Skocz do zawartości

Aktualności

Artykuły

Może Cię zainteresować

Plan sieci, 2 punkty - jedna sieć, standard AC

Rozpoczęty przez minemouse, lut 15 2017 20:05

10 odpowiedzi w tym temacie

minemouse

Sieciowi mędrcy,

mam do was prośbę, otóż dziś chciałem sobie pooglądać House of Cards w 4K, ale niestety nic z tego nie wyszło po wielu próbach, telefonach do Orange, Netflixa, Samsunga i wszystkich świętych, doszedłem do wniosku, że chyba pora zmodernizować nieco(albo bardzo nieco) sieć. 

Jak na razie korzystam z Funbox-a 2.0(też mi przykro z tego powodu) i routera TP-Linka (TL-W841N), połączone są one kablem LAN-LAN w TP-Linku wyłączone jest DHCP. Problem w tym, że TP-Link obsługuje maksymalnie 100 Mb/s po kablu i brakuje w nim podstawowych funkcji, między innymi QoS. W Funboxie też nie ma nic poza piszczącymi cewkami. Innym problemem jest samo rozlokowanie urządzeń(załączam obrazek). Obecnie kablem do Funboxa podłączony jest PC1 i Router, a do Routera PC2 i SteamLink. Po Wi-Fi do Funboxa: TV, dekoder, drukarka, telefony, laptop. 

Chciałbym trochę to przebudować(załączam obrazek), tak by w zasadzie każde urządzenie z gniazdem LAN było podłączone kablem. Jako, że Funbox do niczego się nie nadaje to chciałbym wyłączyć w nim Wi-Fi, i podłączyć do niego router LAN-WAN tak, żeby to właśnie router zarządzał adresami i ruchem w sieci, do routera podłączył bym kablem inne "urządzenie sieciowe"(oznaczone: ? ) w innym pokoju prawdopodobnie tam gdzie TV. Nie wiem jednak jakie urządzenia powinienem wybrać. Jaki router ? i Jakie to drugie urządzenie, czy drugi router, czy access pointa, czy range extender, czy może jeszcze coś innego? Warunek jest jeden: "Wszystkie urządzenia muszą się widzieć(być w jednej sieci), no może poza Funboxem" Wszystkie urządzenia sieciowe muszą mieć porty gigabitowe i Wi-Fi przynajmniej 600 Mb/s najlepiej AC 

Jeśli chodzi o router myślałem o TP-Linku Archer C1200. Nie wiem czy dobry wybór, może ktoś zna coś lepszego w podobnej cenie. Ogólnie chciałbym zmieścić się ze sprzętem(router + to drugie) w 500 zł.

Mój internet to Neostrada Fiber(teraz to chyba nazywa się Orange Supernova) 300 Mb/s, w sierpniu kończy się umowa może wezmę 600 Mb/s czy co tam będą proponować.

Z góry dzięki za pomoc!

Plan sieci #.jpg Plan sieci 1.jpg

• 0

Intel Core i7 4790K | Asus MAXIMUS VII HERO | Corsair Vengeance Pro 2133 9CL | StriX GTX 970 | Toshiba Q Series Pro 256GB | Corsair RM 750 | NZXT. S 340 | Samsung Galaxy S8 

CLAU
  • CLAU
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 788 postów

LAN 100Mbit to aż za dużo dla 4K. Zacznij lepiej od testów swojej obecnej sieci i samego Netflixa bo nie opcji aby to nie działało na funboxie podlaczonym kablem z innymi komputerami.

• 0

HP Probook 470 G2

Intel Core™ i7-5500u

16 GB DDR3 1600 MHz

AMD Radeon R5 M255

Samsung 850 Pro 256GB

Hitachi 7K1000 1TB

3x LianLi USB3.0 case - 500/750/750 GB

melanzysta

Jeśli możesz zamówić poprowadzenie światłowodu w jakiejś listwie przy podłogowej(orange reklamowało, że możesz dostać listwy pod kolor ścian) to w punkcie 5 mikrotik HAP ac - ma port sfp pod światełko, porty gigabit ethernet i 2 x radio ac - 2,4 oraz 5 ghz. Gdyby brakło portów dokup switch gigabitowy, każdy tp link, netgear, asus, dlink się nada, strzeż się przed edimaxem, planet, czy czymś podobnym.

Jeśli to niemożliwe - w 1 HAP ac, a pomiędzy punktami 1, 5 a 6 adaptery powerline TL-PA7020P, jeśli gniazdka el. są na tej samej fazie oraz switch gigabitowy w punkcie 5.

jeśli możesz zamienić adaptery na kabel - polecam kabel

Nie wiem czy planujesz tylko wymianę osprzętu sieciowego czy może łączysz to z remontem, napisz jak możesz

• 0

Ancient
  • Ancient
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 691 postów

Jeśli możesz zamówić poprowadzenie światłowodu w jakiejś listwie przy podłogowej(orange reklamowało, że możesz dostać listwy pod kolor ścian) to w punkcie 5 mikrotik HAP ac - ma port sfp pod światełko(...)

Ale wiemy jak działa światłowód GPON w Orange?
O ile funboxa można z powodzeniem wymienić na inne urządzenie tak ONT jest przypisane do usługi i inne urządzenie nie będzie na tym światłowodzie działać(na pewno nie bez większej walki z Orange). Po za tym akurat dołączany terminal Alcatela nie jest zły.

@minemouse - Między punktami 1-5 rozważyłbym wykorzystanie internetu przez sieć elektryczną za pomocą PowerLine. Choć zależy to też od jakości sieci i jest alternatywą tylko jeśli nie możesz poprowadzić normalnej skrętki. Lub tak jak kombinujesz 2 porządne routery na 5Ghz jeden w pkt 1 drugi przy 5 jako klient wifi(jeżeli nie możesz puścić kabla).

• 0

CPU:AMD Ryzen Threadripper 1920X -- Alphacool Eisbaer 240 + Gelid Extreme
Mobo:AsRock x399 Taichi
RAM:G.skill Ripjaws V 4x8GB 3000MHz 15CL
Storage:Plextor M8Pe 512GB + WD 1 TB (EZEX) x2 + 160GB
GPU:Palit GTX 1080 8GB Gamerock Premium
Screen:Hyundai W220D PSU:Evga Supernova G2 750W Case:Cooler Master 690 II

melanzysta

nie doczytałem, że piszesz o 500 zł za całość - cóż, da się jak użyjesz tego rutera co piszesz, ale:

*karta wifi w sprzęcie, którym łączysz się do rutera musi być w standardzie 3x3 czyli musi mieć 3 anteny, inaczej prędkość będzie niższa(licz na dość stabilne 200Mbps po wifi jako maksimum)

*do łącza 600Mbps ten ruter może być za mało wydajny

*może się okazać, że terminal jaki dostaniesz od orange może mieć niską wydajność i nie uzyskasz 600 Mbps :)

Ja lubię sobie w takich rzeczach sieciowych podłubać i złożyłbym coś wydajnego w tej cenie, ale raczej kombo cienki klient HP/Fujitsu (pracujący pod kontrolą pfSense/LEDE/openwrt) jako ruter WAN-LAN jak napisałeś, switch gigabit ethernet i jakiś AP mikrotik jako źródło wifi(lub kolejny cienki klient z kartą wifi)

@Ancient, racja, może pozostać przy terminalu orange, tylko podciągnąć światełko do punktu 5 i tam podpiąć ruter do terminala, wtedy tańszy mikrotik, lub jakiś stabilny tp link, skoro cena jest ważna

• 0

minemouse

Jeśli możesz zamówić poprowadzenie światłowodu w jakiejś listwie przy podłogowej(orange reklamowało, że możesz dostać listwy pod kolor ścian) to w punkcie 5 mikrotik HAP ac - ma port sfp pod światełko, porty gigabit ethernet i 2 x radio ac - 2,4 oraz 5 ghz. Gdyby brakło portów dokup switch gigabitowy, każdy tp link, netgear, asus, dlink się nada, strzeż się przed edimaxem, planet, czy czymś podobnym.

Jeśli to niemożliwe - w 1 HAP ac, a pomiędzy punktami 1, 5 a 6 adaptery powerline TL-PA7020P, jeśli gniazdka el. są na tej samej fazie oraz switch gigabitowy w punkcie 5.

jeśli możesz zamienić adaptery na kabel - polecam kabel

Nie wiem czy planujesz tylko wymianę osprzętu sieciowego czy może łączysz to z remontem, napisz jak możesz

Jeśli chodzi o położenie kabla to nie ma problemu, przewiercę się przez łazienkę(4) i pociągnę ze dwa przewody. Światłowodu raczej wolał bym nie ruszać z pokoju 1, a funboxa chyba zostawię w spokoju tylko wydzielę go z sieci wewnętrznej.

Ale wiemy jak działa światłowód GPON w Orange?
O ile funboxa można z powodzeniem wymienić na inne urządzenie tak ONT jest przypisane do usługi i inne urządzenie nie będzie na tym światłowodzie działać(na pewno nie bez większej walki z Orange). Po za tym akurat dołączany terminal Alcatela nie jest zły.

@minemouse - Między punktami 1-5 rozważyłbym wykorzystanie internetu przez sieć elektryczną za pomocą PowerLine. Choć zależy to też od jakości sieci i jest alternatywą tylko jeśli nie możesz poprowadzić normalnej skrętki. Lub tak jak kombinujesz 2 porządne routery na 5Ghz jeden w pkt 1 drugi przy 5 jako klient wifi(jeżeli nie możesz puścić kabla).

Z pociągnięciem skrętki  z 1 do 5 nie będzie problemu tylko czy w 5 też powinien być router czy może jakiś Access Point albo Range Extender podłączony kablem(jeśli to możliwe) i jeśli router to jak miałby być skonfigurowany też z wyłączonym DHCP czy są jakieś lepsze rozwiązania?

nie doczytałem, że piszesz o 500 zł za całość - cóż, da się jak użyjesz tego rutera co piszesz, ale:

*karta wifi w sprzęcie, którym łączysz się do rutera musi być w standardzie 3x3 czyli musi mieć 3 anteny, inaczej prędkość będzie niższa(licz na dość stabilne 200Mbps po wifi jako maksimum)

*do łącza 600Mbps ten ruter może być za mało wydajny

*może się okazać, że terminal jaki dostaniesz od orange może mieć niską wydajność i nie uzyskasz 600 Mbps :)

Ja lubię sobie w takich rzeczach sieciowych podłubać i złożyłbym coś wydajnego w tej cenie, ale raczej kombo cienki klient HP/Fujitsu (pracujący pod kontrolą pfSense/LEDE/openwrt) jako ruter WAN-LAN jak napisałeś, switch gigabit ethernet i jakiś AP mikrotik jako źródło wifi(lub kolejny cienki klient z kartą wifi)

@Ancient, racja, może pozostać przy terminalu orange, tylko podciągnąć światełko do punktu 5 i tam podpiąć ruter do terminala, wtedy tańszy mikrotik, lub jakiś stabilny tp link, skoro cena jest ważna

Z tego co czytam to widze, że można pozbyć się Funboxa, zostawiając tylko ONT, tylko co wtedy zamiast Funboxa jakiś modemo-router innej firmy. To moje ONT Alcatela ma wyjście RJ-45. To rozwiązanie z klientami wydaje mi się jakieś skomplikowane - po prostu nie rozumiem. A jak do tej pory jestem zadowolony z prędkości. Bezpośrednio z Funboxa po kablu na speedtescie mam zwykle down320-360 up36-50 z deklarowanych 300/30, nawet ze Steama udaje się wyciągnąć do 32MB/s a z GOG czy Origina nawet do 40MB/s. No ale jak by można było pozbyć się Funboxa w ogóle byłbym RAD

Jeśli chodzi o mój sprzęt to nie wiem czy coś ma lepszą kartę niż 2x2 MiMO, 1 Laptop ma Qualcomm Atheros QCA61x4A ("Wi - Fi 2 x 2 ac" - wg Lenovo), telefon (S6), też chyba 2x2 (nie mogę nigdzie znaleźć) a reszta to nie wiem ale poza TV, dekoderem i SteamLinkiem to reszta jest tylko na 2.4Ghz

• 0

Intel Core i7 4790K | Asus MAXIMUS VII HERO | Corsair Vengeance Pro 2133 9CL | StriX GTX 970 | Toshiba Q Series Pro 256GB | Corsair RM 750 | NZXT. S 340 | Samsung Galaxy S8 

Ancient
  • Ancient
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 691 postów

Jeśli chodzi o położenie kabla to nie ma problemu, przewiercę się przez łazienkę(4) i pociągnę ze dwa przewody. Światłowodu raczej wolał bym nie ruszać z pokoju 1, a funboxa chyba zostawię w spokoju tylko wydzielę go z sieci wewnętrznej.

Z pociągnięciem skrętki  z 1 do 5 nie będzie problemu tylko czy w 5 też powinien być router czy może jakiś Access Point albo Range Extender podłączony kablem(jeśli to możliwe) i jeśli router to jak miałby być skonfigurowany też z wyłączonym DHCP czy są jakieś lepsze rozwiązania?

Z tego co czytam to widze, że można pozbyć się Funboxa, zostawiając tylko ONT, tylko co wtedy zamiast Funboxa jakiś modemo-router innej firmy. To moje ONT Alcatela ma wyjście RJ-45. To rozwiązanie z klientami wydaje mi się jakieś skomplikowane - po prostu nie rozumiem. A jak do tej pory jestem zadowolony z prędkości. Bezpośrednio z Funboxa po kablu na speedtescie mam zwykle down320-360 up36-50 z deklarowanych 300/30, nawet ze Steama udaje się wyciągnąć do 32MB/s a z GOG czy Origina nawet do 40MB/s. No ale jak by można było pozbyć się Funboxa w ogóle byłbym RAD

Jeśli chodzi o mój sprzęt to nie wiem czy coś ma lepszą kartę niż 2x2 MiMO, 1 Laptop ma Qualcomm Atheros QCA61x4A ("Wi - Fi 2 x 2 ac" - wg Lenovo), telefon (S6), też chyba 2x2 (nie mogę nigdzie znaleźć) a reszta to nie wiem ale poza TV, dekoderem i SteamLinkiem to reszta jest tylko na 2.4Ghz

W pkt 1 wywalić Funboxa dać swój porządny router WAN obsługujący PPPoE i tagowanie VLAN(konieczne do zastąpienia Funboxa). W pkt 5 zależnie w ilu urządzeniach chcesz mieć internet wystarczy albo bezpośrednio kabel tylko do Steam Link albo prosty switch i podłączenie kablem wszystkich pozostałych urządzeń w 5. PC2 zależnie do czego jest wykorzystywany albo wifi z pkt 1 albo kabel do switcha w  pkt 5.

• 0

minemouse

W pkt 1 wywalić Funboxa dać swój porządny router WAN obsługujący PPPoE i tagowanie VLAN(konieczne do zastąpienia Funboxa). W pkt 5 zależnie w ilu urządzeniach chcesz mieć internet wystarczy albo bezpośrednio kabel tylko do Steam Link albo prosty switch i podłączenie kablem wszystkich pozostałych urządzeń w 5. PC2 zależnie do czego jest wykorzystywany albo wifi z pkt 1 albo kabel do switcha w  pkt 5.

A jakieś przykłady takich routerów które mogły by zastąpić Funboxa, najlepiej w akceptowalnej cenie i czy to gra warta świeczki? A tak swoją drogą, czy mógłbym wyłączyć DHCP w Funboxie i używać go jako (modem + switch), a ruchem zarządzałby router?

• 0

Ancient
  • Ancient
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 691 postów

A jakieś przykłady takich routerów które mogły by zastąpić Funboxa, najlepiej w akceptowalnej cenie i czy to gra warta świeczki? A tak swoją drogą, czy mógłbym wyłączyć DHCP w Funboxie i używać go jako (modem + switch), a ruchem zarządzałby router?

Z przykładów to większość routerów na których można zainstalować OpenWRT, DDWRT lub Tomato, ew. Mikrotiki, ale te ostatnie są cięższe w konfiguracji.

Czy warte świeczki, to zależy co chcesz osiągnąć. Jak nie masz precyzyjnych wymagań co do funkcjonalności i wydajności to możesz równie dobrze zostawić Funboxa i dać tylko switch w pkt 5 + ew. jakikolwiek router WAN do WiFi nawet Tp-Linka.

Co do konfiguracji Funboxa jako modem  + switch, niezależnie to raczej nie jest to możliwe. Jak pamiętam opcje konfiguracji tego urządzenia to za dużo możliwości w kwestii ustawień portów nie było.

Zasadniczo jak trzeba było korzystać z Funboxa + router WAN, to na FB należy wyłączyć DHCP, ustawić statyczne IP dla router i to ip skonfigurować w DMZ.

• 0

melanzysta

Jeśli chodzi o światełko - jak masz dostać ONTa, to może będziesz mógł ustawić go w tryb mostu(bridge), wtedy pozostałymi rzeczami zarządzasz na swoim ruterze, jeśli jednak chodzi o ruter z modemem ADSL, czy jakimś podobnym, to gorzej, z (niedrogich)porządnie działających, które miałem w ręku i faktycznie działają to tp link TD-W8970 v1, wspiera openwrt i ADSL, ale tylko w podanej wersji.

Jeśli zależy Ci np na przydzielaniu minimalnego/konkretnego pasma na dane urządzenie to switch dopiero za ruterem, nigdy przed. Możesz oczywiście oszczędzić 50-60zł i używać funboxa jako namiastki switcha tylko po co - to co korzysta z netu, a jest podpięte przed ruterem korzysta z Twojego pasma bez kontroli, wpływając na urządzenia za ruterem.

@minemouse

za kwotę 200 pln z cienkiego klienta mam ruter/firewall o przepustowości WAN-LAN ok 500Mbps download/upload, LAN-LAN ok 950Mbps do tego mający blokowanie reklam, aktualizowane automatycznie w zadanym interwale- codziennie, co tydzień, jak tam potrzeba plus bonding 3 WAN(ADSL+xDSL+GSM), Load balancing, vlany qos failover i co tam zapragniesz, do tego prosty lub zaawansowany AP i masz sieć z wifi.

Z takiego sprzętu oraz 2 switchy i tp linka wdr 4300 mam sieć w domu, na której mam 3 komputery, lapka, nas, różne konsole, dlna na TV, kilka smartfonów i Steam Link. W przypadku mojego TV (Samsung z 2009) dllna uruchamiam z poziomu smartfona.

Gdybym chciał kupić ruter o podobnych możliwościach nie wiem ile musiałbym za niego zapłacić, słowo klucz w tym przypadku to pfSense

Nie przymuszam, ja wybrałem taki sposób, bo uznałem go za najtańszy - mojej dłubaniny przy tym nie wliczam w cenę:)

Jeśli chodzi o lapka, poszukaj kart intela, parowanych do lapka - zakładam, ze masz procka intela, one wspierają ac czy n 3x3, może będziesz miał szczęście i dokupisz za jakieś 60-80zł

Użytkownik melanzysta edytował ten post 16 luty 2017 - 22:24

• 0

minemouse

Z przykładów to większość routerów na których można zainstalować OpenWRT, DDWRT lub Tomato, ew. Mikrotiki, ale te ostatnie są cięższe w konfiguracji.

Czy warte świeczki, to zależy co chcesz osiągnąć. Jak nie masz precyzyjnych wymagań co do funkcjonalności i wydajności to możesz równie dobrze zostawić Funboxa i dać tylko switch w pkt 5 + ew. jakikolwiek router WAN do WiFi nawet Tp-Linka.

Co do konfiguracji Funboxa jako modem  + switch, niezależnie to raczej nie jest to możliwe. Jak pamiętam opcje konfiguracji tego urządzenia to za dużo możliwości w kwestii ustawień portów nie było.

Zasadniczo jak trzeba było korzystać z Funboxa + router WAN, to na FB należy wyłączyć DHCP, ustawić statyczne IP dla router i to ip skonfigurować w DMZ.

Zajrzałem własnie na stronę funboxa i pod zakładką DMZ widzę komunikat "

W trybie IPv6 funkcja DMZ nie jest obsługiwana."

A jeśli chodzi o routery WRT to chyba sobię odpuszczę, za tą cenę to chyba przeboleje tego Funboxa jako modem.

Jeśli chodzi o sprzęt to pewnie zdecyduje się na TPL Archer C1200 + switch TL-SG1008D, chyba, że proponujecie coś lepszego w podobnej cenie. Może Asus RT-AC1200G+ i GX-D1081 V3?

Użytkownik minemouse edytował ten post 17 luty 2017 - 16:05

• 0

Dodaj odpowiedź