Skocz do zawartości
PhaaTe90

i7 7700k Ocena sztuki [OC]

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Ostatnio zrobiłem przesiadkę z 6600k na 7700k i mam dylemat czy tą, która aktualnie u mnie siedzi powinna zostać.

Pierwszą, którą zakupiłem nie była wstanie zrobić w pełni stabilnego 4.8ghz przy 1.4 więc od razu wymieniłem na inną bo akurat mieli na sklepie. Ta z kolei jest w stanie zrobić "stabilne" 4.9 przy 1.360. Mówiąc "stabilne" mam na myśli testy AIDA64, Prime95 czy Linpack bo OCCT (standardowego) wywala przy tym taktowaniu po kilku sekundach czasem minutach (core0 error detected itd). 5.0 jest nieosiągalne przy jakimkolwiek zadanym napięciu.

Co o tym myślicie? Zostawiać bo jest całkiem nieźle czy dalej "szukać aż znajdę" dobrą sztukę? W sklepie, w którym kupowałem mogę wymieniać chyba w nieskończoność tak jak było z logitechem G403, który dopiero za 4 razem był bez wad.

ps. jeszcze jedna sprawa. Adaptive mode w Asusie. Czy to ma tak działać, że przy ustawieniu adaptive voltage 1.3 i offsetu (+) na 0.001 on potrafi sobie ustawić samemu zupełnie "z du*y" 1.4v? Napięcia sprawdzam programami CPU-Z i HWInfo. Oba programu wskazują te same wartości.

pozdrawiam! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AI Tweaker > DIGI + VRM > CPU LOad-Line Calibration: który masz lvl ustawiony?

Po wielu przeczytanych i obejrzanych poradnikach ustawiłem lvl 5, a w końcu lvl 4 - napięcia zadane w uefi/bios są teraz bardzo zbliżone do tych pokazywanych w programach.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twój egzemplarz szału nie robi, dodatkowo niestabilny, ja swój ustawiłem na 4.9ghz i 1.28v stabilny we wszystkich testach i aplikacjach, 5ghz robi bez problemu ale trzeba dać powyżej 1.32v także uzysk niewielki a temperatury w górę, druga sprawa to że dla gtx 1080 w rozdzielczości 2560x1440 nie ma znaczenia czy proc działa na 4.6ghz czy 5ghz, przy grafie na ultra to raczej karta przymula a nie procek

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Nie wiem po kiego te wymiany procka. Uzysk niewielki w wydajności to raz, a po za tym dzisiejsze procki już się tak nie kręcą jak np. Radiera i5 2500K. Takie perełki częściej się  wtedy trafiały. Kaby Lake co prawda kręci się  nieco lepiej, ale też 4.8 w większości wypadków to jest max. Nie ma sensu katować procka wysokim napięciem do 100-200 mhz. Zostaw 4.8 ghz przy jak najniższym możliwym napięciu i tyle. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do właścicieli 7700k, czy macie problem z opisywanymi skokami temperatury na procku. U mnie to wygląda tak, że odpalenie np. firefoxa to po 2 s. skok o 20 st. w górę, po kolejnych 3 s. spadek o 20 st. Przy odpaleniu jakiegoś programu do testowania stabilności to skok 30-40 st. w ciągu 1 s., przy wyłączeniu podobnie w ciągu 1 s. spadek o 40 st. Zastanawiam się, czy wszystkie procki tak mają, czy tylko część, a tym samym czy walczyć ze sprzedawcą o wymianę na inną sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku ja mam calkiem slaba sztuje bo zeby trzymalo 4.8 w tescie occt to potrzebuje 1.30v i jak jest wlaczony profil xmp to temperatury wzrastaja do ponad 90... ale sa to takie wlasnie skokowe temperatury bo stednio jest okolo 78 ale potrafi podskoczyc do wlasnie ponad 90, nie wiem moze cos zle ustawiam w takim razie albo mam slaba sztuke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z 7700K którą ostatnio testowałem, robi 4.8 przy 1.36 v ;-) Także,serio nie masz lipy . Ostatnie rzuty 7700K na rynek EU to ogólnie padaki, OC słabe, temperatury wysokie.

 

Jak wymienisz, to najprawdopodobniej dostaniesz sztukę jeszcze słabszą. Niestety z tym tak jest. Chcesz ugrać lepsze tempy i OC to rób delida :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://communities....m/thread/112262 tutaj jest pewna ciekawa sprawa ale nie dokonca rozumiem z czym to jest zwiazane (az tak biegle angielskiego nie umiem a szczegolnie jezyka technicznego) . Z wlasnych testow zmniejszenie napiecia CPU PLL OC z auto na 1.15 poskutkowalo zmniejszeniem temperatury o okolo 10 stopni przy odpalonym trypie XMP co robi bardzo duza roznice w moim przypadku. Narazie podkrecilem na 4.7 Ghz przy napieciu 1,22V plus tryb XMP i jest stabilnie. Temperatury w tescie OCCT max 80st a srednio ok 70 (chlodzenie Fortis 3). W pozniejszym czasie bede testowal czy procek pojdzie wyzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w tym wątku chodzi o to że zrzucenie PLL na 1.15v może bardziej powodować błąd odczytu z czujnika niż faktyczny spadek temperatur aż od 10 do 16 stopni.  

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skad wiadomo ze to blad odczytu ?

Ok doczytałema ale narazie sa to jedynie domysly i tak na dobra sprawe to chyba nie ma tego nigdzie dokladnie wyjasnionego ? Dalej tam w tym temacie ktos pisze ze pll oc jest powiazane z dram voltage wiec moze cos w tym jest a nie tylko blad odczytu ? 

Edytowane przez Kat91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tam tez napisane ze ktos robil pomiar zewnetrzny miernikiem i podobno temperatura byla mniejsza ale nie jest pewne czy taki pomiar byl odpowiednio dokladny. Wiec jestem ciekawy tej kwesti.

Więc jednak rozumiesz o co chodzi w tamtym wątku  :biggrin:

Generalnie nie ma tam nic konkretnego na temat tego czy tak czy nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to kilka kwestii w sprawie OC 7700K. Wraz z debiutem Skylake, Intel usunął regulator napięcia z CPU. Przykładowo Haswelle / Broadwelle owy mają zintegrowany, co za tym idzie OC w największym stopniu zależy od procka ( napięcie VCCIN - Czyli odpowiedzialne za dystrybucję reszty napięć), w mniejszym od płyty. OC Skylake / Kaby Lake jest mocniej powiązane z mobasem.

 

Teraz kilka kwestii do OC

 

1. XMP to zło, generalnie polecam to zawsze mieć na OFF i manualnie ustawiać memki, takty, timingi, napięcia

2. Skylake / Kaby kręci się generalnie łatwo - Vcore w górę i sprawdzać stabilność.

3. Przy OC memek (a, nawet bez OC powyżej taktów nominalnych) zawsze warto podnieść System / Agent. Pomaga to w stabilizacji OC. Co ważne, im wyższe takty memek, niższe timingi albo jest więcej slotów pamięci zajęte . Tym bardziej kontroler pamięci w CPU, jest obciążony, więc OC spada. Bądź też wymaga wyższych napięć.

 

I tak i tak warto delidować te proce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...