Skocz do zawartości
duda007

Gigabyte GA-B150-HD3 DDR4 nie uruchamia się

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

problem wygląda tak: zakupiłem płytę jak w tytule (Gigabyte GA-B150-HD3 DDR4) wraz z procesorem (Intel Pentium G4560) oraz pamięcią RAM (GoodRam DDR4 8GB 2133 CL15 (GR2133D464L15/8G)). Zasilacz miałem, ale niezłej klasy, wyjęty z działającego komputera więc zasilacz został stary (BeQuet Dark Power P7 450W).

 

Jako że płyta na B150 a procesor 7 generacji, zleciłem przy zakupie (w morele) aktualizacje BIOSu. I tu zaczęły się problemy.

 

Części przyszły (procesor zakupiony gdzieś indziej, ale nowy jak reszta części), złożyłem wszystko do kupy, odpalam a tam... boot loop... (film: https://www.youtube.com/watch?v=aua5HpMVT2Q ). Poprzekładałem RAM po wszystkich slotach, nic nie dało, napisałem do morele, kazali odesłać płytę. Zlokalizowali problem - uszkodzona płyta. Wymienili (rzeczywiście została wymieniona) i zaktualizowali BIOS. Płyta przyszła i... znowu to samo :D WTF!? Poszedłem o krok dalej - sprawdziłem płytę na innej pamieci (Micron 8GB DDR4 2133Mhz) i innym procku (Celeron Kaby Lake G3900 czyli Skylake) i to samo. Dodatkowo dla pewności sprawdziłem zasilacz na innym komputerze, żeby wykluczyć że to on - działa aż miło.

 

I teraz pytanie - co jest przyczyną? Napisałem dzisiaj do morele ponownie, nie chce jednak bujać się z tym w nieskończoność. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły co do przyczyny czemu płyta nie działa (lub co ją uwala) lub cokolwiek jestem otwarty na sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź a pogadamy jak sprawdzisz :)


Oczywiście że nie, bo nie sądzę żeby to miało jakikolwiek związek, ale sprawdzę ;) jeszcze jakbyś podpowiedział czemu ma służyć uruchomienie kompa z zewnętrzną kartą graficzną? ;)

I jaką zew. kartą??? hehe :P


A jak startujesz płytę? Stykasz piny bo nie widzę kabelków od obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź a pogadamy jak sprawdzisz :)

I jaką zew. kartą??? hehe :P

A jak startujesz płytę? Stykasz piny bo nie widzę kabelków od obudowy?

zwracam honor ;) nie wierze no po prostu nie wierze :P

 

to teraz pytanie - jak to tałatajstwo uruchomić bez zewnętrznej karty? Ustawiłem w UEFI żeby IGFX było włączone i żeby obraz wyświetlał się z IGFX zamiast z zewnętrznej, kabelek od monitora podłączony do płyty głównej (nie do zewnętrznej karty) i wszystko niby działa, ale TYLKO wtedy jak zewnętrzna karta jest wsadzona do PCI-E :D

 

A płytę uruchamiam śrubokrętem (stykam piny), docelowo poleci do obudowy, ale niech tylko zacznie działać wszystko :)

 

I jeszcze jedno pytanie - jak wkładam jeden moduł (czy to goodram czy micron) wszystko działa, ale jak włożę 2 moduły (nie ważne czy w sloty obok siebie, czy naprzemiennie) komputer nie startuje. Same problemy z tą płytą... kiedyś wszystko było jakieś łatwiejsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te same częstotliwości pamięci?


spróbuj na jednej kości w biosie poszukać coś od dual channel i wyłącz a potem dodaj drugą kość, nie powiem Ci jak to się nazywa bo w każdym biosie jest inaczej a z gigabytem miałem do czynienia chyba jeszcze na duronie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te same częstotliwości pamięci?

Takie same częstotliwości, ale pamięci już odpaliłem (pomogło przełożenie do 1 i 3 slotu).

 

Ale dalej problem jest w tym, że komputer nie odpala się bez zewnętrznego GPU - jakieś porady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Kaby Lake jak i Skylake miały i jak widać mają problemy z pamięciami (większość przypadków z dużymi taktowaniami), nie lubią różnych opóźnień pamięci.


napewno ustawiłeś primary display na to z CPU? możliwe że jest kilka ustawień w biosie.

Edytowane przez thevpe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem żeby brało obraz ze zintegrowanego GPU (przejrzałem chyba wszystkie opcje i nic więcej nie znalazłem). Już tam pół biedy jakby nie wyświetlało obrazu, ważne żeby się uruchamiał bez zewnętrznego GPU (komputer będzie działał jako mini serwer domowy, także i tak nie będzie do niego podłączonego żadnego monitora).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy problem bo nic do głowy mi bynajmniej teraz nie przychodzi. Na piecach znam się bardzo dobrze (składam i naprawiam od dawna osobiście) ale jak to bywa na odległość, kompa nie widzę i nie mogę sam sprawdzić wszystkiego to ciężko coś poradzić. Staram się jak mogę ale no nic nie poradzę.

 

Ostatnia próba, zrób tak - wyciągnij baterię cmos (zasilacz odłączony), zostaw jedną kość ddr w banku nr. 1 i uruchom bez baterii. Zobacz czy coś się uruchomi czy też nie.


Zasilacz odłączony z sieci nie z płyty, bo możesz mnie źle zrozumieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mały update. Sytuacja jest co najmniej kuriozalna! Wyłączyłem w biosie opcje Ambient LED (opcja odpowiedzialna za "świecenie" płyty głównej jak jest włączona), wyłączyłem, wyciągnąłem karte, włączyłem i... działa!

 

Kto z tu zebranych mi powie co do jasnej anielki opcja odpowiedzialna za jakieś tam światełko ma wspólnego z moim problemem? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mały update. Sytuacja jest co najmniej kuriozalna! Wyłączyłem w biosie opcje Ambient LED (opcja odpowiedzialna za "świecenie" płyty głównej jak jest włączona), wyłączyłem, wyciągnąłem karte, włączyłem i... działa!

 

Kto z tu zebranych mi powie co do jasnej anielki opcja odpowiedzialna za jakieś tam światełko ma wspólnego z moim problemem? 

 

CPU działa, czytaj wyżej tylko że z GPU na PCIE


To gratulacje, właśnie o to chodzi. Czasami do kolegi idę bo wzywa pomocy coś tam nie działa, wchodzę do niego uruchamiam kompa on idzie kawę zrobić, wraca i działa :) pyta się mnie o co chodziło a ja do niego głupota. Złośliwość rzeczy martwych, czasami taka głupota a coś nie działa.

Pozdrawiam.

Edytowane przez thevpe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę Ci tak, nie przejmuj się jutro będzie lepiej. Zostaw to do jutra (wsadź płytę w obudowę podłącz wszystkie kabelki, napędy i inne pierdółki, bez k. graficznej) uruchom jutro kilka razy z i bez baterii. Daj znać, będę pilnował postu i w razie co może jeszcze coś pomogę. Coś ewidentnie koliduje (może zasilacz, jak masz możliwość to podłącz inny).

Jakby co to do jutra. Pozdrawiam i spokojnej nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...