Skocz do zawartości
Torment0

Core i7 4790k - wysokie temperatury, czy wszystko w normie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem z tym procesorem. Komputer był kupowany jakieś 2,5 roku temu, więc już nie najnowszy, po tym czasie postanowiłem go trochę wyczyścić w środku, zmienić pastę, ogólnie podłubać. Po zakończonym zabiegu, postanowiłem sprawdzić temperatury w occt, prime95 i jakiejś grze, bo w sumie nigdy tego nie robiłem, więc nie wiem czy problem był zawsze, ale do rzeczy. W occt po 3,5 minuty wywala błąd bo przekroczone 88 stopni, w prime95, na jakieś 4 min musiałem wyjść z pokoju i gdy wróciłem, widzę na jednym rdzeniu 100 stopni, natychmiast wyłączyłem test. Podczas gdy przeglądam internet, albo nic się nie robi temperatury wynoszą 30-36 stopni, czasami  i 28, powiedział bym że w normie, 30 minut spaceru po Novigradzie w Wiedźminie 3 daje maksymalnie 74 stopnie na jednym z rdzeni. W ciągu tych 2,5 roku nie zauważyłem nic niepokojącego. Płyta główna to MSI Z97 Gaming 5, pamięci  2x 4GB G.Skill 2133 MHz CL9, Karta MSI 970GTX, zasilacz Seasonic X series 660W, no i chłodzenie Dark Rock 3 z pastą Ceramique 2, wszystko w obudowie Fractal Design Define R4, jednym wentylatorem 140mm na górze, jednym z tyłu i jednym na przodzie, Windows 7 Home 64 bity. Procesor kiedyś podkręciłem na stałe na 4500Mhz, obecnie jest na normalnych ustawieniech, nie podkręcany, dodam jeszcze że nie potrzebnie może aktualizowałem bios płyty głównej do najnowszej wersji. Na chłodzeniu na miejscu styku z procesorem, pod odpowiednim światłem widzę małe rysy, pewnie po wycieraniu ręcznikiem papierowym starej pasty, może tu jest problem? Ogólnie moje pytanie jest takie: czy to jest w normie, wiem że te procesory się grzeją, jak na mnie to coś jest nie tak. Czy w ogóle coś z tym robić? Sprawdzałem montaż chłodzenie, fakt, mam drewniane łapy, ale wszystko robiłem wolno i starannie, więc myślę, że jest dobrze zainstalowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie temperatury w pomieszczeniu ? 74 stopnie w novigradzie, na jakiej grafice i monitorze, czy cpu jest wtedy obciążony na 60,80 czy 100% ? I przede wszystkim czy masz równe temperatury na wszystkich rdzeniach bo jak amplituda jest duża to albo pasta źle nałozona albo problem z "glutem" który odprowadza ciepło z rdzeni na odpromiennik (IHS).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu ciężko powiedzieć, ale tak koło 25 stopni, ogólnie dwa tygodnie temu przed tymi upałami, temperatury procesora były te same, ciężko mi też uwierzyć by to miało wpływ, znaczy się raczej nie przez to, procesor rozgrzewa się w 3 minuty do prawie 90 stopni. Grafice, znaczy karcie czy ustawieniach?:D ustawienia oczywiście na uber, wszystko na maksa w 1080p, bez HairWorks. Monitorze? Też nie czaje? Monitor zwykły samsung 24 cale:D Czy monitor temperatur? Jeśli tak to Real temp i to co jest w occt. Obciążenie procesora podczas gry w wiedźmina dochodzi do 50%, może jak by dłużej pograć więcej by było w innych grach na razie nie mogę sprawdzić bo nie mam zainstalowanych, a i czasu nie ma na to. Ogólnie temperatury podczas gry trzymają 60-65 stopni. Różnica między najchłodniejszym, a najcieplejszym rdzeniem to 5 stopni, czasem mniej, 4-3 stopnie. Pasta była aplikowana metodą na krzyż, obecnie jest rozprowadzona po całym procesorze.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh

daj jeden glut na środek i dociśnij powoli i dokładnie chłodzeniem, potem równomiernie dokręcaj po kilka obrotów każdą stronę. pasta nie jest jakaś stara ?

btw. kilka stopni w górę w pomieszczeni może mieć duzy wpływ na temperatury cpu. to nie jest tak że jak przy 20 stopniach w pokoju masz 50 na rdzeniu to przy 30 masz 60. U mnie wychodziło gdzieś 65 w grach w chlodnym pokoju i nawet do 85 w gorącym.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, nie pomyślałem. Pasta faktycznie może być stara. Z jakieś 2 lata w tubce, a druga rok. Kupię nową, zobaczę, pobawię się też montażem i obczaję podlinkowany temat, niedługo urlop to będzie czas na to. Jakąś pastę polecasz, czy w sumie nie ma to dużego znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bq dc1

 

 

Torment0, dnia 01 Sie 2017 - 19:26, napisał:
Kurczę, nie pomyślałem. Pasta faktycznie może być stara. Z jakieś 2 lata w tubce, a druga rok

 

 

 

Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statue.j

 

Nie wiem jaką konsystencję miała dwuletnia pasta jak ją nakładałeś że cie to nie zastanowiło czy jednak powinienem. Sam wiem że próbowałem kiedyś czegoś takiego z 1.5 roczną pastą thermalright i okazało się że coś o konsystencji przedwczorajszej kluski jednak nie nadaje się zbyt dobrze do nakładania na CPU.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem czy taka tragedia jest z pastą, nakładałem ~2 letnią pastę na 4590 z podpisu i mam 55*C w stresie(po 2 latach od nałożenia) przy temperaturze pomieszczenia 25*C, rozumiem, że co rok zmieniasz pastę na procku? no bo przecież na procku z dostępem do tlenu zapewne starzeje się szybciej niż w zamkniętej tubce?

 

a tak w temacie: jak odkęciłeś do stocku procek to z napięciami zrobiłeś to samo? być może zostały te "do OC"?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widzisz różnicy między pastą w tubie a rozprowadzoną na CPU cieniutką warstwą ? ani między i5 3.7GHz a i7 4.4GHz ? 55 "w stresie" ? I czy wg. ciebie to każda jest taka sama, skoro ty nałozyłeś starą  i nie masz problemów to nikt nie bedzie miał ? 

 

czyli masz inny,sporo wolniejszy cpu i zupełnie inną pastę ktorą nałożyłeś po 2 latach (żeby na tym oszczędzać ?) w takim razie jego 1-2 letnia pasta na pewno była dobra do nałozenia na 4790K ?

Może załóż tu rubrykę "Janusz radzi"  :biggrin:

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką konsystencję miała dwuletnia pasta jak ją nakładałeś że cie to nie zastanowiło czy jednak powinienem. Sam wiem że próbowałem kiedyś czegoś takiego z 1.5 roczną pastą thermalright i okazało się że coś o konsystencji przedwczorajszej kluski jednak nie nadaje się zbyt dobrze do nakładania na CPU.

 

vs

 

 I czy wg. ciebie to każda jest taka sama, skoro ty nałozyłeś starą  i nie masz problemów to nikt nie bedzie miał ?

 

masz rozdwojenie jaźni czy jesteś hipokrytą?

 

rozumiem, że napisać "Ty" z dużej litery to już nie łaska bo przecież szacunek dla kogoś kto ma inne doświadczenia jest niemożliwy na forum

 

i nie, nie oszczędzałem na paście a z braku pamięci przy zamawianiu sprzętu musiałem polegać na tym co mam pod ręką bo okoliczny sklep komputerowy nie miał nic na stanie a, że po złożeniu kompa działa do tej pory prawidłowo to i nie chciało mi się tego rozbierać

 

wracając do tematu bo postów bez sensu pisać mi się nie chce:

jak już sprawdziłeś napięcia i przyleganie coolera to ewentualnie przegląd przewiewu w obudowie, być może któryś wentyl niedomaga i się wszystko dusi?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam się nie czepiam jak piszą inni bo sam nie dbam za bardzo o interpunkcję, to samo powinnna zrobić osoba która rozpoczyna wszystkie zdania od małej litery.

twoje "inne doświadczenia" tak jak mówiłem to jest "zjadłem sałatkę co siedzi od wielkanocy i nic mi nie było więc twoja też jest zupelnie w porządku". jak ja piszę że niektóre pasty się nie nadają to się nie nadają, skąd to wiem - bo sprawdziłem. Nałożyłem taką ktora wyglądała mi na starą żeby się przekonać i wyszło że jest do bani, nie wiem czy muszę ci się z tego więcej tłumaczyć niż już napisałem.

 

twój cpu jest dużo bardziej energooszczedny i na dodatek chodzi na ramach 1333MHz więc pewnie 1.5v, porównywanie twoich rezultatów z 4790K na xmp 2133 cl9 z zupelnie inną pastą jest głupie.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, takie porównanie by było co najmniej dziwne, dlatego nie porównywałem tych zestawów a jedynie odniosłem się własnymi doświadczeniami z pastą do Twoich, być może gdybym nie napisał "55*C w stresie" a zamiast tego "temperatury w normie" to by to może było łatwiejsze do przeczytania ze zrozumieniem. Nadal nie zauważasz, że Twoje doświadczenie też napisałeś na zasadzie: "zjadłem sałatkę co siedzi od wielkanocy i nic mi nie było więc twoja też jest zupelnie w porządku" i do tego dodałeś obrazek z internetów, swoją drogą mało uprzejmy w stronę autora tematu. Nie twierdzę, że wiek pasty niema wpływu na jej wydajność a jedynie, że w moim przypadku niema wielkich różnic.

(Spójrz, nawet duże litery się znalazły, zostałem nawrócony. :) )

 

(PS: a wystarczyło napisać: "Być może Twoja pasta lepiej zniosła starzenie ale nie jest to regułą i różne pasty mogą się zachowywać w różny sposób jak np w moim przypadku" - widzisz? od razu milej się czyta ;])

 

do Autora tematu:

Sprawdź te podstawowe rzeczy o których było pisane i napisz o efektach. Różnice temp. na rdzeniach nie są tragiczne i delida bym nie robił, zwłaszcza, że nie kręcisz

- sprawdź osadzenie coolera

- sprawdź czy nie nałożyłeś za dużo pasty (przy okazji możesz nałożyć nową dla spokojności)

- sprawdź bios - może coś poszło nie tak przy aktualizacji i masz zbyt wysokie napięcia

- przewiew w budzie - przy sprzątaniu może odłączyłeś jakiś wentylator od cyrkulacji powietrza?

 

Ewentualnie "ten typ tak ma" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe , że płyta podaje duże Vcore.

P.S. Moja np: dla ustawień "stock" daje do nawet ~1,28 [V] Vcore ; a 1,19 [V] mam-ręcznie ok- dla 4.4 all core ( płyta podbija do 1,21 ; wiem , że CPU "lipa"-Vietnam )

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę, że dyskusja się rozpoczęła. No cóż, zamówię nową pastę i sprawdzę montaż chłodzenia. Jeśli chodzi o wentylatory to moim zdaniem wszystkie działają jak trzeba, podłączone do regulatora w obudowie. Ogólnie,  w podkręcaniu procesora może nie jestem zielony, ale na pewno mało doświadczony, oglądałem wiele poradników i ogólnie miałem wszystkie napięcia i zmienne, na kartce napisane i tak sobie podkręciłem do 4500Mhz, grałem w wiedźmina, crysis 3, bf4, nigdy nic się nie działo, więc chyba dobrze, testów taki ciężkich nie robiłem. Potem nie grało się to po prostu dałem w biosie na ustawienia fabryczne i tyle, jedynie pamięci na te 2133. Vcore, gdzie to sprawdzić? W occt jest cpu vcore, podczas obciążenia wynosi 1.22V, o to chodzi? Czyli tak, jak będzie nowa pasta to wymienię, (tak myślę teraz, że może za dużo jej dałem), no i te napięcie zmniejszyć, rozumiem że w biosie na sztywno dać, np te 1.19V i zobaczyć się dzieje?

 

A w tym occt, ile ten test powinien trwać, by mieć pewność, że jest ok?

Edytowane przez Torment0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paste kupuje się w mniejszych ilościach, chyba że często się ją zmienia. Po pewnym czasie zmienia konsystencję  i traci swoje właściwości. Pamiętaj że pasta nie tylko ma za zadanie przewodzić ciepło tylko głównie  uszczelnić  mikroszczeliny  między IHS, a podstawką Radiatora.  Sprawia to że jest większa powierzchnia  przewodzenia ciepłą. Dlatego nakłada się cienką warstwę. Jak nakładać  to masz na Youtube masę poradników.  Kup małą tubkę np MX-4  i nałóż na nowa, ale przedtem usuń  całkowicie starą.  

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam i7-4790K  i w teście OCCT mam max 80 stopni w te upały.

W Wiedźminie 3 , miasto Novigrad, użycie procka dochodzi do 90% i temp max 69 st. na najcieplejszym rdzeniu. Też mam małe rysy na IHS, odpowiednia pasta termoprzewodząca wypełni takie luki. Także tempy w grach są OK i nie ma co się przejmować.

 

W programie OCCT czy PRIME 95, jak masz włączony w UEFI płyty głównej tryb ADAPTIVE lub OFFSET, to pod obciążeniem napięcie skacze w kosmos, jest dużo wyższe niż to co ustawiasz w UEFI, stąd mógł wystąpić taki efekt z temperaturami jaki miałeś. Tymi programami testuje się stabilność procesora po OC tylko w trybie MANUAL/OVERRIDE, gdzie wymuszone jest stałe narzucone napięcie i płyta nie doda nic od siebie. Obserwując zachowanie swojego egzemplarza to Ty z VCORE 1.22V na 4,5GHZ wskoczyło ci spokojnie VCORE 1.3V lub wiecej w trybie OFFSET/ADAPTIVE podczas testów, a to już grzeje mocno procka.

 

Pobierz i przetestuj stabilność kompa programem Real Bench, który nie podbija napięcia sztucznie, a testuje procesor realnymi zadaniami.

Dorzuć któryś z poniższych programów i obserwuj jak się rozwija sytuacja.

 

Do sprawdzania temperatur najlepszy jest HWMonitor lub Real Temp.

Do sprawdzania wszystkich parametrów procesora na bieżąco program CPU-Z oraz HWINFO 64.

Edytowane przez Vullcan81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokój jest nasłoneczniony, a 4 wentyle w budzie przykręcone na 7v bo zdecydowanie preferuję ciszę. Z lepszym ciągiem powietrza zbiłbym parę stopni, ale naprawdę lubię ciszę, a żona jeszcze bardziej jak śpi obok kompa:)

Edytowane przez Vullcan81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...