Skocz do zawartości
VeXaZ

Dobór odpowiedniej pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

potrzebuję wymienić RAM w PC, obecnie mam Kingston 2x2GB 1333MHz CL9.

 

Płyta główna: ASUS P8-Z68V PRO

Procesor: Intel Core i5-2500k 3,3GHz (4,5GHz OC)

 

Zastanawiałem się nad kupnem pamięci 2x8GB 1600MHz (lub szybsze) CL10 (lub mniejsze CL). Czy będzie to dobre rozwiązanie wydajnościowe? W specyfikacji procesora w kategorii "Rodzaje pamięci" na stronie Intela wyczytałem, że i5-2500k obsługuje pamięć 1066/1333MHz. Płyta obsługuje DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600/1333/1066 MHz

 

Czy to oznacza, że bez sensu jest kupować szybszą pamięć? Jak to się ma do OC procesora równolegle z pamięcią?

Bardzo proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam,

vexaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić szybszą pamięć. OC w specyfikacji płyty oznacza, że Asus nie gwarantuje ci działania pamięci z tą częstotliwością. Najczęściej da się ustawić pamięci powyżej 2000MHz na chipsetach Z. OC wymaga skila, nie zawsze pamięci będą chciały działać z profilu XMP.


Post niżej http://forum.purepc.pl/topic/373699-gskill-ddr3-2x8gb-2400mhz-cl11-xmp-ripjawsx/ konfiguracja nowsza, problematyka podobna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybsze pamięci przy Sandy dużo dają. Poczytaj i zmieniaj:

http://www.eurogamer.pl/articles/czy-nadszedl-czas-by-pozegnac-sie-z-core-i5-2500k

Nie tylko megaherce mają znaczenie, ale i opóźnienia, więc bierz jak najmniejsze, np 2133MHz i cl9

No i pewności też nigdy nie ma, że wszystko będzie hulać, dlatego najpierw zamów przez neta, aby później móc bezproblemowo zwrócić jakby co.

Chyba, że masz jakiegoś dobrego speca, żeby ewentualnie poustawiał co trzeba w biosie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie będę robił nowego tematu, podepnę się tutaj.

 

mobo: msi z77a g45

proc: i7 3770

graf: gtx 1070

zasilacz corsair 750W

ram 1x4gb hyperx 1600mhz cl10 / 1x4gb elixir ddr3 1333mhz cl9

 

Chciałbym zmieć ram na jakiś inny wydajniejszy, przeglądam fora od kilku dni i nadal nie mogę wybrać odpowiednich kości, nie wiem czy mogę sobie pozwolić na jakieś taktowane 2400 czy jestem ograniczony do 1600, czy mam zwracać uwagę na napięcia 1.5v czy 1.65v. Mam na oku komplet pamięci hyperx savage 4x4gb 2400 cl11 ale są to pamięci UDIMM i nie wiem czy będą one odpowiednie. Prosił bym o jakieś linki najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, a o co chodzi z wersja UDIMM czy one też będą prawidłowo działać na mojej płycie ? http://allegro.pl/pamiec-ram-kingston-hyperx-2x4gb-ddr3-2400mhz-cl11-i6562664493.html to jest ta pamięć i tu jest napisane że są to ramy DIMM zaś na opakowaniu widnieje UDIMM ( https://olx-ring11.akamaized.net/images_tablicapl/427096675_1_1000x700_ram-ddr3-2400mhz-lodz.jpg ) nie wiem czy mam zwracać na to uwagę czy kupować w ciemno

Edytowane przez dzonboso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie i jedne i drugie powinny działać - jeśli mnie pamięć nie myli to nie należy mieszać jednych z drugimi.

Napis na pudełku jest co najmniej dziwny - w danych technicznych tego modelu jest DIMM

http://www.kingston.com/dataSheets/HX324C11SRK2_8.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dowaliłeś z tymi pamięciami. 4 kości to większe obciążenie dla kontrolera, no i te wysokie 2400MHz też robi swoje. Jak możesz oddaj i zamień na 2x8 2133.

Ale najpierw testuj te kości co masz pojedynczo i x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa tylko na jednej kości i na 2133mhz i to też pokazuje mi tylko w biosie, w programie contorl center miałem nadal 1600. Może potrzeba dokręcić procesor ? Mam opcje oc genie II która podkręca automatycznie procesor i ram, ale trochę boje się jej użyć bo jak nie zadziała i komputer nie będzie chciał się włączyć to nie wiem czy zadziała wyjecie kości po których to będę mógł włączyć kompa i wyłączyć automatyczne oc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącznie XMP powinno też automatycznie ustawić większe napięcie dla ram ale nie zawsze tak jest .

 

Włącz XMP i ręcznie ustawn 1,65 V dla ram lub więcej , zobaczymy czy zaskoczy .

XMP prawidłowo ustawiało napięcia i cl

 

Wszelkie Control Centra wywal i olej jakieś auto wspomagacze. Najlepiej przywróć ustawienia domyślne i rób od nowa.

control center używałem tylko do sprawdzenia ewentualnie napięcia

 

Ogólnie zastanawia mnie jedno, w specyfikacji procesor mam napisane ze obsługiwane pamięci są od 1333-1600, może faktycznie muszę podkręcić procesor żeby móc podkręcić ram i żeby wszystko działało stabilnie. Czy złe myślę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...