Skocz do zawartości

Aktualności

Artykuły

Może Cię zainteresować

Vivaldi

Rozpoczęty przez Dijkstra, wrz 17 2016 12:02
blink webkit chrome opera next

13 odpowiedzi w tym temacie

Dijkstra
  • Dijkstra
  • ก็็็็็็็็็็็็็ʕ•͡ᴥ•ʔ ก้้้้้้้้้้้
  • Moderator
  • 8538 postów

Choć przeglądarek - w tym opartych na webkicie - ostatnimi czasy nie brakuje, zakładam ten temat, ponieważ Vivaldi w moim mniemaniu wyróżnia się pod każdym względem; po krótkim okresie testowania nie wyobrażam sobie już korzystania z innej przeglądarki (w moim przypadku - powrotu do Chrome, którego lubię, ale nie uważam za pozbawionego wad).

Vivaldi staje się tym, czym była stara Opera 12 i czym Opera Next obiecywała zostać, lecz do teraz nie została. W porównaniu z Chrome i Operą, zawiera na starcie mnóstwo udogodnień, z których części mi osobiście nie udało się osiągnąć w w/w przeglądarkach, również za pomocą rozszerzeń. Z najważniejszych rzeczy, które warto wspomnieć, Vivaldi posiada:

- sidebara, włączanego jak w starej Operze za pomocą F4 lub aktywnej krawędzi ekranu (konfigurowalne). Sidebar zawiera zakładki, managera pobierania, notatki i możliwość osadzenia w nim strony/iframe WWW 

- wbudowane gesty myszy, proste, acz konfigurowalne i działające też na stronach systemowych, takich jak nowa karta, opcje, vivaldi://flags (chrome://flags)

- wbudowane i konfigurowalne motywy z takimi ficzerami jak automatyczne dostosowywanie kolorystyki motywu do kolorystyki strony oraz harmonogram motywów (np. automatyczne ładowanie motywu nocnego po danej godzinie)

- fajnie konfigurowalne karty (góra, dół, lewo, prawo), w tym zachowanie nowej karty

- rozwijalny pasek adresu, który posiada rozbudowane opcje konfiguracyjne - czyli coś, czego brakowało użytkownikom Chrome

- szybkie polecenia (F2)

- zgodność z więszkością dodatków do Chrome i Chrome Webstore - nie ze wszystkimi (np. nie działa EarthView)

- dostęp do zaawansowanej konfiguracji blinka zgodny z Chrome/Chromium (chrome://gpu, chrome://flags etc)

- PAPI i pepper flash

- Dobrze działająca i rozwijana wersja dla Linux (korzystam) i Mac

Wady: 

- brak jakiegokolwiek Sync; o ile dobrze kojarzę, nie będzie wsparcia GoogleSync, mają w planie uruchomienie własnej usługi

- brak kalendarza

- brak wersji mobilnej (będzie), szczególnie bolesny przy braku GoogleSync

Moim zdaniem - niezależnie od tego, czy korzystasz z przeglądarki bazującej na Netscape, czy Webkit - warto wypróbować Vivaldi. 

Linki:

Vivaldi.com - strona projektu

Art o Vivaldi na PurePC

Art o Vivaldi na Spider's Web

Art o Vivaldi na Antyweb

Notka na Wired

• 0
Spoiler

.PaVLo.
  • .PaVLo.
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 1372 postów

Ostatnio zaktualizowałem Vivaldi i muszę w końcu zacząć ją konfigurować ostatecznie i zrobić przesiadkę z Opera, która niby dobra, ale cały czas mi brakuje funkcjonalności z 12.x.
  • 0

Be Quiet! DP PRO 10 650W Gold -=- MSI GTX 1080 Gaming X PLUS 8GB -=- EIZO FlexScan EV2436W
ASUS P8Z68 Deluxe -=- Corsair Vengeance 4x4GB 1866Mhz (XMP) -=- SSD PLEXTOR M6S 128GB 1.03 -=- SSD GoodRam Iridium PRO 240GB
Core i7-2600K @ 4.4Ghz 1,32V @ EK-Supreme HF - Nickel -=- Antec Gamer 1200
>>> Projekt Twelve Hundred 3.0 - wodowanie Antec Gamer 1200 <<<

Małpożer

- brak jakiegokolwiek Sync; o ile dobrze kojarzę, nie będzie wsparcia GoogleSync, mają w planie uruchomienie własnej usługi

I to najbardziej boli, bo jednak posiadanie wszystkiego w jednym ekosystemie jest wygodniejsze - tzn. historia i zakladki itd. dostepne miedzy pc i tel (tu brakuje dodatkow).

edit: na forum pisza, ze pracuja nad synciem i klientem e-mail.

Użytkownik Quave edytował ten post 17 wrzesień 2016 - 13:40

• 0

cpu ][ mobo ][ ram ][ gpu ][ ssd + hdds ][ dvd ][ psu ][ display ][ desk-lc hybrid

"Jak to na wojence ładnie, kiedy ułan z konia spadnie. Koledzy go nie żałują, jeszcze końmi potratują."

.PaVLo.
  • .PaVLo.
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 1372 postów

Zainstalowałem i skonfigurowałem sobie w pracy i chodzi lepiej on najnowszego FF. Instalacja AdBlock trochę dziwna, ale działa. W domu sprawdzę jak się sprawuje z odtwarzaniem filmów YT, gifów oraz obsługą funkcji forów..

• 0

Be Quiet! DP PRO 10 650W Gold -=- MSI GTX 1080 Gaming X PLUS 8GB -=- EIZO FlexScan EV2436W
ASUS P8Z68 Deluxe -=- Corsair Vengeance 4x4GB 1866Mhz (XMP) -=- SSD PLEXTOR M6S 128GB 1.03 -=- SSD GoodRam Iridium PRO 240GB
Core i7-2600K @ 4.4Ghz 1,32V @ EK-Supreme HF - Nickel -=- Antec Gamer 1200
>>> Projekt Twelve Hundred 3.0 - wodowanie Antec Gamer 1200 <<<

dumpmuzgu

Z opery to faktycznie nic już chyba nie będzie. Tak chcieli zrobić dobrze, że zostałem na wersji 12.18. A teraz parę stron sapie, że za stara przeglądarka :) Jedynie na androidzie to toleruję.

Vivaldi używam sporadycznie jako alternatywę, ale tak jak wcześniej wspomniano trzeba się przenieść na stałe. 

Kiedyś coś jeszcze podobnego do opery było robione, ale kompletnie zapomniałem co to był za projekt :(

• 0

PC

Xbox360

PS3

CarrionCrow

Może Otter Browser?

Wysłane za pomocą mTalk
  • 1

PC: i5-4670@3850MHz && MSI GTX 970 100ME && G1.Sniper 5 && 2x4GB Crucial Ballistix Sport && Crucial MX100 && Phanteks Enthoo Pro && Fortis && Corsair CS550M && Windows 8.1 x64
Laptop: ThinkPad T400 && Linux Mint 17.2
Telefon: Nexus 4 && Android 5.1.1 Lollipop

YogiCK
  • YogiCK
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 5559 postów

Otter pomimo szumnych zapowiedzi nic ciekawego dotychczas nie pokazał. Interfejs mocno trąci myszką, różnie bywa też ze stabilnością. Opera akurat całkiem dobrze się rozwija i dobrze działa, sam siedzę teraz na wersji developer 42.0.2392.0 x64 i do stanu sprzed przesiadki na Blink naprawdę wiele nie brakuje, głównie właśnie w ilości opcji konfiguracyjnych, chociaż niektóre da się nadrobić dodatkami.

• 0

HP EliteBook 2570p ▪ Core i7-3632QM ▪ 2x4GB Kingston 1600 CL9 ▪ Intel HD4000 ▪ 12,5" LED 720p ▪ Intel SSD Pro 2500 180GB ▪ Seagate 2TB 5400rpm ▪ HP hs2340 WWAN ▪ 6-cell 55Wh
HP HSTNN-I16X dock ▪ HP LP2465 ▪ BenQ FP93GP ▪ MS Comfort Curve Keyboard 2000 ▪ Logitech G400 ▪ AKG Y30

dumpmuzgu

Może Otter Browser?

Wysłane za pomocą mTalk

tak. wygląda że to to. ale rewelacji jednak nie ma :|

• 0

PC

Xbox360

PS3

dumpmuzgu

Działa Wam RSS?

• 0

PC

Xbox360

PS3

stivo
  • stivo
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 3233 postów

A jest wbudowany moduł, bo nie widać, żeby przeglądarka wykrywał kanały na stronach. Raczej potrzebna jest jakaś wtyka.

• 0

Phenom II X4 965 | Asrock AOD790GX/128 | MSI GTX 650 Ti Boost | 4 x Kingston 2GB CL 5.0 low-profile | Goodram Iridium PRO 240 GB + WD (2 x 640 AAKS + 250) | Creative Audigy SE @ X-Fi Extreme Audio | Samsung SH-S223L | TT Smart SE M 530W | NZXT Trinity

LG M228WA-BZ + HP W2207 | A4tech KX-5MU | GB Aivia Uranium | ModeCom MC-2020 | Brother MFC-J430W | Scythe Kaze Master

Dell E4200

Sprzedam: Gigabyte GF 8500 GT, Chieftec GPS-450AA-101A 450W, Oddam za KW: s.478 Celeron D 2.4; FDD

Dijkstra
  • Dijkstra
  • ก็็็็็็็็็็็็็ʕ•͡ᴥ•ʔ ก้้้้้้้้้้้
  • Moderator
  • 8538 postów

Ja używam https://chrome.googl...cdlnohgmp?hl=pl

Ogólnie nie jestem zwolennikiem umieszczania ficzerów takich jak czytnik RSS/Atom w przeglądarce - klietnów jest sporo, a nie każdy użytkownik ich potrzebuje. Jest to IMHO jedna z tych rzeczy, która lepiej, by istniała jako rozszerzenie, wtyczka etc - nie integralna część przeglądarki. Już prędzej jako wbudowaną funkcjonalność klienta mail to widzę - w thunderbird też mam skonfigurowane.

• 0
Spoiler

dumpmuzgu

Brak mi rss i poczty. Jeszcze jakieś kwestie przyzwyczajenia, jak zagubione zakładki itp. Ale w 90% przesiadłem sie z opery 12.18.

• 0

PC

Xbox360

PS3

Pazura
  • Pazura
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 80 postów

Mam pytanie czy na vivaldi znajdę takie rozszerzenia jak w FF?

Tzn:

SessionManager, tzn taki który zapisuje mi na dysku akutalną sesją i przy ponownym otwarciu przeglądarki ją ładuje.

Ogólnie jest tak, że korzystam z masy kart, które mam pogrupowane oraz dodatkowo z laptopa. Chciałbym mieć pełną synchronizację pomiędzy urządzeniami.

Dlaczego się o to pytam? Ponieważ chciałbym zobaczyć czy jest coś innego zamiast FF.

• 0

I7 4770 + SPC Grandis
16gb GoodRam Play 1600MHz CL10
Sapphire R9 Fury Nitro
Asrock Z97 Anniversary, Creative X-Fi gamer. SilentiumPC 650W Enduro FM1 Gold
NZXT H440 Black & Blue.
Dell Venue 8 I.
MSI GE40.
LG 29UC97-S Curved

YogiCK
  • YogiCK
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 5559 postów

Przywracanie sesji jest przecież wbudowane w przeglądarkę. A synchronizacji póki co nie ma i raczej nie prędko będzie, niezbędna do tego infrastruktura to jednak dość spory koszt na który póki co nie mogą sobie pozwolić.
  • 0

HP EliteBook 2570p ▪ Core i7-3632QM ▪ 2x4GB Kingston 1600 CL9 ▪ Intel HD4000 ▪ 12,5" LED 720p ▪ Intel SSD Pro 2500 180GB ▪ Seagate 2TB 5400rpm ▪ HP hs2340 WWAN ▪ 6-cell 55Wh
HP HSTNN-I16X dock ▪ HP LP2465 ▪ BenQ FP93GP ▪ MS Comfort Curve Keyboard 2000 ▪ Logitech G400 ▪ AKG Y30

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blink, webkit, chrome, opera, next