Skocz do zawartości
nushi

Jaki dysk ssd ~250gb kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jako że mój mx100 256gb w zestawie z hhd 500gb od dawna powoduje notoryczny brak miejsca postanowiłem kupić kolejnego ssdka. Wpadł mi w oko polecany good ram iridium pro 256gb, głównym plusem jest raczej wydajność i kości mlc. Czy jest jakaś godna alternatywa? 

 

Przy okazji zapytam, bo notorycznie wyskakuje mi DRIVER_OVERRAN_STACK_BUFFER na windowsie 10. Czy jest to spowodowane że mam <1gb wolnego na dysku c czy to są jakieś inne problemy z dyskiem? względnie brak pamięci ram? mam 2x 4gb dd3 ripjaws 2133, no ale z drugiej strony mam troche tych zakładek(no tak ze 100) odpalonych na operze :| chociaż czasem wyskakuje problem nawet bez otwartej przeglądarki

 

Z góry dzięki za pomoc. 

Edytowane przez nushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz oczyszczanie dysku C (też plików systemowych) to może być sterownik ale jak brakuje miejsca to też.

oczyściło mi jakies 15mb :D

 

co do dysku, to tak oczywiscie iridium ma 240, i chyba wybór padnie na niego, szkoda tylko że podrożały ostatnio :|

/e a co myślicie o, co prawda uciekła mi fajna promocja za ~410zł, ale 460 to chyba nie tak najgorzej jak na m2? z tym że wykorzystałbym go na płycie z97-p, duży byłby wzrost wydajności skoro jest na tlc?  INTEL SSD 6000P 256GB /lub 600p bez szyfrowania

Edytowane przez nushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak brakuje Ci miejsca na dane(takie archiwum), to kup lepiej jakiś terabajtowy hdd. Dodatkowy sdd nie sprawi, że na dysku z systemem przybędzie Ci miejsca.

Druga sprawa - na dysku ssd powinieneś mieć z 20% wolnego miejsca - dyski ssd nie lubią być upchane pod korek, a jak je tak krzywdzisz, to wolniej działają. System operacyjny też nie lubi, gdy dysk na którym trzyma pagefile'a ma zapchany pod korek.

Jak oczyszczanie nie pomogło, to przede wszystkim sprawdź, czy masz włączone punkty przywracania systemu:

http://soisk.pl/tworzenie-punktu-przywracania-systemu-windows-10/

 

Jeśli masz, to wyłącz, powinno zwolnić miejsce. 

Następnie sprawdź czy na pewno masz włączony TRIM:

http://www.windowscentral.com/how-ensure-trim-enabled-windows-10-speed-ssd-performance

 

1. Start -> cmd

2. fsutil behavior query DisableDeleteNotify

 

Jeśli zwróci Ci napis: DisableDeleteNotify = 0, to ok, a jak = 1 to nie ok.

 

Do tego dochodzi jeszcze pagefile:

http://searchenterprisedesktop.techtarget.com/tip/Make-Windows-10-performance-sing-by-tweaking-RAM-service-settings

 

Może masz ustawiony zbyt duży.

Jeśli masz włączone indeksowanie dysku ssd(a nie powinieneś mieć), to windows tworzy sobie paskudny plik, którego nie widać, a który wcina miejsc - Windows.edb. Jeśli uruchomisz ten program:

https://windirstat.net/

lub ten:

http://www.uderzo.it/main_products/space_sniffer/

 

Z uprawnieniami administratora, to on powinien ładnie podsumować co zżera Ci dysk. W każdym razie imo 256GB SSD na system, to wystarczająco dużo. Ja w chwili obecnej na 240GB ssd trzymam win 10, 3 wiedźminy i gwinta(w sumie 80GB), office'a, sterowniki i ze 20-30GB innych programów, a mimo to dalej mam z 70GB wolnego dysku.

W związku z tym jeśli już bardzo chcesz drugi SSD, to bierz GoodRam'a. Jeśli natomiast potrzebujesz czegoś na storage, to kup po prostu 1TB jakiejś Toshiby.

 

PS

Puść sobie jeszcze Chkdsk - ten błąd o którym piszesz nie powinien być związany z małą ilością miejsca na dysku C, a raczej z uszkodzeniami fizycznymi(dysku/ramu), ewentualnie problemami ze sterownikami. Zdarzało mi sie już pracować na systemach, które pagefilem zapchały sobie dysk na 100%(zostało 0 wolnego miejsca), a mimo wszystko nie rzucał błędami, tylko dużo wolniej chodził. Puszczenie memtesta(bądź czegoś podobnego) też nie zaszkodzi.

 

No i niech Cię ręka boska broni przed puszczaniem defragmentacji na ssd.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czym na Windows 10 dla SSD jak włączysz "Optymalizuj" to zostanie jedynie zrobione TRIM'owanie.

O, słuszna uwaga - nawet o tym nie wiedziałem, a faktycznie tak to działa.

 

To przy okazji jeszcze jedna uwaga - można wyłączyć hibernację.

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/920730/how-to-disable-and-re-enable-hibernation-on-a-computer-that-is-running-windows

 

W moim przypadku pozwoliło to zwolnić 6GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uprawnieniami administratora, to on powinien ładnie podsumować co zżera Ci dysk. W każdym razie imo 256GB SSD na system, to wystarczająco dużo. Ja w chwili obecnej na 240GB ssd trzymam win 10, 3 wiedźminy i gwinta(w sumie 80GB), office'a, sterowniki i ze 20-30GB innych programów, a mimo to dalej mam z 70GB wolnego dysku.

W związku z tym jeśli już bardzo chcesz drugi SSD, to bierz GoodRam'a. Jeśli natomiast potrzebujesz czegoś na storage, to kup po prostu 1TB jakiejś Toshiby.

 

PS

Puść sobie jeszcze Chkdsk - ten błąd o którym piszesz nie powinien być związany z małą ilością miejsca na dysku C, a raczej z uszkodzeniami fizycznymi(dysku/ramu), ewentualnie problemami ze sterownikami. Zdarzało mi sie już pracować na systemach, które pagefilem zapchały sobie dysk na 100%(zostało 0 wolnego miejsca), a mimo wszystko nie rzucał błędami, tylko dużo wolniej chodził. Puszczenie memtesta(bądź czegoś podobnego) też nie zaszkodzi.

 

No i niech Cię ręka boska broni przed puszczaniem defragmentacji na ssd.

 

 

 

nie no na magazyn mam ten 500gb póki co, a drugi ssd chce bo sam wiedzmin, jakas fifa, titanfall to już 120 gb u mnie, nie mówiąc już o steamie gdzie nie mam nawet gdzie wszystkiego upchać  :D

 

a ten dysk intela nie byłby lepszy od goodrama na systemowy i pare gierek? skoro śmigałby na m2? przy czym kosztuje on 416zł, a iridium 379

 

/e punkty  przywracania systemu wyłączone, trim włączony, http://imgur.com/a/ZlAJL tu jeszcze przed tym jak wyłączyłem hibernacje co dało ~3gb

/e2 pagefile aka pamiec wirtualna? mam ustawiona na 762mb, aczkolwiek przy poszukiwaniach tego wpadłem na rady aby zwiększyc to do 8192 aby przyspieszyć działanie systemu, ograniczyc crashe niektórych programów, które niestety czesto sie zdarzają, z tym że w sumie chyba niegłupio by było przenieść to na 2 ssd jeśli zdecyduje się kupić, co o tym myślicie?

Edytowane przez nushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda Ci się go dostać za 416zł, to ja brałbym intela - wg specyfikacji oferuje 3x szybszy odczyt przy podobnym zapisie. Upewnij się tylko, że twoja płyta ma złącze na ten dysk - jeśli nie ma, to będziesz musiał to wpinać w PCI, a do tego potrzebujesz "przejściówki".

 

Co do pagefile'a na innym dysku - zasadniczo jest to dobry pomysł, aczkolwiek nie sądzę, że potrzebujesz jej aż 8GB. Windows zapisze w niej dane dopiero, gdy zapcha RAM. Nie wiem ile masz tego RAM-u, aczkolwiek sądzę, że w chwili obecnej wielkość i umieszczenie pamięci wirtualnej są twoim najmniejszym problemem.:) Ja przy 16GB mam raptem 2GB pagefile'a. Jakbyś pracował na Linuxie, to miałoby to dość duży wpływ na wydajność(tam jest partycja swap). Zdarzało mi się już pracować na systemach, które miały kompletnie wyłączony pagefile i działały.;) Sprawdź sobie po prostu, czy zdarza się, że masz ram zapełniony na 100%, a dysk pracuje pod dużym obciążeniem - to trochę pokaże, czy w twoim przypadku to mała pamięć wirtualna jest problemem.

Na załączonym obrazku natomiast widać coś dziwnego - mówisz, że masz ssd 256GB i 1GB wolnego miejsca, natomiast rysunek pokazuje, że pliki na C zajmują Ci 53GB, a 256 - 53 to dużo więcej niż 1.:) Masz więcej niż jedną partycję na tym dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda Ci się go dostać za 416zł, to ja brałbym intela - wg specyfikacji oferuje 3x szybszy odczyt przy podobnym zapisie. Upewnij się tylko, że twoja płyta ma złącze na ten dysk - jeśli nie ma, to będziesz musiał to wpinać w PCI, a do tego potrzebujesz "przejściówki".

mam złącze m2, więc raczej się zdecyduje, tylko że to jest tlc, więc mam zostawiać więcej miejsca wolnego? no i czy przy np 80% zajęcia dysku będzie jakoś znacznie zwalniał?(czy nie bedzie wolniejszy od tego iridium pro np?)

 

Co do pagefile'a na innym dysku - zasadniczo jest to dobry pomysł, aczkolwiek nie sądzę, że potrzebujesz jej aż 8GB. Windows zapisze w niej dane dopiero, gdy zapcha RAM. Nie wiem ile masz tego RAM-u, aczkolwiek sądzę, że w chwili obecnej wielkość i umieszczenie pamięci wirtualnej są twoim najmniejszym problemem. :) Ja przy 16GB mam raptem 2GB pagefile'a.

No ja poprzednio chyba nawet miałem zero, ale crashe były dość częste Jakbyś pracował na Linuxie, to miałoby to dość duży wpływ na wydajność(tam jest partycja swap). Zdarzało mi się już pracować na systemach, które miały kompletnie wyłączony pagefile i działały. ;) Sprawdź sobie po prostu, czy zdarza się, że masz ram zapełniony na 100%, a dysk pracuje pod dużym obciążeniem - to trochę pokaże, czy w twoim przypadku to mała pamięć wirtualna jest problemem.

Na załączonym obrazku natomiast widać coś dziwnego - mówisz, że masz ssd 256GB i 1GB wolnego miejsca, natomiast rysunek pokazuje, że pliki na C zajmują Ci 53GB, a 256 - 53 to dużo więcej niż 1. :) Masz więcej niż jedną partycję na tym dysku?tak, 50gb na system, reszta na drugiej partycji

dzięki za pomoc ;)

/e czy jest jakakolwiek roznica w wydajności SSD Intel Pro 6000p series M.2 PCIe a wersją600p? czy jedyna roznica to szyfrowanie?

Edytowane przez nushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że te 20% starczy, ale to z akcentem na "wydaje" - poszukam, to dam znać dokładnie, bo w sumie to do tej pory nigdy się nad tym nie zastanawiałem.

 

Co do różnicy pomiędzy 6000p a 600p to dobre pytanie. Wg tej specyfikacji:

http://ark.intel.com/pl/products/94921/Intel-SSD-600p-Series-256GB-M_2-80mm-PCIe-3_0-x4-3D1-TLC

https://ark.intel.com/pl/products/94907/Intel-SSD-Pro-6000p-Series-256GB-M_2-80mm-PCIe-3_0-x4-3D1-TLC

 

To oba mają szyfrowanie, a różnią się tylko tymi dwoma technologiami:

 

Intel® Remote Secure Erase

Rozwiązanie kompleksowej ochrony danych (End-to-End Data Protection)

 

6000p je posiada, 600p nie. Reszta taka sama, więc tak na chłopski rozum, to trzeba brać 600p. No, chyba że jesteś administratorem IT, który potrzebuje bezpiecznej metody zdalnego czyszczenia dysku SSD z konsoli administracyjnej w momencie wycofywania lub zmiany funkcji systemu.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows zapisze w niej dane dopiero, gdy zapcha RAM

Tak to niestety nie dziala. System nie dopuszcza do zapchania ramu. Tak sie dzieje, jak masz wylaczony pagefile co zreszta latwo sprawdzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to niestety nie dziala. System nie dopuszcza do zapchania ramu. Tak sie dzieje, jak masz wylaczony pagefile co zreszta latwo sprawdzic.

 

No nie do końca się zgodzę:

https://support.microsoft.com/en-us/help/2160852/ram,-virtual-memory,-pagefile,-and-memory-management-in-windows

 

 

 

When the memory being used by all the existing processes exceeds the available RAM, the operating system moves pages (4-KB pieces) of one or more virtual address spaces to the computer’s hard disk. This frees that RAM frame for other uses. In Windows systems, these “paged out” pages are stored in one or more files (Pagefile.sys files) in the root of a partition.

Wpis jest z 2010 roku i możliwe, że od tamtego czasu coś się zmieniło - jeśli masz lepsze źródło, to chętnie poczytam. 

 

Natomiast zgadzam się, że Windows, co do zasady, nie pozwoli na zapełnienie 100% pamięci*. W związku z tym moja rada odnośnie wyłączenia pagefile'a jest zasadniczo zła:

http://lifehacker.com/5426041/understanding-the-windows-pagefile-and-why-you-shouldnt-disable-it

 

I można ją ewentualnie odnieść do środowisk serwerowych.

Inna sprawa, to wielkość pagefile'a - w pierwszym linku radzą "zacząć od 1.5x wielkości ram", w drugim podają inne wartości, natomiast tutaj:

https://www.howtogeek.com/196238/how-big-should-your-page-file-or-swap-partition-be/

 

Radzą zostawić to systemowi. Koniec końców to zależy od zastosowania. Tyle, że mając 1GB wolnego miejsca na dysku na którym znajduje się pagefile, raczej nie zostawia się windowsowi pola do popisu.:)

 

*Zdarzyło mi się poskładać(dosłownie system zdechł i trzeba było resetować maszynę) zajmując całą dostępną pamięć, aczkolwiek była to dość niecodzienna sytuacja i z reguły to soft rzuca out-of-memmory, co nie wpływa negatywnie na sam system.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś jest przeciętnym userem i ma na to miejsce, powinien zawsze dla bezpieczeństwa zostawić włączony plik wymiany. Jeśli ktoś wie co robi, może go świadomie wyłączyć jeśli wie co robi. Mając nawet 32GB ramu można za każdym razem powtarzalnie narobić sobie kłopotów z powodu brakującego ramu. Testowałem to wielokrotnie u siebie bo pracuje na dużych plikach i z bardzo dużą ilością warstw w PS.

Na win7 nawet office 2010 crashował się bez powodu bo był tak napisany, że obecność pagefile była wymagana.

 

A jak włączysz sobie pagefile to łatwo zauważysz, że to nie jest tak, że plik jest używany dopiero przy sytuacji, kiedy brakuje tego ramu. Aplikacje i system korzystają z niego od razu i na bieżąco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na win7 nawet office 2010 crashował się bez powodu bo był tak napisany, że obecność pagefile była wymagana.

 

 

A jak włączysz sobie pagefile to łatwo zauważysz, że to nie jest tak

 

Mam od 2011 roku 16GB RAM + swap/pagefile wyłączony i problemów nie mam (a zdjęcie 18 tys x 18 tys pikseli się obrabiało - było to zdjęcie galaktyki). W pracy pełno maszyn mających 4-8GB RAM i też problemów nie ma (praca biurowa, czyli Office+Specjalistyczne programy bazo-danowe+przeglądarka ... kombinacje Win7 64 bit + Office 2010 też były).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również wyłączony. 

 

Nie zrozum mnie źle, jedno zdjęcie a otwarte 50+ rawów każdy o rozdzielczości 5k i kiedy pracujesz nad wszystkimi na raz to co innego razem z maksymalna historia zmian każdego pliku.

Może masz office po aktualizacjach a ja nie miałem? Faktem jest, że częśc starszych programów sztucznie wymagała pf bo tak byłą napisana i jego brak mógł powodować problemy. Osobiście nie używam ale muszę przy wielogodzinnych retuszach i edycjach pilnować ramu bo 16GB to za mało aby wygodnie mieć wszystko otwarte co jest mi potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś jest przeciętnym userem i ma na to miejsce, powinien zawsze dla bezpieczeństwa zostawić włączony plik wymiany. Jeśli ktoś wie co robi, może go świadomie wyłączyć jeśli wie co robi. Mając nawet 32GB ramu można za każdym razem powtarzalnie narobić sobie kłopotów z powodu brakującego ramu. Testowałem to wielokrotnie u siebie bo pracuje na dużych plikach i z bardzo dużą ilością warstw w PS.

Na win7 nawet office 2010 crashował się bez powodu bo był tak napisany, że obecność pagefile była wymagana.

 

A jak włączysz sobie pagefile to łatwo zauważysz, że to nie jest tak, że plik jest używany dopiero przy sytuacji, kiedy brakuje tego ramu. Aplikacje i system korzystają z niego od razu i na bieżąco.

 

A to prawda. Nie twierdzę, że pierwszym momentem, kiedy Windows zacznie wykorzystywać pagefile jest chwila, gdy brakuje mu ram-u. Twierdzę tylko, że to sytuacja, w której na pewno skorzysta, niezależnie od tego co robił wcześniej.:) Natomiast z resztą oczywiście się zgadzam.

 

Wracając jeszcze do tematu dysku i błędu - Nushi spróbuj opróżnić trochę partycję systemową(nie wiem, gry usuń jeśli tam jakieś masz i inne <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>ły) i wtedy testuj kompa. Żeby się nie okazało, że kupisz jeszcze jeden dysk, a problemy zostaną. Ewentualnie scal sobie wszystkie partycje które masz na ssd w jedną, łatwiej będzie Ci ogarnąć miejsce. Jak odpalasz 100 zakładem na 8GB rama i zapchanym dysku, na którym masz pagefile'a, to raczej nie pomagasz kompowi w działaniu.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...