Skocz do zawartości
hexado

Zestaw do 3500 pln (GRY/PROGRAMY/PROGRAMOWANIE)

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! Podjąłem poważną decyzję inwestycji w komputer stacjonarny. Przez lata studiów korzystałem z w miarę dobrych laptopów, które zapewniały niezłą wydajność i dobrą mobilność. Ostatnio sytuacja się zmieniła - nie potrzebuję aż takiej mobilności, a bardziej komfortu pracy i dobrych osiągów. BUDŻET - 3500 pln (przy czym jeśli przekroczy kilka zł to nic się nie stanie).

Na komputerze będę:
-pisał pracę doktorską - w tym zakresie nie mam większych wymagań, bo wiadomo, że obsłuży wszystkie programy pakietu Office.
-programował (trochę backend, ale głównie frontend)
-grał (obecnie jestem posiadaczem XBOX ONE, z którego chcę zrezygnować i przerzucić się całkowicie na komputer) - w tym zakresie absolutnym minimum jest Wiedźmin 3, nowe gry z serii FIFA, GTA V, World of Warcraft, FPS typu Battlefield i Call Of Duty. Cudownie gdyby wydajność pozwoliła w perspektywie kilku lat na odpalanie nowych tytułów w dobrych ustawieniach graficznych. Wiadomo - im lepsza jakość tym lepiej - uwzględniając przy tym budżet.
-używał programów specjalistycznych - m.in. do grafiki (Photoshop), do projektowania (AutoCAD), do map (qGIS), do montażu filmów i do nagrywania muzyki (w tym celu mam zewnętrzny procesor cyfrowy do gitary elektrycznej, który podpinam pod USB, więc komputer nie musi mieć super dźwiękówki).

W budżecie chciałbym, uwzględnić monitor FULL HD. Zamówiłem już klawiaturę mechaniczną i myszkę gamingową więc tego nie uwzględniamy w budżecie. Zależy mi na dysku SSD na system i 2TB na dane, bo z komputera będzie korzystała również narzeczona i chcę zrobić dwa oddzielne konta z dwoma oddzielnymi partycjami na dane. Początkowo możemy jedynie złożyć zestaw z dyskiem 2TB, a SSD sobie dokupię w przyszłości i przeniosę system.

Ponadto chciałbym, żeby uruchomienie i praca komputera nie przypominała startu helikoptera. W miarę cicha praca jest niewątpliwą zaletą (w miarę możliwości bez straty na wydajności).

Generalnie wychodzi z tego uniwersalna jednostka z wydajnością ukierunkowaną na gry. smile.gif
Idealnie gdyby zestaw umożliwiał jego łatwą rozbudowę/modernizację.

 

Co do samego sprzętu:

Myślałem o procesorach Intela z rodziny i5 lub Ryzen 5 1600 (z czego skłaniam się w kierunku Ryzena ale nie wiem czy to dobre). Co do grafiki - rozważam GFX 1070 lub Sapphire Radeon RX 580 Pulse 8GB DDR5 256bit.

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam, heX.

Edytowane przez hexado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gry i inne zastosowania taki zestaw będzie najlepszy (bez monitora). Są 2TB, SSD, 16GB RAM, RX 580 (powinien być dostępny w pierwszej połowie czerwca) GTX 1070 niestety daleko poza budżetem.

 

MbdXEgR.png

 

Tylko teraz pytanie jak dobrze ma sobie radzić w obróbce i montażu. Jeśli przeciętnie może zostać ten zestaw, jeśli lepiej to dobrze byłoby zmienić platformę na AM4 + Ryzena 1600 tylko wtedy co najwyżej z Radeonem 570 4GB i bez SSD

I jeszcze kwestia monitora. Ciężko go zmieścić w tym budżecie, uda się kupić coś za ~500zł tylko wtedy na pewno nie starczy na ryzena i trzeba będzie zrezygnować z SSD i 8GB Ram (będzie możliwość dokupienia w przyszłości)

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie zestawienie? Cena ponad budżet, ale może da radę gdzieś oszczędzić? Wiem, że gdybym wybrał i5 7400 + inna płytę to mam oszczędność około 300 zł.

 

1. Płyta główna - ASRock AB350 Pro4 KLIK - 425 zł
2. Procesor - Ryzen 5 1600 KLIK - 968 zł
3. Grafika - Sapphire Radeon RX 580 PULSE 8GB GDDR5 KLIK - 1129 zł
4. Pamięć RAM - Crucial 8GB 2400MHz CL16 Ballistix Sport LT RED KLIK - 235 zł
5. Dysk - Toshiba P300 2 TB KLIK - 299zł
6. Obudowa - SILENTIUMPC REGNUM RG2 PURE BLACK KLIK - 149 zł
7. Zasilacz -     XFX Core TS 550W 120mm Bronze KLIK - 219 zł
8. Monitor - LG 23MP48HQ-P KLIK - 499 zł

SUMA: 3923 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram, dysk, obudowa i zasilacz mogą wyjść 75zł taniej jeśli weźmiesz z mojego zestawu.  Możesz też stówke oszczędzić kupując 1TB. I RAM miałbyś CL15 chociaż do Ryzena kup niewiele droższe 2800-3000MHz.

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko teraz pytanie jak dobrze ma sobie radzić w obróbce i montażu. Jeśli przeciętnie może zostać ten zestaw, jeśli lepiej to dobrze byłoby zmienić platformę na AM4 + Ryzena 1600 tylko wtedy co najwyżej z Radeonem 570 4GB i bez SSD

 

 

A jak definiujesz "przeciętnie"? nie jestem grafikiem ani montażystą. pracuje w tym zakresie średniozaawansowanie. Dotychczas wystarczała mi dedykowana grafika w laptopie (1gb) od nvidii i procesor i5 5gen + 8 GB ram DDR3. Natomiast liczę na dobrą wydajność w grach przy 1080p i możliwie wysokich ustawieniach grafiki. :)

 

Narzeczona pracuje w QGIS i AutoCAD. Obecnie działa na laptopie i5 7gen + 8 gb ram + dedykowana grafika 4 GB od Nvidii i jest zadowolona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciętna w sensie też się da montować i wystarczy Ci bez problemu ale na ryzenie dostałbyś mocnego boosta w działaniu tych programów. Z tym że do gier Ryzen nadaje się średnio (przynajmniej obecnie przegrywa z 4 wątkami Intela, w przyszłości sytuacja MOŻE się poprawić) 

3 i 4 akapit

https://www.purepc.pl/procesory/procesory_amd_ryzen_5_i_ryzen_7_podsumowanie_testow_purepc

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może w takim razie:

1. Płyta główna - ASRock H110M PRO4 KLIK - 219 zł
2. Procesor - Procesor Intel Core i5-7400, 3GHz, 6MB KLIK - 769 zł
3. Grafika - Sapphire Radeon RX 580 PULSE 8GB GDDR5 KLIK - 1129 zł
4. Pamięć RAM - Goodram 8GB 2400MHz Play CL15 KLIK - 239 zł
5. Dysk - Toshiba P300 2 TB KLIK - 299zł
6. Obudowa - SILENTIUMPC REGNUM RG2 PURE BLACK KLIK - 149 zł
7. Zasilacz - ZASILACZ ANTEC VP-PC 500W 80PLUS KLIK - 169 zł
8. Monitor - LG 23MP48HQ-P KLIK - 499 zł

 

SUMA: 3472 zł

 

LUB z Monitorem Samsung S24F350FHUX 549 zł

 

Edytowane przez hexado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "programowanie" pociągnie za sobą zabawki jak docker (albo hyperv, virtualbox...), to więcej rdzeni/wątków może się okazać niegłupie ... tak tylko piszę z perspektywy kogoś, kto programuje :)

Photoshop za bardzo nie skorzysta z rdzeni - preferuje szybki jeden wątek (intel wygrywa)

Przy montażu filmów jest odwrotnie ... zwłaszcza przy ostatecznym "wypluwaniu" efektu końcowego. To samo w obróbce foto (zwłaszcza import/export RAW z jednoczesnym aplikowaniem presetów)

Z tego co mi wiadomo, to programy Autodesku też "lubią" wielowątkowość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "programowanie" pociągnie za sobą zabawki jak docker (albo hyperv, virtualbox...), to więcej rdzeni/wątków może się okazać niegłupie ... tak tylko piszę z perspektywy kogoś, kto programuje :)

Photoshop za bardzo nie skorzysta z rdzeni - preferuje szybki jeden wątek (intel wygrywa)

Przy montażu filmów jest odwrotnie ... zwłaszcza przy ostatecznym "wypluwaniu" efektu końcowego. To samo w obróbce foto (zwłaszcza import/export RAW z jednoczesnym aplikowaniem presetów)

Z tego co mi wiadomo, to programy Autodesku też "lubią" wielowątkowość.

 

w temacie programowania bliżej mi do frontend i UX niż backend :) takie narzędzia obecnie mi nie grożą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdziwiłbyś się ;) Front też czasem musi postawić sobie środowisko dev z backendem ;) A do UX to starczy kartka/długopis albo Balsamiq ;) z czasem dochodzi chęć spróbowania nodejs (w końcu to też "dżawaskript") ... niezbadane są ścieżki IT :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem dlaczego zacząłeś rozmyślania od ryzena 1600 + 8GB ram-u, do tego na początek hdd i w przyszłości ssd, a nie odwrotnie. Znaczy ryzen-a rozumiem, ale nie rozumiem 8GB ram-u i hdd. ;) Z opisu wynika, że obędziesz się bez 6-ciu rdzeni, więc i5-7400 wystarczy. Do tego 16GB ram-u oraz ssd, np taki:

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx300-275gb-sata3-ct275mx300ssd1-963108/

 

W sumie wyjdzie już ze 4000zł zapewne i jeśli to za dużo, to raczej zszedłbym z karty i wziął jakiegoś radeona 570. Do gier które wymieniłeś spokojnie wystarczy, natomiast komp za tyle pieniędzy z 8GB ram-u i ssd to trochę lipa. Z hdd to mapa w wiedźminie wczytuje się ze 2 minuty.

Edytowane przez elderion
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym budżecie o Ryzena 1600 będzie ciężko, a szkoda bo to moim zdaniem chyba najbardziej ogólnozadaniowy i przyszłościowy procesor w przystępnej cenie. Musiałbyś mieć co najmniej 4000 zł, żeby złożyć zestaw z Ryzenem 1600, 16 GB RAMu i RX 570 o ile gdzieś go dasz radę kupić.

 

Tutaj propozycja zestawu na Ryzenie 1600 za 4000 zł

 

Weź pod uwagę, że jak pokupujesz części w różnych sklepach to można trochę oszczędzić a dzięki temu może dać lepszy zasilacz.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...