Skocz do zawartości
Swarog

Problem z restartem po wymianie CPU

Rekomendowane odpowiedzi

MSI Z87-G43

i7-4790k (poprzednio i5-4570)

be queit! Dark Rock 3 (poprzednio chłodzenie boxowe)

MSI 1060 6GB Gaming X (poprzednio GTX 760 2GB)

G.Skill RipjawsX 1600MHz CL7 2x4GB (będę wymieniał na G.Skill RipjawsX 2x8GB 2400MHz CL11)

Zasilacz XFX TS550W 80+ Bronze

SSD Plextor 128GB

HDD Seagate 1TB

Napęd Asus DRW F1ST

 

W pierwszej kolejności wymieniłem (przed zakupem i7-4790k), GPU i Cooler CPU. Wszystko chodziło bez problemu. Przy okazji zaktualizowałem Bios do ostatniej wersji z 2015 - bez problemu w Biosie przez USB. I wszystko grało. W niedzielę wyjąłem CPU (i5-4570) i przy zdejmowaniu coolera obydwie kości, których z powrotem nie włożyłem. Komputer był odłączony od zasilania. W środę zainstalowałem nowe CPU (i7-4790k). Po uruchomieniu PC pojawiła się jakaś krótka informacja o zainstalowaniu nowego CPU, gdzie miałem do wyboru (jeśli mnie pamięć nie myli), wejście  do ustawień Biosu i chyba kontynuację uruchamiania lub bootowanie. Wszedłem do ustawień - jest nowe CPU, aktualny Bios, ale zauważyłem, że RAM pracuje na 1333Mhz, więc zmieniłem na 1600MHz. Po zapisaniu i wyjściu był tylko czarny ekran z migającą diodą monitora, PC był cały czas uruchomiony, chodziły wszystkie wiatraki. Odczekałem dłuższą chwilę, ale nic się nie zmieniło. Wyłączyłem przez przytrzymanie Powera. Uruchomiłem ponownie - zaskoczył bez problemu, na Win wgrały się sterowniki CPU. Musiałem zrestartować i... znowu to samo (wszystko chodzi, czarny ekran). Wszedłem do Biosa zmieniłem z powrotem na 1333MHz - jednak problem wciąż ten sam. Próbowałem jeszcze raz wgrać Bios i przy ok. 70-80% zrestartował się, i znowu to samo. Tym razem już nie odpalił. Musiałem wyjąć baterię (w tym modelu brak typowej zworki do przepinania). Po resecie, wszedłem do Biosu, załadowałem domyślne ustawienia i .... znowu to samo.

Problem pojawia się wyłącznie wtedy, gdy muszę lub chcę zrestartować PC (zarówno z Win jak i Bios). Przy normalnym uruchamianiu i wyłączaniu nie ma żadnego problemu. Wszystko normalnie hula (sieć, gry), temperatury są niskie. Przy starcie w prawym dolnym rogu pojawia się w kolejności 99, 9C, A2, ale to jak sprawdziłem nie oznacza nic nadzwyczajnego, wszystko OK.

 

Bardzo proszę o pomoc. Nie jestem fachowcem, nie ogarniam wielu rzeczy i nie wiem z czym problem i jak go rozwiązać.

- czy problem mógł wyniknąć z powodu 3-dniowego odłączenia PC od zasilania?

- przed zainstalowaniem nowego CPU powinienem wyjąć baterię?

- problem z RAM-em?

- zasilacz za słaby?

- uszkodzenie płyty?

- zrobić downgrade Biosu?

- ustawić coś w Biosie?

- przełożyć kości? (1 slot zasłonięty przez cooler)

- wszystko wyjąć i jeszcze raz zainstalować? - w takim wypadku trzeba również wyjąć CPU? Szlag mnie trafia przy montażu tego coolera :)

 

A może problem leży gdzieś indziej i tak naprawdę jest błahy?

Edytowane przez Swarog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- czy problem mógł wyniknąć z powodu 3-dniowego odłączenia PC od zasilania?

 

Nie

 

- przed zainstalowaniem nowego CPU powinienem wyjąć baterię?

 

Nie

 

- problem z RAM-em?

 

Odpal Memtest86 i sprawdź.

 

- zasilacz za słaby?

 

Powinien wystarczyć w zupełności.

 

- uszkodzenie płyty?

 

Raczej nie.

 

- zrobić downgrade Biosu?

 

Jak już nic nie pomoże :)

 

- ustawić coś w Biosie?

 

Ustaw profil XMP dla pamięci. Nie ustawiaj ręcznie częstotliwości.

 

- przełożyć kości? (1 slot zasłonięty przez cooler)

 

Dla twojej płyty powinny być osadzone 2 i 4 bank.

 

- wszystko wyjąć i jeszcze raz zainstalować? - w takim wypadku trzeba również wyjąć CPU? Szlag mnie trafia przy montażu tego

coolera :)

 

Możesz jedynie sprawdzić czy nie jest coś luźne...

 

- Musiałem wyjąć baterię (w tym modelu brak typowej zworki do przepinania).

 

Czy na pewno ? W lewym dolnym rogu powinna być zworka JBAT1

 

A może GPU zrobiło Ci psikusa :)

Jak masz podpięty monitor ?

Odinstaluj sterowniki i zainstaluj najnowsze.

Inne stery też by się przydało zaktualizować.

 

Cholewa nie zwróciłem uwagi że to jest post z 2016 :zonk: Ale może komuś się przyda.

Edytowane przez Soju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...