Skocz do zawartości
Okoosiem

Kupić nowy czy naprawić laptop ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowym użytkownikiem na tej stronie.

Jestem w posiadaniu od 6 lat laptopa Acer Aspire 5742G-5463G50Mncc z systemem operacyjnym Windows 7 Home Premium 64-bit. Procesor Intel® Core i5 CPU M460 @ 2.53GHz, karty graficznej Nvidia GeForce GT 420M i ramu 3Gb.

Znalazłem się na tym forum ponieważ potrzebuje porady/pomocy w sprawie mojego laptopa. Z 3 lata temu wstawiając z krzesła pociągłe mój  laptop co doprowadziło do upadku na prawy dolny róg laptopa. Miałem podpięty kable USB który przy upadku uszkodził mi port USB (ułamała się mi ta plastikowa część w środku). Po upadku nie stwierdziłem większych uszkodzeń. Po pół roku zaczęły mi wyskakiwać paski na ekranie (możliwe że uszkodzona taśma matrycy lub matryca nie wiem dokładnie). Dalej idąc poszło mi drugie USB znajdujące się obok popsutego wcześniej USB (nie reaguje na podpięcie, np. myszki lub pendriva) .Kolejny był napęd CD nie chce czytać płyt, czasami podczas włączania laptopa otwiera się i nie chce się zamknąć. Po wciśnięciu przycisku na napędzie nie otwiera się. A teraz popsuł mi się przycisk D na klawiaturze raz działa raz nie. Mam pytanie do was czy opłaca mi się naprawa czy kupno nowego laptopa ? Jestem młodą osobą i najczęściej używam laptopa do grania. Proszę o skrupulatną odpowiedź. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy te popsute USB są bezpośrednio na płycie głównej czy na taśmie.

Jeśli na taśmie, to za kilka złotych na Allegro kupisz części z demontażu.

Jeśli USB były bezpośrednio na płycie głównej, to raczej nie ma sensu dalej kombinować.

 

Klawiaturę, taśmę LCD za kilkanaście złotych kupisz na Allegro.

Napęd sobie odpuść i tak pewnie z niego nie korzystasz.

Jak cię wysuwanie denerwuje, to go wymontuj i może zaślepkę jakoś na kropelkę przymocuj, żeby dziura nie straszyła. Ewentualnie drugi dysk w adapterze.

 

W optymistycznym wariancie za 80zł możnaby zreanimować sprzęt, pod warunkiem, że USB jest na taśmie.

 

Jeśli patrzałem na dobre zdjęcia, to dwa prawe porty USB są na taśmie, więc prosta sprawa.

 

Przy okazji takiej modernizacji warto zadbać o aktualizację do Windowsa 10, dopóki asystent działa

Edytowane przez maker3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1 trzeba zacząć od odpowiedzi w co gramy, jak w starsze tytuły to OK.

Wstępnie trzeba by ogarnąć taśmę matrycy ( gość ma też nepęd na GW za 10 zł ) lub matrycę ( tu już pytanie czy jest sens, bo matryca to koszt ok. 200 zł ), USB jest raczej na taśmie w 5742G ,  . Klawa kosztuje z przesyłką ok 30 zł. Jeśli zrobimy to sami to "optymistycznie" może wyjść -faktycznie- niedrogo. Równie dobrze możemy też wtopić kaskę za taśmę i przesyłkę ( bo od tego trzeba zacząć ), ale to w sumie mała kwota. Sprawdziłbym również na starcie kondycję dysku , choćby poprzez CrystalDiskInfo + przy demontażu wyczyszczenie + nowa pasta.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej napisałem co by było trzeba ( z linkami ), ale jeżeli dasz ten laptop na serwis- nie zdziw się jak zapłacisz od 200 do 300 zł. Chyba , że tylko sama diagnostyka taśmy ( ale to i tak ~100 pójdzie ). Jeżeli go ogarniesz sam =jak najbardziej warto próbować.

 

Nowy laptop- na którym -w miarę pogramy- to jednak już koszt rzędu 2600 wzwyż :(

Jakiś np: Acer 7200U + 940MX... 7500U 950

7200U GTX950

Lenovo bez systemu

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz i5 1st gen... mamy 7th gen.. radziłbym wymianie.

 

wszystko rozbija sie o $$ ile masz

 

jeden z najtańszych laptopów z 1050ti (taki jak desktop) https://dreammachines.pl/pl/configurator/G1050Ti-15PL17 ale to koszt w okolicy 3900zł (ale ma dobry cpu i gpu, a dodatkowo ssd i hdd)

 

w wieska 3 pociagnie bardzo ladnie w medium/high a cała reszte co napisałeś bez zająknięcia

 

w odróżnieniu od Phill76 odradzam do grania procesory z serii U i grafiki typu mx - niestety miałem styczność.

 

podaj budżet jaki masz to może uda sie pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie budżetu dokładnego nie mogę podać ponieważ muszę ustalić ile rodzice dołożą mi do moich pieniędzy to już stworze wtedy nowy post/artykuł . Naprawa gdzieś na oko 300 zł z waszego punktu widzenia.

Edytowane przez Okoosiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności trzeba określić, czy problem matrycy/USB, to jest problem taśmy. Bo jeśli to nie taśmy, a padła matryca lub GPU, albo chipset i dlatego padają USB, to sobie daruj. Dodatkowo ponieważ jest uszkodzony mechanicznie, to bardziej skłaniał bym się na wymianę, jeśli są środki. Jak nie ma, to musisz go rozebrać i po sztuce sprawdzić wszystko co nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planowałeś oddać do serwisu, a nie samemu wymieniać, to od razu sobie daruj, bo serwis cię oskubie.

Co innego samemu wymienić sobie USB za 10zł, a co innego płacić za usługę serwisową połowę wartości laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planowałeś oddać do serwisu, a nie samemu wymieniać, to od razu sobie daruj, bo serwis cię oskubie.

Co innego samemu wymienić sobie USB za 10zł, a co innego płacić za usługę serwisową połowę wartości laptopa.

Sorry ale scyzoryk mi sie otwiera...  W nos sobie wsadz takie teksty.

Nie, serwis go raczej nie oskubie. Serwis raczej wezmie pieniadze, w zamian za naprawe i swoja wiedze oraz aby sfinansowac posiadane (drogie zazwyczaj) narzedzia, czynsz w lokalu w ktorym sie znajduje i pracownika, no i zeby zaplacic od tego dochodowke z nadzieja ze zostanie na chleb. Nie mowiac o czasie, gdzie trzeba spedzic nad takim laptopem 1-2 roboczogodziny zamiast w tym czasie skonfigurowac WLAN w jakiejs firmie i zainkasowac 10x tyle co kolega zaplaci...

 

A do autora, idz za radami Phill76, nic dodac nic ujac tutaj. Bardzo fajne odpowiedzi jak na nowego usera. Az milo patrzec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie było moją intencją mówienie, że cennik będzie nieadekwatny do robocizny i kosztów.

Wręcz przeciwnie, zdaje sobie sprawę, że jest z tym dużo babrania i dlatego chciałem zaznaczyć, że skoro cena laptopa jest minimalna, to wtedy po prostu się nie opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...