Skocz do zawartości
nezza

G.SKILL Trident Z RGB 3200Mhz 16GB DDR4 - Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mial ktos z Was taki problem, ze DDR4 nie trzyma wlasciwych ustawien, tzn. BIOS zamiast widziec pamieci 3200Mhz ustawia je na 2133Mhz z innymi timingami I napieciem 1.2V (powinno byc 1.35V)?

 

Wymienilem cpu na i7-7700k I ram na G.Skill Trident Z F4-3200C16D-16GTZR (2x8GB) I jest lipa. Nie dosc, ze ram zostaje zdlawiony do 2133Mhz to jescze system mi nie widzi karty dzwiekowej AIM SC808.

 

mobo ASUS MAXIMUS Hero VIII, win10 pro - bios ma update-owany do najnowszej wersji.

 

Ustawialem juz XMP jak I manualnie parametry w Biosie lacznie z napieciem I timingami, rowniez zmienialem:

CPU System Agent Boot Voltage 

CPU VCCIO boot Voltage

ale nie wiem jakie wartosci uzyc dokladnie, boje sie ze przesadze.

Czy timing warto tez zmienic z 16 18 18 38 na jakies inne?

 

Udalo mi sie ustawic 2400Mhz I system startuje ale nie widzi karty dziwekowej I po restarcie nie moge wejsc do biosu. jedynie jak zrobie "shut down" to mam dostep do biosu. 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios zaktualizowałes?

Oczywiscie

 

Bazowe ustawienie mobo dla RAM jest 2133Mhz,

wyzsze taktowanie jest mozliwe w OC.

Jak mam to rozumiec?

CPU tez podkrecalem na ponad 5.0Ghz I bylo to samo.

Edytowane przez nezza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płytach z czipsetem Z170 gwarantowane jest poprawne działanie pamięci z prędkością 2133, a wszystko powyżej jest już traktowane jako OC, więc wcale nie musi działać - takie "zabezpieczenie" się producentów przed wadliwym działaniem zestawów.

Profil xmp powinien pomóc, ale też nigdy nie daje 100% pewności.

Sprawdź w instrukcji płyty, czy ten konkretny model jest w pełni wspierany dla tej płyty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten model nie jest wspierany tzn nie byl przetestowany na tej plycie co nie znaczy, ze RAMy moga smigac na 3200Mhz.

Sledzilem inne fora I tam tez kupa ludzi miala I ma problem z pamieciami z nowym  chipem Z270 takze. Jednym pomagalo zwiekszenie napiec, lub zmiana timingow albo zmienienie jakis innych parametrow. Asus napisal abym sprobowal reset CMOS I odpalic system na minimalnych ustawieniach.

Sprobuje wieczorem.

Skoro plyta obsluguje do 2133Mhz to czemu zmienia tez timingi na 15 16 16 35 I napiecie na 1.2?

Edytowane przez nezza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem troche i to jest jakas paranoja dla uzytkownikow ktorzy chca aby ich pamiec dziala szybciej.

Standard DDR4 niezaleznie od chipsetu/plyty to jest DDR4-2133 CL15 1.20V, standaryzacja aby wszystkie plyty gl. rozpoznawaly pamieci niezaleznie od ich parametrow. Dobre dla podstawowych plyt glownych.

Praktycznie wszystkie lepsze DDR4 maja XMP czyli funkcje, ktora pozwala zaaplikowac ich wlasciwe parametry, producenci plyt podaja wlasnie modele, ktore przetestowali i dopasowali wymagania konkretnie do nich(update biosu itp). Jezeli nie ma Twojego modelu DDR4 w tej liscie to jest loteria, czyli tak jak u mnie. Nie znaczy to, ze nie da sie uruchomic pamieci z jej wlasciwa czestotliwoscia. Trzeba to robic manualnie.

Jest multum ustawien dlatego sie pytalem czy ktos juz to robil z podobnym modelem lub czestotliwoscia. glownie chodzi o ustawiene timingow I napiec w: CPU System Agent Boot Voltage  I CPU VCCIO boot Voltage. Ja probowalem ale mi to jakos nie wychodzi hehe.

 

G.Skill podaje moduly RAM jakie powinny byc kompatybilne z mobo I CPU, moj model jest na ich liscie wiec grzecznie zapytam sie aby mi powiedzieli co I jak mam ustawic.

 

Nikt nie lubi placic za cos czego sie nie ma :wink2:

 

Ogolnie te pamieci wygladaja oblednie z tym RGB, oczywiscie dla Tych ktorzy lubia moding i swiatelka.

 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tych kosci nie mam wiec ci dokladnie nie poradze. Ale z moich doswiadczen przez lata ci powiem ze istnieje spora szansa ze ktoras kostka jest slabsza i cofa pozostale, moze tez byc problem z IMC.

W kazdym razie jedyna wg mnie sluszna droga jesli nie dostaniesz dokladnej instrukcji od gskilla czy asusa to ustawic napiecie na 1.4v. Timingi AUTO .dodac kapke do PCH(+0.05v) SA i cache voltage (+0.1v). potem reboot sprawdzic czy trzyma te ustawienia, sa calkowicie bezpieczne bez obaw.

A potem dzielnik 2400, memtest 100% najlepiej ten dosowy, potem 2666 memtest itp. Tylko unikac dzielnikow ktore zmieniaja bclk.Ja mam x99 wiec ustawienia moga sie troche roznic ,ale ogolnie to ta sama zasada.Jeszcze jedna rzecz, stabilnosc napiecia dla cpu, bo moze byc tak ze to cpu jest niestabilny ale wywala sie dopiero z szybszym ramem, to jest zestaw naczyn polaczonych wiec cpu dajesz na default bez OC, a i LLC podciagnac nie zaszkodzi.

Jesli uda ci sie dojsc do 3200. TO memtest dosowy, potem prime blend ustaw sobie tak na 70-80% dostepnej pamieci i zostaw to na kilka godzin .Nie moze wywalic errora, jak wywali, to predzej czy pozniej cos pojdzie zle.

 

A, a zmienia ci na 2133 1.2v 15-16-16 bo to domyslne wartosci w kostce SPD dla tych kosci w standardzie JEDEC. 3200 to sa ustawienia XMP , w zasadzie poprostu fabryczne podkrecanie. Wiec zawsze w razie problemow bedzie sie resetowac do takich wartosci.

Edytowane przez RaV[666]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pana RaV[666] bym nie słuchał bo ma inną platformę tj. X99. NA Z170/Z270 nie ma problemów takich z dzielnikami i są inne nazwy napięć.

 

Ja mam G.Skille RGB 3600Mhz 16/16/36 i nie ma ich na liście qvl od ASUSa ale są na liście od G.Skilla pod moją płytę. Komputer po ustawieniu profilu XMP poprawnie je ustawia ale nie bootuje. Błąd POST 55. Zmiana napięć SA i VCCIO nic nie dała. Zamiana miejscami pamięci też nic. Dopiero podbicie napięcia na pamięci DDR z 1.35V na 1.44V rozwiązało problem. Moje są na układach Samsunga i jest duża szansa, że Twoje też a z tego co piszą, to wytrzymują "bardzo wysokie" wartości napięcia. Odpal profil XMP i ustaw na 3200Mhz. Napięcie pamięci ram powinno ustawić na 1.35V. Wejdź do ustawień pamięci i wklep ( jeśli jest źle ) opóźnienia 16 niżej 18 niżej 38 niżej 2N reszta Auto. Jeżeli komputer nie przechodzi procedury POST to zmieniaj napięcia. Jeśli zmiana napięć w SA i VCCIO nic nie daje to zostaw je na Auto i zacznij podbijać na samych pamięciach o 0.1V aż będzie bootował za każdym razem.. Powyżej 1.5V nie jedź.

 

Wartości bezpieczne dla SA dla Twoich pamięci to przedział 1.10V~1.30V. Dla VCCIO to 1.10V~1.25V.

Edytowane przez Krukow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...