Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Choć przeglądarek - w tym opartych na webkicie - ostatnimi czasy nie brakuje, zakładam ten temat, ponieważ Vivaldi w moim mniemaniu wyróżnia się pod każdym względem; po krótkim okresie testowania nie wyobrażam sobie już korzystania z innej przeglądarki (w moim przypadku - powrotu do Chrome, którego lubię, ale nie uważam za pozbawionego wad).

Vivaldi staje się tym, czym była stara Opera 12 i czym Opera Next obiecywała zostać, lecz do teraz nie została. W porównaniu z Chrome i Operą, zawiera na starcie mnóstwo udogodnień, z których części mi osobiście nie udało się osiągnąć w w/w przeglądarkach, również za pomocą rozszerzeń. Z najważniejszych rzeczy, które warto wspomnieć, Vivaldi posiada:

 

- sidebara, włączanego jak w starej Operze za pomocą F4 lub aktywnej krawędzi ekranu (konfigurowalne). Sidebar zawiera zakładki, managera pobierania, notatki i możliwość osadzenia w nim strony/iframe WWW 

- wbudowane gesty myszy, proste, acz konfigurowalne i działające też na stronach systemowych, takich jak nowa karta, opcje, vivaldi://flags (chrome://flags)

- wbudowane i konfigurowalne motywy z takimi ficzerami jak automatyczne dostosowywanie kolorystyki motywu do kolorystyki strony oraz harmonogram motywów (np. automatyczne ładowanie motywu nocnego po danej godzinie)

- fajnie konfigurowalne karty (góra, dół, lewo, prawo), w tym zachowanie nowej karty

- rozwijalny pasek adresu, który posiada rozbudowane opcje konfiguracyjne - czyli coś, czego brakowało użytkownikom Chrome

- szybkie polecenia (F2)

- zgodność z więszkością dodatków do Chrome i Chrome Webstore - nie ze wszystkimi (np. nie działa EarthView)

- dostęp do zaawansowanej konfiguracji blinka zgodny z Chrome/Chromium (chrome://gpu, chrome://flags etc)

- PAPI i pepper flash

- Dobrze działająca i rozwijana wersja dla Linux (korzystam) i Mac

 

Wady: 

- brak jakiegokolwiek Sync; o ile dobrze kojarzę, nie będzie wsparcia GoogleSync, mają w planie uruchomienie własnej usługi

- brak kalendarza

- brak wersji mobilnej (będzie), szczególnie bolesny przy braku GoogleSync

 

Moim zdaniem - niezależnie od tego, czy korzystasz z przeglądarki bazującej na Netscape, czy Webkit - warto wypróbować Vivaldi. 

 

Linki:

Vivaldi.com - strona projektu

Art o Vivaldi na PurePC

Art o Vivaldi na Spider's Web

Art o Vivaldi na Antyweb

Notka na Wired

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

- brak jakiegokolwiek Sync; o ile dobrze kojarzę, nie będzie wsparcia GoogleSync, mają w planie uruchomienie własnej usługi

I to najbardziej boli, bo jednak posiadanie wszystkiego w jednym ekosystemie jest wygodniejsze - tzn. historia i zakladki itd. dostepne miedzy pc i tel (tu brakuje dodatkow).

 

edit: na forum pisza, ze pracuja nad synciem i klientem e-mail.

Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem i skonfigurowałem sobie w pracy i chodzi lepiej on najnowszego FF. Instalacja AdBlock trochę dziwna, ale działa. W domu sprawdzę jak się sprawuje z odtwarzaniem filmów YT, gifów oraz obsługą funkcji forów..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opery to faktycznie nic już chyba nie będzie. Tak chcieli zrobić dobrze, że zostałem na wersji 12.18. A teraz parę stron sapie, że za stara przeglądarka :) Jedynie na androidzie to toleruję.

Vivaldi używam sporadycznie jako alternatywę, ale tak jak wcześniej wspomniano trzeba się przenieść na stałe. 

Kiedyś coś jeszcze podobnego do opery było robione, ale kompletnie zapomniałem co to był za projekt :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otter pomimo szumnych zapowiedzi nic ciekawego dotychczas nie pokazał. Interfejs mocno trąci myszką, różnie bywa też ze stabilnością. Opera akurat całkiem dobrze się rozwija i dobrze działa, sam siedzę teraz na wersji developer 42.0.2392.0 x64 i do stanu sprzed przesiadki na Blink naprawdę wiele nie brakuje, głównie właśnie w ilości opcji konfiguracyjnych, chociaż niektóre da się nadrobić dodatkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam https://chrome.google.com/webstore/detail/rss-feed-reader/pnjaodmkngahhkoihejjehlcdlnohgmp?hl=pl

 

Ogólnie nie jestem zwolennikiem umieszczania ficzerów takich jak czytnik RSS/Atom w przeglądarce - klietnów jest sporo, a nie każdy użytkownik ich potrzebuje. Jest to IMHO jedna z tych rzeczy, która lepiej, by istniała jako rozszerzenie, wtyczka etc - nie integralna część przeglądarki. Już prędzej jako wbudowaną funkcjonalność klienta mail to widzę - w thunderbird też mam skonfigurowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy na vivaldi znajdę takie rozszerzenia jak w FF?

Tzn:

SessionManager, tzn taki który zapisuje mi na dysku akutalną sesją i przy ponownym otwarciu przeglądarki ją ładuje.

 

Ogólnie jest tak, że korzystam z masy kart, które mam pogrupowane oraz dodatkowo z laptopa. Chciałbym mieć pełną synchronizację pomiędzy urządzeniami.

 

Dlaczego się o to pytam? Ponieważ chciałbym zobaczyć czy jest coś innego zamiast FF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywracanie sesji jest przecież wbudowane w przeglądarkę. A synchronizacji póki co nie ma i raczej nie prędko będzie, niezbędna do tego infrastruktura to jednak dość spory koszt na który póki co nie mogą sobie pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy ta funkcja działa i przestała, czy działała ale na innej przeglądarce :D Chodzi o odpisywanie na komentarze na yt. Kiedyś klikając "odpowiedz" z automatu dodawało nick osoby do której się odpisuje. Teraz nie załącza się on z automatu. Ktoś, coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...