Skocz do zawartości
PoGo

WC pod kątem wyciszenia całego zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, piszę z bardziej ogólnym pytaniem dotyczącym chłodzenia cieczą. Nigdy nie miałem z tym styczności, próbowałem przewertować forum oraz niektóre strony ze specyfikacjami komponentów. Niestety nic konkretnego nie wywnioskowałem.

 

Ostatni komputer jaki składałem irytowałem mnie swoją głośnością, w szczególności GPU, które chodziło jak odkurzacz przy dużym obciążeniu. Moim głównym celem jest maksymalne wyciszenie nowego zestawu, myślę do ok 20dB (chyba, że da się lepiej?). Planuje 6700K + najprawdopodobniej gtx1070. 

Czyli podstawą będą na pewno dwa bloki CPU i GPU. 

 

Pierwsza kwestia jaki poziom dB generują układy chłodzące cieczą? Wiem, że to są większe wentylatory wolnoobrotowe (zakładam pewnie 10-15dB max). Jak wygląda sprawa z pompkami itp wszystko pracuje bezszelestnie? 

 

Druga kwestia czy pod kątem wyciszenia jest sens montować bloki na innych podzespołach? Sprawdzałem w teorii, że poziom głośności niektórych zasilaczy przy dużym obciążeniu może przekroczyć 20dB. Więc chyba nie powinno to być konieczne. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy może kupować jednostkę z dużym zapasem mocy, wtedy gwarantuje to cichszą pracę?

 

Pewnie niektóre pytania, które zadaje mogą się wydawać bzdurne ale ogólnie jestem zielony w temacie, od 3-4 lat gram wyłącznie na konsolach. A lubię grać na głosikach, rzadko używam słuchawek i zależy mi na maksymalnym komforcie. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do generowanego hałasu - w WC masz w zasadzie 2 źródła hałasu - pomka i wentylatory na chłodnicy/chłodnicach .

 

Wentylatory skręcone na 7 V czy 5V raczej będą ciche ,co innego praca@12+V i max. rpm - choć tutaj sporo zależy od modelu .

 

Chłodnica - zależy od modelu , jedne są bardzo ciche np. Laing DDC i jego klony .

 

Nic więcej w układzie WC hałasować nie będzie .

 

Co innego sprzęt w kompie - najlepiej zwodować CPU i GPU , dyski czy zasilacz to raczej niezbyt wskazane - lepiej kupić ciche elementy np. PSU z trybem eco/półpasywnym i/lub cichym wentylatorem , opcjonalnie fanswap w psu .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego sprzęt w kompie - najlepiej zwodować CPU i GPU , dyski czy zasilacz to raczej niezbyt wskazane - lepiej kupić ciche elementy np. PSU z trybem eco/półpasywnym i/lub cichym wentylatorem , opcjonalnie fanswap w psu .

 

Dzięki za informacje.

Przeglądałem właśnie strony producentów ale rzadko podaja wogóle wartości dB dla zasilaczy. Natrafiłem natomiast na zasilacze bezwentylatorowe, wydaje sie to być ciekawą opcją. Ktoś ma doświadczenia z tymi urządzeniami?

 

Może potem najwyzej dopytam na odpowiednim forum, nie chce robic offtopa...

Na chpsetach nowych mobo gamingowych natomiat widzę, że nie stosuje się już wentylacji mechanicznej. Więc problem rozwiązany.

 

edit. chyba jednak to rozwiązanie fanlees nie jest najlepsze, z tego co czytam przy większym obciążeniu generują sporo ciepła, które zostaje w środku. Znalazłem natomiast taką zasiłkę z dobrymi parametrami dB http://www.corsair.com/en/rmi-series-rm650i-650-watt-80-plus-gold-certified-fully-modular-psu-eu 

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy PSU FL musisz mieć dobrze wentylowaną obudowę , inaczej ciepło będzie się kumulować - zresztą to się tyczy wszelkiego pasywnego chłodzenia , podstawa to dobra wentylacja w tym momencie .

 

Tryb półpasywny /eco / zero fan ma sporo zasilaczy - serie XTR / XTS od XFX , EVGA Supernova G2/P2/T2 , Corsair serii RMx/RMi etc.

 

Linkowany wyżej RMi 650W pracuje bezgłośnie do 260W obciążenia , wentylator lekko hałasuje ( ~10 dB ) do ~400W , potem hałas rośnie

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie ma co wariować około 20dB będzie spoko. Skupie się na złożeniu zestawu CPU+GPU, dobiorę jakiś rozsądny zasilacz półpasywny z tych co wymieniłeś. 

 

Próbuje powoli poskładać cały zestaw. Niestety jestem kompletnie zielony w LC. Zainteresowały mnie produkty EKWB. Wiem, że nie są najtańsze ale też opinie w sieci są w sumie pozytywne na ich temat. Ponadto posiadają juz w ofercie bloki na karty 1070 i 1080, a skłaniam się właśnie do zakupu 1070.

Skleciłem coś takiego :D

Blok GPU EK Water Blocks EK-FC1070 GTX - Nickel

Blok CPU EK Water Blocks EK-Supremacy EVO X99 - Nickel

Chłodnica (nie mam pojecia czy da rade na dwa bloki) EK Water Blocks EK-CoolStream CE 280 (Dual) + oczywiście 2 wentylatory

Pompa EK Water Blocks EK-XRES 140 DDC 3.2 PWM Elite (incl. pump)

+ elementy montażowe/rurki/płyn

 

Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę :D

 

Jeszcze jedno pytanko. Jak do tego wszystkie dobrać odpowiednią obudowę?

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wyciszanie lepiej iść w chłodzenie powietrzem.

Po pierwsze pompki są dość głośne (w porównaniu z najcichszymi wentylatorami), i trudne do wyciszenia, wyeliminowania wibracji. Jeżeli jakaś jest cicha, to bym polecał magicoola 450.

Drugi problem to wentylatory, chłodnice wymagają dość mocnego nawiewu żeby efektywnie chłodziły (albo bardzo dużych rozmiarów i dużej ilości wentylatorów). Nie przypadkowo wszystkie zestawy AIO, pseuso chłodzenia wodnego, np. na 2 wentylatory, mają bardzo wysokie prędkości maksymalne wentylatorów. W przeciwnym razie przegrywają z normalnymi coolerami. Dzieje się tak, bo tam dodatkowo stosowane są wyjątkowo restrykcyjne dla wentylatorów, gęste chłodnice.

Także w cichym zestawie chłodzenia wodnego, nawet jeżeli uporasz się z pompą, musisz mieć albo bardzo dużo wentylatorów, na dużej chłodnicy (lub kilku), albo mieć tak skalibrowane kontrolę obrotów, gdy np. użyjesz chłodnicy 3x120, że wentylatory będą musiały wchodzić np. na 1200 obrotów, w celu uzyskania przyzwoitej wydajności - a to nie jest ciche.

Alternatywnie na AC, dajesz któryś topowy tower na cpu, jakaś duża noctua, i zapominasz o chłodzeniu. Tak, będą wyższe temperatury niż na LC, ale np. te 10 stopni to nie jest aż taka przepaść, a będzie cicho, 2 dobre wentylatory na 600-800rpm. Nie można też tak porównywać, tzn. suszarka lc vs notua d15 skręcona na 600rpm, bo to nie jest sprawiedliwe porównanie. Spróbój skręcić wentylatory do tej prędkości na podwójnej chłodnicy - to praktycznie w ogóle nie chłodzi wody jeżeli chłodnica jest mała, i cooler wygra.

Na grafikę trzeba jakiś aftermarket, prolimatech mk-26, raijintek morpheus, dobierasz sobie 2x140/120 na to, sterowane z pwm, też max obroty poniżej 1000. Taki zestaw moim zdaniem będzie cichszy niż przeciętne chłodzenie wodne. Będzie też kilka razy taniej.

Inny sposób na wyciszenie LC, to zastosowanie chłodnicy na zewnątrz (łącznie z pompą), i oddalenie tego od stanowiska. To wychodzi najlepiej cisza/wydajność, ale oczywiście nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada.

Edytowane przez aerial
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde, to mi namieszałeś :D 

Rzeczywiście przeglądam teraz wentylatory chłodnic to wskazania nawet dla wentylatora 140mm over 30dB. Jeżeli z pompkami takie historie to też słabo...

Pytanie jak rzeczywiście aftermarket się sprawdzi na GPU. Przeglądam jakieś losowe testy Morpheusa w różnych wersjach to zwykle pokazują 30-35dB. 

 

Nie mam też takiego wyczucia ile dB będzie dla mnie akceptowalne. Wiem tylko, ze mój stary sprzęt (to co w sygnaturce) potrafił irytująco głośno działać. Byc może trochę przesadzam. Spróbuję jeszcze zmierzyć ile dB generuje to co mam w tej chwili dla porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak sobie ustawisz wentylatory i jakie dokładnie użyjesz. Nie patrz też na te decybele w testach czy jakie podaje producent, bardzo niewiele portali to prawidłowo mierzyć. Potrzeba bardzo dobrego (i drogiego) sprzętu i warunków, żeby poprawnie zmierzyć głośność. A producenci wiadomo, zaniżają, marketing.

Najlepiej patrzeć na ilość RPM, bo tutaj fizyki się nie oszuka. Nie ma cichych wentylatorów np. 1200 obrotów. Mogą być ciche jak na te obroty, ale będzie to słyszalne.

Tu jest dość fajne zestawienie:

Na górze masz zestawy wodne gotowce, gdzie swiftech to jest coś co najbardziej przypomina zestaw składany z oddzielnych części. I widać że cisza/wydajność i tak AC jest lepsze.

 

http://www.xbitlabs.com/picture/?src=/images/coolers/noctua-nh-d15/graph-3.png

Edytowane przez aerial
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analizowałem za pomocą decibel ultra głośności w pokoju (nie wiem na ile to wiarygodne), wychodzi 35-40dB, po włączeniu kompa 45-50dB, a na obciążeniu nawet do 60dB (mikrofon na wysokości głowy, komp pod biurkiem). Wygląda na to, ze najbardziej "wyje" stockowe chłodzenie CPU i7 2600K.

Chyba rzeczywiście posłucham Twojej rady i na razie pójdę w AC w nowym kompie. Wybiore na CPU cos od Noctua, a GPU przymierzam sie to Strixa 1070 od Asus, chwalą się bardzo niskim dB chłodzenia, na idle ponoć wogóle wentylacja się wyłącza. Zobaczę jakie będą efekty i wtedy ewentualnie zabiorę sie za wymianę chłodzenia GPU.

 

edit

Coś takiego będzie spoko https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-d15-646505/ ?

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same wartości dB to nie wszystko.

 

Jak generowane dźwięki są wysokie (niektóre pompy takie generują), to jest to dużo bardziej dokuczliwe niż w przypadku niskich tonów.

 

Ogólnie popieram aeriala - topowe i dobrze przemyślane AC będzie lepsze.

 

Tzn. jasne, da się zrobić ciche LC, ale trzeba zrobić niezły research i wydać naprawdę sporo kasy.

 

Jak chcesz się dowiedzieć coś więcej o LC, to (nieskromnie :P) polecam mój poradnik.

 

 

Wracając do AC, to IMHO istotny jest:

  • dobry cooler (np. Noctua NH-D15 czy Thermalright Le Grand Macho RT)
  • karta graficzna z w miarę cichym coolerem, który ma tryb półpasywny (np. Sapphire Nitro albo ASUS Strix)
  • półpasywny zasilacz (np. SeaSonic z serii X albo SuperFlower Leadex)
  • możliwie mało dysków HDD (najlepiej wcale) na rzecz dysków SSD
  • wyciszona obudowa (np. BeQuiet Silent Base, czy Fractal Define)
  • wentylatory o nie za wysokiej ilości RPM, z dobrej jakości łożyskiem (np. NoiseBLocker eLoop, czy BeQuiet Silent Wings).

Sens podzespołów w pełni pasywnych jest bardzo nikły. Chyba, że od początku składamy komputer z myślą o tym, ale wówczas i tak odpada wydajne GPU :P

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informacje, forum bardzo pomocne :). Idę w NoctuaD15 i Strixa. Zastanowię się jeszcze nad dyskiem bo rzeczywiście czasami to "chrobotanie" bywa irytujące.

Obudowę i tak wezmę "LC ready", może mnie kiedyś coś natchnie dla samej zabawy poskładać taki zastawik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest w 100% pasywne , to średnio widzę taki sprzęt na dłuższą metę - szczególnie jak buda będzie zamknięta i schowana .

 

Choć sama zasada działania znana i prosta - po prostu mamy tutaj rurki heat pipe , a do tego nie potrzeba pompy aby to działało .

 

Z tyłu budy mamy przyczepiony ogromny radiator .

 

A co do ceny - patrząc na to jakie tam są bebechy to pewno kosztuje to kilka tysięcy $ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...