Skocz do zawartości
LPKorn3324

zwiększenie zasięgu modemu WiFi przez router

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy z konfiguracją modemu WiFi z routerem, sprawa wygląda następująco:

Otrzymałem od mojego dostawcy neta INEA modem bezprzewodowy Alcatel G-241W-A, który zamontowano mi na poddaszu (szeregowiec) ze względu na światłowód, który tam developer pociągnął. Łącze to 150/15 Mb/s. Na wstępie montażysta z powiedział, że jak chcę po WiFi korzystać z neta to muszę i tak dokupić router, bo ten modem jest za słaby i nie przejdzie mi sygnał przez wszystkie ściany. Miał rację. Piętro niżej prędkość neta to ok 10-15 Mb/s, a na parterze w zasadzie ledwo nawet łączy z modemem, prędkość ~2 Mb/s. Po kablu jest tak jak fabryka dała - 150 Mb/s.
Ok, trudno pomyślałem i kupiłem polecany router ASUS RT-N18U. I tutaj pojawiły się problemy. Podłączyłem go zgodnie z tym jak w broszurze napisano, czyli:
W modemie w porcie LAN1 podpiąłem przewód, który idzie do złącza "internet" w routerze. Następnie w routerze jeszcze w porcie LAN1 podpiąłem kabel, który idzie do stacjonarnego PC. Konfiguracja w przeglądarce, niby wszystko prawie automatycznie poszło i klops. Owszem router stworzył nową sieć bezprzewodową, niestety działa ona niemal z taką samą prędkością jak ta siana przez modem. Co więcej modem dalej podaje sygnał wifi , osobny względem routera.
Pomyślałem, ok na modemie jest przycisk, który wyłącza sieć bezprzewodową to nie będzie sygnał dublowany. Pudło. Router dalej ma żałosną prędkość.
Wyczytałem gdzieś, że w tym wypadku modem powinien działać w trybie "BRIDGE" tak by sygnał przewodowo/bezprzew. wysyłał tylko i wyłącznie router. I ok, wyszukałem w panelu sterowania alcatela opcje dla każdego portu LAN od 1 do 4 i tam wychodzi, że LAN4 już automatycznie jest ustawiony w tryb bridge. Podłączyłem w takim razie router nie przez LAN1 tylko LAN4 i kicha ponownie. Owszem router połączył się z modemem, skonfigurował się lecz nie ma neta - żółty trójkąt na ikonie zasięgu i koniec. Stąd nawet nie wiem czy ta opcja bridge cokolwiek by dała. Jakieś sugestie ogólnie na rozwiązanie problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprowadził, ale to niewiele zmienia. Owszem, jak ustawiłem router w salonie na parterze to siłą rzeczy wifi jakie sieje mi asus jest zdecydowanie lepsze (realnie ~100 Mb/s, zresztą komp stoi 50 cm od niego więc nie mogło być inaczej), jednak to wciąż nie jest maks (a niby ten router bez problemu powinien sobie z tym poradzić), a dwa gorsze, że na piętrze internet jest już słabiutki nawet czerpiąc sygnał z asusa do pokoju, który jest dosłownie nad nim/salonem. I to jest dziwne bo jak to możliwe że bdb router nie może sobie poradzić z przejściem jednego sufitu z pustaków ceramicznych. To w bloku jak mieszkałem i miałem jakiegoś tp linka za 60 zł sygnał był lepszy, a do przejścia były dwie żelbetonowe ściany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, trudno pomyślałem i kupiłem polecany router ASUS RT-N18U. I tutaj pojawiły się problemy. Podłączyłem go zgodnie z tym jak w broszurze napisano, czyli:

W modemie w porcie LAN1 podpiąłem przewód, który idzie do złącza "internet" w routerze. Następnie w routerze jeszcze w porcie LAN1 podpiąłem kabel, który idzie do stacjonarnego PC. Konfiguracja w przeglądarce, niby wszystko prawie automatycznie poszło i klops. Owszem router stworzył nową sieć bezprzewodową, niestety działa ona niemal z taką samą prędkością jak ta siana przez modem. Co więcej modem dalej podaje sygnał wifi , osobny względem routera.

Pomyślałem, ok na modemie jest przycisk, który wyłącza sieć bezprzewodową to nie będzie sygnał dublowany. Pudło. Router dalej ma żałosną prędkość.

Wyczytałem gdzieś, że w tym wypadku modem powinien działać w trybie "BRIDGE" tak by sygnał przewodowo/bezprzew. wysyłał tylko i wyłącznie router. I ok, wyszukałem w panelu sterowania alcatela opcje dla każdego portu LAN od 1 do 4 i tam wychodzi, że LAN4 już automatycznie jest ustawiony w tryb bridge. Podłączyłem w takim razie router nie przez LAN1 tylko LAN4 i kicha ponownie. Owszem router połączył się z modemem, skonfigurował się lecz nie ma neta - żółty trójkąt na ikonie zasięgu i koniec. Stąd nawet nie wiem czy ta opcja bridge cokolwiek by dała. Jakieś sugestie ogólnie na rozwiązanie problemu?

 

Nie potrzebowałeś routera, tylko access pointa lub repeatera. Chcesz powielić istniejącą sieć na modemie, nie robić nową. Trza było kupić 2x AP, na parter i piętro.

 - podłącz Twój router kablem do niebridgeowanego portu routera providera, a u siebie wkładając kabel w port LAN, nie WAN i

- wyłącz na swoim routerze DHCP

- ustaw hasło i SSID na swoim routerze takie samo, jak na routerze providera

- wyłącz na nim DHCP.

 

Albo pozostaw router providera w trybie bridge z wyłączonym wifi, swój router podłącz portem WAN do jego bridge'owanego portu. Wówczas na Twoim routerze musi być włączony NAT i DHCP. Innymi słowy, publiczne IP z routera providera powinno przejść na Twój. Tylko wówczas odpada Ci jeden AP (wifi na routerze providera)

 

Poprowadził, ale to niewiele zmienia. Owszem, jak ustawiłem router w salonie na parterze to siłą rzeczy wifi jakie sieje mi asus jest zdecydowanie lepsze (realnie ~100 Mb/s, zresztą komp stoi 50 cm od niego więc nie mogło być inaczej), jednak to wciąż nie jest maks (a niby ten router bez problemu powinien sobie z tym poradzić), a dwa gorsze, że na piętrze internet jest już słabiutki nawet czerpiąc sygnał z asusa do pokoju, który jest dosłownie nad nim/salonem. I to jest dziwne bo jak to możliwe że bdb router nie może sobie poradzić z przejściem jednego sufitu z pustaków ceramicznych. To w bloku jak mieszkałem i miałem jakiegoś tp linka za 60 zł sygnał był lepszy, a do przejścia były dwie żelbetonowe ściany.

 

Anteny są kierunkowe. Jeżeli propagacja ma być pionowo, to anteny na strychu powinny być równolegle do ziemi:

antena-orientation.JPG

To, co na obrazku jest NIEPOPRAWNE, dla Ciebie będzie poprawne, bo router jest nad Tobą; w jednopoziomowym mieszaniu router zawsze jest obok, a nie nad lub pod. Tak masz ustawione?

Ale ponieważ mówiąc kolokwialnie żadna fala nie lubi zmieniać ośrodka, to spora część fali odbija się od ścian/podłogi/sufitu - im większy kąt, tym więcej się odbije. Stąd zasięg będzie i tak najlepszy bezpośrednio pod routerem; jeżeli router jest na środku poddasza, to w najdalej oddalonych pomieszczeniach sygnał będzie słaby.

 

Idealnie byłoby, gdybyś wymienił router na dwa access pointy. Jeżeli to szeregówka i nie masz w powietrzu nie wiadomo ile SSID, przypuszczalnie 2.4GHz będzie wystarczające, chyba że masz od groma urządzeń radiowych. W przeciwnym wypadku, raczej dual band. 

Jeżeli masz karty 3x3 MIMO, to AP z trzema antenami.

Takie coś idzie za 140zł kupić, ale to tylko 2.4

http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-12_TL-WA901ND.html#overview

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dijkstra dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Niestety oby dwa wymienione przez Ciebie sposoby nie zatrybiły u mnie. W pierwszym po tym jak wyłączyłem DHCP w routerze, nie mogę zalogować się do jego panelu konfiguracyjnego by zmienić hasło i SSID. Z kolei w panelu modemu nie mogę wyłaczyć DHCP - w zakładce network - WAN - WAN IP Mode ustawienie 'DHCP' jest wybrane z listy lecz nieaktywne, nie mogę go zmienić.

post-18430-0-79837000-1501955336_thumb.jpg

 

W drugiej metodzie porty od 1-3 są ustawione na route, port 4 ma domyślnie bridge. Portów od 1-3 nie mogę edytować jak widać na załączniku. Niemniej, jak wcześniej napisałem jak podłączyłem się pod LAN4 gdzie niby jest fabryczny bridge to router nie otwiera mi dostępu do internetu.

Edytowane przez LPKorn3324

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...