Skocz do zawartości
hauabajda

ok 6500 Praca + gry (intel vs ryzen)

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie bawię się płytą od 15.06 także dopiero dwa dni. Ogólnie to ma sporo ustawień (wg mnie a ja ostatni komp stacjonarny miałem 8 lat temu) i wygląda na to, że spore możliwości. Na razie faktycznie ten RAM Corsair CMK16GX4M2B3000C15 chodzi na D.O.C.P na 2933 MHz i teoretycznie ma mieć timingi 15-17-17-35 (tak jest podane w profilu) ale z jakiegoś względu chodzi (to co widzą programy w Win) na 16-17-17-35. Na razie nie zauważyłem jakichś spadków FPS w grach (pisał o tym @Novice) na tym taktowaniu pamięci. Do tej pory z RAMem za wiele się nie bawiłem ale puszczenie go na 3200 MHz tak z marszu się nie udało, musiałbym się pobawić timingami i napięciem zarówno VRAM jak i SOC. Przetaktowanie procka na razie udało mi się puścić R5 1600 na 3,85 GHz przy napięciu 1,2375 (takie ma standardowe mój procek) i offsecie 0,1125V ale nie wiem dlaczego napięcie podchodziło pod 1,4V (tak raportowało CPU-Z i ADIA64) zamiast trzymać się w okolicy 1,35V. HWmonitor twierdził, że jest około 1,35V więc nie wiem czemu wierzyć. Obecnie mam problem z ustawieniem napięcia procka w trybie MANUAL, gdy to robię to procek zwalnia do 1546 MHz (cpu ratio 15,5) nie wiedzieć czemu. To wszystko robię na BIOSie w wersji 0803 a jest to beta więc może to być tego wina.

 

Obudowa Phanteks Enthoo Pro M PTG, szczerze tak średnio. Nie wiem czy Fractal Design Define S by nie była lepsza.

Daj znać jak go powykręcasz , zobaczymy jak , kiedy i czy  wyeliminują te niedoróbki. insha allah

kupił byś na dzień dzisiejszy coś innego ?

Ja narazie nie będę podkręcał dam trochę czasu na załatanie softui zostanę na razie  przy boxowym chłodzeniu 

, podobno jest dobre, tylko czy na tyle dobre aby wytrzymywał całe dnie renderu ?

 

Define s również brak slotu na napęd, a ten w przypadku pracy domowo biurowej  nieraz jest niezbędny a nie zamierzam się bawić z zewnętrznym.

myslę że pójdę porostu w jakże wychwalaną pod niebiosa przez youtubowtch recenzentów silenium pax m70 i podrasuję ją przeszklonym panelem który można nabyć za 35 zł :P tania, minimalistyczne wzornictwo(przypominam że mamy w języku takie słowo które stało już prawie całkowicie wyparte przez wszędobylski "design"), no chyba ze mi stanowczo odradzicie z jakiegoś względu.

 

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-pax-m70-pure-black-v2-spc135-772816/

 

Podobnie jak ty zmieniam komputer prawie co dekade, wiec zaopatrzę sie w 1080, pewnie czas nie obejdzie się z nimi łaskawie, ale chociaż raz chce sobie sobie pozwolić na porządny zestaw. (oczywiście w granicach rozsądku.) pyzatym taki 1070 msi gaming x kosztuje 2200zł na morelach, a 1080 pheonix 2400zł którego mam na oku i jest dostępny :

https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx1080-phoenix-8gb-gddr5x-256-bit-dvi-hdmi-3xdp-box-4260183363651-957695/

 

myślicie ze to dobra cena za niego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę ponad 2800 zł za tego Gainward GeForce GTX1080 Phoenix 8GB GDDR5X. Czyżby z dnia na dzień tak podnieśli cenę?

 

Zapewne tak, obserwowałem klika kart 1070 i 1080 od msi, w kilka godzin ceny podskoczyły o 400-600 zł... Premiera Vegi może ponoć obniżyć ceny, ale tylko o 100-150 zł. Mocniejszy spadek można liczyć tylko przy tąpnięciu na rynku, albo wejście sprzętu dedykowanego jedynie to wydobywania haszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi  o tą karte w "promocji" :P

myślę ze to dobra cena do jakości na obecną chwilę

https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx-1080-phoenix-glh-8gb-gddr5x-256-bit-dvi-d-3xdp-hdmi-box-426018336-3668-1032335/

 

czy jakiś biegły elektryk podpowiedziałby mi jak z tym zasilaczem do 1080 +r1700 oc do 4.1 ?
550 gold plus czy 600 w  ? czy jakis inny ?
 

Edytowane przez hauabajda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym w ogóle różnią się trzy różne wersje tego Gainward GeForce GTX1080 Phoenix 8GB, taktowaniami? Nie wiem czy to ma dla Ciebie znaczenie ale zauważ, że maksymalna rozdzielczość to 4K (droższa wersja ma większą), chyba trochę mało jak na współczesne karty?

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widocznie ma DP 1.2, które nie mniej jednak wystarczy do 4K/60 lub 1080p/120. Nie wiem czy obłuży jednak bardzo popularne 1440p 144hz. Dobrze że zauważyłeś neo. 

 

a jednak wszystko w porządku

https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort#Resolution_and_refresh_frequency_limits_for_DisplayPort

 

4K/75 i 1440p/165

 

Dziwne bo spec sheet podaje DP 1.3/1.4 ready ale max 4096x2160/60 przez DP, więc DP 1.2

 

http://www.gainward.com/main/product/vga/pro/p00982/p00982_datasheet_87557514eae84ebf.pdf?s=45

 

czyli 1.3/1.4 ready to jak zwykle jakieś marketingowe kłamstwo a nie prawdziwe DP1.4. Zastanawiałem się zawsze czemu te Gainwardy są nieco tańsze od takiego Palita SJS który mam pomimo że to właściwie ta sama karta (to samo pcb i 8 faz) z tym samym chłodzeniem i też z dual biosem. Tu musi być ta różnica,Palit ma 3x DP 1.4 (prawdziwe z 7680x4320/60)

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie ta różnica w max rozdzielczości mnie zaciekawiła, to musiało być przyczyną niższej ceny i jak widać to co mówisz ma sens - albo dostajesz DP 1.4 i musisz dopłacić albo masz DP 1.2 za niższą cenę. A to DP 1.3/14 ready to czort wie co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie wiem. Ogólnie to sprawa wygląda tak, że byłem prawie o krok od zakupu RX 480 nawet pod eGPU, bo ten GTX 660 którego mam nie chce działać na PCIe 2.0 (pod eGPU) a sprawdzałem na innych kartach i nie było problemu (zwłaszcza AMD działały na PCIe 2.0). Tylko jak już miałem kupować to było blisko do premiery serii 500, więc postanowiłem poczekać na RX 580, międzyczasie zdecydowałem się też na zakup kompa. No ale niestety teraz na rynku GPU jest niezłe zamieszanie więc na razie skazany jestem na GTX 660.

 

Sprawa jest taka, że na razie mam stary monitor (sprzed 8-10 lat) jeszcze 4:3 1280x1024 75 Hz --> HP LP1965, na tamte czasy był wypadem ale teraz już odbiega od standardów (zwłaszcza formatem i rozdzielczością). Dlatego na razie RX 580 to pewnie i tak jest overkill do tej rozdzielczości.

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jakiś biegły elektryk podpowiedziałby mi jak z tym zasilaczem do 1080 +r1700 oc do 4.1 ?

550 gold plus czy 600 w  ? czy jakis inny ?

 

 

Biegłym elektrykiem nie jestem :D ale uważam, że do jednej karty, biorąc pod uwagę to co pokazują portale na temat poboru prądu, wystarczy dobrej klasy 500W.  600-700W to sporo nawet do przyszłej rozbudowy zakładając tendencję do obniżania poboru prądu. Zależy ile kasy masz. Mniej watów a lepszej jakości te waty jak dla mnie. Kup najlepszy na jaki Cię stać.

;)

 

https://www.techpowerup.com/reviews/?category=Power+Supplies&manufacturer=&pp=10000&order=date

 

Ja korzystałem trochę z powyższych testów na techpowerup.

 

Fajny jest np: Seasonic Platinum Series Fanless 520 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/zasilacz-evga-supernova-550-g2-i6842704751.html

 

Była fajna okazja, ale już się Komputronik skapnął, że za tanio sprzedawał. Tak czy inaczej EVGA SuperNOVA G2 550 W to najlepsze co możesz kupić w cenie poniżej 400 zł. Z tego co przeglądałem różne informacje i testy to do pojedynczej karty graficznej raczej starczy na jakiś czas.

 

Edit: Na stronie Komputronika EVGA SuperNOVA G2 550 W jest ciągle za 349 zł, radzę się spieszyć, bo wszędzie indziej już ponad 400 zł i ta cena na Komputroniku może długo nie potrwać!

Edytowane przez neoHannibal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam po krótkiej przerwie,

w związku z obecną sytuacja  postanowiłem jak wielu ludzi - dać sobie spokój z kupnem "dziesięć osiemdziesiątki" i zastąpieniem jej czymś  zbliżonego wydajnościowo z hdmi do integry.(np gt730 tak aby dało sie obsługiwać viewport - chyba  muszę a wszytko będzie lepsze niz mój gt 630m) a coś lepszego kupie sobie za kilka miesięcy.

w zamian za to doinwestowałem w większą ilość ramów,  szybszy dysk, przekonałem się do obudowy bez napędu ale dalej szukam czegoś fajnego do 300 zł

http://www.morele.net/inventory/info/KZdJ5H/

tylko nie wiem czy ten dysk m2 to nie przerost formy  nad treścią :P
i czy napewno  gt 730 - jakie polecacie karty graficzne dla amdowców bez integy na ciężkie czasy ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę minie zanim za spadkiem ceny kryptowalut pójdą spadki ceny kart z czasu sprzed fazy na ethereum, lukę po górnikach zapełnią zwykli użytkownicy których wstrzymaly zaporowe ceny, i wydaje mi się ze tak dlugi decicyt produktu zaskutkuje zawyzaniem cen przez sklepy. Chociaż na horyzoncie mamy vege zobaczymy

 

Na dzień dzisiejszy warto chyba jeszcze przeczekać na słabym GPU który wyświetlał będzie viewport

w moim przypadku liczy się moc cpu który może zarobi przez ten czas renderami na gtxa;)

Jednak resztę blaszka najlepiej kupić przed jesienią bo zawsze kurs $ idzie w górę pod koniec roku

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...