Skocz do zawartości
Polek

Rozbudowa starego komputera

Rekomendowane odpowiedzi

posiadam stary komputer:

Athlon 64 x2 3200 socket AM2

płyta Gigabyte GA-M56S-S3

pamięci 2x2G DDR 2 OCZ

zasilacz OCZ 500W  Model: OCZ500MXSP

Karta graficzna Gainward HD4850 512MB DDR3

3 x dyski talerzowe

 

potrzebuje porady

 

sprawa polega na tym że potrzebuje, aby ten komputer po możliwie jak najtańszym kosztem uciągnął FULL HD bez zająknięcia na Linuksie poprzez program KODI.

W grę wchodzą zakup nowych jak i używanych części, raczej nie ma możliwości kupienia nowego innego kompa.

Do czego mi to potrzebne?

jako przystawka do telewizora do oglądania filmów, słuchania muzyki oglądania zdjęć czy Youtube 

do tego w tle serwer ftp, http  których już Raspberry Pi nie uciągnie

 

nadmienię że nie bardzo mogę dołożyć więcej ramu ponieważ mam Thermalright założony na procku i przysłania 2 gniazda pamięci

 

i jaką byście polecali kartę wi-fi aby była stabilna możliwie szybka mam sieć w standardzie AC w domu

Edytowane przez Polek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A twój HD4850 jak działa pod linuxem ?

 

Może wystarczy ustawić wspomaganie DXVA od karty , przy Divx/Xvid czy H264 powinno działać .

 

Jak HD4850 nie działa to ew. coś od GF np. seria 8xxx , generalnie wspomaganie DXVA jest dostępne w GF 8xxx i ATI HD2xxx i wyżej .

 

Taki GF 8400/8500 powinien starczyć , sterowniki NV z reguły lepiej działają pod Linuxem niż ATI/AMD , alternatywa to kupno jakiegoś polesingowego kompa z Pentium G6xx/8xx ( generacja Sandy Bridge lub wyżej ) .

 

Integra z Pentium ma już wspomaganie dla DXVA , sam procek też dużo lepszy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo przez długi czas wszystko pracowało pod kontrolą win 7 ale teraz potrzeba jest to ruszyć pod Linuksem dlatego pytam

- pod Windowsem filmy full hd z youtuba naprawdę sporo pochłaniały zasobów

więc sugerujesz wymianę karty graficznej? na jaką konkretny model

nie wchodzi zakup innej platformy ;]

Edytowane przez Polek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek poprawnie ustaw wspomaganie DXVA od karty , pod Windowsem powinno to działać - sam tak miałem z Win 7 + VLC i HD4850 , karta przejmowała dekodowanie filmu i procek był znaczne odciążony

 

Nie wiem jak to będzie wyglądać pod Linuxem , jak HD4850 nie zadziała to szukasz na allegro GF 8400 lub GF 8500 , może też to być GF 9400 lub inny nowszy , do tego wystarczy karta lowend - swego czasu ktoś robił eksperyment z jakimś Sempronem + GF 8400 i nieźle dawało to radę przy materiale 720p .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD4850 ma wsparcie dla H264, ale to bardzo prądożerna karta. Radził bym wymianę na używkę GT 720.

Powiedz jakiej przegladarki będziesz używał to Ci napiszę co zrobić, aby przełączyć dekodowanie na H264 na YT.

Będziesz miał ciszę i 5% obciążenia CPU przy FHD 60fps :)


Na początek poprawnie ustaw wspomaganie DXVA od karty , pod Windowsem powinno to działać - sam tak miałem z Win 7 + VLC i HD4850 , karta przejmowała dekodowanie filmu i procek był znaczne odciążony

 

Nie wiem jak to będzie wyglądać pod Linuxem , jak HD4850 nie zadziała to szukasz na allegro GF 8400 lub GF 8500 , może też to być GF 9400 lub inny nowszy , do tego wystarczy karta lowend - swego czasu ktoś robił eksperyment z jakimś Sempronem + GF 8400 i nieźle dawało to radę przy materiale 720p .

Nie Geforce 8400

Patrz tu musi być minimum VP3  B, ale im nowsze karty tym lepsze wsparcie. Dlatego polecam GT 720.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_PureVideo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udało mi sie zdobyć Geforce 210 1G niestety nie nadaje sie takie rozwiązanie do oglądania 1080p daje rade tylko w 720 chyba tutaj blokuje procesor albo dalej karta ma ktoś porady? aktualnie będę korzystać z kodi na Ubuntu 14.1

 

i pytanko do doświadczonych użytkowników posiadam stary dysk WD 80GB na którym aktualnie jest Ubuntu czy warto przerzucić system na  jakiegoś pendrive mam tylko 2.0 USB? ma to sens? czy raczej szukać innego dysku?

 

zadania Ubuntu:

a) zadania multimedialne kodi/spotify/netflix/YouTube

b) serwer ftp/www/ prawdopodobnie serwer VPN / serwer samba

 

zdaje sobie sprawę, że wykorzystywanie w taki sposób starego  dziadka to przesada wiec porady kup NAS czy kup inny komputer mało wnoszą do sytuacji trzeba wykorzystywać sprzęty które się mam pod ręką tym bardziej że zadania serwerowe będą raczej w małym stopniu wykorzystywane .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoja płyta obsługuje procki am3 (bios F6H) można by włożyć po taniości od chińczyków np. athona II x2 270  i tak jak wyżej koledzy pisali gpu pokroju gt720 (ja używam gt630 v2 i też daje radę) i jeszcze jakbyś do tego dorzucił jakiś ssd to była by rakieta;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...