Skocz do zawartości
TechBoardPL

Modernizacja PC za 400zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was serdecznie. Z racji tego, że mój komputer, już nie wyrabia, i wszystko trwa za długo. Postanowiłem go zmodernizować. W codziennym użytkowaniu tragedii nie ma, lecz rendering trwa zbyt długo, no i czasem zaczyna brakować RAMu (Chrome ;-)). A w Unity3D wcale nie jest lepiej

O graniu nie wspomnę bo i tak grywam w starsze mniej wymagające gry, i o dziwo tu jest w porządku.Więc mając ścisły budżet max 400zł chciałbym usprawnić ten komputer. Zastanawiam się czy tylko zmienić procesor i dołożyć RAMu, czy pójść dalej i zmienić platformę na coś lepszego niż leciwe LGA775, które jest fajne, ale do czasu.

 

Moja konfiguracja jest następująca:
CPU Pentium E6600 3,06GHGz@3,7GHz
MB Asus P5QD Turbo
RAM Geil Ultra DDR2-800 (PC2-6400) 2x1GB
GPU Inno3D GTX 260 Freezer X2
HDD WD Blue 500GB
PSU be quiet Pure Power L8 600W
CASE Cooler Master Wave Master
Coller SPC Spartan 3 LT HE1012

 

Nie wiem czy w tym budżecie da się sensownie podziałać, a nowego kompa, dopiero będę składać na koniec roku.  A z tym muszę sobie jeszcze jakoś radzić. Myślałem wstępnie o drobnej zmianie ale kusi mnie zmiana na starsze już procki i3 lub i5. pod 1156/1155

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzęt to już zabytek i nie ma sensu nic w niego ładować. Można kupić dysk SSD np Samsung 850 EVO 250GB i zainstalować na nim system. Ew sprzedać wszystko prócz dysku HDD, obudowy i zasilacza oraz GPU. Czyli płyta procesor i ram. I kupić jakiś zestaw z Allegro typu H61 + i5 2400 + 4GB DDR 3.

Ja osobiście bym został przy kupnie SSD i potem go przełożył do nowego kompa. Mniej na tym stracisz. Zwłaszcza ze za obecny procesor, płytę i Ram dostaniesz grosze o ile ktoś się chętny znajdzie. 400 zł to za mało by coś tu usprawnić po za dokupieniem 2GB Ram i mniejszego dysku SSD 120/128 GB. Już lepiej wziąć od razu 250GB i czekać z wymiana na coś konkretnego.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coż przydało by się i RAM dołożyć i SSD, ale to nie za 400zł.

Jak zwykle nie ma info jaki system.

Jak win7/win10 to mam nadzieję, że 32bit, wtedy 2x512GB DDR2 (używka grosze) + 256GB SSD.

Jak Win7/10 64bit to 2x1GB DDR2 + 256GB SSD.

Nic innego nie ma sensu ekonomicznego. Choć optymalnie w przypadku Win 10 64bit było by 8GB RAM (win 10 ładnie zarządza RAM) + 250GB SSD, no ale trzeba by 4x2GB DDR2, a to już trochę kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dysk SSD by tu pomógł i dokupienie RAM też coś  da. Ale czy warto tego nie wiem bo nie korzystam z tego softu .

 

Jak tak bardzo chcesz to masz na allegro i5 2400 w cenie ok 270 zł i do tego płyty na Socket 1155  w okolicach 70-100 zł. To i tak za mało bo zostaje jeszcze dokupienie RAM i opłaty za wysyłki.   Ew sprzedaż tego co masz czyli płyty i procka. Sama płyta to koszt hmm  100 zł, procek jakieś 30 zł. Pamięci to też jakieś groszę. Załóżmy że za te 3 części (licząc 2x1GB DDR2 jako jeden) dostaniesz ze 170 zł . Czyli i5 2400 270 zł + Płyta na socket 1155 100 zł co daje jakieś  370 zł. Zostaje Ci 30 zł z tych 400 + ew ok 170 za części obecne czyli sama płyta P5QD + E6600 + ten ram DDR2.    Masz więc w teorii wolne 200 zł na RAM i ew. chłodzenie jakieś.  

 

Będzie cięzko IMO. 

 

 

Przykłady:

 

Płyta

 

http://allegro.pl/plyta-gowna-msi-ms-7728-core-i3-i5-i7-ddr3-s-1155-i6127914835.html

 

Procesor

 

 

http://allegro.pl/intel-i5-2400s-2-5ghz-up-3-3ghz-s1155-gw-12m-fv-i6855662006.html

 

Pamięć

 

http://allegro.pl/kingston-ddr3-4gb-pc3-10600-1333mhz-intel-oraz-amd-i6874158477.html

 

 

EDIT: 

 

Dobra chłodzenie powinno pasować które masz. 

 

Razem za te 3 części na socket 1155 wyjdzie ok 430 + do tego koszty wysyłek. Sam się zastanów czy warto. Ja tam bym został przy kupnie SSD i czekał na nowy sprzęt. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz plusa za ram geila chodza bez problemow

 

jednak taniej byloby kupic jakiegos poleasingowego della niz pakowac w ten zabytek a co do kupowaniu ramu ddr2 to popytaj po ludziach na 99% dostaniesz za darmo (tylko pamietaj ze dla wielu mobo kosci 1gb byly maksimum) a co do twoich 400zl to kup iridium pro 240 na sata 2 bedzie chodzil ok 200-220 zarowno w zapisie jak i odczycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra tak rozmyślam, iż do połowy grudnia itak ten mierny PC musi po prostu mi wystarczyć, jakiś poleasingowy dell, hp raczej odpadają ze względu na zasilacz. Skoro mam te 400zł to wpadł mi do głowy pomysł dokupić tylko SSD i zamienić procesor na Q6600, bo chodzą za grosze, a RAMU dołożyć ile się po prostu da bo też drogi nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra tak rozmyślam, iż do połowy grudnia itak ten mierny PC musi po prostu mi wystarczyć, jakiś poleasingowy dell, hp raczej odpadają ze względu na zasilacz. Skoro mam te 400zł to wpadł mi do głowy pomysł dokupić tylko SSD i zamienić procesor na Q6600, bo chodzą za grosze, a RAMU dołożyć ile się po prostu da bo też drogi nie jest.

Jak się zmieścisz w swojej kwocie to jak najbardziej. RAM-u by nie żałował. Choć to zależy od systemu. Znów nie napisałeś jaki i czy 32bit czy 64-bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ze 4GB by się przydały tu łącznie. Może być ten Q6600. Coś tam pewnie da, bo to jednak 4 rdzenie. Tylko nie wiem jak aplilacje to wykorzystają. Więcej tu moze dać dołożenie RAM'u i zainstalowanie systemu na SSD. To że SATA II to nic nie znaczy. Czasy dostępu, i odczyty będą i tak o niebo lepsze od zwykłego dysku HDD. Do tego stara platforma dodatkowo potęguje problem zaumulania. To że niektóre gry działają dobrze to nic nie znaczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q6600 pomoże w responsywności systemu, przeglądaniu net-u, enkodowaniu wideo itd.

Niestety jeśli grasz w starsze gry, to jak go nie puścisz odpowiednio wysoko, to będzie gorzej jak twoje Pentium E6600 3,06GHGz@3,7GHz.

Ze względu na 2 x tyle cache na core w Q6600 vs E6600, co lubią gry, to pewnie musiał by chodzić minimum na 3.2GHz, aby był porównywalny z twoim w starych grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy uruchamiasz aplikację 2 wątkową, np. grę i przy Q6600 2 core leżą na 0% obciążenia, to ich cache też nie pracuje. Wtedy zostaje Ci dla tej gry porównanie. Pentium E6600 z 2MB cache i 2 core z Q6600 z 4MB cache, czyli jest x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, rozumiem, co miałeś na myśli.

Aplikacja jednowątkowa będzie miała 2x tyle kaszy do dyspozycji. System jednak już zrobi użytek z całego cache, bo to multum aplikacji. Inna sprawa, że decydujący wpływ na wydajność będzie miała nie ilość cache a sama architektura. 

 

W temacie, za 400 zł to kombinowałbym i3 2120 + mobo + 8-16GB ramu.

 

Ewentualnie i3 2120 + mobo + 8GB ram + ssd 120GB - najlepsza opcja, jednak wymagająca dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6879975252

godzisz się na taką płytę główną... masz w miarę szybki proc... 4GB ramcu...

sprzedajesz to co zostanie... między 100-120 zł na olx można wyrwać 120GB SSD... i wsio ryba zero filozofii...

Edytowane przez meilbox
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...