Skocz do zawartości
WiewioRx

Chłodzenie (wodne?) do i5 2500K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatnio dokucza mi szum wentylatora w obudowie. Podkręcony z 3,3 GHz do 4,3 GHz, różnicę widać dość znaczną w grach. Niestety w nocy jego wchodzenie na obroty daje po uszach. Mam Zalmana:

 

http://allegro.pl/chlodzenie-zalman-cnps5x-intel-1150-amd-fm1-fm2-i6060038882.html

 

Zastanawiam się no co i za ile mogę zmienić go i jaki spadek dB uzyskam ( tak z grubsza ). Czy jest sens kupować chłodzenie wodne? Na allegro widziałem jakieś już po 250-300 zł mała chłodnica + wentylator.

 

http://allegro.pl/chlodzenie-wodne-deepcool-maelstrom-240t-i6191516122.html

 

Potem są Crosair np H100, ale kasa znacznie większa. ...

Czy może złożyć samemu ?

A może bardziej wydajny radiator + wentylator?

 

Z innego forum dowiedziałem się, że pompka też robi hałas no i dodatkowe wentylatory na chłodnicy.

 

Budżet ok 300-350 zł.

Cel: ok 4,3-4,5 GHz plus spadek znaczny szumu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - jak chcesz mieć dobre i ciche WC to składaj od podstaw .

 

Taki zestaw minimum to blok + pompka + chłodnica , do tego węże i inne potrzebne elementy .

 

Albo od razu planować WC na procka i kartę .

 

A co do hałasu - nie dziwię się , tam jest wentylator 92 mm a jak działa kilka lat to może mieć zwichrowane łożysko .

 

Kup jakieś porządne chłodzenie z wentylatorem 120-140 mm .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiergumi, a Ty ze swojego Scythe Mugen jesteś zadowolony? Na morele widziałem je po ok 205 zł.

 

Co do wodnego i składania, to domyślam się, że taniej jak za ok 500-700 zł nie złożę? Chodzi o sam proc.

 

Wydawało mi się, że tego Corsir H100 chwalili gdzieś na forum.

Ja nie liczę na totalną ciszę, tylko przy tym co mam jak odpalę DOOM 2016 to chodzi jak suszarka do włosów ( po podkręceniu, na normalnych ustawieniach 3,3 GHz jest znośnie ).

 

No i jeśli już mnie przekonacie do zwykłego ( myślę, że już cena robi robotę ) to jaką firmę / model wybrać? 

Na chłodzeniu nie znam się nic.

 

Tu jest dość obszerny artykuł, jednak ceny zabijają:

http://pclab.pl/art53344.html

Edytowane przez WiewioRx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ciche i wydajne chłodzenie to polecam Noctua NH-D14 o ile zmieści ci się w budzie. Ja sam mam na 2500K pogonionym na 4,5GHz, z założonymi reduktorami obrotów które są w zestawie i temp w stresie nie przekracza 75C. No i mieści się w twoim budżecie. Ta Noctua będzie lepsza (czytaj cichsza) od tych pseudo wodnych zestawów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od najdroższego: Dark Rock Pro 3 / Noctuna D14 / Macho rev B / Grandis / Fortis 3.

Jeśli nie jesteś pedantem i hp nie muszą być koniecznie chromowane a finy w kolorze mobo czy butów Twojej żony, to moim zdaniem Fortis lekkim dyd*m starczy.

Jak tak, to bież droższe rozwiązania ;D

Choć 2 najtańsze z prawej są polecane w zestawach za 6-7.000 PLN, więc chyba jednak coś tam potrafią.

 

P.S. Wszystkie będą lepsze od pseudo wody w gotowym zestawie.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctuna DH 14 pewnie dobra, ale jak na wentylator 330 zł to już sporo, nie jestem pewien, czy przełoży się to aż tak na ciszę.

 

Zastanawiałem się jeszcze nad Scyte Mugen 4

http://www.komputronik.pl/product/195605/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Scythe_Mugen_4.html

 

Choć jak patrzę na db to niby Fortis 3 jest cichszy...


Fortis 3 ma jeden went 140 mm, a Grandis 2 x 120 mm, czy nie będzie Grandis przez to głośniejszy? Ma to znacznie czy dwa? bo i tak jeden "pcha " powietrze drugiego.

Edytowane przez WiewioRx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctuna DH 14 pewnie dobra, ale jak na wentylator 330 zł to już sporo, nie jestem pewien, czy przełoży się to aż tak na ciszę.

 

Uwierz mi że to chłodzenie jest super ciche i wydajne. Ja po kupnie NH-D14 wymieniłem wszystkie wentylatory w budzie na Noctua. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzę Ci, czytałem opinie i bardzo sobie chwalą Noctuna. Ceny wentylatorów też mówią same za siebie, ale jednak to jest 150 zł vs 330 zł i pewnie za te 330 zł dostałbym więcej, tylko wydaje mi się, że niewspółmiernie. Mam Zalmana, jak Fortis nie przyniesie efektu to go sprzedam i zostanie tylko Noctun.

Szkoda, że nie można nigdzie na żywo porównać paru różnych chłodzeń powietrznych vs wodnych pod obciążeniem.

Chociaż w Poznaniu często bywam, więc falcoon może Cie kiedyś jeszcze odwiedzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Pisze o testujacym :roll:

Przy pascie róznice w chłodzeniach zamykają sie w kilku stopnaich czy to chłodzenie za 500zł czy 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Pasta jest zawsze ważna .Polecam pasty zalmana stg1 czy stg2 . Ostatnio jak kupiłem polecane mx4 to mi po tygodniu temp w góre szybowały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze o testujacym :roll:

Przy pascie róznice w chłodzeniach zamykają sie w kilku stopnaich czy to chłodzenie za 500zł czy 150

 

Pasta jest zawsze ważna .Polecam pasty zalmana stg1 czy stg2 . Ostatnio jak kupiłem polecane mx4 to mi po tygodniu temp w góre szybowały

 

Naprawdę nie wiesz o czym piszesz. Jesteś chwilkę na forum i poważnie zastanawiam się czy masz jakiekolwiek doświadczenie poza tym co przeczytałeś.

 

@WiewioRx

 

Ceramique użyte w teście jest pastą która ma bardzo ważną zaletę w redakcjach - nie potrzebuje wygrzewania. STG1 miałem, tak samo jak AS5 oraz wcześniej wspomniany Ceramique. Różnice widać w momencie zabawy na procesorach które wyciągają ponad 100W w obciążeniu - a to już gra w żyłowanie syntetykami i soft który mieli z CPU. MX2 ma najlepszy stosunek ceny do wydajności i duża tubka za grosze starczy Ci na 200 pomysłów na aranżację chłodzenia procesora i ponowne smarowanie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt zakupiony i zamontowany :) - Fortis 3. Nie mam gdzie wrzucić zdjęcia jak to wygląda, a widzę, że trzeba url wkleić.

 

Na początku przeraża trochę gabaryt, więc jeśli ktoś ma zamiar kupić niech dobrze zmierzy szerokość obudowy.

Mi nie zamyka się boczna ścianka, o jakieś 2 cm, ale nie przeszkadza mi to :)

 

W zestawie była pasta 1,5g BT-2 . Po wyciśnięciu strasznie gęsta, jak plastelina. Obawiam się, że chyba jest wyschnięta? A może tak ma być? Wszystkie dotychczas używane pasty były lekko płynne i łatwe do rozprowadzenia. Wymienię ją chyba na Ceramique 2 ( dostałem od kolegi 25 g :)).

 

Do rozruchu użyłem tunera z płyty. Poprzedni radiator Zalmana x5 dawał po uruchomieniu ok 4,321 GHz. Na tym z automatu wyszło 4,240 GHz. Różnice to:

- pasta

- radiator

- wpiąłem wentylator w środku płyty a nie tam gdzie był wcześniej na obrzeżu.

Po odpaleniu nie wykryło mi wentylatora. W biosie znalazłem opcje min obrotów 200 i 600 rpm, zmieniłem na od zera i poszło.

 

Procesor jest stabilny, a efekt suszarki przy obciążeniu zniknął. Różnica jest drastyczna na plus :) Pozwala na komfortową pracę / grę nawet w nocy, gdy ktoś obok śpi. Głośniejszy stał się teraz zasilacz.

Wentylator na procesorze właściwie chodzi cały czas podobnie. Radiator nawet pod obciążeniem jest w górnej części chłodny. Temperatura na procesorze w OCC 58-62. Inna na każdym rdzeniu, ale 3 w okolicy 58, a czwarty wówczas ok 62 st C. Jeden tylko się tak wyróżnia. Nie wiem czy to kwestia modelu czy złego styku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już po drugim zdjęciu domyśliłem się o co chodzi :) Dedukcja była taka, że będzie zasysał zimne powietrze z kratki w tylnej części. Po zmontowaniu sprawdzałem temp. wylotową ręką, ale przy ok 60 st C ( temp procesora  4,24 GHz ) nie było źle. Mam zamiar jednak podkręcić go jeszcze, więc będzie cieplej i nie wskazane będzie, żeby waliło po dyskach.

 

Dzięki za delikatne zwrócenie uwagi, odwrócę go :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...