: git-man (< 1:2.1.4-.) but it is not going to be installed
W tym momencie ręcę mi opadają. Na szczęście terminal podpowiada (już po raz któryś)

You might want to run 'apt-get -f install' to correct these

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sudo apt-get update -> aktualizuje wpisy o repozytoriach
sudo apt-get upgrade -> aktualizuje repozytoria

ściągasz chrome.deb (obojętnie jak to się nazywa, wklep pełną nazwę) i:

sudo dpkg -i chrome.deb -> instaluje paczki .deb

Jak krzyczy o zależności to:

sudo apt-get -f install -> naprawia zależności - pobiera brakujące paczki

Na początek Debian to samobój. Ściągnij coś lekkiego na Ubuntu np. Ubuntu MATE. I nie baw się w ręczne naprawianie zależności tylko od razu apt-get -f install bo tylko pogarszasz sprawę.

Edytowane przez Bonusso3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dpkg głównie będziesz używał do instalowania i konfigurowania pakietów. Więc jeśli podczas instalacji apki .deb wywali błąd, że nie ma jakiejś zależności to znaczy, że nie zainstaluje apki bo nie ma czegoś co wymagane jest do jej uruchomienia.

 

Narzędzie apt-get używasz do ściągania z sieci pakietów które masz wypisane w repozytoriach w pliku /etc/apt/sources.list.d/ . Czyli jeśli nie masz jakichś pakietów przy instalacji dpkg -i .deb to po wpisaniu komendy apt-get -f install on sobie poszuka tych pakietów i jeśli je znajdzie, to zainstaluje razem ze znanymi zależnościami.

 

Czyli odpowiadając na pytanie: tak, po każdym błędzie wynikającym z brakujących zależności musisz uzupełnić je komendą apt-get -f install.

 

btw. bardzo ogólnie to opisałem bo te narzędzia są na tyle rozbudowane że możesz nimi prawie wszystko naprawić ale nie chcę Ci mieszać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne. Wiem, że pytam o "oczywistości" w świecie uniksa, ale każdy jakoś zaczynał.

 

Ostatnie (mam nadzieję) pytanie.

Jak na Debianie przygotować coś w rodzaju skryptu bat/cmd?

Na przykład chciałbym wszystkie komendy, z tej strony https://gorails.com/setup/ubuntu/16.04 , mieć wykonane jedna po drugiej, bez mojej ingerencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam w sobie skrypt to po prostu plik tekstowy z uprawnieniami do wykonania.

 

A więc o Ruby Ci chodzi. Nie radziłbym bezmyślnie robić kopiuj-wklej tym bardziej, że poradnik masz dla Ubuntu, nie dla Debiana i niektóre rzeczy mogą się lekko od siebie różnić.

 

Dopiero zaczynasz z Ruby on Rails? Jeśli tak to pobierz sobie gotową paczkę w wersji która Ci się podoba i masz gotową maszynę. Nie polecam tego jak chcesz jakiś konkretny projekt zrobić bo Bitnami leci na łatwiznę, ale dla Ciebie może byś ok.

 

No więc:

Pobierasz Ruby Stack z roszerzeniem .run

W konsoli nadajesz uprawnienia do wykonania czyli:

sudo chmod +x ruby.run

I wykonujesz (nie pamiętam czy wymaga sudo):

sudo ./ruby.run

Klikasz dalej, dalej... i masz gotowy działający stack na Ruby on Rails. Teraz najgorsze to połapać się w tym syfie co Bitnami tam zorganizowało i gotowe. Masz działającego Ruby, jakąś bazę i Apache.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...