Skocz do zawartości
dimmarmortis

Jak zapanować na pracą "kilku" wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jak mogę zapanować nad chaosem w swojej obudowie, która posiada 13 wentylatorów.

Co posiadam:

7x Riing 3 pinowy
3x Noctua 4 pinowy
3x Enermax 4 pinowy
1x NZXT GRID+ V2
1 x EK Water Blocks EK-DCP 4.0 PWM X-RES z pompą

W płycie głównej (MSI Z97I GAMING ACK) mam tylko dwa wyjścia na wentylatory, do głównego podłączoną pompę, drugi jest bezużyteczny - softowa kontrola (poprzez MSI Commander) nie działa, a support MSI się na mnie wypiął (prowadziłem z nimi mailową korespondencje do momentu aż przestali się do mnie odzywać, gdy okazało się że nie wiedzą jak mi pomóc).

Obecnie mam tak podłączone wentylatory:
- Noctua + Eneremax do Grid (co prawda Windows 10 wypiął się na mnie i odinstalował sam sterowniki do Grid-a, więc nie mam nad nimi kontroli, mimo że kręcą się tak jak je wcześniej ustawiłem - ale to sprawa na osobny post).
- Wszystkie 7 Riing-ów poprzez reduktor napięcia (dostarczony wraz z wentylatorami) podłączonych jest do rozgałęziacza (Phobya PWM 8x 4Pin Fan Splitter PCB).

Teraz pytania smile.gif
- Co mogę zrobić żeby mieć kontrolę nad wszystkimi (w sumie 14) urządzeniami?
- Czy jeżeli podłącze przez wewnętrzny rozgałęziacz USB (np. NZXT IU01) dwa Grid-y, to czy będą działać?
- Czy jest inny kontroler pracy wentylatorów, gdzie miałbym możliwość kontroli każdego kanału osobno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak? ;-)

 

65.jpg

 

Typowe komercyjne analogowe regulatory mają max 6 kanałów więc raczej nie tędy droga- no chyba żeby połączyć wentylatory w pary (kwestia obciążalności kanału).

Być może są z większą ilością kanałów- coś mi się o ucho obiło o jakimś cyfrowym- 8 czy też 10 kanałowcu- ale zapewne będzie problem z dostępnością.

 

Jeśli zaś masz minimum skilla w elektronice bardzo łatwo powielić taki schemat:

 

6308725300_1357934192.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw trzeba zapanować nad ilością tych wentylatorów? itx i 13 śmigieł? To się w głowie nie mieści.

 

Mój błąd, powinienem chyba najpierw pokazać swój projekt przed napisaniem posta :)

 

qsp9iv.jpg

 

Z góry przepraszam za zdjęcie zrobione ziemniakiem :)

 

 

@pc_max

Z przykrością stwierdzam, że moja obudowa In WIN 303 nie ma możliwości zamontowania choćby pojedynczego panelu :(

Co do schematu - niestety nie dam rady stworzyć takie regulatora, a w zamyśle miałem coś w rodzaju NZXT Grid, który umożliwia mi pełną kontrolę nad wentylatorami z dodatkowa możliwością tworzenia profilów (chodź to nie konieczne).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dalszym ciągu widzę tam miejsce ma max 8 wentylatorów. Po 3 na każdej chłodnicy + 2 do poprawy cyrkulacji w obudowie.

 

Dwie chłodnice 360 w systemie push/pull, jeden wentylator na tył obudowy oraz pompka. Co prawda projekt jeszcze nie jest ukończony, ale nie wiem dlaczego tak się wszyscy dziwią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwią się, bo układ jest nieprzemyślany i stąd temat. Kanapka push/pul niewiele daje a przy cienkiej chłodnicy to już w ogóle. Liczba wentylatorów sprawia, że jest głośno. Skręcasz obroty - zaczynają terkotać łożyska (przy nowych i dobrej klasy wentylatorach może nie będzie to duży problem). Do tego stosujesz różne wentylatory po dwóch stronach tej samej chłodnicy. To będzie powodować zawirowania i dodatkowy hałas. 

 

Poszukaj jakiegoś kontrolera 3.5 cala i umieść go może za tą górną chłodnicą w środku. Kontroler powinien mieć minimum 1A na kanał i wtedy możesz spokojnie przez rozgałęźniki podłączyć po 3 wentylatory na kanał.

 

Optymalne rozwiązanie to wszystkie identyczne wentylatory i pracujące na tych samych obrotach, by wydawały jednakowy dźwięk przy pracy.

 

Konfig z 1 gpu na 2x360 powinien dać radę z wentylatorami puszczonymi na 600-800obr/min.

 

PS, przeczytaj pierwsze zdanie pierwszeto postu w temacie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ale nie wiem dlaczego tak się wszyscy dziwią.

 

Ja się tylko dziwię temu kombinowaniu. Te wentylatory, które funkcyjnie robią to samo - np. nawiew/wyciąg z chłodnic połącz razem przez rozgałęźniki i wystarczy Ci jeden kanał, żeby to kontrolować, jak napisał Klaus. Po co Ci każdy wentylator na chłodnicy kręcący się z inną prędkością?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwią się, bo układ jest nieprzemyślany i stąd temat. Kanapka push/pul niewiele daje a przy cienkiej chłodnicy to już w ogóle. Liczba wentylatorów sprawia, że jest głośno. Skręcasz obroty - zaczynają terkotać łożyska (przy nowych i dobrej klasy wentylatorach może nie będzie to duży problem). Do tego stosujesz różne wentylatory po dwóch stronach tej samej chłodnicy. To będzie powodować zawirowania i dodatkowy hałas. 

 

Poszukaj jakiegoś kontrolera 3.5 cala i umieść go może za tą górną chłodnicą w środku. Kontroler powinien mieć minimum 1A na kanał i wtedy możesz spokojnie przez rozgałęźniki podłączyć po 3 wentylatory na kanał.

 

Optymalne rozwiązanie to wszystkie identyczne wentylatory i pracujące na tych samych obrotach, by wydawały jednakowy dźwięk przy pracy.

 

Konfig z 1 gpu na 2x360 powinien dać radę z wentylatorami puszczonymi na 600-800obr/min.

 

PS, przeczytaj pierwsze zdanie pierwszeto postu w temacie ;)

 

Nie zgadzam się z Tobą w sprawie push/pull-a. Różnica jest, nawet przy tej grubości chłodnicy (EX360).

 

10yfk07.png

 

Wentylatory są różne, bo na razie musiałem wykorzystać to co miałem. A jeżeli będę miał możliwość ustawienia każdego osobno, wszystkie będą mogły się kręcić z tą samą prędkością. NZXT Grid to umożliwia, ale nie wiem czy mogę skorzystać z dwóch na raz.

Stąd na końcu mojego posta, pojawiły się pytania, które Wam przypomnę:

 

- Co mogę zrobić żeby mieć kontrolę nad wszystkimi (w sumie 14) urządzeniami?

- Czy jeżeli podłącze przez wewnętrzny rozgałęziacz USB (np. NZXT IU01) dwa Grid-y, to czy będą działać?

- Czy jest inny kontroler pracy wentylatorów, gdzie miałbym możliwość kontroli każdego kanału osobno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z Tobą w sprawie push/pull-a. Różnica jest, nawet przy tej grubości chłodnicy (EX360).

 

Powiem szczerze, nie rozumiem tego wykresu. W twojej konfiguracji przy załóżmy 1000 obr/min jaka jest różnica w temp. na cpu a jaka na gpu? Bo to jest istotne a nie sucha wydajność cieplna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, nie rozumiem tego wykresu. W twojej konfiguracji przy załóżmy 1000 obr/min jaka jest różnica w temp. na cpu a jaka na gpu? Bo to jest istotne a nie sucha wydajność cieplna.

 

Ja to nie rozumiem tego tematu... Jak sterowanie domyślne nie daje rady (13 wentyli?! Na uj Ci tyle) to, albo dodajesz zewnętrzny sterownik, albo myślisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...