Skocz do zawartości
rzymo

Toshiba XG3 (nvme) + Asus Z97M - niewidoczny w biosie

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent: Toshiba XG3 256GB (OEM)

 

Miejsce osadzenia: gniazdo uniwersalne m.2 (sata/pcie) na Asus Z97M-Plus

 

Objawy: dysk niewidoczny w biosie, więc i niewidoczny w instalatorze systemu, natomiast widoczny w zarządzaniu dyskami i eksploratorze (mogę go normalnie używać), widać go też w Cristal Disk Mark (wyniki raczej ok, przypominam że w Z97 jest pcie x2, a nie x4).

 

Jakieś pomysły, sugestie? ;) Skoro już mam nvme, to chciałbym system przerzucić na niego. Zwykły SSD działa normalnie (Crucial M500), z niego odpalam okienka. Jak się nie uda to trudno, zostanie po prostu jako drugi, dodatkowe gigabajty się przydadzą... 

 

toshiba_256_nvme_x2_z3yrnd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie to - to jest opcja przy wykorzystywaniu małego ssd jako cache hdd.

 

Udało mi się pożyczyć Samsunga 951 - działa normalnie, podobnie jak moja Toshiba na innej płycie (też Asus, ale już na Z170).

No nic, widocznie jakaś niekompatybilność, bo żadne czary nie działają (UEFI only, itp). Zostawiam jako drugi dysk.

 

 

--

Edit: uzupełnienie, bo zapomniałem napisać w poście z połowy lutego.

 

Ostatecznie pomogłem sobie koniczynką (NVMe Boot by Clover), czyli odpalenie z pena, który odpala bootloadera z nvme. Dwie sekundy dłuższe uruchomienie systemu mnie nie zbawi, a działa jak trzeba (jest też kilka ciekawych opcji). W sumie można to potraktować jako zabezpieczenie kompa - bez włożonego pena nie ma szans na uruchomienie systemu, nawet na zobaczenie dysku w biosie/w narzędziach dosowych ;)

Mało tego - działa to jedynie przy wyłączonych jednocześnie SecureBoot i CSM (mieszanie w ich opcjach nie pomaga - zmiany Legacy/UEFI/Both nic nie dają, musi być wszystko na Disabled). Inaczej dostaję komunikat jak poniżej.

 

Podobnie przy stosowaniu się do całej procedury z 'doinstalowaniem' modułu - niby jest widoczny, ale dostaję dokładnie taki sam komunikat.

 

error2vjuk.jpg

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...